Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχε ξαναγίνει και στην πρώτη καραντίνα. Και εγώ πάντα μέσω app πληρώνω και το είχα πάρει.

 

Υπάρχει και άρθρο εκτός Cosmote μιας και η cosmote κάνει τυπογραφικά λάθη

 

https://technode.gr/2020/05/09/cosmote-dwro-15gb/

Link to comment
Share on other sites

Έχω Double Play 50L στα 37€ το οποίο έληξε τον Ιούλιο και θέλω να το ανανεώσω στο ίδιο πρόγραμμα που υπάρχει στα 31.90€, μου είπαν ότι παρέχεται μόνο για νέα αριθμοδότση. Εν το μεταξύ η μητέρα μου η οποία έχει το Double Play 24XL, έχει την δυνατότητα να το αναβαθμίσει σε 50L με 31.9€. Μπορώ κάνοντας αίτηση υποβάθμισης σε 24xl να μου δώσουν την προσφορά για το 50L στα 31.9€?
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε η απαντηση απο την Κοσμοτε για το ποια προσωπικα μου δεδομενα εχουν υποκλαπει απο την κυβερνοεπιθεση πριν λιγους μηνες! Εχει παρει και αλλος παρομοια απαντηση?

Κοιμομαστε ησυχοι τωρα? :)

 

 

Customerprivacy, GRC02

 

Αγαπητέ κύριε xxxxxx,

 

Σε απάντηση του αιτήματος σας σχετικά με τη μη εξουσιοδοτημένη εξαγωγή αρχείου από σύστημα της εταιρείας, ως αποτέλεσμα κυβερνοεπίθεσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατόπιν διερεύνησης διαπιστώνεται πως οι τηλεφωνικές σας συνδέσεις 69xxxxxxx και 69xxxxxx, ανήκουν στις συνδέσεις που επηρεάστηκαν από το εν λόγω περιστατικό.

 

Ικανοποιώντας το αίτημα σας για την παροχή των σχετιζόμενων με το περιστατικό προσωπικών σας στοιχείων, αποστέλλουμε ανά σύνδεση, στα κινητά τηλέφωνα 694xxxxxx και 69xxxxxx μέσω sms το σχετικό σύνδεσμο όπου και ακλουθώντας τα πιο κάτω βήματα θα έχετε πρόσβαση στο αρχείο των προσωπικών σας δεδομένων το οποίο και μπορείτε να διατηρήσετε αποθηκεύοντας το είτε στο τερματικός σας (τηλεφωνική συσκευή) είτε να το προωθήσετε σε άλλα προσωπικά σας αποθηκευτικά μέσα (email, cloud κλπ) .

 

Αφού επιλέξετε το link, πλοηγείστε στη σελίδα όπου ξεκινάτε τη διαδικασία επιλέγοντας «Αποστολή PIN» για να σας αποσταλεί με SMS o κωδικός, ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί ως κωδικός για να ανοίξει σε επόμενο βήμα το αρχείο.

Λαμβάνοντας τον κωδικό, τον εισάγετε στο σχετικό πεδίο και επιλέγετε «Download»

Το αρχικό αρχείο είναι σε μορφή zip και ανοίγοντας το εμφανίζεται κλειδωμένο το αρχείο με τα στοιχεία που υποκλάπηκαν. Για να ανοίξει, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε ως κωδικό το ίδιο pin με το οποίο πραγματοποιήσατε τη διαδικασία

Αναφορικά με το περιστατικό οι συνδρομητές ενημερώθηκαν μέσω δημόσιας ανακοίνωσης και με ανάρτηση στον ιστότοπο της εταιρείας.

Σε κάθε περίπτωση, η εταιρεία ενημέρωσε από την πρώτη στιγμή τις αρμόδιες Αρχές, όπως προβλέπεται από την ισχύουσα Εθνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία. H εταιρεία δημοσιοποίησε την επίθεση όταν δεν διακινδύνευε πλέον τη σωστή διερεύνηση του συμβάντος, και αυτό ήταν εν γνώσει των Αρχών.

 

Το εν λόγω αρχείο περιελάμβανε στοιχεία, χωρίς ονοματεπώνυμο, των κλήσεων που πραγματοποίησαν ή δέχθηκαν συνδρομητές κινητής το πενθήμερο 1 έως 5/9/2020 και συγκεκριμένα: αριθμό τηλεφώνου, ημέρα και ώρα πραγματοποίησης της κλήσης και διάρκειά της. Εμφανίζονταν, επιπλέον, τύπος συσκευής, IMSI[1], ηλικία, φύλο, ARPU[2], συντεταγμένες σταθμού βάσης και πρόγραμμα κινητής των συνδρομητών COSMOTE. Τα στοιχεία αυτά χρησιμοποιούνται από την εταιρεία για τη βελτιστοποίηση του δικτύου και των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Το αρχείο δεν περιελάμβανε περιεχόμενο κλήσεων (συνομιλίες) ή περιεχόμενο μηνυμάτων, ονοματεπώνυμα ή διευθύνσεις, ούτε κωδικούς πρόσβασης ή δεδομένα πιστωτικών καρτών ή τραπεζικών λογαριασμών.

 

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να καταστήσουμε σαφές πως τo IMSI δεν χρησιμοποιείται για την ταυτοποίηση συνδρομητών μας, άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για απάτη SIM swapping.

 

Η εταιρεία επενδύει διαχρονικά σε συστήματα και τεχνολογίες κυβερνοασφάλειας. Τα συστήματα αυτά αποκρούουν κάθε μήνα πάνω από 500 χιλιάδες κακόβουλες επιθέσεις τρίτων και επιθέσεις άρνησης υπηρεσιών (DDoS). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η εταιρεία έλαβε από την πρώτη στιγμή όλα τα αναγκαία μέτρα και ενημέρωσε τις αρμόδιες Αρχές, όπως προβλέπεται από την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Επιπλέον, ελήφθησαν έξτρα μέτρα, αφού αναλύθηκε ο τρόπος δράσης του επιτιθέμενου.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

Εξυπηρέτηση Πελατών COSMOTE

 

https://prnt.sc/vkaxkp

 

PS: Το URL φυσικα και δεν δουλευει που μου στειλανε με μηνυμα ντεμεκ οτι θα ειναι ενεργο 15 μερες.Οι ανθρωποι ειναι για τα πανηγυρια πραγματικα.

https://prnt.sc/vkbw5r

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια θέματα δεν είχα ποτέ. Μόνο με τα εισερχόμενα χρεωστικά sms από 5ψηφιους αριθμούς είχα παλιά θέματα, τα οποία όμως λύθηκαν πηγαίνοντας σε κατάστημα Cosmote και μου είπαν τι να κάνω. Έχει καμιά 5ετια όλο αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω Double Play 50L στα 37€ το οποίο έληξε τον Ιούλιο και θέλω να το ανανεώσω στο ίδιο πρόγραμμα που υπάρχει στα 31.90€, μου είπαν ότι παρέχεται μόνο για νέα αριθμοδότση. Εν το μεταξύ η μητέρα μου η οποία έχει το Double Play 24XL, έχει την δυνατότητα να το αναβαθμίσει σε 50L με 31.9€. Μπορώ κάνοντας αίτηση υποβάθμισης σε 24xl να μου δώσουν την προσφορά για το 50L στα 31.9€?

 

Για να καταφερεις αυτο που θελεις, κανε μια αιτηση ακυρωσης της γραμμης του σταθερου σου και οταν σε καλεσουν πες πως θελεις το συγκεκριμενο προγραμμα στην τιμη αυτή, θα το παρεις. δεν τους αρεσει να χανουν πελατεια και ιδιαιτερα μαλιστα πελατεια VDSL...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έκανα αίτηση πρόθεσης ακύρωσης και σε λιγότερο από 1 ώρα με κάλεσαν και μου κάναν όντος την προσφορά με τα 31,90€ σ'ευχαριστω πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Είχανε δώσει και στη πρώτη καραντίνα 15 γίγα με την πληρωμή λογαριασμού μέσω του application.

 

 

Έχουν κόψει τα δωράκια γενικότερα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε ισχύει το δώρο των 15Gb με την πληρωμή λογαριασμού?

 

Από Mi 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε ισχύει το δώρο των 15Gb με την πληρωμή λογαριασμού?

 

 

 

Από Mi 9 Lite με Tapatalk

 

 

 

Mεχρι 30/11 λεει το ενημερωτικο sms.

b0a689ad203bf45b649107d1c837efa8.jpg

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σχετικά με τα προγράμματα GigaMax Unlimited ? πχ το πρώτο προγραμμα με 55 ευρώ που το εχει στο site , αν πάω σε κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μου το δώσουν πιο οικονομικά; είτε απο καποιο τηλεφωνικό κέντρο που καλούνε για προσφορές;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σχετικά με τα προγράμματα GigaMax Unlimited ? πχ το πρώτο προγραμμα με 55 ευρώ που το εχει στο site , αν πάω σε κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μου το δώσουν πιο οικονομικά; είτε απο καποιο τηλεφωνικό κέντρο που καλούνε για προσφορές;
Γιατί δεν παίρνεις στην εξυπηρέτηση? εμένα μου έκαναν καλύτερη τιμή από το τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Προσπαθω να βρω μια τιμη για το προγραμμα family gigamax M.

Στη σελιδα λοιπον της cosmote αναφερει τιμη 29.95€/μελος.

Ακριβως απο κατω λεει "φτιαξτε το δικο σας gigamax family" οπου και βαζοντας τις ιδιες ακριβως παροχες με το παραπανω (το Μ δηλαδη) μου δινει τιμη 24.95€/μελος.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια εν τω μεταξυ δίνουν τιμη 40€/μελος.

Αχταρμας.

Ζητησα να με πάρουν τηλεφωνο απο το τμημα προσφορων και περιμενω.

Εγω ηθελα το 24.95 να παρω σαν τιμή. Αλλα μεσω νετ δεν με αφηνει (δεν υπαρχει επιλογη) να προχωρησω σε υποβολη αιτήματος.

Γνωρίζει κανεις τι παίζει;

Υπαρχει καποιος τροπος να παρω αυτή την τιμη τηλεφωνικα?

Να αναφερω οτι πρόκειται για φορητοτητα καθως ειμαι σε vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Προσπαθω να βρω μια τιμη για το προγραμμα family gigamax M.

Στη σελιδα λοιπον της cosmote αναφερει τιμη 29.95€/μελος.

Ακριβως απο κατω λεει "φτιαξτε το δικο σας gigamax family" οπου και βαζοντας τις ιδιες ακριβως παροχες με το παραπανω (το Μ δηλαδη) μου δινει τιμη 24.95€/μελος.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια εν τω μεταξυ δίνουν τιμη 40€/μελος.

Αχταρμας.

Ζητησα να με πάρουν τηλεφωνο απο το τμημα προσφορων και περιμενω.

Εγω ηθελα το 24.95 να παρω σαν τιμή. Αλλα μεσω νετ δεν με αφηνει (δεν υπαρχει επιλογη) να προχωρησω σε υποβολη αιτήματος.

Γνωρίζει κανεις τι παίζει;

Υπαρχει καποιος τροπος να παρω αυτή την τιμη τηλεφωνικα?

Να αναφερω οτι πρόκειται για φορητοτητα καθως ειμαι σε vodafone.

 

 

Εξαρτάται πότε και πως θα την πάρεις.Εγω το ίδιο πρόγραμμα το πήρα με 47,90 τελική τιμή (2 νούμερα) τον μάιο είχα βάλει και κανούργια συνδεση ιντερνετ.Ειχε αν δεν κάνω λάθος 59 κανονικά

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη έδωσε το ΟΛΑ απεριόριστα (κόκκινη Giga Unlimited Ultra) στα 38.19€ από 69.50€ για νέες συνδέσεις και φορητότητα.

 

Λέτε να δούμε κάτι αντίστοιχο και στο Cosmote Gigamax Unlimited των 70€... Θα έχει ενδιαφέρον!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη έδωσε το ΟΛΑ απεριόριστα (κόκκινη Giga Unlimited Ultra) στα 38.19€ από 69.50€ για νέες συνδέσεις και φορητότητα.

 

Λέτε να δούμε κάτι αντίστοιχο και στο Cosmote Gigamax Unlimited των 70€... Θα έχει ενδιαφέρον!

 

δεν βρήκα κάτι στο site τους. που το είδες ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα κάτι στο site τους. που το είδες ;

 

Για την κόκκινη υπάρχει η προσφορά στο site!

 

Αν εννοείς...

Για την Cosmote... εύχομαι να κάνει κάνει κάτι αντίστοιχο! Δεν υπάρχει προσφορά...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έχω cosmote gigamax unlimited με αυτήν την τιμή που το δίνουν το σκέφτομαι ακόμα και αν πληρώσω πέναλτι. Είναι σχεδόν η μισή τιμή. Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έχω cosmote gigamax unlimited με αυτήν την τιμή που το δίνουν το σκέφτομαι ακόμα και αν πληρώσω πέναλτι. Είναι σχεδόν η μισή τιμή.
Εχει περιορισμούς η voda στο unlimited.
Link to comment
Share on other sites

Εχει περιορισμούς η voda στο unlimited.

 

Σε αυτο που δινει δεν εχει κανενα περιορισμο. ΕΙναι το μεγαλυτερο προγραμμα! Τρελη κινηση (αν και ακριβη παλι για τα ευρωπαικα δεδομενα) αλλα οκ για Ελλαδα καλα ειναι.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...