Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους!Θελω να κάνω 2 ερώτησεις.Τα πράγματα ειναι λίγο πολύπλοκα γι'αυτο ζητώ απο τώρα την κατανόηση σας!!!!!!!:(

 

Ειχα κάνει τον Σεπτέμβριο 2009 ενα οικογενειακο προγραμμα στην cosmote που περιελάμβανε 3 αριθμούς (με πακετα COSMOTE 120,150,180 αντιστοιχα.)

 

Το cosmote 180 προϋπήρχε ως cosmote 300 απο Μαιο 2009 και το Σεπτέμβρη που μπηκε στο οικογενειακο εγινε 180.

Τον Ιανουάριο του 2010 κάναμε αλλαγη.Το 120 και το 180 εγιναν απεριοριστα 35 και το 150 παρεμεινε ως έχει.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

 

1) αν το 300 που εγινε 180 και μετα απεριοριστα 35 θα πάρει επιδότηση τον Μαιο του 2010 που κλεινει χρόνο ή τον Σεπτέμβρη που μπηκε στο οικογενειακο και πόσο.

 

και

 

2) αν ξέρει κάποιος να μου πει την επιδότηση που θα πάρουν οι αλλοι 2 αριθμοι τον Σεπτέμβρη του 2010.

 

(Κανενα απο τα 3 νούμερα δεν ξεπερνά τον δωρεαν χρονο)

 

1. Η επιδότηση θα δοθεί όταν κλείσει 12 μήνες άσχετα πότε μπήκε στο οικογενειακό. Τώρα αν θες να την πας παραπίσω για να τις έχεις όλες μαζί είναι άλλο θέμα, μπορείς όμως.

2. Έχει σχέση με το ύψος των λογαριασμών που κάνουν. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την απαντηση.Με την προυπόθεση οτι ολους αυτους τους μηνες κανενα απο τα 3 νουμερα δεν εχει κάνει επιπλέον λογαριασμο(δεν ξεπερνα τον δωρεαν χρονο) ξερουμε τι επιδοτηση θα παρει το καθένα περίπου?(κυριως με νοιαζει για το 300 που εγινε 180 και μετα απεριοριστο 35)
Link to comment
Share on other sites

2. Έχει σχέση με το ύψος των λογαριασμών που κάνουν. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.

 

εγω απο σηνδεση 120 3 χρονια πληρωνα 50-60 αντι 25 και πολες φορες και πανω απο 100 επιδοτηση δεν αλαξε το ιδιο ποσο εδιναν

 

τελικα ειναι ενα ψεμα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. Η επιδότηση θα δοθεί όταν κλείσει 12 μήνες άσχετα πότε μπήκε στο οικογενειακό. Τώρα αν θες να την πας παραπίσω για να τις έχεις όλες μαζί είναι άλλο θέμα, μπορείς όμως.

2. Έχει σχέση με το ύψος των λογαριασμών που κάνουν. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.

 

Είσαι σίγουρος για την επιδότηση; Διότι πριν 1,5 περίπου χρόνο που έγινε ένταξη ατομικού συμβολαίου σε οικογενειακό με ταυτόχρονη αλλαγή προγράμματος( όχι σε μηδενικό, βασικό και τα συναφή), απ'το 1212 μου είπαν ότι δε δικαιούμαι επιδότηση όταν έκλεισα χρόνο στα συμβόλαια απ'τη σύνδεση στο δίκτυο.

 

2) Έχει σχέση και με άλλους παράγοντες σε αρκετές περιπτώσεις. Π.χ. την πολιτική των εταιριών ανά διαστήματα( συγκράτηση πελατών κλπ,κλπ).

 

Παιδια θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. Εχω εδω και 8 χρονια μια Cosmoκαρτα που χρησιμοποιω ως τον βασικο μου αριθμο. Δυστηχως δεν βλεπω η Cosmote να βγαzει καποιο καλο πακετο για κλησεις προς ολα τα δικτυα και σταθερα (ολοι οι συνεργατες/φιλοι ανηκουν σε ολα τα δικτυα) αλλα και η δυσκολια πολλες φορες να κανω κληση με την 5η προσπαθεια (εχω ακουσει οτι τα συμβολαια εχουν καλυτερη τυχη σε αυτον τον τομεα) θα ηθελα να μου προτεινετε ποιο συμβολαιο θα ηταν το καλυτερο για την περιπτωση μου που θα μπορουσε να συνδιαστει και με προγραμμα για internet access. Θα μπορουσα ας πουμε να συνδιασω το καινουργιο unlimited με τα δεκα ευρω με καποιο προγραμμα internet on the phone? O φορος κινητης ποσο τοις εκατο ειναι γενικα για λογαριασμους μεχρι 20 ευρω παγιο? Ευχαριστω για την βοηθεια σας εκ των προτερων.

 

1)Πόσα περίπου ξοδεύεις κάθε μήνα με την κάρτα;

2)Εγώ δε θα σου πρότεινα απεριόριστο, λόγω υψηλών χρεώσεων μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου χρόνου. Αν επαρκεί ο δωρεάν χρόνος ενός απλού προγράμματος,όπως π.χ. το C180 που δίνει 3 ώρες, τότε δεν έχεις λόγο να πας σε απεριόριστο.

3)Ο φόρος κινητής, για λογαριασμούς έως 50 ευρώ είναι το 12% της συνολικής κίνησης του λογαριασμού.

Π.χ. αν έχεις 25.32 ευρώ λογαριασμό, ο φόρος είναι 0.12 * 25.32. Για 50.01 έως 100 ευρώ είναι το 15% του λογαριασμού κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Από 23/2/2010 η cosmote προσφέρει ποιο πολλά λεπτά ομιλίας και επιπλέον δωρεάν μηνύματα προς όλους στα προγράμματα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ. Ποιο πολλά στην σχετική ανακοίνωση http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/foryou/ANAKOINOSH_APERIORISTA_23_02_2010.pdf
Link to comment
Share on other sites

Από 23/2/2010 η cosmote προσφέρει ποιο πολλά λεπτά ομιλίας και επιπλέον δωρεάν μηνύματα προς όλους στα προγράμματα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ. Ποιο πολλά στην σχετική ανακοίνωση http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/foryou/ANAKOINOSH_APERIORISTA_23_02_2010.pdf

 

Ωραία κίνηση απο την cosmote. Ξέρουμε απο πότε θα ισχύουν? Στο ΕΥ του 1256 πάντως δε λέει τπτ για 100 δωρεάν ακόμη τουλάχιστον

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

ΑΨΟΓΟ. Δεν έχουμε τι άλλο να πούμε. Θα πούνε πάλι μερικοι για την καρτοκινητή, ότι την έχει ξεχάσει. Αλλά, εδώ είναι απίστευτη η "τρίπλα" της κοσμοτέ. Για παράδειγμα, εγώ έχω το απεριόριστα 35. Ο μόνος λόγος που ξέφευγε ο λογαριασμός ήταν τα sms προς λοιπά δίκτυα. Αυτή η προσφορά μου έλυσε το πρόβλημα. Προσωπκά θεωρώ την αλλαγή πολύ καλή και την απάντηση των άλων δικτύων σίγουρη.

 

@lefkal: Αφού το αναφέρει ο alany. Από αυριο 23/2 ισχύει η αλλαγή.

Edited by mourtzman
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση. Στο Απεριόριστο 25 που με αφορά, πρόσθεσαν μηνύματα προς όλα τα δίκτυα και διπλασίασαν τον αντίστοιχο χρόνο ομιλίας, απλά άψογο.
Link to comment
Share on other sites

ΑΨΟΓΟ. Δεν έχουμε τι άλλο να πούμε. Θα πούνε πάλι μερικοι για την καρτοκινητή, ότι την έχει ξεχάσει. Αλλά, εδώ είναι απίστευτη η "τρίπλα" της κοσμοτέ. Για παράδειγμα, εγώ έχω το απεριόριστα 35. Ο μόνος λόγος που ξέφευγε ο λογαριασμός ήταν τα sms προς λοιπά δίκτυα. Αυτή η προσφορά μου έλυσε το πρόβλημα. Προσωπκά θεωρώ την αλλαγή πολύ καλή και την απάντηση των άλων δικτύων σίγουρη.

 

@lefkal: Αφού το αναφέρει ο alany. Από αυριο 23/2 ισχύει η αλλαγή.

 

Mπορεί να το έλεγε αλλά δε το κατάλαβα :p νόμιζα πως έχουμε 23 σήμερα απο τα απεριόριστα το 25 είναι το ποιο ολοκληρωμένο πάντως.

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

alany, πολύ ευχάριστα μαντάτα μας έφερες!! Κι εγώ με το 35, αν και δεν ξεπέρασα κατά πολύ το ποσό, για μηνύματα σε άλλα δίκτυα χρεώθηκα!! Bravo Cosmote..!!

 

Mπορεί να το έλεγε αλλά δε το κατάλαβα :p νόμιζα πως έχουμε 23 σήμερα απο τα απεριόριστα το 25 είναι το ποιο ολοκληρωμένο πάντως.

 

Έτσι κι έτσι. Γιατί το 25άρι δεν δίνει τα 1500 και προς σταθερά. Αλλά είναι όντως ένα πολύ καλό πακέτο πια.

Edited by Petros the Great
Συνένωση μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την "τροποποίηση".
Link to comment
Share on other sites

Ε μην ανοίξουμε κουβέντα ποιο είναι το καλύτερο. Ο καθένας μας έχει άλλες ανάγκες και ανάλογα διαλέγει
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να τσονταρουν και κανα MBάκι για πλοηγηση...ακομη και οι losers το περιλαμβανουν! :(

 

Κοίτα καλό είναι να βάλουν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει. Μπορείς κάλλιστα να βάλεις ένα πακετάκι Internet On The Phone http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L107_service_fullstory&catID=0b0f42bb800c3257&rootid=0b0f42bb800c015f&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/service/service_wireless_internet.xml&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Phone&tabClicked=information&serviceCategory= και ανάλογα την χρήση που κάνεις να βολευτείς. Στα πακέτα internet υπάρχει και πακέτο Ultimate με 20€ πάγιο για απεριόριστη πλοήγηση στο cosmote my view και 3Gb internet απλά το πακέτο αυτό ενεργοποιήται με κλήση στο 1212.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, τους λείπουν τα απεριόριστα με Ίντερνετ, τα οποία επίσης θα μπορούσαν να συνδυάσουν με επιπλέον επιδότηση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλεύει σε σας η υπηρεσια υπολοιπου?(ευ στο 1256)εμενα μου λεει οτι η υπηρεσια θα ειναι διαθεσιμη απο 25/03/10........
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλεύει σε σας η υπηρεσια υπολοιπου?(ευ στο 1256)εμενα μου λεει οτι η υπηρεσια θα ειναι διαθεσιμη απο 25/03/10........

 

Όταν κάνεις αλλαγή οικονομικού προγράμματος η υπηρεσία ΕΥ (Έλεγχος Υπολοίπου) ενεργοποιήτε ξανά την ημέρα έκδοσης του επόμενου λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αλλαγή οικονομικού προγράμματος η υπηρεσία ΕΥ (Έλεγχος Υπολοίπου) ενεργοποιήτε ξανά την ημέρα έκδοσης του επόμενου λογαριασμού.

 

Τότε θα έπρεπε να έλεγε 25 Φεβρουαρίου ( αν μιλάμε για έκδοση στις 25 κάθε μήνα ).

Edit: Το ίδιο λέει και σ'εμένα, άρα δεν έχει να κάνει με κάποια αλλαγή στο οικονομικό πρόγραμμα καθώς οι λογαριασμοί μου εκδίδονται άλλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη έκανα στις 16 Ιανουαριου και μεχρι χθες(μετα τις 16 φεβρουριου)δουλευε κανονικα το υπολοιπο.Δηλαδη σε σενα λειτουργει κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη έκανα στις 16 Ιανουαριου και μεχρι χθες(μετα τις 16 φεβρουριου)δουλευε κανονικα το υπολοιπο.Δηλαδη σε σενα λειτουργει κανονικα?

 

Ποιο οικονομικό πρόγραμμα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Στις 16 Ιανουαριου απο cosmote 180 το έκανα απεριοριστα 35...Απο τις16 Φεβρουαριου και ενω μου ελεγε μεχρι τοτε ''δεν μπορειτε να δειτε το υπολοιπο λογω αλλαγης προγραμματος'' λειτουργουσε κανονικα μεχρι σημερα...
Link to comment
Share on other sites

Στις 16 Ιανουαριου απο cosmote 180 το έκανα απεριοριστα 35...Απο τις16 Φεβρουαριου και ενω μου ελεγε μεχρι τοτε ''δεν μπορειτε να δειτε το υπολοιπο λογω αλλαγης προγραμματος'' λειτουργουσε κανονικα μεχρι σημερα...

 

Για το λόγο που σου αναφέρω παραπάνω. Με τις αλλαγές στα οικονομικά προγράμματα COSMOTE ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/foryou/ANAKOINOSH_APERIORISTA_23_02_2010.pdf που ανακοινώθηκαν σήμερα είναι σαν να έκανες αλλαγή οικ. προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Και σταμάτησαν την ενημέρωση υπολοίπου μόνο στα απεριόριστα για να πιάσουν όλους τους κύκλους τιμολόγησης όπως φαίνεται. Οπότε, είμαστε καταδικασμένοι να δούμε ΕΥ μετά απο τις 25/03.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή με ενδιαφέρει η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν ζητήσω επανεξέταση επιδότησης, το ποσό που θα μου πουν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν έκπτωση ή μόνο για συσκευή; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Και σταμάτησαν την ενημέρωση υπολοίπου μόνο στα απεριόριστα για να πιάσουν όλους τους κύκλους τιμολόγησης όπως φαίνεται. Οπότε, είμαστε καταδικασμένοι να δούμε ΕΥ μετά απο τις 25/03.

 

σε εμένα πάντως λειτουργεί μια χαρά η ενημέρωση υπόλοιπου, έρχεται δεύτερο ξεχωριστό μήνυμά στο οποίο λέει πόσα μηνύματα προς όλα τα δίκτυα μου απομένουν. το περίεργο ειναι ότι λέει ότι μου απομένουν 53 που σημαίνει ή ότι έχουν υπολογίσει όλα τα μηνύματα που έχω στείλει ή βγάζουν ένα ποσοστο των μηνυμάτων που μου αναλογεί μέχρι τον επόμενο λογαριασμό.

 

-----------

 

Τώρα μου ήρθε και μήνυμα που με ειδοποιεί για την προσθήκη των 100sms

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή με ενδιαφέρει η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν ζητήσω επανεξέταση επιδότησης, το ποσό που θα μου πουν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν έκπτωση ή μόνο για συσκευή; Ευχαριστώ.

Εφοσον εγκριθει μεγαλυτερο ποσο για επιδοτηση , εξυπηρετησε μονο σε καταστημα της κοσμοτε (ή μεσω κουριερ) και το ποσο μετα ειναι μονο για συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε μυνημα απο την cosmote και λεει:

το κοσμοτε απεριοριστα 35 απο τις 23/2 εχετε επιπλεον 20 λεπτα ομιλιας προς προορισμους εκτος κοσμοτε και σταθερα.!!

και 120sms.!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...