Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση για την μεταφορα χρονου ομιλιας. Ανανεωνω με 5 ευρω και η ληξη παιρνει παραταση για 3 (πλεον) μήνες. Αν μεταφέρω μετα 5 ευρω σε αλλο νουμερο ανανεωνεται και ο δικος του χρονος λήξης,σωστα? και ειμαστε και οι δυο καλυμμενοι?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για την μεταφορα χρονου ομιλιας. Ανανεωνω με 5 ευρω και η ληξη παιρνει παραταση για 3 (πλεον) μήνες. Αν μεταφέρω μετα 5 ευρω σε αλλο νουμερο ανανεωνεται και ο δικος του χρονος λήξης,σωστα? και ειμαστε και οι δυο καλυμμενοι?

 

Σωστά. Με μεταφορά 5Ε ανανεώνεται, με 2Ε δεν ανανεώνεται. Όμως κάθε μεταφορά κοστίζει 0,20Ε οπότε υπολόγισε και αυτό στο όλο "σκηνικό".

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλους, ειδικα τωρα και με την κριση που υπαρχει (δυστυχως) μεταναστευση, που ζουν πλεον εξωτερικο.

Μια φορα το χρονο ερχονταν συνηθως ελλαδα, ή αν δεν ερχονταν, με καποιο τροπο εβαζαν μια καρτα, και κρατουσαν τα νουμερα τους.

Τωρα με την 'υποχρεωτικη' ανανεωση ανα τριμηνο, δεν υπαρχει περιπτωση.

Θα 'χασουν' τα νουμερα τους, και το πολυ πολυ, θα αγοραζουν μια sim, οποιας εταιριας ειναι καθε φορα συμφεροτερο, για τις ημερες που θα βρισκονται στην Ελλαδα.

Γιατι ενος κακου μυρια επονται.

Για εναν Ελληνα που βιοποριζει στο εξωτερικο, και πιθανως δεν εχει οικονομικο προβλημα να δωσει λιγα € για την cosmoκαρτα, το θεμα δεν ειναι τα λιγα €, αλλα δεν προκειται να ασχοληθει κανεις με τις π@@@ριες, να βαζει καρτουλα καθε λιγο, για να τσιμπα τα ευρουλακια η cosmote. Ειναι λοιπον, περα απο 'οικονομικο', και χαζο-διαχειριστικο το θεμα, και οπως ειπα, απλα οι φιλοι δεν θα ασχοληθουν.

Γυρνάνε το νουμερο σε cosmote μηδενικό πάγιο κι οποτε έρχονται Ελλάδα το κάνουν παλι καρτοκινητο, οποιας εταιρίας θέλουν, χρησιμοποιουν τις μοναδες που βαζουν μεσα κι όταν είναι να φύγουν...cosmote μηδενικό πάγιο παλι.

Είναι μια λύση.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Γυρνάνε το νουμερο σε cosmote μηδενικό πάγιο κι οποτε έρχονται Ελλάδα το κάνουν παλι καρτοκινητο, οποιας εταιρίας θέλουν, χρησιμοποιουν τις μοναδες που βαζουν μεσα κι όταν είναι να φύγουν...cosmote μηδενικό πάγιο παλι.

Είναι μια λύση.

 

Tι ειναι το cosmote μηδενικο παγιο;

Πρωτη φορα ακουω γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι το cosmote μηδενικο παγιο;

Πρωτη φορα ακουω γι'αυτο.

"Συμβολαιο" με μηδενικό πάγιο (αρα και χωρίς επιδότηση αυτου, ουτε συσκευής), πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να το διακοψεις-μετατρεψεις σε κάτι άλλο οποιαδήποτε στιγμη.

Εννοείται οτι δεν έχει τιποτα δωρεάν, οποτε οποιαδήποτε κλήση-sms χρεώνεται απευθείας (σου έρχεται λογαριασμός σπίτι).

Εγώ με τέτοιο έχω το συναγερμό του σπιτιού. Είχα καρτοκινητο γι αυτό το σκοπό αλλά ξεχνουσα τις ανανεώσεις, χάνονταν χρήματα, κλειδωνε το νουμερο κι ήθελε διαδικασια να ξεκλειδωσει κτλ...με το μηδενικό πάγιο βρήκα την ησυχία μου.

Είχε σίγουρα κι η Vodafone παλιότερα, αλλά το κατήργησαν.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

"Συμβολαιο" με μηδενικό πάγιο (αρα και χωρίς επιδότηση αυτου, ουτε συσκευής), πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να το διακοψεις-μετατρεψεις σε κάτι άλλο οποιαδήποτε στιγμη.

Εννοείται οτι δεν έχει τιποτα δωρεάν, οποτε οποιαδήποτε κλήση-sms χρεώνεται απευθείας (σου έρχεται λογαριασμός σπίτι).

Εγώ με τέτοιο έχω το συναγερμό του σπιτιού. Είχα καρτοκινητο γι αυτό το σκοπό αλλά ξεχνουσα τις ανανεώσεις, χάνονταν χρήματα, κλειδωνε το νουμερο κι ήθελε διαδικασια να ξεκλειδωσει κτλ...με το μηδενικό πάγιο βρήκα την ησυχία μου.

Είχε σίγουρα κι η Vodafone παλιότερα, αλλά το κατήργησαν.

 

Καλη φαση, thanks για τις πληροφοριες.

 

Αν μεταναστευσω να ξερω να το κανω, για να κρατησω το νουμερο.

Μπορεις, οταν θες να κανεις αρκετη χρηση(επιστροφη ελλαδα για καποιο καιρο), να αγορασεις καποιο πακετο για χρονο ομιλιας;

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_zero_fee_prs/section/Postpaid_OtherPlans_Prs ναι αν κατεβεις πχ για 3 εβδομαδες μπορεις να προσθεσεις ιντερνετ και χρονο ομιλιας τα οποια θα προστεθουν στο παγιο τον αλλο μηνα.Οσο χρειαζεσαι οταν το χρειαζεσαι.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για την μεταφορα χρονου ομιλιας. Ανανεωνω με 5 ευρω και η ληξη παιρνει παραταση για 3 (πλεον) μήνες. Αν μεταφέρω μετα 5 ευρω σε αλλο νουμερο ανανεωνεται και ο δικος του χρονος λήξης,σωστα? και ειμαστε και οι δυο καλυμμενοι?

 

Σωστά. Με μεταφορά 5Ε ανανεώνεται, με 2Ε δεν ανανεώνεται. Όμως κάθε μεταφορά κοστίζει 0,20Ε οπότε υπολόγισε και αυτό στο όλο "σκηνικό".

 

Σε ένα What's up που έχω απλά για να με καλούν έληξε και "κλείδωσε" πριν λίγες μέρες οπότε ζητάει να κάνω ανανέωση. Αν επιλέξω να μεταφέρω από άλλο καρτοκινητό Cosmote 5€, θα ανανεωθεί ο χρόνος ομιλίας και η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ανανέωση με κάρτα?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Άνα πόσες μήνες πρέπει να κάνουμε ανανέωση για να μην κλειδώνη η κάρτα;

3 μηνες πλέον,για ανανεωσεις μετά τις 26/6.Δες εδω

Σε ένα What's up που έχω απλά για να με καλούν έληξε και "κλείδωσε" πριν λίγες μέρες οπότε ζητάει να κάνω ανανέωση. Αν επιλέξω να μεταφέρω από άλλο καρτοκινητό Cosmote 5€, θα ανανεωθεί ο χρόνος ομιλίας και η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ανανέωση με κάρτα?:blink:

 

αυτό γράφουμε απο πάνω,μπορείς να δεχτείς 5 ευρώ από άλλον και να ανανεωθεί η διάρκεια του υπολοίπου.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

3 μηνες πλέον,για ανανεωσεις μετά τις 26/6.Δες εδω

 

 

αυτό γράφουμε απο πάνω,μπορείς να δεχτείς 5 ευρώ από άλλον και να ανανεωθεί η διάρκεια του υπολοίπου.

 

Σε ένα What's up που έχω απλά για να με καλούν έληξε και "κλείδωσε" πριν λίγες μέρες οπότε ζητάει να κάνω ανανέωση. Αν επιλέξω να μεταφέρω από άλλο καρτοκινητό Cosmote 5€, θα ανανεωθεί ο χρόνος ομιλίας και η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ανανέωση με κάρτα?:blink:

 

Ναι, αυτό ήδη το εφαρμόζω σε άλλα καρτοκινητά που έχω πριν λήξει ο χρόνος ομιλίας.;)

Η ερώτηση μου αφορά ένα καρτοκινητό το οποίο βρίσκεται σε κατάσταση "κλειδώματος"...:X

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα What's up που έχω απλά για να με καλούν έληξε και "κλείδωσε" πριν λίγες μέρες οπότε ζητάει να κάνω ανανέωση. Αν επιλέξω να μεταφέρω από άλλο καρτοκινητό Cosmote 5€, θα ανανεωθεί ο χρόνος ομιλίας και η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ανανέωση με κάρτα?:blink:

 

Με μεταφορά μέσω internet γίνεται

Με μεταφορά μέσω 1350 ή μυνήματος δεν γίνεται σε κινητά που έχουν φραγή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 2 τηλεφωνα που δεν ηθελα να χασω αλλα ουτε και να τα εχω στο νου ποτε θα βαλω καρτα ποτε θα ληξουν ... μηδενικο παγιο στην κοσμοτε... μηδεν ποσο τον μηνα και απλα η γραμμη θα υπαρχει για οσο θελω εγω.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

απλα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 2 τηλεφωνα που δεν ηθελα να χασω αλλα ουτε και να τα εχω στο νου ποτε θα βαλω καρτα ποτε θα ληξουν ... μηδενικο παγιο στην κοσμοτε... μηδεν ποσο τον μηνα και απλα η γραμμη θα υπαρχει για οσο θελω εγω.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

απλα τα πραγματα

 

και με αυτα τα λεγομενα ,σιγουρα τους εχεις δωσει μια παρα πολυ καλη ιδεα που θα φανει μελλοντικα...

τιποτα δεν γινεται ξαφνικα...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα γενικά. Αν έχεις κανένα παλιό νούμερο cosmoκάρτα π.χ. όπως εγώ, που δεν χρησιμοποιείς και έχει το bonus των 400' με 3€ σε ανανέωση 10€, δε βολεύει γιατί θα το χάσεις. Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Από τη στιγμή που ισχύει η μεταφορά με 0,2€, θα βάζω 12€ μια φορά το 3μηνο και θα μεταφέρω τα 10 στο what's up μου, όπου έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι μια κάρτα των 10€ το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

To *0# στην αρχη του sms, για να ερθει αναφορα παραλαβης απο την cosmote, ισχυει ακομη;

(δεν πιστευω να εχει καμια χρεωση!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 2 τηλεφωνα που δεν ηθελα να χασω αλλα ουτε και να τα εχω στο νου ποτε θα βαλω καρτα ποτε θα ληξουν ... μηδενικο παγιο στην κοσμοτε... μηδεν ποσο τον μηνα και απλα η γραμμη θα υπαρχει για οσο θελω εγω.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

απλα τα πραγματα

Μπράβο. Κάτι τέτοιο ψάχνω. Δηλαδή χρεώνεσαι μόνο για όσα μηνύματα στείλεις και ΜΟΝΟ για όσες επικοινωνίες κάνεις, και στο τέλος του μήνα σου έρχεται λογαριασμός?

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Κάτι τέτοιο ψάχνω. Δηλαδή χρεώνεσαι μόνο για όσα μηνύματα στείλεις και ΜΟΝΟ για όσες επικοινωνίες κάνεις, και στο τέλος του μήνα σου έρχεται λογαριασμός?

Όπως ακριβώς το περιγράφεις είναι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 2 τηλεφωνα που δεν ηθελα να χασω αλλα ουτε και να τα εχω στο νου ποτε θα βαλω καρτα ποτε θα ληξουν ... μηδενικο παγιο στην κοσμοτε... μηδεν ποσο τον μηνα και απλα η γραμμη θα υπαρχει για οσο θελω εγω.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

απλα τα πραγματα

 

 

Μπορεις αν θελησεις, εναν αριθμο με cosmote zero, να τον κανεις καρτοκινητο; Υπαρχει καποια προϋποθεση/περιορισμος μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Με αφορμή την 6μηνη ανανέωση που έγινε 3μηνη, μπήκα στο site της Cosmote (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__ipiresia-easy-transfer/section/Top_Up_COSMOKARTA)

για να δω πως γίνεται μεταφορά από μία cosmocarta σε άλλη.

 

Εδώ λοιπόν λέει:

"Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας"

 

Τελικά επειδή δεν κατάλαβα...

Αν μεταφέρω 5 ευρώ από την 1η cosmocarta στη 2η...

Ανανεώνεται το χρηματικό ποσό της 2ης για ένα τρίμηνο ή όχι?

 

Γιατί αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι μεταφέρεται και προστίθεται το ποσό αλλά δεν ανανεώνεται η ημερομηνία λήξης.

Για να ανανεωθεί θέλει μεταφορά από συμβόλαιο... Μπερδεύτηκα...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν δε γίνει ανανέωση για 3 μήνες, πόσος επιπλέον καιρός περνά μέχρι το νούμερο να διαγραφεί μόνιμα; Έχω ένα νούμερο που σταμάτησα να το χρησιμοποιώ από το Μάρτη και ήθελα να το «διαγράψω», αλλά είναι πολλή πρεμούρα να τρέχεις να βγάζεις φωτοτυπίες και να στέλνεις φαξ και αν ισχύει αυτό με την 3μηνη ανανέωση κάθεται μια χαρά :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό στην πραγματικότητα... Μέσα στο τρίμηνο μηδενίζω το ΥΠΟΛΟΙΠΟ πού έχω σε δύο καρτοκινητα Cosmote... Άρα μετά τού τριμήνου δεν έχει να μου πάρει τίποτα... Στο 6μηνο κόβονται οι εξερχομενες κλήσεις... Και στο 12μηνο πού πάνε για κατάργηση... Πολύ απλά ανανεώσω ξανά.... Άρα ουσιαστικά για τα νούμερα τού συρταριου δεν αλλάζει κάτι... 5+5 το χρόνο για να συντηρώ δυο πανεύκολα νούμερα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...