Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει πλέον αυτό (και δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρχε). Καταλαβαίνεις ότι αν τέτοιες υπηρεσίες παρείχε, δεν θα ήταν στην κορυφή των καρτοκινητών μέχρι σήμερα.

 

Και όμως Κώστα...εντάξει γενικά δεν νομίζω να υπάρχει,αλλά θυμάμαι κάτι Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιες βραδια(μέχρι και πέρυσι) να έχει φορτώσει το δίκτυο και να μην βγαίνει με τίποτα γραμμή!!Γενικά σπάνια το έχω δει,αλλά Χριστούγεννα και Πρωτοχρονια μεγάλο πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικό να υπάρχει πρόβλημα τέτοιες μέρες...

 

Με λίγα λόγια, ήθελα να πω ότι αν ίσχυαν τα τέρατα που έχουμε ακούσει κατά καιρούς για την κοσμοτέ, αν δεν ήταν μεμονομένα περιστατικά και ήταν μαζικά, δεν θα εξακολουθούσε να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο συνδρομητών στην καρτοκινητή. Γιατί σε συνδιασμό και με το κόστος της καρτοκινητής & των πακέτων της (που είναι η ακριβότερη με μικρές διαφορές), αν ήταν κακές και οι υπηρεσίες, κανένας δεν θα είχε λόγο να παραμείνει στο wu. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενεργό ένα από τα μηνιαία πακέτα CALL THEM ALL:

CALL THEM ALL 300 PLUS 300 SMS

CALL THEM ALL 600

CALL THEM ALL PLUS

το WHAT’S UP θα σου κάνει δώρο επιπλέον 100 λεπτά κάθε εβδομάδα μέχρι 31/05/2013.

 

Αυτά γράφει στο site. Στο μήνυμα που μας έστειλαν όντως έγραφε 12/11. :wacko:

 

Το καλύτερο θα ήταν να έδινε 100' προς όλους...

 

Ενεργοποίησα ένα πακέτο Call Them All Plus στην αρχή του μήνα, αλλά μήνυμα δεν έχω λάβει ακόμα. Ισχύει και για μένα η προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχει να κανει με την μερα που το ενεργοποιησες γιατι ουτε σε μενα εχει ερθει....εγω δεν καταλαβα το αλλο..λεει καθε βδομαδα μεχρι 31/5??Ο μηνας εχει 20 αρα μια βδομαδα το πολυ δυο...τι εννοει καθε βδομαδα?
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα ένα πακέτο Call Them All Plus στην αρχή του μήνα, αλλά μήνυμα δεν έχω λάβει ακόμα. Ισχύει και για μένα η προσφορά;

 

Κανονικά ναι αλλά μάλλον θα σου έρθει ετεροχρονισμένα. Θα το λάβεις, μην αγχώνεσαι.

 

Είδατε ορισμένοι που βρίζετε το wu? Μια χαρά δωράκια κάνει κάθε τόσο! :p

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικό να υπάρχει πρόβλημα τέτοιες μέρες...

 

Με λίγα λόγια, ήθελα να πω ότι αν ίσχυαν τα τέρατα που έχουμε ακούσει κατά καιρούς για την κοσμοτέ, αν δεν ήταν μεμονομένα περιστατικά και ήταν μαζικά, δεν θα εξακολουθούσε να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο συνδρομητών στην καρτοκινητή. Γιατί σε συνδιασμό και με το κόστος της καρτοκινητής & των πακέτων της (που είναι η ακριβότερη με μικρές διαφορές), αν ήταν κακές και οι υπηρεσίες, κανένας δεν θα είχε λόγο να παραμείνει στο wu. :)

 

Έχει το μερίδιο γιατί ολοι οι πιτσιρικάδες τότε έβαλαν wu και πήγαν και τους παπουδες τους στο ίδιο πακέτο,ακόμα και σήμερα που έχω αλλάξει συγγενικά πρόσωπα σε q με ρωτάνε ακόμα (θα έχω what's up;) οπότε καταλαβαίνει κανείς πόσο καλό προμοσιον έχει κάνει.από ποιότητα κλήσεων ας μην σχολιάσω γιατί αυτά αλλάζουν αλλά με wind είμαι πιο ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον αυτό (και δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρχε). Καταλαβαίνεις ότι αν τέτοιες υπηρεσίες παρείχε, δεν θα ήταν στην κορυφή των καρτοκινητών μέχρι σήμερα.

 

Μου αρέσει το πόσο απόλυτος είσαι. Αφού δεν έτυχε ποτέ σε σένα καλά κάνεις και πιστεύεις ότι δεν υπήρξε ποτέ το πρόβλημα!

Άσε εμάς που βγάζαμε γραμμή με συμβόλαιο και ο δίπλα με το καρτοκινητό παιδευόταν 10-20 φορές να βγάλει γραμμή να πιστεύουμε ότι όντως υπήρξε κάποτε πρόβλημα.

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Έχει το μερίδιο γιατί ολοι οι πιτσιρικάδες τότε έβαλαν wu και πήγαν και τους παπουδες τους στο ίδιο πακέτο,ακόμα και σήμερα που έχω αλλάξει συγγενικά πρόσωπα σε q με ρωτάνε ακόμα (θα έχω what's up;) οπότε καταλαβαίνει κανείς πόσο καλό προμοσιον έχει κάνει.από ποιότητα κλήσεων ας μην σχολιάσω γιατί αυτά αλλάζουν αλλά με wind είμαι πιο ευχαριστημένος

 

Ισχύει αλλά αν η ποιότητα ήταν όντως τόσο προβληματική, ε δε νομίζω να παρέμενε ένα τόσο μεγάλο κομμάτι συνδρομητών στο wu. Προφανώς τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ τα όποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια στην Cosmote που καταργησε το Βonus εισερχομενων κλησεων

Και εις ανωτερα.

Μπραβο της.

Παντα τετοια.

Χρονια υπηρεσια. Την κοψαν στα μουλωχτα.

Αυτοι θα χανουν τις ανανεωσεις που καναμε καθε μηνα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

....αν δεν ήταν μεμονομένα περιστατικά και ήταν μαζικά, δεν θα εξακολουθούσε να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο συνδρομητών στην καρτοκινητή.

 

εγω πάντως όσους έχω ρωτήσει ''γιατί δε φευγεις απο what's up'', ΟΛΟΙ μου λένε ''μα αφού όλοι έχουν'', κανένας δε μου είπε π.χ. ''εχει καλό δίκτυο''... Ξέρω και ζευγάρι που παρολίγο να χωρίσει λόγω καθυστερημένου (μιάμιση ημέρα) sms :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως όσους έχω ρωτήσει ''γιατί δε φευγεις απο what's up'', ΟΛΟΙ μου λένε ''μα αφού όλοι έχουν'', κανένας δε μου είπε π.χ. ''εχει καλό δίκτυο''... Ξέρω και ζευγάρι που παρολίγο να χωρίσει λόγω καθυστερημένου (μιάμιση ημέρα) sms :wacko:

 

Με συγχωρείς αλλά αν ένα ζευγάρι εξαρτιέται από ένα sms μάλλον κάπου αλλού είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως όσους έχω ρωτήσει ''γιατί δε φευγεις απο what's up'', ΟΛΟΙ μου λένε ''μα αφού όλοι έχουν'', κανένας δε μου είπε π.χ. ''εχει καλό δίκτυο''... Ξέρω και ζευγάρι που παρολίγο να χωρίσει λόγω καθυστερημένου (μιάμιση ημέρα) sms :wacko:

 

Άλλο να πούμε "έχει καλό δίκτυο", άλλο παίρνω 10-20 φορές για να πιάσω γραμμή. Το δεύτερο αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και μόνο ως ανέκδοτο το δέχομαι. Το πρώτο επίσης δεν ισχύει αλλά μιας και χειρίζομαι και τις 3 εταιρίες, δεν θα έλεγα ότι κάποια έχει καλό δίκτυο. Όλες αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σήμα και απλά η κοσμοτέ αντιμετωπίζει λίγα παραπάνω λόγω του τεράστιου αριθμού συνδρομητών.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά αν ένα ζευγάρι εξαρτιέται από ένα sms μάλλον κάπου αλλού είναι το θέμα.

ανάλογα με το sms.... Οταν η κοπέλα σου ξαφνικά μετά άπο μιάμιση ημέρα πάρει ένα ''πονηρό'' :X μήνυμα, σε άσχετη στιγμή, άντε να την πείσεις ότι εκείνο το μήνυμα ήταν από χθες :cry: (και ήταν για εκείνη)

 

Άλλο να πούμε "έχει καλό δίκτυο", άλλο παίρνω 10-20 φορές για να πιάσω γραμμή. Το δεύτερο αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και μόνο ως ανέκδοτο το δέχομαι. Το πρώτο επίσης δεν ισχύει αλλά μιας και χειρίζομαι και τις 3 εταιρίες, δεν θα έλεγα ότι κάποια έχει καλό δίκτυο. Όλες αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σήμα και απλά η κοσμοτέ αντιμετωπίζει λίγα παραπάνω λόγω του τεράστιου αριθμού συνδρομητών.

Δε διαφωνώ καθόλου, απλά επειδη και εγω εχω και τα 3 δικτυα, με τη κοσμοτε εχω τη χειροτερη ποιοτητα ήχου και όσο αφορά τα sms, είναι η πιο αργή (σε σχέση με τις άλλες 2). Αξίζει να αναφέρω οτι μόνιμα η κοσμοτε ειναι η πιο ''αργή'' στην ενημερωση υπολοιπων, μεσω sms.

 

Οσο αφορά τη κάλυψη γενικά, και οι 3 εχουν ''τρύπες'' στη καλυψη τους (ασύρματη τεχνολογία).

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα/θέμα με το καρτοκινητο μου:

οταν με καλουν, αν η γραμμη ειναι κατηλλειμενη και μιλω με καποιον αλλο, δεν δειχνει στους αλλους οτι 'μιλαω'! Ξερετε, νομιζα οτι κανει εκεινο τον ηχο το γρηγορο μπιπ, ωστε να καταλαβαινει ο αλλος, οχι οτι δεν σηκωνω το τηλεφωνο, αλλα οτι μιλαω.

 

Καποιος φιλος μου ειπε οτι αυτο μπορω να το λυσω τηλεφωνοντας στην cosmote.

Εγω ομως θελω πρωτα να το συζητησω εδω, να δω αν με συμφερει.

Αυτο που θελω να μου πειτε, ειναι

- τι επιλογες σχετικες, εχω

- τι κερδιζω και τι χανω σε καθε επιλογη

 

Αν πχ, δεν μπορω να ενεργοποιησω να δειχνει ενα γρηγορο μπιπ, και αυτο παει πακετο πχ, με τηλεφωνητη, στον οποιο εγω πρεπει μετα να πληρωνω κατι εξτρα για να ακουω μηνυματα, ευχαριστω, αλλα δεν θα παρω. Αλλα και χωρις χρεωση να ειναι , παλι δεν ξερω αν εχω διαθεση να ακουω τα ηχητικα μηνυματα του καθενος.

 

Να πω επισης, οτι καλεσε ενα αριθμο vodafone, και επειδη μιλουσε, αμεσως, μου ελεγε μηνυμα 'ο αριθμος που καλεσατε, ειναι κατηλειμενος, ευχαριστουμε που καλεσατε'. Και μια τετοια επιλογη δεν θα ηταν ασχημη πιστευω.

 

Για το προβλημα μου λοιπον, τι επιλογες εχω, και τι κερδιζω/χανω σε χρηστικοτητα/χρηματα κλπ?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις με το κινητό της vodafone γίνεται και στο δικό σου, απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσεων που προφανώς έχεις ενεργοποιημένη. Φυσικά, σε αυτή τη περίπτωση δεν θα ενημερώνεσαι σε πραγματικό χρόνο όταν θα σε καλεί κάποιος, όπως συμβαίνει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά αν η ποιότητα ήταν όντως τόσο προβληματική, ε δε νομίζω να παρέμενε ένα τόσο μεγάλο κομμάτι συνδρομητών στο wu. Προφανώς τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ τα όποια προβλήματα.

 

Σε πληροφορώ ότι ακόμα και εδώ στην Θεσ/νίκη υπάρχουν προβλήματα (πιο συχνά από ότι στις άλλες 2) που δεν είναι τυχαία και μεμονομένα περιστατικά. Ακούμε/διαβάζουμε εδώ πολλές φορές για dropped calls, κακή ποιότητα ήχου κ.τ.λ και δεν είναι ή δεν μπορεί να είναι ΟΛΑ προβληματικές συσκευές...εγώ π.χ με 3g συσκευή το τελευταίο διάστημα έχω τύχει να χάσω κλήσεις, να πάρω μηνύματα την επόμενη μέρα κ.τ.λ. Ειδικά με τα μηνύματα με την γυναίκα μου, δεν βγάζω άκρη μερικές φορές ούτε για αστείο. Έχω και wind που χρησιμοποιώ (vodafone cu μόνο για να με καλούν)...και μπορώ να συγκρίνω και τις 3 ταυτόχρονα...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις με το κινητό της vodafone γίνεται και στο δικό σου, απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσεων που προφανώς έχεις ενεργοποιημένη. Φυσικά, σε αυτή τη περίπτωση δεν θα ενημερώνεσαι σε πραγματικό χρόνο όταν θα σε καλεί κάποιος, όπως συμβαίνει τώρα.

 

Δηλαδη δεν μπορω, αυτο το τοσο απλο πραγμα, να κανει γρηγορο μπιμπ να καταλαβαινει ο καθενας οτι μιλαω, δεν γινεται?

Πρεπει να χασω την ενημερωση πραγματικου χρονου για το ποιος με καλει;

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ ότι ακόμα και εδώ στην Θεσ/νίκη υπάρχουν προβλήματα (πιο συχνά από ότι στις άλλες 2) που δεν είναι τυχαία και μεμονομένα περιστατικά. Ακούμε/διαβάζουμε εδώ πολλές φορές για dropped calls, κακή ποιότητα ήχου κ.τ.λ και δεν είναι ή δεν μπορεί να είναι ΟΛΑ προβληματικές συσκευές...εγώ π.χ με 3g συσκευή το τελευταίο διάστημα έχω τύχει να χάσω κλήσεις, να πάρω μηνύματα την επόμενη μέρα κ.τ.λ. Ειδικά με τα μηνύματα με την γυναίκα μου, δεν βγάζω άκρη μερικές φορές ούτε για αστείο. Έχω και wind που χρησιμοποιώ (vodafone cu μόνο για να με καλούν)...και μπορώ να συγκρίνω και τις 3 ταυτόχρονα...:blink:

 

Τι να σου πω... Ειδικά με μηνύματα ουδέποτε έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και δεν διαθέτω συσκευή 3g. Με κλήσεις σαφώς και έχω αντιμετωπίσει αλλά τα τελευταία 2 χρόνια δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι σημαντικό.

 

Αν όντως είχα το πρόβλημα που αναφέρεις, θα είχα πάψει να χρησιμοποιώ αυτό το πακέτο.

 

Btw με γυναίκα & sms, μου 'χει τύχει να παίρνω καθυστερημένα τις απαντήσεις της. Μου έλεγε ότι είχε θέμα το δίκτυο αλλά τελικά μου αποκάλυψε ότι εκείνη αργούσε να απαντήσει :p

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι αλλά μάλλον θα σου έρθει ετεροχρονισμένα. Θα το λάβεις, μην αγχώνεσαι.

 

Είδατε ορισμένοι που βρίζετε το wu? Μια χαρά δωράκια κάνει κάθε τόσο! :p

 

Μου ήρθε σήμερα επιτέλους το πολυπόθητο μήνυμα για τα 100 δωρεάν λεπτά από την ενεργοποίηση του Call Them All που είχα πραγματοποιήσει στις αρχές του μηνός. :)

 

Όσον αφορά τα προβλήματα με το δίκτυο, έχω παρατηρήσει κι εγώ με τη σειρά μου ορισμένα προβλήματα στο θέμα των μηνυμάτων μιας και οι κλήσεις που κάνω είναι ελάχιστες, αλλά κι εκεί αντιμετωπίζω συχνά προβλήματα, πχ. και οι δύο συνδρομητές (cosmote) έχουνε πλήρη κάλυψη δικτύου, αλλά η ποιότητα της κλήσης είναι τραγική. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με τα μηνύματα κατά καιρούς είναι τα εξής: 1) Δε μου έρχεται αναφορά παράδοσης, 2) Η αναφορά παράδοσης έρχεται μαζί με την απάντηση του παραλήπτη, 3) Μου εμφανίζει μήνυμα το κινητό ότι η αποστολή του μηνύματος απέτυχε, ενώ το μήνυμα έχει παραδοθεί κανονικά με αποτέλεσμα να στέλνω μηνύματα 2 και 3 φορές το καθ'ένα και τέλος, 4) Ορισμένες φορές, ενώ μου έρχεται αναφοράς παράδοσης, το μήνυμα αργεί να παραληφθεί και μπορεί να κάνει από ώρες μέχρι και μέρα. Μου είχε τύχει τη Μεγάλη Εβδομάδα το συγκεκριμένο περιστατικό και έτυχε να το πάθω κατά την αποστολή μηνυμάτων με το "πρόσωπο"..

 

Α ρε, Cosmote, κλείνεις σπίτια.. :p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για Android που βλέπουμε υπόλοιπα, διαλέγουμε πακέτα, κλπ;

 

Η επίσημη εφαρμογή του Whats up σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας σου καθώς και το υπόλοιπο από ενεργοποιημένα πακέτα, να ενεργοποιείς πακέτα και να κάνεις reload it.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες βλεπω οτι οταν με παιρνουν και δεν εχω σημα η το εχω κλειστο δεν μου ερχεται μηνυμα μετα να λεει ποιος με καλεσε. Απο οσο θυμαμαι παλιοτερα ερχοταν ειδοποιηση, μπορω να επανενεργοποιησω την υπηρεσια απο καπου η πρεπει να παω απο καποιο καταστημα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...