Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς καμία σχέση, αν έχεις cosmote και είσαι σε άλλη χώρα τότε έχεις συνδεθεί σε δίκτυο άλλης χώρας, για το 4g τώρα, είναι για ιντερνέτ και αν δεν έχεις ενεργοποιήσει την περιαγωγή δεδομένων λογικό μου φαίνεται να μην πιάνεις 4g αφού χρησιμοποιείται για δεδομενα, το παράξενο είναι αν είχες ιντερνέτ χωρίς ενεργή αυτή ρύθμιση

Στη Σκωτία είμαι σχεδόν 1 χρόνο. Από την ημέρα που έπαψε να υφίσταται χρέωση περιαγωγής χρησιμοποιώ τα δεδομένα μου. Μέχρι χθες και παρόλες τις προσπάθειες που έκανα με την εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορούσα να καταλάβω ποιο ήταν το πρόβλημα και έπιανα Η+ με οποιοδήποτε δίκτυο (Ο2, ΕΕ, 3, Vodafone UK).

 

Από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι 4G θα πιάσω μόνο με την ΕΕ αλλά δεν είχα ανακαλύψει ακόμα ότι έχω κλειστή την περιαγωγή μου. Ιντερνετ είχα κανονικότατα με τα δεδομένα μου απλώς με έναν κόφτη λόγω τη κλειστής περιαγωγής. Με το που μου την ενεργοποίησαν από την εξυπηρέτηση, έπιασα 4G και 4G+ με την ΕΕ και συνεχίζω να καταναλώνω τα data από το φοιτητικό.

 

Το όλο θέμα ήταν για την ταχύτητα από Η+ να ανέβω σε 4G. Κατά τα άλλα είχα ίντερνετ.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει εφόσον φορτίζετε μεσω e-Banking. Γίνεται να τη φορτίσω με καρτα Πειραιώς? Γιατί στην εθνική περνω χρήματα από αγορές σε go4more που δίνει 2 ευρώ στα 100 ευρώ αγορών.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Να απαντήσω λοιπόν ειδικά εδώ ότι και η Cosmote Prepaid MasterCard είναι στο προγραμμα go4mire άρα θα έχεις κανονικά την οποια έκπτωση παίρνεις από το go4more μαζί με τα Mb δλδ 100*5Mb=500Mb. Τώρα για τα παιδιά που ρωτούν αν η κάρτα φορτίζεται από internet banking άλλης τράπεζας πέραν της Εθνικής θα πω ότι γίνεται στο μενού πληρωμή καρυας-> άλλης τράπεζας με κόστος 1€ ανεξάρτητου ποσού φόρτισης δλδ από 1€ έως 500€ για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω λοιπόν ειδικά εδώ ότι και η Cosmote Prepaid MasterCard είναι στο προγραμμα go4mire άρα θα έχεις κανονικά την οποια έκπτωση παίρνεις από το go4more μαζί με τα Mb δλδ 100*5Mb=500Mb. Τώρα για τα παιδιά που ρωτούν αν η κάρτα φορτίζεται από internet banking άλλης τράπεζας πέραν της Εθνικής θα πω ότι γίνεται στο μενού πληρωμή καρυας-> άλλης τράπεζας με κόστος 1€ ανεξάρτητου ποσού φόρτισης δλδ από 1€ έως 500€ για παράδειγμα.

 

1€ ανεξαρτήτου ποσού φόρτισης από άλλη τράπεζα;

 

Αυτό που το Μάρτη φόρτισα 200€ (το πάνω όριο) για 2€ προμήθεια , κόπηκε στην Cosmote Prepaid MasterCard;

Όποιο ποσό φόρτισης , είναι 1€ η προμήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Αν πας μέσω της φόρτισης κάρτας θα έχεις την χρέωση που αναφέρεις. Εγώ μιλάω να κάνεις πληρωμή κάρτας άλλης τράπεζας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Πες μου σε ποια τράπεζα έχεις banking να σου πω τα βήματα ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

Αν πας μέσω της φόρτισης κάρτας θα έχεις την χρέωση που αναφέρεις. Εγώ μιλάω να κάνεις πληρωμή κάρτας άλλης τράπεζας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Πες μου σε ποια τράπεζα έχεις banking να σου πω τα βήματα ακριβώς.

 

Για φόρτιση της Cosmote Prepaid MasterCard ρωτώ ΑΝ είναι για όλα τα ποσά φόρτισής της , 1€ η προμήθεια..

Αυτό σε ρώτησα:

1€ ανεξαρτήτου ποσού φόρτισης από άλλη τράπεζα;

 

Πχ από Eurobank.

Για φόρτιση πχ 200€ από αυτή, 1€ είναι η προμήθεια, όπως προείπες;

Δε λέω για online φόρτιση από Εθνική: Το κατάλαβα αυτό (και τον τρόπο που είπες) για 0€.

 

Υ.Γ.>: Αντί να κάνεις "φόρτιση κάρτας", να κάνεις "πληρωμή κάρτας άλλης τράπεζας", αυτό εννοείς για 1€ προμήθεια ανεξαρτήτως ποσού € φόρτισης από άλλη τράπεζα;

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Από την Eurobank που αναφέρεις η χρέωση το κόστος θα είναι 1€ για τα 200€ μέσω της πληρωμής κάρτας -> άλλης τράπεζας.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα νουμερο what's up που δεν χρησιμοποιω,ειχα μεσα καπου 9 ευρω και το ανοιγα πιυ και που κι ελεγα πως πριν ληξουν τα 9 ευρω θα στειλει μηνυμα η κοσμοτε και θα βαλω αλλα 5 για να μην τα χασω.Ωσπιυ σημερα ανακαλυψα πως εχω μηδεν υπολοιπο χωρις να υπαρχει πριν μηνυμα ληξης.Στελνρει τετοιο μηνυμα η κοσμοτε;αν ναι μπορω να ζητησω πισω τα 9 ευρω;
Link to comment
Share on other sites

Από την Eurobank που αναφέρεις η χρέωση το κόστος θα είναι 1€ για τα 200€ μέσω της πληρωμής κάρτας -> άλλης τράπεζας.

 

Άρα (ανεξαρτήτου άλλης τράπεζας ή Εθνικής) να προτιμάμε:

 

Για φόρτιση της Cosmote Prepaid MasterCard

Αντί να κάνεις "φόρτιση κάρτας", να κάνεις "πληρωμή κάρτας ==> άλλης/ιδίας τράπεζας".

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις internet banking Εθνικής επιλεγεις πληρωμή άλλης κάρτας κ δεν έχεις χρέωση. Αν στο internet banking της Εθνικής επιλέξεις φόρτιση προπληρωνενης θα χρεωθείς κανονικά. Αν δεν έχεις internet banking Εθνικής αλλά έχεις internet banking άλλης τράπεζας θα έχεις χρέωση 1€ ανεξαρτήτου ποσού.
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω λοιπόν ειδικά εδώ ότι και η Cosmote Prepaid MasterCard είναι στο προγραμμα go4mire άρα θα έχεις κανονικά την οποια έκπτωση παίρνεις από το go4more μαζί με τα Mb δλδ 100*5Mb=500Mb. Τώρα για τα παιδιά που ρωτούν αν η κάρτα φορτίζεται από internet banking άλλης τράπεζας πέραν της Εθνικής θα πω ότι γίνεται στο μενού πληρωμή καρυας-> άλλης τράπεζας με κόστος 1€ ανεξάρτητου ποσού φόρτισης δλδ από 1€ έως 500€ για παράδειγμα.

Πολύ αναλυτικός άρα συμφέρει σίγουρα εφόσον περνεις και πόντους και MB. Βασικά το αρχικό 5ευρω δίνεις την πρώτη φορά και μετά απλά κερδίζεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα νουμερο what's up που δεν χρησιμοποιω,ειχα μεσα καπου 9 ευρω και το ανοιγα πιυ και που κι ελεγα πως πριν ληξουν τα 9 ευρω θα στειλει μηνυμα η κοσμοτε και θα βαλω αλλα 5 για να μην τα χασω.Ωσπιυ σημερα ανακαλυψα πως εχω μηδεν υπολοιπο χωρις να υπαρχει πριν μηνυμα ληξης.Στελνρει τετοιο μηνυμα η κοσμοτε;αν ναι μπορω να ζητησω πισω τα 9 ευρω;

Στέλνει αλλά αν ήταν κλειστό το κινητό μπορεί να μην ήρθε ποτέ, διότι νομίζω, πως μετά από ένα διάστημα τα μηνύματα δεν περιμένουν στην αναμονή αλλά διαγράφονται...πάρε 13888 ή κάνε chat από το http://www.cosmote.gr και δοκίμασε να τα ζητήσεις..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει αλλά αν ήταν κλειστό το κινητό μπορεί να μην ήρθε ποτέ, διότι νομίζω, πως μετά από ένα διάστημα τα μηνύματα δεν περιμένουν στην αναμονή αλλά διαγράφονται...πάρε 13888 ή κάνε chat από το http://www.cosmote.gr και δοκίμασε να τα ζητήσεις..

 

Στέλνει 7 μέρες πριν τη λήξη των cr€dits υπολοίπου €,

αλλά ΑΝ είναι κλειστό το κινητό για πολλές μέρες μετά την αποστολή του ενημερωτικού sms από την Cosmote, διαγράφεται το sms και δε το λαμβάνεις ποτέ το συγκεκριμένο.

 

Να του τα ξαναβάλουν, νομίζω: αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι "περίεργο" ΑΝ έχει συμβεί και σε άλλους πολλούς με το 1500άρι (που τρέχετε στις πλατείες).....:)

 

Φιλε μου τι κόλλημα έχεις φάει πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Εσύ τρέχεις ; Τι σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι. Άσε τον καθένα να κάνει ότι γουστάρει .Βλέπω έχεις κόλλημα με τα 1500 της cosmote. Απο εσένα τα περνούμε και έχεις τόσο μένος;;;; Εγώ θέλω να έχω 1500 λεπτά εσένα τι σε νοιάζει. Και στην πλατεία θα τρέξω και όπου θελω....

Link to comment
Share on other sites

Jimmiss αν δεν μπορείς να μιλήσεις ανοικτά καλύτερα μην μιλάς με γρίφους. Έχει κουράσει το σκηνικό.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα νουμερο what's up που δεν χρησιμοποιω,ειχα μεσα καπου 9 ευρω και το ανοιγα πιυ και που κι ελεγα πως πριν ληξουν τα 9 ευρω θα στειλει μηνυμα η κοσμοτε και θα βαλω αλλα 5 για να μην τα χασω.Ωσπιυ σημερα ανακαλυψα πως εχω μηδεν υπολοιπο χωρις να υπαρχει πριν μηνυμα ληξης.Στελνρει τετοιο μηνυμα η κοσμοτε;αν ναι μπορω να ζητησω πισω τα 9 ευρω;

Συγνώμη,το υπόλοιπο λήγει 3 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση και παρέχεται ενημέρωση μέσω 1314,sms,app για την ημερομηνία λήξης. Για ποιό λόγο να στηριχθείς σε ένα τέτοιο μήνυμα?. Το μήνυμα που περίμενες (αν έρχεται) ερχεται μια εβδομάδα ή μια μέρα πριν. Κι εγώ όπως γράφτηκε πιστεύω οτι τέτοια μηνύματα έχουν ημερομηνία λήξης παράδοσης στο κέντρο. Οπότε αν απλά ανοίγεις αραιά και που το κινητό μπορεί να μην έρθει και ποτέ αν και μπορεί να το έστειλαν.

Ζήτα τα 9 ευρώ πίσω αν θες,δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι,κατά 99% τα έχασες οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Jimmiss αν δεν μπορείς να μιλήσεις ανοικτά καλύτερα μην μιλάς με γρίφους. Έχει κουράσει το σκηνικό.

 

+1000 μιλά ξεκάθαρα βρε αδερφέ

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, σε κυνηγάει η ασφάλεια;;; :ninja:
Κλασσικά μισές και αόριστες απαντήσεις τύπου Πυθίας δίνει ο φιλος. Πραγματικά όμως κουράζει.

 

Sent from my HT3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 4G υπο ποιες προυποθεσεις ειναι διαθεσιμο στους κατοχους καρτοκινητης;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το 4G υπο ποιες προυποθεσεις ειναι διαθεσιμο στους κατοχους καρτοκινητης;

 

Υπό την μοναδική προϋπόθεση να έχεις 4G κινητό και να έχεις στείλει το μήνυμα ενεργοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Το 4G υπο ποιες προυποθεσεις ειναι διαθεσιμο στους κατοχους καρτοκινητης;

1) να έχεις συσκευή που το υποστηρίζει (δεν έχουν όλα την δυνατότητα 4g)

2) να μην είναι πολύ παλιά η κάρτα σιμ (αν είναι πχ 15 χρόνων δεν θα μπαίνει)

3) να στείλεις το μήνυμα ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ρωτησα διοτι παλαιοτερα που ειχα συμβολαιο και ηταν κατα απο 35 ευρω δεν μου το εδιναν

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ρωτησα διοτι παλαιοτερα που ειχα συμβολαιο και ηταν κατα απο 35 ευρω δεν μου το εδιναν

Τι δεν σου έδιναν;;;

Δεν έδιναν 4g επειδή ηταν κάτω από 35€ το συμβόλαιο σου; Καλά κατάλαβα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όπως και παλιότερα σε κάποια πακέτα καρτοκινητών (τα πιο φθηνα) δεν ειχες προσβαση σε 4G.

Τώρα δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ότι ενεργοποιήθηκε το wificalling σε iphone και s7 edge όπως έχω ήδη αναφέρει, σήμερα εξεπλάγην και με μία ακόμη κατάκτηση της Cosmote.... εκεί που όλο διαβάζω ότι το 4G είναι μόνο για ίντερνετ και δεν αφορά καν τις κλήσεις...δοκίμασα από iphone και ενεργοποίησα απ το μενού δεδομένων το 4G για ομιλία+δεδομένα και...ω του θαύματος από τότε κάνω κλήσεις ομιλίας σε 4G με καταπληκτική ποιότητα με μόνιμα το σήμα 4G στην οθόνη!!!! Μπράβο COSMOTE!!!
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι το κινητό πρέπει οπωσδήποτε να τρέχει firmware της Cosmote, για να μπορεί να ενεργοποιηθεί το WiFi calling ;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...