Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, MIKU said:

Μιας και έγινε αναφορά για πιθανούς κόφτες κλπ.

Έβαλα να κατεβάσω στο PS5 ένα παιχνίδι 116GB.

Για να μην περιμένω με τη σταθερή γραμμή, έκανα διαμοιρασμό από το κινητό, που έδειχνε 590Mbps στο σημείο που το άφησα.

Έκανε 1 ώρα και 42 λεπτά.

Είναι οκ λέτε;

Δεν έχω extra SIM.

Όχι απλά καλά, είναι εξαιρετικά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MIKU said:

Μιας και έγινε αναφορά για πιθανούς κόφτες κλπ.

Έβαλα να κατεβάσω στο PS5 ένα παιχνίδι 116GB.

Για να μην περιμένω με τη σταθερή γραμμή, έκανα διαμοιρασμό από το κινητό, που έδειχνε 590Mbps στο σημείο που το άφησα.

Έκανε 1 ώρα και 42 λεπτά.

Είναι οκ λέτε;

Δεν έχω extra SIM.

Μια χαρά το βρίσκω 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MIKU said:

Μιας και έγινε αναφορά για πιθανούς κόφτες κλπ.

Έβαλα να κατεβάσω στο PS5 ένα παιχνίδι 116GB.

Για να μην περιμένω με τη σταθερή γραμμή, έκανα διαμοιρασμό από το κινητό, που έδειχνε 590Mbps στο σημείο που το άφησα.

Έκανε 1 ώρα και 42 λεπτά.

Είναι οκ λέτε;

Δεν έχω extra SIM.

Αντιστοιχεί σε περίπου 160 Mbps αυτό, μια χαρά είναι ούτε δείχνει κόφτη κλπ. Μην ξεχνάμε και ότι οι servers της sony δεν είναι και ότι καλύτερο από αυτά που πει κι άλλοι σε άλλα φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι καιρό να έρθω με φορητότητα σε unlimited gigamax, αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση , μου έκαναν τυχαία προσφορά πριν κάποιες μέρες μέσω τηλεφώνου για 24 μηνες, συνδεδεμένο με σταθερο cosmote,  στα 25.83€.

Η απορία μου είναι η εξής. Εγώ δέχθηκα, και όταν ήρθε η μέρα να υπογράψω το συμβόλαιο στην κούριερ, έγραφε στο πεδίο που αναφέρει την τιμή 41€ τον μήνα, μαζί με τις εκπτώσεις.

Έφυγα χωρίς να υπογράψω και χωρίς να μπορέσω να επικοινωνήσω για να μου λυθούν οι απορίες.

Τι φάση έπαιζε; Θα με χρέωναν με 41 τον μηνα ότι έλεγε το συμβόλαιο, ή όντως θα πλήρωνα 25.83€ άσχετα αν δεν αναφερόταν στο συμβόλαιο αλλά με κάλυπτε η ηχογραφημένη κλήση;

 

Και επειδή είχα ψηθεί να το προχωρήσω τελικά, μπορώ να διεκδικήσω σε κατάστημα αυτή την τιμή να ξεμπερδεύω;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Billys_RR said:

Σκεφτομαι καιρό να έρθω με φορητότητα σε unlimited gigamax, αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση , μου έκαναν τυχαία προσφορά πριν κάποιες μέρες μέσω τηλεφώνου για 24 μηνες, συνδεδεμένο με σταθερο cosmote,  στα 25.83€.

Η απορία μου είναι η εξής. Εγώ δέχθηκα, και όταν ήρθε η μέρα να υπογράψω το συμβόλαιο στην κούριερ, έγραφε στο πεδίο που αναφέρει την τιμή 41€ τον μήνα, μαζί με τις εκπτώσεις.

Έφυγα χωρίς να υπογράψω και χωρίς να μπορέσω να επικοινωνήσω για να μου λυθούν οι απορίες.

Τι φάση έπαιζε; Θα με χρέωναν με 41 τον μηνα ότι έλεγε το συμβόλαιο, ή όντως θα πλήρωνα 25.83€ άσχετα αν δεν αναφερόταν στο συμβόλαιο αλλά με κάλυπτε η ηχογραφημένη κλήση;

 

Και επειδή είχα ψηθεί να το προχωρήσω τελικά, μπορώ να διεκδικήσω σε κατάστημα αυτή την τιμή να ξεμπερδεύω;

Για το τελευταία, πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανό. Τελευταία έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που τους έδωσαν πολύ καλή τιμή, ίδια ή και λιγότερα από αυτή που σου έδωσαν.

Για την έκπτωση, δυστυχώς έχει αυτή την συνήθεια η cosmote να στέλνει τα συμβόλαια στα 41€, να βγαίνει ο 1ος λογαριασμός στα 41 και οι εκπτώσεις να εφαρμόζονται στον 2ο λογαριασμό νομίζω και πιστωτικό. Έχουν αναφερθεί πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Βέβαια σίγουρα θα μπορούσαν να το είχαν στείλει σωστά από την αρχή.

Προσωπικά δεν θα υπέγραφα εκτός αν η τιμή ήταν αυτή που είχαμε συμφωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Billys_RR said:

Σκεφτομαι καιρό να έρθω με φορητότητα σε unlimited gigamax, αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση , μου έκαναν τυχαία προσφορά πριν κάποιες μέρες μέσω τηλεφώνου για 24 μηνες, συνδεδεμένο με σταθερο cosmote,  στα 25.83€.

Η απορία μου είναι η εξής. Εγώ δέχθηκα, και όταν ήρθε η μέρα να υπογράψω το συμβόλαιο στην κούριερ, έγραφε στο πεδίο που αναφέρει την τιμή 41€ τον μήνα, μαζί με τις εκπτώσεις.

Έφυγα χωρίς να υπογράψω και χωρίς να μπορέσω να επικοινωνήσω για να μου λυθούν οι απορίες.

Τι φάση έπαιζε; Θα με χρέωναν με 41 τον μηνα ότι έλεγε το συμβόλαιο, ή όντως θα πλήρωνα 25.83€ άσχετα αν δεν αναφερόταν στο συμβόλαιο αλλά με κάλυπτε η ηχογραφημένη κλήση;

 

Και επειδή είχα ψηθεί να το προχωρήσω τελικά, μπορώ να διεκδικήσω σε κατάστημα αυτή την τιμή να ξεμπερδεύω;

Ο ΟΤΕ πάντα περνάει μετά τις εκπτώσεις.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Billys_RR said:

Σκεφτομαι καιρό να έρθω με φορητότητα σε unlimited gigamax, αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση , μου έκαναν τυχαία προσφορά πριν κάποιες μέρες μέσω τηλεφώνου για 24 μηνες, συνδεδεμένο με σταθερο cosmote,  στα 25.83€.

Η απορία μου είναι η εξής. Εγώ δέχθηκα, και όταν ήρθε η μέρα να υπογράψω το συμβόλαιο στην κούριερ, έγραφε στο πεδίο που αναφέρει την τιμή 41€ τον μήνα, μαζί με τις εκπτώσεις.

Έφυγα χωρίς να υπογράψω και χωρίς να μπορέσω να επικοινωνήσω για να μου λυθούν οι απορίες.

Τι φάση έπαιζε; Θα με χρέωναν με 41 τον μηνα ότι έλεγε το συμβόλαιο, ή όντως θα πλήρωνα 25.83€ άσχετα αν δεν αναφερόταν στο συμβόλαιο αλλά με κάλυπτε η ηχογραφημένη κλήση;

 

Και επειδή είχα ψηθεί να το προχωρήσω τελικά, μπορώ να διεκδικήσω σε κατάστημα αυτή την τιμή να ξεμπερδεύω;

Εγώ συμφώνησα family unlimited 2 γραμμές μετατροπή από whats up

(με υπάρχων 2play στην cosmote) 

Στα 44.98 τελική τιμή. 

Ίδια ακριβώς τιμή που μου είπαν από το 13888 την ίδια μου είπαν και στο κατάστημα. 

Ενημερώθηκα ότι ο πρώτος λογαριασμός θα είναι αυξημένος. Δεν μου είπαν πόσο αυξημένος. 

Από την στιγμή που έγινε η ενεργοποίηση, 1/3 δηλαδή, στην εφαρμογή έβλεπα ότι "λήγουν" οι παροχές μου στης 4/3. 

Στης 4/3 είδα στην εφαρμογή ότι ξανά φορτώθηκαν οι απεριόριστες παροχές. 

Και εκδόθηκε και ο πρώτος λογαριασμός. 

Για 3 μέρες παραπάνω από μήνα. 

56.69€.

Λέω οκ ενημερώθηκα, αλλά ρε φίλε το μήνα 44.98 και για 3 μέρες +11€?

Πήρα τηλέφωνο, ρώτησα, μου είπαν ότι αυτές οι 3 μέρες χρεώθηκαν με την εμπορική τιμή του πακέτου γι αυτό είναι τόσο μεγάλο το ποσό για 3 μέρες. 

Από τον επόμενο μήνα κανονικά 44.98 όπως συμφωνήσαμε. 

Δεν έχω πρόχειρο το συμβόλαιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι έγραφε 44.98. 

Όσο είπαμε προφορικά τόσο έγραφε και εκεί. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ κάνει αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Συμφωνείς την τιμή, εκδίδουν λογαριασμό σχετικά γρήγορα και μετά εφαρμόζονται οι εκπτώσεις. Και στο φίλο Billys_RR αυτό θα γινόταν.

Μη φοβάστε, όταν υπάρχουν καταγραφές κλήσεων!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MIKU said:

Ο ΟΤΕ κάνει αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Συμφωνείς την τιμή, εκδίδουν λογαριασμό σχετικά γρήγορα και μετά εφαρμόζονται οι εκπτώσεις. Και στο φίλο Billys_RR αυτό θα γινόταν.

Μη φοβάστε, όταν υπάρχουν καταγραφές κλήσεων!

Α μη το λες. 

Παρόλο που καταγράφονται όλες οι κλήσεις στο παρελθόν είχα προβλήματα..

Πότε καλέσατε τι ώρα πως λεγόταν ο υπάλληλος κτλ. Και δεν έβρισκαν το ηχογραφημένο. 

Κάποτε έπαιρνα 2 φορές την βδομάδα για προσφορά. 

Κάθε φορά άλλη τιμή. 

36.9 η ανά γραμμή. 

29.9 ανά γραμμή. 

41 ανά γραμμή. 

72.8 οι δύο γραμμές σύνολο. 

52 οι δύο γραμμές σύνολο. 

Όταν είπα να συμφωνήσω στο 52, πήγα αμέσως σε κατάστημα. 

Το ένα κατάστημα 59 σύνολο το άλλο 57. 

Την ίδια μέρα Ε. 

*δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές αλλά περίπου όσο γράφω μου έλεγαν. 

Αυτή την φορά όμως στο τηλέφωνο μου φάνηκε πολύ αποφασιστική η υπάλληλος. 

Είτε σε μένα τηλεφωνικά, είτε στο κατάστημα, 44.98. 

Μου έδωσα το όνομα το σημείωσα και καρφί στο κατάστημα. 

Στο κατάστημα μου είπαν μισό λεπτό να υπολογίσω γιατί μας ήρθαν νέοι κατάλογοι. 

Και όντως, 44.98 μου το έβγαλε και εκεί. 

Έσκασα μέχρι να πετύχω τέτοια τιμή. Για 18 μήνες. 

Είναι άλλη φάση όμως, ο μόνος λόγος που να σκέφτεσαι να το γυρίσεις σε wifi αντί 5g, να είναι η εξοικονόμηση μπαταρίας του κινητού. 🙂 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ δε διαφωνώ, δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, έτσι κάνει αυτή η εταιρεία.

Εγώ το πήρα 23,50 σε Γερμανό, ευτυχώς χωρίς κόπο.

Βέβαια είχα πάει προετοιμασμένος να δεχθώ τιμή 30+ και αυτό γιατί μιλώ προς Ε.Ε. πολύ και το W.U. με είχε τσακίσει με τα 7 ευρώ για 90' που δεν έφταναν με τίποτα! Και το χειρότερο; Μόνο 4 πακέτα το μήνα! Όταν τελείωναν τα 90χ4=360'/μήνα με 28 ευρώ, έπιανα το σταθερό του ΟΤΕ για κλήση...

Τώρα με 23,50 έχω τα πάντα απεριόριστα, όπως και την ομιλία προς Ε.Ε...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Ναι ρε συ δε διαφωνώ, δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, έτσι κάνει αυτή η εταιρεία.

Εγώ το πήρα 23,50 σε Γερμανό, ευτυχώς χωρίς κόπο.

Βέβαια είχα πάει προετοιμασμένος να δεχθώ τιμή 30+ και αυτό γιατί μιλώ προς Ε.Ε. πολύ και το W.U. με είχε τσακίσει με τα 7 ευρώ για 90' που δεν έφταναν με τίποτα! Και το χειρότερο; Μόνο 4 πακέτα το μήνα! Όταν τελείωναν τα 90χ4=360'/μήνα με 28 ευρώ, έπιανα το σταθερό του ΟΤΕ για κλήση...

Τώρα με 23,50 έχω τα πάντα απεριόριστα, όπως και την ομιλία προς Ε.Ε...

Πολύ ωραία. 

Εγώ είχα βάλει ένα όριο τα 50 ευρώ. 

Και με τα κόπων πέτυχα 45. 

Με 20 +20 ευρώ κάρτα στα whats up την παλευαμε αλλά με οικονομία στα δεδομένα και φασαρίες με ανανέωση πεηζη. 

Από Nbg σε payzy και από payzy ανανέωση. Κάθε μήνα αυτή η ιστορία. 

Σωθήκαμε! 

Με 20-25 ευρώ όλα απεριοριστα αντικειμενικά είναι πολύ καλή τιμή. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MIKU said:

Ναι ρε συ δε διαφωνώ, δυστυχώς ή ευτυχώς όμως, έτσι κάνει αυτή η εταιρεία.

Εγώ το πήρα 23,50 σε Γερμανό, ευτυχώς χωρίς κόπο.

Βέβαια είχα πάει προετοιμασμένος να δεχθώ τιμή 30+ και αυτό γιατί μιλώ προς Ε.Ε. πολύ και το W.U. με είχε τσακίσει με τα 7 ευρώ για 90' που δεν έφταναν με τίποτα! Και το χειρότερο; Μόνο 4 πακέτα το μήνα! Όταν τελείωναν τα 90χ4=360'/μήνα με 28 ευρώ, έπιανα το σταθερό του ΟΤΕ για κλήση...

Τώρα με 23,50 έχω τα πάντα απεριόριστα, όπως και την ομιλία προς Ε.Ε...

Με σταθερό μαζί; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Antonio21 said:

Με σταθερό μαζί; 

Ναι το είχα ήδη 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, aektzhs 1 said:

Από 11/03 απεριόριστα δεδομένα για 7 ημέρες μόνο με 1,90 ευρώ

Και για την καρτοκινητη, ή μόνο συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Από 11/03 απεριόριστα δεδομένα για 7 ημέρες μόνο με 1,90 ευρώ

Οπα για λιγες μερες η θα ειναι μονιμο? Αν ειναι μονιμο δεν χρειαζονται πια οι extra sim με μια whats up και 8 ευρω το μηνα εχεις απεριοριστα παντου. Αλλα για να δουμε. Απο τα 6.5 να το πανε 1.90 και να το αφησουν εκει? Για μενα εκει παει η δουλεια μακροπροθεσμα μιας και εχουμε παρα πολλα σημεια με χαλια ταχυτητες Ελλαδα και τετοια πακετα η extra sim ειναι η μονη λυση για σοβαρες ταχυτητες. Οποτε ελπιζω να το βλεπουν οι εταιριες να εχουν δυνατες κεραιες και επιτελους 2024 εχουμε να μπορουν να χαρουν ολοι γρηγορες ταχυτητες ειναι δικαιωμα η γρηγορη συνδεση το 2024. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, king2009 said:

Οπα για λιγες μερες η θα ειναι μονιμο? Αν ειναι μονιμο δεν χρειαζονται πια οι extra sim με μια whats up και 8 ευρω το μηνα εχεις απεριοριστα παντου. Αλλα για να δουμε. Απο τα 6.5 να το πανε 1.90 και να το αφησουν εκει? Για μενα εκει παει η δουλεια μακροπροθεσμα μιας και εχουμε παρα πολλα σημεια με χαλια ταχυτητες Ελλαδα και τετοια πακετα η extra sim ειναι η μονη λυση για σοβαρες ταχυτητες. Οποτε ελπιζω να το βλεπουν οι εταιριες να εχουν δυνατες κεραιες και επιτελους 2024 εχουμε να μπορουν να χαρουν ολοι γρηγορες ταχυτητες ειναι δικαιωμα η γρηγορη συνδεση το 2024. 

Για απόκριες μάλλον 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, king2009 said:

Οπα για λιγες μερες η θα ειναι μονιμο? Αν ειναι μονιμο δεν χρειαζονται πια οι extra sim με μια whats up και 8 ευρω το μηνα εχεις απεριοριστα παντου. Αλλα για να δουμε. Απο τα 6.5 να το πανε 1.90 και να το αφησουν εκει? Για μενα εκει παει η δουλεια μακροπροθεσμα μιας και εχουμε παρα πολλα σημεια με χαλια ταχυτητες Ελλαδα και τετοια πακετα η extra sim ειναι η μονη λυση για σοβαρες ταχυτητες. Οποτε ελπιζω να το βλεπουν οι εταιριες να εχουν δυνατες κεραιες και επιτελους 2024 εχουμε να μπορουν να χαρουν ολοι γρηγορες ταχυτητες ειναι δικαιωμα η γρηγορη συνδεση το 2024. 

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να αφήσουν μόνιμα αυτή την προσφορά 😉

Link to comment
Share on other sites

Just now, minast said:

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να αφήσουν μόνιμα αυτή την προσφορά 😉

Ακριβώς. Χαλάει το καρτέλ. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, hercoulis said:

Μάλλον τώρα για τις Αποκριές θα το δίνουν σε τέτοια τιμή. 

 

5 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Για απόκριες μάλλον 

 

5 ώρες πριν, minast said:

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να αφήσουν μόνιμα αυτή την προσφορά 😉

 

5 ώρες πριν, VIPdriver said:

Ακριβώς. Χαλάει το καρτέλ. 

Δυστυχως μαλλον ετσι θα ειναι. Οπως και να εχει τα 6.5 τη βδομαδα θα πρεπει να πεσουν ενταξει οχι στα 1.90 αλλα εστω στο 5ευρω να βγαινει ο μηνας 20 ευρω για οποιον δεν εχει δυνατοτητα σε γρηγορες ταχυτητες. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά  λόγο διακοπής συμβόλαιου μου ήρθε ένα πόσο 68 ευρώ να πληρώσω ερώτηση αν επιστρέψω τον αριθμό στην cosmote θα αποφύγω το πέναλτι η πρέπει να πληρώσω τον λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Paolo222 said:

Παιδιά  λόγο διακοπής συμβόλαιου μου ήρθε ένα πόσο 68 ευρώ να πληρώσω ερώτηση αν επιστρέψω τον αριθμό στην cosmote θα αποφύγω το πέναλτι η πρέπει να πληρώσω τον λογαριασμό?

Από τη στιγμή που διέκοψες συμβόλαιο πριν το συμφωνημένο χρόνο, ο πάροχος χρεώνει τέλος πρόωρης διακοπής.
Αυτό δεν το γλιτώνεις. Εάν θέλεις, μπορείς να περιμένεις τον εκκαθαριστικό, σε περίπτωση που έχεις κάποια μικρή πίστωση από ήδη πληρωμένα πάγια, για μετά την ημερομηνία της διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...