Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζήτησα αναπροσαρμογή της επιδότησης (85ευρώ) και μου απάντησαν μετά από 16 μέρες, πολύ απλά ότι...δεν γίνεται. Ούτε ένα ευρώ και είμαι 9 χρόνια πελάτης. Στα 9 χρόνια, αυτή θα ήταν μόλις η δεύτερη επιδότηση (κι ας είχα φτάσει να πληρώνω 100-150 ευρώ το μήνα!

Τραγική η εξυπηρέτηση πελατών, δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.

Κρίμα. Με βλέπω να αλλάζω εταιρία...

 

Έτυχε σε κάποιον από εσάς να του ανεβάσουν την επιδότηση μετά από αίτημα του ή μόνο σε μένα το κάνανε?

 

To θέμα δεν είναι πόσα έφτασες να πληρώνεις, αλλά το πόσα πλήρωνες κατά μέσο όρο τους τελευταίους 12 μήνες. Μπορεί να πάρεις μεγαλύτερο ποσό απο άλλη εταιρία για να κάνεις νέα σύνδεση εκεί, αλλά το ίδιο να ξέρεις ισως να μπορεί να γίνει και στη cosmote. Απλά πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτα με το πρόγραμμα και τις υπηρεσίες που σε ενδιαφέρουν τι ποσό συσκευής σου καλύπτουν αν μετατρέψεις ένα καρτοκινητό σε σύνδεση συμβολαίου. Αν σε εξυπηρετεί, ζήτα διακοπή της σύνδεσης με διατήρηση του αριθμού σαν καρτοκινητό ( μην χάσεις και το νούμερο ) και αφού το κρατήσεις σαν καρτοκινητό για ένα μήνα, μπορείς να κάνεις νέο συμβόλαιο με το ποσό που ( λογικά θα ) ισχύει τότε. Απλά, θα πάρεις τη συσκευή σχεδόν 2 μήνες αργότερα ( σχεδόν ένας μήνας μέχρι να διακοπεί το συμβόλαιό σου και άλλος ένας μήνας που πρέπει να το κρατήσεις σαν καρτοκινητό ). Για όλα υπάρχει λύση, δεν χρειάζεται να χαλάμε τη ζαχαρένια μας... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση αλλαγής προγράμματος συμβολαίου το Σάββατο και σήμερα το πρωί πήγα σε υποκατάστημα του Γερμανού και μου είπε ότι είναι εντάξει. Πήγα στο i-35 σε συνδυασμό με την προσφορά για τα 500' και 500 sms προς αριθμούς Cosmote.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δω κάπως ότι όντως αυτή τη στιγμή έχω περάσει στο νέο πρόγραμμα. Μπορώ να στείλω sms σε κάποιον αριθμό / υπηρεσία της Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις αργότερα το βράδυ στο 1212 και να ρωτήσεις. Και λέω αργότερα γιατί έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν κι εκεί ώρες αιχμής και το βράδυ δεν έχουν τόση αναμονή. Εφ'όσον είναι η σύνδεση στο όνομά σου φυσικά, μπορείς να επαληθεύσεις την αλλαγή του οικονομικού προγράμματος ( κοίτα και πότε εκδίδεται ο λογαριασμός σου για να υπολογίσεις τις αναλογίες των παροχών στη περίπτωση που έχεις κάνει την αλλαγή μέσα στον τιμολογιακό μήνα ).
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση! Θα πάρω μέσα στην ημέρα να επιβεβαιώσω ότι έγινε η αλλαγή προγράμματος, μη χρεωθώ τσάμπα για το 3G!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η δυνατότητα να στείλεις EY ( με Ελληνικούς ή Αγγλικούς χαρακτήρες, κεφαλαία ) στο 1256 για να ενημερωθείς, αλλά νομίζω ότι δεν δίνεται ενημέρωση όταν κάνεις αλλαγή οικονομικού προγράμματος, μέχρι να εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός ( απο τον επόμενο όμως και μετά, θα έχεις πλήρη ενημέρωση για χρόνο, μηνύματα και mb που θα έχεις στη διάθεσή σου ). Και επειδή ξέρω ότι τα ζητάνε, μη ξεχάσεις να έχεις μαζί σου ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητας :p
Link to comment
Share on other sites

Η CC Μας δουλεύει ψιλό γαζί .. έχω απεριόριστα προς ένα αριθμό μαζί με ένα internet on the go επίσης απεριόριστο που έρχονται μαζί στον ίδιο bill.

με παίρνουν τηλέφωνο σπίτι πριν ένα μήνα.. για έναν ληξιπρόθεσμο λογαριασμό.. μου αφήνουν σταθερό να καλέσω.. όπως κ κάνω.. με πληροφορούν ότι αν δεν πληρώσω ένα συγκεκριμένο ποσό μέχρι τέλος της εβδομάδας (σ.σ. πήρα δευτέρα τηλ.) θα μου πάρουν τον αριθμό.. :X μου προτείνουν μάλιστα να πληρώσω σε Γερμανό... δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

το οποίο και κάνω την αμέσως επόμενη μέρα.. βάζω ακριβώς το ποσό που μου ζήτησαν. κ 2 εβδομάδες μετά πληρώνω και άλλο ποσό ..

και φτάνουμε στο σήμερα.. έχω λάβει Παρασκευή ένα bill που με χρεώνουν κάπου 60e από τα οποία γύρω στα 50 είναι το κόστος του usb stick .. στο μεταξύ πάω σήμερα να πληρώσω το υπόλοιπο του χρέους ( να ξεπληρώσω να ησυχάσω που λένε) και μου λένε .. ότι θα πρέπει να κάνω και αίτηση επανασύνδεσης..

πείτε μου κάποιος που ξέρει .. είναι δυνατόν ... να συμβαίνει αυτό;; Δεν μπορώ να καταλάβω.. πληρώνω το ποσό που μου ζητάνε για να μην μου το κόψουνε.. και στο τέλος.. όχι μόνο μου κόβουν κινητό και ίντερνετ, μου ζητάνε να πληρώσω και 60e για το stickaki .. δλδ.. μας δουλεύουν...;;

Σκέφτομαι λοιπόν ότι η όλη μ@λ@κία έχει παιχτεί στην πληρωμή μέσω Γερμανού .. γιατί αλλιώς δεν εξηγείται..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή μας τα λες πολύ μπερδεμένα και έτσι ( προσωπικά ) είναι δύσκολο τόσο να βγει άκρη όσο και να δωθεί κάποια συμβουλή, καλό θα είναι να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να σου πουν τι έχει συμβεί.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FORUM.. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ? (ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ WIND,VODAFON). EXΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ COSMOTE 240. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γίνεται. Επισκέψου ένα κατάστημα Cosmote ή Γερμανό να κάνεις την ανάλογη αίτηση. Δεν ενεργοποιείται μόνο του αν δεν κάνεις χρήση επιδότησης.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γίνεται. Επισκέψου ένα κατάστημα Cosmote ή Γερμανό να κάνεις την ανάλογη αίτηση. Δεν ενεργοποιείται μόνο του αν δεν κάνεις χρήση επιδότησης.

 

Πρέπει να καλέσει στο 1212 να ενεργοποιηθεί η προσφορά και μετά να απευθυνθεί σε αποκλειστικό κατάστημα cosmote για να υπογράψει τη σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

exw hdh sundesi cosmote sto c20 thelw na parw iphone kserei kaneis an mporw na xrisimopoiisw thn epidothsh mou gia na kaliteri timi...an px epileksw to iphone 8 gb sto programma i35 h timi tou einai 319E an exw kana 100ari epidothsi h timi peftei sta 219 poli kali timi....

a episis kserei kaneis pou mporw na mathw to poso pou mou epidotei h cote xwris na paw se kapoio katastima?

yparxei kapoio site???

Link to comment
Share on other sites

a episis kserei kaneis pou mporw na mathw to poso pou mou epidotei h cote xwris na paw se kapoio katastima?

yparxei kapoio site???

Μπορείς να μάθεις το ποσό της επιδότησης καλώντας στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 1212.:)

Link to comment
Share on other sites

exw hdh sundesi cosmote sto c20 thelw na parw iphone kserei kaneis an mporw na xrisimopoiisw thn epidothsh mou gia na kaliteri timi...an px epileksw to iphone 8 gb sto programma i35 h timi tou einai 319E an exw kana 100ari epidothsi h timi peftei sta 219 poli kali timi....

a episis kserei kaneis pou mporw na mathw to poso pou mou epidotei h cote xwris na paw se kapoio katastima?

yparxei kapoio site???

 

η επιδότηση για το πρόγραμμα i35 απευθήνετε σε νέους πελάτες.

Τα 100 ευρώ που έχεις επιδότηση είναι για παλιούς πελάτες.

Δυστυχώς αυτά τα δύο δεν προστίθεντε σε καμμία περίπτωση ......

Συμπέρασμα .... έχεις γύρω στα 100 ευρώ επιδότηση ( μακάρι να είναι τόσο, εγώ δεν το βλέπω πάνω από 60 για το πρόγραμμα που έχεις.)

Link to comment
Share on other sites

kalispera...na kanw mia erwtisi re paidia....mias pou exw xasei arketes prosfores apo oti diabazw sto forum kai thelw na kanw kamia patenta gia na kerdisw kali epidotisi....gnwrizete ean kanw foritotita apo wind sindesi se cosmote i-35 (1 to kratoumeno) kai xrisimopoihsw alles 2 sindeseis cosmote pou exw sto 120 /(oi opoies ligoun se 2 mines) kai ta balw ola mazi se oikogeneiako programma (2o to kratoumeno) kserete an tha mou dwsoun kali epidotisi ?

 

sinolika tha einai san na kanw 2 ananewseis 1 nea sindesi kai ola mazi se paketo oikogeneiako..... peite kamia gnwmi ti nomizete... euxaristw polu.

Link to comment
Share on other sites

ξαναφέρνω το θέμα γιατί κανείς δεν απάντησε...

Smart play ή pay το λέει η cosmote και αναρωτιεμε αν σε μια υπάρχουσα σύνδεση μπορεί να προστεθεί νεο πακέτο για σταθερό της cosmote και να κερδίσουν και τα δυο την έκτπωση στα πάγια...

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις αν θα παραταθει η προσφορα με τα 5 ευρω και τα 500λεπτα+500sms?
Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

ξαναφέρνω το θέμα γιατί κανείς δεν απάντησε...

Smart play ή pay το λέει η cosmote και αναρωτιεμε αν σε μια υπάρχουσα σύνδεση μπορεί να προστεθεί νεο πακέτο για σταθερό της cosmote και να κερδίσουν και τα δυο την έκτπωση στα πάγια...

 

Αν και έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα λεπτομερώς, ναι, θα έχεις την έκπτωση. 10% στο πάγιο της υπάρχουσας σύνδεσης και 20% στο πάγιο της νέας.

Link to comment
Share on other sites

Me thn ekptwsh anti epidothseis ti pezei?

Sta programmata cosmote 120,150,180 poso geinete to pagio?

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμος μου εκδιδεται καθε 1 του μηνος. Εαν κανω αλλαγη προγραμματος παλι 1 του μηνος θα εκδιδεται η οχι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμος μου εκδιδεται καθε 1 του μηνος. Εαν κανω αλλαγη προγραμματος παλι 1 του μηνος θα εκδιδεται η οχι;

 

Η αλλαγή οικονομικού προγράμματος δεν αλλάζει την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι παιζει με τα Iphone στον Γερμανο? Εκανα φορητοτητα, εγκριθηκε και εδω και μια εβδομαδα με πηγαινουν απο μερα σε μερα για την παραδοση...σημερα θα ερθει, δεν ηρθε, θα ερθει αυριο, θα ερθει μεθαυριο κτλ... Παιζει η ελλειψη ή κοιταμε να βολεψουμε τους φιλους μας πρωτα?
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι παιζει με τα Iphone στον Γερμανο? Εκανα φορητοτητα, εγκριθηκε και εδω και μια εβδομαδα με πηγαινουν απο μερα σε μερα για την παραδοση...σημερα θα ερθει, δεν ηρθε, θα ερθει αυριο, θα ερθει μεθαυριο κτλ... Παιζει η ελλειψη ή κοιταμε να βολεψουμε τους φιλους μας πρωτα?

Κανονικά θα έπρεπε να είχαν κρατημενο στο όνομα σου. Στο συμβόλαιο πάνω δεν έγραφε ΙΜΕΙ της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις αν θα παραταθει η προσφορα με τα 5 ευρω και τα 500λεπτα+500sms?

Έχει παραταθεί μέχρι τις 10/04. Την ενεργοποίησα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να είχαν κρατημενο στο όνομα σου. Στο συμβόλαιο πάνω δεν έγραφε ΙΜΕΙ της συσκευής?

 

Οχι ,ακομα δεν εχω υπογραψει τιποτα, υποτειθεται οτι θα το κανω παραλαμβανοντας

το κινητο μαζι με την sim αναμενοντας μετα την ενεργοποιηση του αριθμου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...