Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ στο πακέτο των 8.5€ γραφει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά και μετά ανα δευτερόλεπτο, στα δύο νέα πακέτα combo αναφέρει " Η κατανάλωση των λεπτών ομιλίας γίνεται με ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3 λεπτά και στη συνέχεια με χρέωση ανά λεπτό" !! Απίστευτη βλακεία της cosmote...

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι δυνατόν; Μήπως πρόκειται για λάθος;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν το πρόβλημα είναι ότι ξεχνάτε να κάνετε ανανέωση, ε, βάλτε μια ρημάδα υπενθύμιση :P Ολόκληρο smartphone έχουμε, εκεί κολλήσαμε;
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο πακέτο των 8.5€ γραφει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά και μετά ανα δευτερόλεπτο, στα δύο νέα πακέτα combo αναφέρει " Η κατανάλωση των λεπτών ομιλίας γίνεται με ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3 λεπτά και στη συνέχεια με χρέωση ανά λεπτό" !! Απίστευτη βλακεία της cosmote...

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το είχα προσέξει καν. Ευτυχώς που μου το είπες, να ξέρω να συνεχίζω να βάζω το πακέτο των 8.5€ για όσο υπάρχει ακόμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως μετά το πρώτο τρίλεπτο η χρέωση είναι ανά λεπτό, μιλάμε για τρομερή οπισθοδρόμηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που βγήκε το πακετο των 10€ αν δεν κάνω λάθος το έλεγε. Ανά δευτερόλεπτο καταναλώνει πάντως ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα προσέξει τι έλεγε το call them all extra πριν. Αλλα αν ως χρήστης του πακέτου αναφέρεις οτι έτσι ειναι, δεν το αμφισβητώ
Link to comment
Share on other sites

Στην ανακοίνωση για το νέο πακέτο των 10€ το 2018: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=472541

- Η κατανάλωση των δωρεάν λεπτών των πακέτων γίνεται με ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3 λεπτά και στη συνέχεια με χρέωση ανά λεπτό. Σε περίπτωση κλήσης με διάρκεια μικρότερη των 3 λεπτών, ο χρόνος που αφαιρείται από το σύνολο του χρόνου ομιλίας του πακέτου είναι 3 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους.

Σε συνέχεια αυτού :

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7993065#post7993065

και αυτού :

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7993208#post7993208

τα παρακάτω :

 

Σήμερα μου ήρθε με email από την cosmote σε .zip ο αναλυτικός λογαριασμός για κλίσεις από 26/12/2019 έως 27/3/2020.

Ο κωδικός για το συμπιεσμένο 'ήρθε με sms.

Θαυμάστε τα χάλια τους !

Μου πούλησαν για 17 ευρώ πακέτο what's up με υπόλοιπο 0,25 !!!

Και άντε πες έκαναν λάθος.

Αλλά να προσπαθούν να με βγάλουν τρελό και απατεώνα ;

"τα κατανάλωσε ο κύριος ! "

Στον αναλυτικό που παραθέτω στο τέλος φαίνονται τα πάντα .

Οι κλίσεις μου στο 1330 και στο 13838 για να βρω άκρη το ίδιο απόγευμα, τα 8ΜΒ αφού εγκατέστησα την εφαρμογή και τα χρήματα που έβαλαν την επόμενη μετά την τηλεφωνική επικοινωνία και πριν με βγάλουν τρελό !

Παρά την χρονική απόσταση έχω πολλά νευρά !

Τόσα που σκέφτομαι να πάω από εκεί αύριο και να γίνει ο χαμός.

Όχι για τα 11 ευρώ αλλά για το ΘΡΑΣΟΣ να σου παίρνουν τα χρήματα ,να σε δουλεύουν και να σε λένε και απατεώνα !

Έχω τραβήξει και βίντεο με το screen recorder του xiaomi την εφαρμογή του what's up που δείχνει το υπόλοιπο σε χρήματα και μήνες .

Σίγουρα θα τα κάνω όλα ένα πακέτο και θα τα στείλω στην cosmote να μάθουν τα χάλια των εκπροσώπων τους αν και πιθανότατα τα ξέρουν και τους ανέχονται .

Σκέφτομαι σε πόσους παππούδες και γιαγιάδες, σε πόσους ανυποψίαστους και αδαής τσιμπάνε 5-10 ευρώ κάθε φορά που τους δίνεται η ευκαιρία.

 

Υ.Γ. να ευχαριστήσω όσους μου έδωσαν συμβουλές , ειδικά τον Vasileios και ακόμα περισσότερο τον minotavros για την φόρμα της αίτησης (που παρεμπιπτόντως δεν υπάρχει πουθενά online μάλλον για προφανείς λόγους).

 

https://img.techpowerup.org/200501/1111437.jpg

Edited by NIKOS1973
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους ρώτησα και μου απάντησαν πως όντως δεν μεταφέρονται μαζεμένα λεπτά και data από τα παλιά combo προς τα καινούργια combo.

Τώρα περιμένω να μου απαντήσουν αν χάνω οριστικά ό,τι έχω μαζέψει σε περίπτωση που καταργηθούν τα combo των 8.5€.

 

Μου απάντησαν:

"Για το συγκεκριμένο πακέτο που μας αναφέρεις τα λεπτά ομιλίας δεν μπορούν να μεταφερθούν, παρά μόνο με ανανέωση με το ίδιο πακέτο. Σε άλλη περίπτωση αυτά δε θα μεταφερθούν."

 

Με λίγα λόγια, και αν καταλαβαίνω καλά (που νομίζω ότι καταλαβαίνω), αν καταργηθεί το combo call them all για το combo, τότε ό,τι έχει μαζευτεί απ' το πρώτο πάει από εκεί που ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξυπηρέτηση σας έκανε και δεν σας έσβηνε τα υπόλοιπα του προηγούμενου μήνα. Για πάτε συμβόλαιο, ή Κιού, να δείτε τη γλύκα... Εντωμεταξύ το 99% αυτών που μαζεύουν χιλιάδες λεπτά ομιλίας και εκατοντάδες GB δεν τα χρησιμοποιούν ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξυπηρέτηση σας έκανε και δεν σας έσβηνε τα υπόλοιπα του προηγούμενου μήνα. Για πάτε συμβόλαιο, ή Κιού, να δείτε τη γλύκα... Εντωμεταξύ το 99% αυτών που μαζεύουν χιλιάδες λεπτά ομιλίας και εκατοντάδες GB δεν τα χρησιμοποιούν ποτέ...

 

Εγώ δεν το βλέπω σαν εξυπηρέτηση - αναγράφεται στους όρους του πακέτου: Τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ που δεν καταναλώθηκαν μπορούν να μεταφερθούν στο επόμενο ίδιο πακέτο που θα ενεργοποιηθεί πριν τη λήξη του πρώτου.

Εγώ το αγόραζα ΚΑΙ γι' αυτό το λόγο.

 

Εξυπηρέτηση θα ήταν να τα μεταφέρουν στο καινούργιο πακέτο combo που αναγκάζομαι να αγοράσω, μιας και λογικά θα καταργηθεί αυτό που αγόραζα ως τώρα (χωρίς βέβαια να λέω πως δεν έχουν δικαίωμα να καταργήσουν ένα πακέτο πού ως τώρα παρείχαν).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει, όμως, έτσι κι αλλιώς; Να καταργήσουν το combo των 8.5€;

 

Σε λίγο διάστημα λογικά ναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βλέπω σαν εξυπηρέτηση - αναγράφεται στους όρους του πακέτου: Τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ που δεν καταναλώθηκαν μπορούν να μεταφερθούν στο επόμενο ίδιο πακέτο που θα ενεργοποιηθεί πριν τη λήξη του πρώτου.

Εγώ το αγόραζα ΚΑΙ γι' αυτό το λόγο.

 

Εξυπηρέτηση θα ήταν να τα μεταφέρουν στο καινούργιο πακέτο combo που αναγκάζομαι να αγοράσω, μιας και λογικά θα καταργηθεί αυτό που αγόραζα ως τώρα (χωρίς βέβαια να λέω πως δεν έχουν δικαίωμα να καταργήσουν ένα πακέτο πού ως τώρα παρείχαν).

 

Οι όροι αποφασίζονται από την εταιρία και κανένας δεν την υποχρεώνει, οπότε ναι είναι εξυπηρέτηση. Πιστεύω ότι εάν έγραφε ότι δεν μεταφέρεται τίποτα, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε. Και εγώ πιο παλιά είχα υπολοιπα από άλλο καρτοκινητό και όπως τα έχασα έτσι ξαναμαζευονται.

Link to comment
Share on other sites

Στην ανακοίνωση για το νέο πακέτο των 10€ το 2018: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=472541

 

Χρέωση ανά λεπτό; Δηλαδή θα μετράει τα δευτερόλεπτα σαν λεπτά; Δεν το κατάλαβα καθόλου.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Χρέωση ανά λεπτό; Δηλαδή θα μετράει τα δευτερόλεπτα σαν λεπτά; Δεν το κατάλαβα καθόλου.
Μετά το τριλεπτο θα πηγαίνει ανά λεπτό είτε μιλήσεις 1 δευτερόλεπτο είτε 59 δευτερόλεπτα.

Αυτονόητο νομίζω....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος μπει στον αναλυτικό τιμοκατάλογο στο σάιτ πάντως θα δει ότι και στο plus I και στα πακέτα combo και combo max λέει ότι μετά τα 3' λεπτά η κατανάλωση είναι ανά δευτερόλεπτο. Δύσκολο να υπάρχει διαφορετικό βήμα χρέωσης μεταξύ πακέτων αφενός και αφετέρου δύσκολο να το έχουν αλλάξει σε βήμα χρεωσης ανά λεπτό μετά τα 3' οπότε πιο πολύ άρπα κόλλα φαίνεται η φάση στην ενημέρωση των πακέτων στην εφαρμογή και κάποια στιγμή θα το προσεξουν
Link to comment
Share on other sites

Οι όροι αποφασίζονται από την εταιρία και κανένας δεν την υποχρεώνει, οπότε ναι είναι εξυπηρέτηση. Πιστεύω ότι εάν έγραφε ότι δεν μεταφέρεται τίποτα, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε. Και εγώ πιο παλιά είχα υπολοιπα από άλλο καρτοκινητό και όπως τα έχασα έτσι ξαναμαζευονται.

 

Επιμένω, δεν μπορεί να θεωρηθεί εξυπηρέτηση από τη στιγμή που αναγράφεται στους όρους, από εκεί και πέρα είναι υποχρέωση.

 

Δεν μπορεί, δηλαδή, να μου πει η εταιρεία: αυτό το μήνα δεν θα σε εξυπηρετήσω και δεν θα σου μεταφέρω τα υπόλοιπά σου. Όχι. Είναι υποχρέωσή της να το κάνει από τη στιγμή που το συμπεριλαμβάνει στους όρους.

 

Τώρα, τι αντίκτυπο θα είχε στις αγορές αυτών των πακέτων αν δεν παρείχε αυτήν την υπηρεσία, δεν γνωρίζω. Το μόνο που γνωρίζω είναι πως εγώ τουλάχιστον θα διάλεγα μια εταιρεία που θα το έκανε.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για ποια εξυπηρέτηση μιλάμε;

Γνωρίζετε τι σημαίνει η λέξη;

Από τη στιγμή που αναφέρεται στους όρους, πρέπει να το κάνει..

Δεν είναι εξυπηρέτηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από ποιόν αποφασίζονται οι όροι ρε παιδιά; Η εταιρία ΕΠΕΛΕΞΕ τον όρο να μεταφέρει τα υπόλοιπα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν την υποχρέωσε. Άλλο ΕΠΙΛΕΓΩ και άλλο ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ. Μάλλον τρολαρετε, οπότε οκ ό,τι πείτε.
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τριλεπτο θα πηγαίνει ανά λεπτό είτε μιλήσεις 1 δευτερόλεπτο είτε 59 δευτερόλεπτα.

Αυτονόητο νομίζω....

όπως εξήγησα, η αλλαγή αυτή έγινε από το 2018, όμως μέχρι την αλλαγή του συγκεκριμένου πακέτου σε combo η κατανάλωση παρέμεινε ανά δευτερόλεπτο μετά τα 3 λεπτά. Δεν ξέρω αν με το νέο combo το βήμα κατανάλωσης άλλαξε, θα πρέπει κάποιος να το ελέγξει και να μας πει.

Επίσης δεν ξέρω αν τα λεπτά από το παλιό των 10€ μεταφέρονται στο νέο, αλλά λογικά θα μεταφέρονται γιατί στην ανακοίνωση εμφανίζεται ως τροποποίηση του ήδη υπάρχοντος και όχι σαν νέο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιόν αποφασίζονται οι όροι ρε παιδιά; Η εταιρία ΕΠΕΛΕΞΕ τον όρο να μεταφέρει τα υπόλοιπα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν την υποχρέωσε. Άλλο ΕΠΙΛΕΓΩ και άλλο ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ. Μάλλον τρολαρετε, οπότε οκ ό,τι πείτε.

 

Όχι, ειλικρινά δεν τρολάρω κανέναν.

Αυτό που θέλω να σου εξηγήσω, χωρίς φυσικά να έχω σκοπό να σου επιβάλλω τη γνώμη μου, είναι πως από τη στιγμή που η εταιρεία όντως επέλεξε να το βάλει στους όρους του προϊόντος της, υποχρεώνεται να τηρήσει αυτήν την επιλογή της. Είναι απλό.

 

Σέβομαι την άποψή σου, αλλά θεωρώ ότι έχεις παρερμηνεύσει κάτι εδώ.

Φιλικά όλα αυτά. Καλό μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...