Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σίγουρα είναι δωρεάν τα μηνύματα; Γιατί κάποιοι στα σχόλια λένε όχι

Ναι... Τα είδα κι εγώ τα μηνύματα και μου έκανε κι εμένα εντύπωση γιατί είναι πολλοί αυτοί που το λένε...

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το χρησιμοποιώ σε 3 Cosmoκάρτες και ποτέ δε με έχει χρεώσει κάτι...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω γιατί η επίσημη εφαρμογή δείχνει να έχει θέματα.

Πάντως και εγώ διαβάζοντας τα σχόλια αποθαρρύνθηκα αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν αριθμο whats up.

Προχθες ειδα αναπαντητη κληση απο τον αριθμο 0.

Τι ειναι αυτο; Μου ειχε ξανασυμβει πριν κανα μηνα.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Τα είδα κι εγώ τα μηνύματα και μου έκανε κι εμένα εντύπωση γιατί είναι πολλοί αυτοί που το λένε...

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το χρησιμοποιώ σε 3 Cosmoκάρτες και ποτέ δε με έχει χρεώσει κάτι...

το κακό όπως με ενημέρωσε ο προγραμματιστής δεν υποστηρίζει δικαρτο κινητό γμτ

Link to comment
Share on other sites

Λιγο βλακωδης ερωτηση: Ξερεις κανεις αν η προσφορα για τα 200' προς ολους της κοσμοκαρτας θα ισχυει για καιρο; Και αν σταματησει για τις νεες ενεργοποιησεις, οι "παλιοι" που την εχουν ενεργοποιημενη θα συνεχισουν να την εχουν; Ρωταω καθως θελω να κοψω μια συνδεση vodafone (λογω κακου σηματος) και να το κανω κοσμοκαρτα. Ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Λιγο βλακωδης ερωτηση: Ξερεις κανεις αν η προσφορα για τα 200' προς ολους της κοσμοκαρτας θα ισχυει για καιρο; Και αν σταματησει για τις νεες ενεργοποιησεις, οι "παλιοι" που την εχουν ενεργοποιημενη θα συνεχισουν να την εχουν; Ρωταω καθως θελω να κοψω μια συνδεση vodafone (λογω κακου σηματος) και να το κανω κοσμοκαρτα. Ευχαριστω! :)

 

Δεν είναι προσφορά, είναι πακέτο ομιλίας οπότε πολύ δύσκολο να το καταργήσουν. Εξάλου το ίδιο έχουν και οι άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω τρόπο να έχω και το πακέτο 400+400+100+100 (ομιλία και μηνύματα προς όλους και προς what's up) με 7€, και ταυτόχρονα να έχω και δώρο 500+500ΜΒ (για μένα κι ένα φίλο), λόγω ενεργοποίησης πακέτου ομιλίας, όπως διαφημίζει η Cosmote. Όμως το δώρο με τα 500+500ΜΒ το δίνει μόνο όταν ενεργοποιήσεις πακέτο ομιλίας μέσα απ' το What's Up application. Όμως το συγκεκριμένο πακέτο ομιλίας που βολεύει εμένα (αυτό με τα 7€ που λέω πιο πάνω), δεν υπάρχει μέσα στο application, το βρίσκω μόνο μέσα απ' το 1330. Υπάρχει λύση;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λύση δεν ξέρω αν υπάρχει panosz75 αλλά αν βρεις κάτι ενημέρωσε, γιατί κι εγώ το προσπαθούσα, μάταια όμως ☺
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προσφορά, είναι πακέτο ομιλίας οπότε πολύ δύσκολο να το καταργήσουν. Εξάλου το ίδιο έχουν και οι άλλες εταιρίες.

 

Ευχαριστω! Απλως ρωταω για μην βρεθουμε ξεκρεμαστοι και τρεχουμε παλι για συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να αλλαξω καρτα σιμ απο 3g σε νεα 4g και ενας ιοζης μου λεει οτι ο αριθμος ταυτοτητας ειναι διαφορετικος απο αυτον που ειναι καταχωρημενος. Εγω αλλαξα ταυτοτητα το 2012 και απο τοτε εχω κανει κανονικα και 2 αιτηματα για φορητοτητα και αλλαγη σε wu χωρις να εχω κανενα προβλημα. Η λυση που μου δινει ειναι να αλλαξω αριθμο!!!

Τι ισχυει τελικα? Δεν μπορει κανονικα να μου περασει στο συστημα τον νεο αριθμο ταυτοτητας να τελειωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να αλλαξω καρτα σιμ απο 3g σε νεα 4g και ενας ιοζης μου λεει οτι ο αριθμος ταυτοτητας ειναι διαφορετικος απο αυτον που ειναι καταχωρημενος. Εγω αλλαξα ταυτοτητα το 2012 και απο τοτε εχω κανει κανονικα και 2 αιτηματα για φορητοτητα και αλλαγη σε wu χωρις να εχω κανενα προβλημα. Η λυση που μου δινει ειναι να αλλαξω αριθμο!!!

Τι ισχυει τελικα? Δεν μπορει κανονικα να μου περασει στο συστημα τον νεο αριθμο ταυτοτητας να τελειωνουμε?

 

Ναι, οι ειρωνικοί υπάλληλοι κάποιων καταστημάτων αυτή την απάντηση δίνουν στο όποιο θέμα έχουν να αντιμετωπίσουν και δεν υπάρχει εύκολη λύση. "Αλλάξτε αριθμό".

 

Κοίταξε να δεις. Στο σύστημα της αλλαγής κάρτας σιμ, δεν μπορεί να δει ο άλλος τα στοιχεία σου. Βάζει τον αριθμό κινητού και τον αριθμό ταυτότητας και αν αντιστοιχούν τα στοιχεία, μπορεί να μπει στο σύστημα και να σου αλλάξει την κάρτα. Αν δεν έχουν πλήρη αντιστοιχία, δεν μπορεί. Είναι κάτι σαν "κλειδί" του συστήματος να δώσεις τα σωστα στοιχεία. Προφανώς η ταυτοποίηση αυτού του αριθμού σου είναι σε παλιά ταυτότητα. Κανονικά θα πρέπει να κάνεις αίτημα αλλαγής στοιχείων πηγαίνοντας φωτοτυπία και της παλιάς ταυτότητας και της νέας! Αν δεν έχεις την παλιά ούτε σε φωτοτυπία; Θα σου έλεγα κακώς γιατί μια φωτοτυπία θα έπρεπε να κρατήσεις. Μπορεί και σε άλλες υπηρεσίες να σου τη ζητήσουν στο μέλλον, μιλάμε για την Ελληνική γραφειοκρατία η οποία δυστυχώς ισχύει και στις υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών!

 

Αν λοιπόν δεν έχεις καθόλου την παλιά ταυτότητα, τότε θα γίνει το αίτημα αλλαγής στοιχείων μόνο με την καινούργια που το κατάστημα θα τη φωτοτυπήσει και θα τη σκανάρει να τη στείλει στα κεντρικά. Δεν σου το πρότεινε να το κάνει; Είναι μεγάλη παράλειψη. Τι θα έκανα εγώ; Θα πήγαινα αύριο πρωί στο κατάστημα, θα τηλεφωνούσα στο 13838 όσο θα ήμουν στο κατάστημα και θα τους έλεγα "Καλημέρα. Είμαι σε ένα κατάστημα κοσμοτε όπου ήμουν και χθες εδώ και ενώ είπα στον υπάλληλο ότι έχω αλλάξει ταυτότητα και η σιμ μου είναι δηλωμένη σε παλιά ταυτότητα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω αλλαγή, ο υπάλληλος του καταστήματος δεν με ενημέρωσε ότι μπορώ να κάνω αίτημα αλλαγής στοιχείων, παρά μόνο μου είπε ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω καινούργιο αριθμό τηλεφώνου προκειμένου να είναι στη σωστή ταυτότητα. Πάρτε εσείς τον υπάλληλο και πείτε του τι πρέπει να κάνει!!!". Επίσης θα ζητούσα να δω τον υπεύθυνο του καταστήματος και θα τα έλεγα και σε αυτόν. Είναι ανεπίτρεπτες τέτοιες ειρωνικές συμπεριφορές όπως καταλαβαίνεις. Και πρέπει να "κόβονται" από τη "ρίζα". Αντέδρασε λοιπόν. Μην αφήνεις τον υπάλληλο να νομίζει ότι σε ψάρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λέει ο kostas_v

 

Αλλαξα πρόσφατα ταυτότητα.

Πήγα απλά τη νέα ταυτότητα σε ένα κατάστημα Γρεμανός, τη φωτοτύπησαν και τη στείλανε με φαξ ζητώντας αλλαγή στοιχείων.

Η αλλαγή έγινε την επόμενη ημέρα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στον οτε υπάρχει καλυτερη εξυπηρετηση. Ενας ηλικιωμενος ηταν προχτες στο Γερμανο,και ειχε κλειδωσει η σιμ λόγω λάθος pin. H υπάλληλος του έλεγε οτι πρέπει να γινει αλλαγη sim που κοστίζει 5 ευρώ. Ξέρω ομως από περίπτωση γνωστού μου οτι από cosmote/οτε μπορει να μπει το puk και να ξεκλειδωθεί η κάρτα.Και χωρίς χρέωση βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια καρτα ανανεωσης χρονου ομιλιας κοσμοκαρτα,παιρνουμε δωρο ομιλιας για 1 εβδομαδα?...οσο και αν εψαξα δεν αναφερεται πουθενα στο σαιτ της κ-οτε
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και θα στην περάσουν αυτοί.

Θα δώσεις το serial number αν δεν έχει αλλιωθεί. Αλλιώς θα δώσεις όσα ψηφία έχεις.

Το τηλέφωνο είναι 13388 ( χρεώση 0,19) ή 6971013838 από άλλο δίκτυο χρέωση από τα δωρεάν του άλλου δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στον οτε υπάρχει καλυτερη εξυπηρετηση. Ενας ηλικιωμενος ηταν προχτες στο Γερμανο,και ειχε κλειδωσει η σιμ λόγω λάθος pin. H υπάλληλος του έλεγε οτι πρέπει να γινει αλλαγη sim που κοστίζει 5 ευρώ. Ξέρω ομως από περίπτωση γνωστού μου οτι από cosmote/οτε μπορει να μπει το puk και να ξεκλειδωθεί η κάρτα.Και χωρίς χρέωση βέβαια.

 

αν κλειδωσει το pin σου ζηταει το puk... αν δωσεις και λαθος puk η sim νομιζω καταστρεφεται και χρειαζεται επανεκδοση.Αν ομως εχει χασει απλα το PUK νομιζω εφοσον ταυτοτοποιηθουν τα στοιχεια του του δινουν το PUK οπου μπορει να ξεκλειδωσει την καρτα του.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και θα στην περάσουν αυτοί.

Θα δώσεις το serial number αν δεν έχει αλλιωθεί. Αλλιώς θα δώσεις όσα ψηφία έχεις.

Το τηλέφωνο είναι 13388 ( χρεώση 0,19) ή 6971013838 από άλλο δίκτυο χρέωση από τα δωρεάν του άλλου δικτύου.

 

καλησπερα πηρα τηλεφωνο το 13838 και αντι να μιλησω με καποιο υπαλληλο μιλησα με εναν τηλεφωνητη οπου απαντουσε σε οτι του ελεγα και δεν εβγαζα ακρη μηπως υπαρχει τροπος να μιλησω με καποιο ατομο που γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα τηλεφωνο το 13838 και αντι να μιλησω με καποιο υπαλληλο μιλησα με εναν τηλεφωνητη οπου απαντουσε σε οτι του ελεγα και δεν εβγαζα ακρη μηπως υπαρχει τροπος να μιλησω με καποιο ατομο που γνωριζει?

 

Θα ξαναπάρεις, θα πεις επί λέξη "τεχνικό πρόβλημα" και θα βγει αμέσως εκπρόσωπος.

 

Με ποια καρτα ανανεωσης χρονου ομιλιας κοσμοκαρτα,παιρνουμε δωρο ομιλιας για 1 εβδομαδα?...οσο και αν εψαξα δεν αναφερεται πουθενα στο σαιτ της κ-οτε

 

Ισχύει γενικά στο whatsup και υπάρχει δώρο με όποια κάρτα βάλεις. Reload it λέγεται. Πρέπει να μπεις στο σαητ αυτό και να πληκτρολογήσεις ένα κωδικό που έρχεται σε μήνυμα μετά την ανανέωση χρόνου και να διαλέξεις δώρο.

 

νομιζω οτι στον οτε υπάρχει καλυτερη εξυπηρετηση. Ενας ηλικιωμενος ηταν προχτες στο Γερμανο,και ειχε κλειδωσει η σιμ λόγω λάθος pin. H υπάλληλος του έλεγε οτι πρέπει να γινει αλλαγη sim που κοστίζει 5 ευρώ. Ξέρω ομως από περίπτωση γνωστού μου οτι από cosmote/οτε μπορει να μπει το puk και να ξεκλειδωθεί η κάρτα.Και χωρίς χρέωση βέβαια.

 

Εννοείται ότι υπάρχει δυνατότητα μέσω συστήματος να βρίσκουν αμέσως το πακ. Ντροπή να μην εξυπηρετούν σωστά για να χρεώνουν τους πάντες. Όποιος είναι παρόν σε τέτοια περιστατικά, να διορθώνει αμέσως τον υπάλληλο...

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να κάνεις αίτημα αλλαγής στοιχείων πηγαίνοντας φωτοτυπία και της παλιάς ταυτότητας και της νέας!

Αυτο για την παλια ταυτοτητα σε φωτοτυπια το ειπε αλλα ειναι δυσκολο να εχω.

νομιζω οτι στον οτε υπάρχει καλυτερη εξυπηρετηση.

Σε οτε πηγα καιι γω αλλα δεν επεσα σε καμια κοπελα που οντως θα προσπαθουσε να με βοηθησει.:p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω τρόπο να έχω και το πακέτο 400+400+100+100 (ομιλία και μηνύματα προς όλους και προς what's up) με 7€, και ταυτόχρονα να έχω και δώρο 500+500ΜΒ (για μένα κι ένα φίλο), λόγω ενεργοποίησης πακέτου ομιλίας, όπως διαφημίζει η Cosmote. Όμως το δώρο με τα 500+500ΜΒ το δίνει μόνο όταν ενεργοποιήσεις πακέτο ομιλίας μέσα απ' το What's Up application. Όμως το συγκεκριμένο πακέτο ομιλίας που βολεύει εμένα (αυτό με τα 7€ που λέω πιο πάνω), δεν υπάρχει μέσα στο application, το βρίσκω μόνο μέσα απ' το 1330. Υπάρχει λύση;

 

Η προσφορά 500+500mb ισχύει μόνο για ενεργοποίηση πακέτων τα οποία είναι διαθέσιμα στην εφαρμογή watsup.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για την παλια ταυτοτητα σε φωτοτυπια το ειπε αλλα ειναι δυσκολο να εχω.

 

Σε οτε πηγα καιι γω αλλα δεν επεσα σε καμια κοπελα που οντως θα προσπαθουσε να με βοηθησει.:p

 

Σε οτε είναι πολύ χειρότερη η εξυπηρέτηση γιατί η νοοτροπία των υπαλλήλων είναι σαν να ξέμειναν στο δημόσιο. Στο γερμανό είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά αν πρόκειται για εξυπηρέτηση που δεν θα αποφέρει κανένα κέρδος στο κατάστημα (όπως αλλαγή στοιχείων ταυτοποίησης, αλλαγή ρουτερ, αλλαγή διεύθυνσης κλπ) θα πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τη διαδικασία και έτοιμοι να απαντήσουμε σε όποιο υπάλληλο μας τα πει αλλιώς ή αρνηθεί να εξυπηρετήσει. Δυστυχώς πολλά μαγαζιά λειτουργούν με το δικό τους τρόπο σε πολλά θέματα και με το παραμικρό παραπέμπουν στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

 

Τελευταία άκουσα για καταστήματα που αρνούνται να εξυπηρετήσουν δικαιούχους της αλληλεγγύης χρησιμοποιώντας αστείες δικαιολογίες και παροτρύνουν πελάτες να πάνε αλλού, με ύφος καθόλου φιλικό.

Link to comment
Share on other sites

Τσουτσεκια υπαλλήλους τους χαρακτηριζω και το οξυμωρο είναι πως είναι νέοι άνθρωποι μα δεν ξέρουν από τρόπους κι όπως τα λες:πελάτης που θα πάει και δεν θα αποφέρει κέρδος ας πάει να νανανανα......

Κάποια στιγμή κι οι ίδιες οι εταιρίες πρέπει να αρχίσουν να ενδιαφέρονται και να μην κοιτάνε μονάχα αριθμούς και στόχους.

Εμείς της καρτοκινητης ας προικιζομαστε με υπομονή κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την cosmote θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θελω να πάρω καρτοκινητο της εταιρείας και η κυρίως χρήση που θα κάνω είναι 4g data. Ποιο είναι αυτό που δίνει το περισσότερο Internet στην καλύτερη τιμή; Επίσης με ποιο τρόπο; Ενεργοποιείς κάποιο πακέτο μέσω application η σου δίνει και κάποια mb δώρο με κάθε ανανέωση;

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...