Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο What's Up? και στην Cosmoκάρτα;:worry:Επίσης για μένα που μιλάω αντί να στέλνω sms ποιο πακέτο με συμφέρει;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Nαι αληθεια ηταν.Εγω απο το φορουμ εδω ενημερωθηκα.

Το bonus θα σου ερθει μονο αν εχεις ανανεωσει τον προηγουμενο μηνα.

 

μονο μια φορα ανανεωσα;Ο δεκεμβρης μας εσκισε φετος :D

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο What's Up? και στην Cosmoκάρτα;:worry:Επίσης για μένα που μιλάω αντί να στέλνω sms ποιο πακέτο με συμφέρει;:worry:

 

ρε γιαννη με 1800+ μηνυματα λιγο σπανιο να μην ξερεις τις διαφορες... λοιπον η διαφορα ειναι οτι η cosmocarta συμφερει πιο πολυ στην ομιλια ενω το what's up πιο πολυ στα μηνυματα και στις κλησεις προς το ιδιο πακετο. αρα αν θες μονο cosmote αν θες να μιλας με what's up αριθμο παρε what's up ειδαλλως cosmocarta! :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό, αλλά μαθαίνεις και το υπόλοιπο της κάρτας σου..
ΕΓΩ παντως που εστειλα μολις τωρα μου εστειλε μηνυμα για το υπολοιπο που ειχα ,

αλλα οχι για τον υπολοιπο χρονο ομιλιας

απο τα 45 λεπτα που εχω,βεβαια,δεν εχω χρεωθει καμια κληση μεχρι τωρα

απο τοτε που εβαλα καρτα ανανεωσης,το υπολοιπο μενει το ιδιο,

απλα να ξερω ποσα λεπτα εχω ακομα δωρεαν,

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥς

Link to comment
Share on other sites

ρε γιαννη με 1800+ μηνυματα λιγο σπανιο να μην ξερεις τις διαφορες... λοιπον η διαφορα ειναι οτι η cosmocarta συμφερει πιο πολυ στην ομιλια ενω το what's up πιο πολυ στα μηνυματα και στις κλησεις προς το ιδιο πακετο. αρα αν θες μονο cosmote αν θες να μιλας με what's up αριθμο παρε what's up ειδαλλως cosmocarta! :)

 

Εκτός από τα bonus και της Cosmoκάρτας και του What's Up? έχουν τις ίδιες χρεώσεις ομιλίας αλλά η Cosmoκάρτα έχει 0,11€/sms.:cold:Φαρμάκι η Cosmote!.Μου φαίνεται ότι θα ξαναπάω στη Wind και άς μην πιάνει στο χωρίο.:)

Link to comment
Share on other sites

ΤIP: βάζεις την κάρτα των 20 -30 ευρώ σε cosmokarta και κερδίζεις 45 λεπτά ομιλίας .

μετά μέσω 1313 ( και με τον κωδικό συνδρομητή μεταφέρεις τον χρόνο ομιλίας σε Whats Up ) Δεν κερδίζεις όμως τα 100 μηνύματα .... αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα μηνύματα.

 

Nαι απο χθες. 4-5 μερες ηταν εκτος παντως!Πρωτη φορα συμβαινει και μου μυριζει κομπινα με τα 45' της κοσμοκαρτας.

Παιδια μου συνεβη το εξης.Εβαλα μια καρτα των 20ε και ελεγε κανονικα στο απαντητικο SMS (ΥΠ 1314) οτι εχω 45' δωρεαν χρονο για 7 ημερες.

Ζητησα μεσω 1313 μεταφορα χρονου σε αλλο καρτοκινητο η οποια κι εγινε κανονικα.

Μετα απο δυο τρεις ημερες ειχα καταναλωσει περιπου 26λεπτα απ'το δωρεαν 45λεπτο οταν αρχισε να με χρεωνει κανονικα.Δηλαδη ενω ειχα ακομη 19 λεπτα υπολοιπο απ'τα δωρεαν,το συστημα με χρεωνε κανονικα (υποψιν,αποκλειστικα κλησεις προς κινητα Ελλαδος).Επισης το 1314/ΥΠ εστελνε μονο το υπολοιπο μου σε ευρω,τα δωρεαν 19' εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας...

Επικοινωνησα στο 1313 και μετα απο αρκετο ψαξιμο η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι πραγματι βλεπει στο κομπιουτερ της οτι υπαρχουν περιεργες χρεωσεις στο τηλεφωνο μου και οτι το αιτημα μου καταγραφεται και θα μου πιστωθει ο δωρεαν χρονος που υπολειπεται καθως και οι λανθασμενες χρεωσεις που εγιναν.

Ε... ακομα πιστωνονται... :lol:

 

Εχω την εντυπωση οτι προκειται για καποιο bug του συστηματος οπου το δωρεαν 45λεπτο ειναι αναλογο προς το ποσο που υπαρχει απο την ανανεωση που εγινε.Δηλαδη αν πχ μεταφερεις τα μισα λεφτα απο 20αρα καρτα,αφου εχεις αρχισει να καταναλωνεις δωρεαν λεπτα,τοτε ο δωρεαν χρονος επισης μεινεται στο μισο.

Αραγε εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο? :confused:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα bonus και της Cosmoκάρτας και του What's Up? έχουν τις ίδιες χρεώσεις ομιλίας αλλά η Cosmoκάρτα έχει 0,11€/sms.:cold:Φαρμάκι η Cosmote!.Μου φαίνεται ότι θα ξαναπάω στη Wind και άς μην πιάνει στο χωρίο.:)

 

Πολύ καλή λογική. Στο χωριό θα στέλνεις μηνύματα με σήματα καπνού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου συνεβη το εξης.Εβαλα μια καρτα των 20ε και ελεγε κανονικα στο απαντητικο SMS (ΥΠ 1314) οτι εχω 45' δωρεαν χρονο για 7 ημερες.

Ζητησα μεσω 1313 μεταφορα χρονου σε αλλο καρτοκινητο η οποια κι εγινε κανονικα.

Μετα απο δυο τρεις ημερες ειχα καταναλωσει περιπου 26λεπτα απ'το δωρεαν 45λεπτο οταν αρχισε να με χρεωνει κανονικα.Δηλαδη ενω ειχα ακομη 19 λεπτα υπολοιπο απ'τα δωρεαν,το συστημα με χρεωνε κανονικα (υποψιν,αποκλειστικα κλησεις προς κινητα Ελλαδος).Επισης το 1314/ΥΠ εστελνε μονο το υπολοιπο μου σε ευρω,τα δωρεαν 19' εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας...

Επικοινωνησα στο 1313 και μετα απο αρκετο ψαξιμο η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι πραγματι βλεπει στο κομπιουτερ της οτι υπαρχουν περιεργες χρεωσεις στο τηλεφωνο μου και οτι το αιτημα μου καταγραφεται και θα μου πιστωθει ο δωρεαν χρονος που υπολειπεται καθως και οι λανθασμενες χρεωσεις που εγιναν.

Ε... ακομα πιστωνονται... :lol:

 

Εχω την εντυπωση οτι προκειται για καποιο bug του συστηματος οπου το δωρεαν 45λεπτο ειναι αναλογο προς το ποσο που υπαρχει απο την ανανεωση που εγινε.Δηλαδη αν πχ μεταφερεις τα μισα λεφτα απο 20αρα καρτα,αφου εχεις αρχισει να καταναλωνεις δωρεαν λεπτα,τοτε ο δωρεαν χρονος επισης μεινεται στο μισο.

Αραγε εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο? :confused:

 

Δεν έπρεπε να σου είχαν κάνει την μεταφορά πριν καταναλώσεις τα δωρεάν λεπτά ομιλίας...

***ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΛΕΠΤΑ ΟΜΙΛΙΑΣ***

 

Αυτός είναι ο κανόνας και έτσι λένε όλοι... Μάλλον σε άσχετη θα έπεσες και για αυτό έγιναν όλα αυτά...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να σου είχαν κάνει την μεταφορά πριν καταναλώσεις τα δωρεάν λεπτά ομιλίας...

***ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΛΕΠΤΑ ΟΜΙΛΙΑΣ***

 

Αυτός είναι ο κανόνας και έτσι λένε όλοι... Μάλλον σε άσχετη θα έπεσες και για αυτό έγιναν όλα αυτά...

Σ'ευχαριστω gkp για την απαντηση,δεν το γνωριζα αυτο που γραφεις.

 

 

Τωρα παρουσιαστηκε κι αλλο προβλημα :wacko:

Στην προσπαθεια μου ν'αλλαξω τους δηλωμενους αριθμους για την υπηρεσια "0,01 € / λεπτό προς 2 αριθμούς COSMOTE" λαμβανω μηνυμα που γραφει:

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ . ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ .

 

To ιδιο ακριβως SMS παιρνω και οταν στειλω "01 ΑΡΙΘΜΟΙ" στο 1313.

Παλιοτερα ειχε συμβει το ιδιο ακριβως σ'ενα δευτερο καρτοκινητο κοσμοτε που εχω και θυμαμαι τοτε χρειαστηκε να περασουν καμια δεκαρια μερες και καποια τηλεφωνηματα μου στο 1314 για να το διορθωσουν τελικα.

 

Μου κανει παντως εντυπωση και αναρωτιεμαι,δεν υπαρχουν αυτοματοποιημενα συστηματα στο δικτυο που να κανουν reset μια γραμμη οταν κολλησει κατι σ'αυτην?Δεν φαινεται πουθενα οτι εχουν σταλει για παραδειγμα 10,26,47 κτλ αιτηματα (μεσω SMS εννοω) χωρις ανταποκριση απ'το δικτυο?

 

Τελος παντων

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια υπηρεσία What's up X-tention

 

Προσφέρει 250λεπτα πρός κινητά What's up που μπορούν να καταναλωθούν σε διάστημα 7 ημερών από την ενεργοποίηση του πακέτου.

Το κόστος είναι 2,5ευρώ.

 

το καλό με αυτό το πακέτο, είναι ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί και ακόμα και αν το υπόλοιπο του πακέτου είναι πολύ χαμηλό (ακόμα και κάτω από 2,5 ευρώ) και το σύστημα αφαιρεί αυτόματα τα 2,5ευρώ του πακέτου μόλις γίνει η επόμενη ανανέωση.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια υπηρεσία What's up X-tention

 

Προσφέρει 250λεπτα πρός κινητά What's up που μπορούν να καταναλωθούν σε διάστημα 7 ημερών από την ενεργοποίηση του πακέτου.

Το κόστος είναι 2,5ευρώ.

 

το καλό με αυτό το πακέτο, είναι ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί και ακόμα και αν το υπόλοιπο του πακέτου είναι πολύ χαμηλό (ακόμα και κάτω από 2,5 ευρώ) και το σύστημα αφαιρεί αυτόματα τα 2,5ευρώ του πακέτου μόλις γίνει η επόμενη ανανέωση.

 

Γιατί δεν δίνανε την αντιγραφή του πακέτου του CU με 3 ευρώ με 300 λεπτά ομιλίας? Έτσι θα έκαναν την διαφορά με την αφαίρεση του ποσού από την επόμενη ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανουν επιτελους την αντιγραφη του cu all day να μπορουμε να μιλησουμε λιγο ανετα και εκτος whats up?????Eστω σε σταθερα.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως πιο πολύ συμφαίρει αυτό... έτσι κι αλλιώς η αναλογία cosmote και vodafone, είναι ίδια στο 0.01cent/λεπτό...

Οπότε, τι να δίνεις 2,5 για 250λεπτά, τι 3 για 300...

 

Απ' την άλλη πραγματικά η cosmote πρέπει να συμπεριλάβει και τα σταθερά...

Ήδη η wind το έχει κάνει στο F2G, η vodafone στο all day...

Τι περιμένει πια??

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως πιο πολύ συμφαίρει αυτό... έτσι κι αλλιώς η αναλογία cosmote και vodafone, είναι ίδια στο 0.01cent/λεπτό...

Οπότε, τι να δίνεις 2,5 για 250λεπτά, τι 3 για 300...

 

Απ' την άλλη πραγματικά η cosmote πρέπει να συμπεριλάβει και τα σταθερά...

Ήδη η wind το έχει κάνει στο F2G, η vodafone στο all day...

Τι περιμένει πια??

 

Αυτό είναι αλήθεια με τα σταθερά... Εμένα το CU με έχει βολέψει αφάνταστα με το CU all day. Έστω και μια κλήση να κάνεις σε CU ή σταθερά, πάλι κέρδος έχεις γιατί είτε δεν θες να προπληρώνεις όλη την εβδομάδα ή τον μήνα και εκτός αυτού έχεις και τα σταθερά μέσα. Φοβερή υπηρεσία και πολύ ευέλικτη...

 

Υ.Γ.: Ίσως δεν το κάνει επειδή χρεώνεται παραπάνω τις κλήσεις προς σταθερά (γκουχ γκουχ) μιας και ανήκει στον όμιλο του ΟΤΕ που κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό σταθερών συνδέσεων στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι να τα σπας, χωρίς να… γίνεσαι κομμάτια; Έτσι!

 

Πως είναι να τον στέλνεις αδιάβαστο, χωρίς να το έχεις σπουδάσει;

 

Πως είναι να πέφτει, χωρίς να… τη ρίχνεις;

 

Μην τη ψάχνεις το πώς είναι να μιλάς χωρίς να έχεις μονάδες δεν υπάρχει!

 

Στο κόσμο του WHAT’S UP υπάρχει!

 

Γιατί τώρα με το νέο CALL THEM ALL X–TENSION συνεχίζεις να μιλάς και να κάνεις video κλήσεις, χωρίς μονάδες, για άλλα 250 λεπτά προς όλο τον κόσμο του WHAT’S UP.

 

Και χρέωση; Στην επόμενη κάρτα, μόνο 2,5€.

 

Απλά στείλε Χ στο 1313 δωρεάν, όταν έχεις υπόλοιπο κάτω από 5€

 

 

 

Ελάχιστη διάρκεια κλήσης 3’ / Χρέωση ανά δευτερόλεπτο

Διάρκεια ισχύος 1 εβδομάδα

Αν το υπόλοιπό σου είναι πάνω από 5€ αφαιρείται άμεσα το κόστος της υπηρεσίας (2,5€)

 

Πηγή: Cosmote

Link to comment
Share on other sites

για τα σταθερα δεν εχει κατι?ακομα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ποια αντιγραφη του cu ρε?για θυμησου καλυτερα ποτε αρχισε το call 600 και ποτε εβαλε το αντιστοιχο προγραμμα η vodafone?απλα οπως σου δινει την δυνατοτητα να επεκτεινεις την καρτα σου αν δεν εχεις μοναδες και θες να παρεις τηλεφωνο ετσι κανει και με τον αντιστοιχο χρονο ομιλιας.αν σου τελιωσουν τα 600 λεπτα προς what's up και δεν εχεις καρτα για να ανανεωσεις τον χρονο ομιλιας σου προς what's up σου δινει 250 λεπτα επιπλεον.οσο για τα 3 λεπτα ελαχιστη χρεωση τοση δεν ειναι και στο call 600???
Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπόψιν ότι αν χρησιμοποιήσατε την υπηρεσία επέκτασης υπολοίπου δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την νέα υπηρεσία του Wats'up.
Link to comment
Share on other sites

ποια αντιγραφη του cu ρε?για θυμησου καλυτερα ποτε αρχισε το call 600 και ποτε εβαλε το αντιστοιχο προγραμμα η vodafone?απλα οπως σου δινει την δυνατοτητα να επεκτεινεις την καρτα σου αν δεν εχεις μοναδες και θες να παρεις τηλεφωνο ετσι κανει και με τον αντιστοιχο χρονο ομιλιας.αν σου τελιωσουν τα 600 λεπτα προς what's up και δεν εχεις καρτα για να ανανεωσεις τον χρονο ομιλιας σου προς what's up σου δινει 250 λεπτα επιπλεον.οσο για τα 3 λεπτα ελαχιστη χρεωση τοση δεν ειναι και στο call 600???

 

Εγώ δεν ανέφερα το call600 και την ελάχιστη χρέωσή του πουθενά. Πήγαινε εδώ να δεις πώς το δίνει το talk a lot 300 η Vodafone (που είναι το αντίστοιχο πρόγραμμα για το CU) και με τι ελάχιστη χρέωση κλήσης. Ενημερώσου πρώτα και μετά εκφράσου!

 

Υ.Γ.: Και μίλα πιο ευγενικά, δεν είμαστε φίλοι για να μου λες "ρε" με τέτοιο υποτιμητικό ύφος!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα sms Yp στο 1314, και μου ηρθε μηνυμα, οτι η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη, να προσπαθησω αργοτερα. Καλα, εχουν περασει 15μερες απο τοτε που παρουσιαστηκε το προβλημα, ακομη δεν το εχουν φτιαξει????
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλά.

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν σε οποιαδηποτε των περιπτωσεων μπορω να μιλησω σε σταθερα τηλεφωνα με καποιο καρτοκινητο whats up ή cosmocarta.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα sms Yp στο 1314, και μου ηρθε μηνυμα, οτι η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη, να προσπαθησω αργοτερα. Καλα, εχουν περασει 15μερες απο τοτε που παρουσιαστηκε το προβλημα, ακομη δεν το εχουν φτιαξει????

 

Όχι.Είχαν διορθωθεί τα προβλημάτα που είχε μετά την πρωτοχρονιά.Πάντως χθές το βράδυ που έστειλα μήνυμα που ήρθε κανονικά απάντηση.:)

Link to comment
Share on other sites

μια φιλη 7 φορες εστειλε μηνυμα για να ενεργοποιηθει ενα πακετο sms!!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν πολλά παράξενα τις τελευταίες ημέρες. Άλλοτε αρνητικά (όχι καλή λειτουργία του 1314) και άλλοτε θετικά (βλέπε χρεώσεις cosmotemyview).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...