Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως οι επιδοτησεις τις cosmote ειναι για κλαματα.Καλυτερα συμφερει να κανεις νεα συνδεση

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Ίδια χάλια είναι και στους 3. Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφοροποίηση... Αφού έχουν πάρει είδηση ότι ο ελληνάρας κάνει 1 φορά συμβόλαιο και μετά μένει εκεί για πάντα, γιατί να αλλάξουν την πολιτική περί επιδοτήσεων;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι συνδρομητης απο το 1998 με το ιδιο νουμερο και προχθες πηγα να ζητησω μια συσκευη των 80 ευρο για επιδοτηση και μου ειπε οτι δεν δικαιουμε γιατι πρεπει να πηγαινω οταν ληγει το συμβολαιο.:blink: :wacko:

Εχω την εντυπωση οτι με κοροιδευουν,Επισης οταν τις ειπα να μου δωσει το τηλεφωνο για να μαθω για επιδοτηση..μου απαντησε με ενα στυλ "τοσα χρονια συνδρομητης και δεν το ξερεις" :mad:

οπως και να'χει μου το εγραψε σε ενα χαρτακι και εφυγα.το χαρτακι ομως το εχασα.

Μηπως ξερεται πιο ειναι το τηλεφωνο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι συνδρομητης απο το 1998 με το ιδιο νουμερο και προχθες πηγα να ζητησω μια συσκευη των 80 ευρο για επιδοτηση και μου ειπε οτι δεν δικαιουμε γιατι πρεπει να πηγαινω οταν ληγει το συμβολαιο.:blink: :wacko:

Εχω την εντυπωση οτι με κοροιδευουν,Επισης οταν τις ειπα να μου δωσει το τηλεφωνο για να μαθω για επιδοτηση..μου απαντησε με ενα στυλ "τοσα χρονια συνδρομητης και δεν το ξερεις" :mad:

οπως και να'χει μου το εγραψε σε ενα χαρτακι και εφυγα.το χαρτακι ομως το εχασα.

Μηπως ξερεται πιο ειναι το τηλεφωνο?

Από το κινητό σου το 1212 ή από σταθερό το 13838.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό σου το 1212 ή από σταθερό το 13838.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου ;) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως προκύπτει το τελικό ποσό της επιδότησης;

Υπάρχει κλίμακα ή κάποιος αλγόριθμος;

Υπάρχει κάποιο link που να σε ενημερώνει για το συγκεκριμένο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

έκανα πριν μερικούς μήνες συμβόλαιο (2ώρες) στην cosmote. πριν περάσει χρόνος, έκανα αλλαγή σε επαγγελματικό (πάλι 2 ώρες), με μεγαλύτερο πάγιο.

δικαιούμαι νέα επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηξερα οτι το καρτοσυμβολαιο δεν εχει τελη συνδρομητων..εμενα γιατι μου ηρθε 2.38?
Link to comment
Share on other sites

πλεον ολοι επιβαρύνονται με αυτό το τέλος, ακόμη και τα καρτοκινητά [περιλαμβάνεται στην κάρτα ανανέωσης].
Link to comment
Share on other sites

πλεον ολοι επιβαρύνονται με αυτό το τέλος, ακόμη και τα καρτοκινητά [περιλαμβάνεται στην κάρτα ανανέωσης].

Πιστεύω ότα κάτι τέτοιο δεν αληθεύει... Δώσε κάποιο στοιχείο που να το αποδεικνύει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φορολόγησαν τα καρτοκινητά. Κάποιος παραπάνω αναφέρει ότι του ήρθε τέλος συνδρομητή κινητής στο καρτοσυμβόλαιο. Αφού έχει πάγιο λογικά το θεωρούν συμβόλαιο και το φορολογούν. Είχε δηλώσει στο παρελθόν η κοσμοτέ ότι δεν έχει φόρο κινητής το καρτοσυμβόλαιο; (ερώτηση κάνω, δεν έχω ασχοληθεί γιατί είχε και δέσμευση και σαφώς ακριβότερες χρεώσεις από συμβόλαιο). Αν το έχει πει, κάτι πάει στραβά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ακουσει πρόσφατα στην τηλεόραση και το είχα διαβασει και σε εφημερίδες, οτι θα ίσχυε σύντομα και θεώρησα ότι ξεκίνησε ήδη το μέτρο.
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας,

 

Εκανα μια μεταβίβαση τον αριθμό μου στο δικό μου όνομα. Και όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μετά από την μεταβίβαση ήρθε 50 ευρώ πιο πάνω από ότι θα πρεπε. Να εξηγήσω που βλέπω εγώ το "λάθος":

Την τελευταία φορά που ήρθε ο λογαριασμός στο παλιό όνομα πλήρωσα (όπως πάντα) τον επόμενο μήνα.

Στον νεο λογαριασμό στο δικό μου όνομα, πληρώνω ξανά αναλογικά τον μήνα που πλήρωσα στον προηγούμενο λογιαριασμό (σαν να έκανα καινούργια σύνδεση).

Αυτό είναι λογικό; Επειδή έκανα δηλαδή μεταβίβαση πληρώνω αναλογικά τον μήνα + τον επόμενο μήνα; Αφού τον μήνα τον είχα πληρώση ΗΔΗ στον προηγούμενο λογαριασμό που ήταν σε άλλο όνομα. :confused:

 

Π.Χ:

 

Πάγιο τέλος απο 10/09 έως 09/10 <--- στον παλιό λογαριασμό + επόμενος μήνας

 

Πάγιο τέλος από 25/09 έως 09/10 <--- στον ΝΕΟ λογαριασμό (στο όνομά μου) + πάγιο επομένου μήνα

 

Δηλαδή πλήρωσα όλο τον μήνα από 10/9 μέχρι 9/10 και μετά πληρώνω ΞΑΝΑ από 25/09 (από τότε που έκανα την μεταβίβαση=νέο συμβόλαιο) μέχρι 09/10.

 

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω για μεταβιβαση που πηγα να κανω προχθες μου ειπαν οτι κοστιζει 23 ευρο.φυσικα και ειπα ΟΧΙ :mad: και το αφησα οπως εχει..:cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν οτι έγινε πίστωση στο προηγούμενο όνομα που ήταν ο αριθμός. 20 ευρώ λιγότερα θα πληρώσει δηλαδή.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν οτι έγινε πίστωση στο προηγούμενο όνομα που ήταν ο αριθμός. 20 ευρώ λιγότερα θα πληρώσει δηλαδή.

Σε αυτές τις περιπτώσεις γίνονται πάντα οι απαραίτητες χρεοπιστώσεις. Είναι όλα αυτοματοποιημένα πλέον δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος κάποια ενέργεια...

 

Εγω για μεταβιβαση που πηγα να κανω προχθες μου ειπαν οτι κοστιζει 23 ευρο.φυσικα και ειπα ΟΧΙ :mad: και το αφησα οπως εχει..:cool:

17,40+ΦΠΑ...

Οι χρεώσεις που υπάρχουν στα δίκτυα για κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις έχουν κάποιο λόγο που έχουν μπει...

υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης!http://www.bmwworld.com/images/cars/m3/6050_tn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως προκύπτει το τελικό ποσό της επιδότησης;

Υπάρχει κλίμακα ή κάποιος αλγόριθμος;

Υπάρχει κάποιο link που να σε ενημερώνει για το συγκεκριμένο θέμα;

 

Οι επιδοτήσεις είναι στην διακριτική ευχέρεια των εταιρειών για την κατηγοροποίησή τους ή για το πως προκύπτουν. Στην cosmote προκύπτει καθαρά από το μέσο όρο λογαριασμών του τελευταίου έτους αλλά η κατηγορία επιδοτήσεων είναι μια μεταβλητή παράμετρος που μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή.

υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης!http://www.bmwworld.com/images/cars/m3/6050_tn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν σκοπεύεις να πάρεις imode συσκευή που επιδοτείται περισσότερο, μάλλον δεν πρόκειται να πας πάνω από 80-100 ευρώ με 2ωρο πρόγραμμα. Και ίσως τα 100 που λέω είναι πολλά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

οι επιδοτήσεις που "τρέχουν" αυτή τη περίοδο δεν έχουν έξτρα ποσό για τις i-mode εκτός από όλες τις NEC( :X ).

Αν ο μέσος όρος των λογαριασμών είναι γύρω στα 25-30€ η επιδότηση κυμαίνεται στα 80€-90€ αν είναι 30-40€ κυμαίνεται στα 100€ κ.ο.κ.

Το πραγματικό ποσό όμως της έκπτωσης είναι πάντα παραπάνω από τα ποσά αυτά και αυτό, θα το πω με απλά λόγια, γιατί αφαιρείται από τις τιμές καθαρής αξίας συσκευής. Για να μην σας μπερδέψω, υπολογίστε 20% παραπάνω έκπτωση από το ποσό της επιδότησης. :)

Επίσης έχει παρατηρηθεί σε αρκετές συσκευές μείωση τιμής, ιδιαίτερα σε λίγο παλαιότερα μοντέλα, π.χ. V3i, chocolate, W800 κλπ... :rolleyes:

υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης!http://www.bmwworld.com/images/cars/m3/6050_tn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο cosmote και θέλω να το κάνω cosmoκάρτα, υπάρχει κάποιο νούμερο για να τη κάνω τηλεφωνικά η πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

@Epicouros: νομίζω ότι παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, σου δίνουν έναν κωδικό και με αυτόν πας σε ένα κατάστημα cosmote :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο cosmote και θέλω να το κάνω cosmoκάρτα, υπάρχει κάποιο νούμερο για να τη κάνω τηλεφωνικά η πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα;

 

κατευθείαν σε ένα κατάστημα χωρίς να πάρεις τηλέφωνο...

υπέρτατο μηχάνημα οδήγησης!http://www.bmwworld.com/images/cars/m3/6050_tn.jpg
Link to comment
Share on other sites

κατευθείαν σε ένα κατάστημα χωρίς να πάρεις τηλέφωνο...

 

Γίνεται και κατευθείαν? :confused: Αν ναι, ... ακόμη καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...