Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια πολυ απλη θα λεγα ερωτηση: εχω τωρα επιδοτηση 95ευρω. Αυτη η επιδοτηση ως ποτε θα ισχυει; Μου ειπανε πως ισχυει απο 21/12/05 αλλα δεν μου λενε μεχρι ποτε; Δηλ. πρεπει να την αξιοποιησω τωρα γιατι θα την χασω μετα ή θα ισχυει και για μετα; Ημουνα στο προγραμμα 150 και τωρα πηγα στο 240, αν βοηθαει αυτο....

Από την στιγμή που κάνεις ενεργοποίηση της επιδότησης έχεις 20 μέρες καιρό να παραγγείλεις τηλέφωνο. Μετα χάνετε το επίδομα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα φίλο που του έχει βγει η επιδότηση εδώ και κάτι μήνες και επειδή δεν έχει βρει κάτι που να του αρέσει δεν έχει κάνει χρήση της, αλλά η επιδότηση παραμένει...
Ψάχνω με τα μάτια κάποια μάτια να με ψάχνουν..
Link to comment
Share on other sites

paidia μια απορια..

δεν ηξερα που να την κανω ουτε ηθελα ν'ανοιξω καινουριο θεμα so αν ειμαι εκτος θεματος συγνωμη..

ειχα περυσι μια συνδεση στην cosmote και τελος παντων δεν ειχα πληρωσει ποτε μεχρι που μου την κοψαν, το καλοκαιρι ειχα κανει και μια στην TIM, μου ειχαν ερθει 3 λογαριασμοι που ποτε δεν πληρωσα και μετα κοπηκαν ξαφνικα δεν μου ξαναρθε νεος λογαριασμος, μηπως η μια εταιρια βλεπει οτι πχ ειμαι στην black list μιας αλλης και με κοβουν και απο αυτη? αλλα και παλι δεν θα πρεπε να με ειδοποιησουν εστω?

τωρα εχω μια συνδεση vodafone εδω και περιπου 3 χρονια και πληρωνω κανονικα αλλα 1 εβδομαδα να καθυστερησω να πληρωσω με πριζουν στα τηλεφωνα.. τι συμβαινει? μονο με μενα γινεται αυτο?

μηπως ξερει οτι δεν τα παω καλα με τις αλλες εταιριες και μ΄'εχει στην μπουκα?

 

Cavaradossi

(sorry γραφω απο αλλον λογαριασμο)

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Η vodafone έτσι και αλλιώς αρχίζει τα τηλέφωνα μόλις περάσει η προθεσμία πληρωμής. Από την άλλη δεν είναι απίθανο ούτε κακό να υπάρχει μαύρη λίστα μεταξύ των εταιρειών...

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνεις μια σύνδεση και να ΜΗΝ πληρώσεις ΠΟΤΕ το λογαριασμό... Μια και οι εταιρείες δεν ξεχνάνε, θα το προχωρήσουν δικαστικά και κάποια στιγμή θα βρεθείς προ εκπλήξεων...

Υπάρχουν πάντα και τα καρτοκινητά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

oxi δεν καταλαβες. με την βοντα δν εχω πια διαφορες πληρωθηκε.λιγο αργα βεβαια και σιγουρα μ΄εβαλε black list η ΤΙΜ ομως εξαφανιστηκε, εχει να μου στειλει bill πολλους μηνες.αυτο ρωτησα, λετε να συμβαινει αυτο που λες? οτι υπαρχει η μαυρη λιστα μεταξυ των εταιριων οποτε η μια βλεπει αν εισαι στην μαυρη λιστα και σε περιπτωση που καθυστερησεις σε αλλη εταιρια στο κοβουν? ετσι χωρις προιδοποιηση ομως? καποιος να ξερει σας παρακαλω?

 

Cavaradossi

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τί βαθμό υπάρχει ενημέρωση μεταξύ τους για "καλοπληρωτές"...

Το μόνο που μπορώ να πω είναι να πας να πληρώσεις όσα χρωστάς διότι θα το πάνε δικαστικά και θα στα πάρουν κάποια στιγμή μαζί με τόκο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα φίλο που του έχει βγει η επιδότηση εδώ και κάτι μήνες και επειδή δεν έχει βρει κάτι που να του αρέσει δεν έχει κάνει χρήση της, αλλά η επιδότηση παραμένει...

Apo proswpiki empeiria..thelw na rwtisw kiolas.Mou irthe xarti tis epidotisis, piga se oteshop na psaksw suskevi an kai telika den pira.I epidotisi omws mou irthe ena mina nwrita opote rwtisa ean tha anevei me ton epomeno logariasmo.Mou eipan oti analoga me ton logariasmo, an ksepernaei ta oria tou xronou omilias mou tote tha anevei kai i epidotisi.Me autin tin logiki an afisw tin epidotisi xwris na tin xrisimopoiisw tou xronou tha exw kai tin deuteri epidotisi mazi sto idio poso?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η επιδοτηση υπολογιζεται για τους 12 τελευταιους μηνες ΜΟΝΟ.

Τωρα αν ο πρωτος σου λογαριασμος ηταν 20ευρω και ο 13ος 70ευρω, τοτε μπορει και να σου ανεβει λιγο, αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο. Εμενα απο τον Ιουνιο που δικαιουμαι, οτι λογαριασμους και να κανω η επιδοτηση μενει στα 135ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο dinosss, η επόμενη επιδότηση αρχίζει μετράει από τη στιγμη που χρησιμοποιήσεις την παλιά επιδότηση. Αν δεν την χρησιμοποιήσεις δεν αθροίζονται συνεχώς νέες επιδοτήσεις πάνω στην παλια. Απλά αν οι λογαριασμοί που κάνεις είναι μεγαλύτεροι από τους προηγουμενους μπόρει να σε ανεβασουν ένα σκαλοπάτι.

 

π.χ. Σου ήρθε επιδότηση τον Ιανουάριο 135 ευρώ, με μέσο όρο λογαριασμού 50 ευρώ το μήνα (τους τελευταίους 12 μήνες). Δεν κάνεις χρήση της επιδότησης. Τον Φεβρουάριο κάνεις πάλι λογαριασμο γύρω στα 50 ευρω. Ξαναυπολογίζεται η επιδότησή σου και παλι είσαι στα 135 ευρώ.. Αν τον Φεβρουάριο κάνεις λογαριασμό 300 ευρώ, μετά τον νέο υπολογισμό της επιδοτησης μπορεί να έχεις ανεβεί σκαλοπάτι και η επιδότησή σου να είναι 160 ευρώ.

 

Γενικά μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με τον μέσο όρο των λογαριασμών σου μέχρι να πάρεις την επιδότηση. π.χ. μέσος όρος 50 ευρω - επιδότηση 135ευρω. μέσος όρος 100 ευρώ - επιδότηση 160 ευρω.. Έτσι νομίζω ότι είναι τα πράγματα..

Ψάχνω με τα μάτια κάποια μάτια να με ψάχνουν..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά 3 απορίες:

1) Η επιδότηση ισχύει τώρα σε σχέση με την τιμή συσκευής σκέτης, στο πρόγραμμα που είσαι, ή στο βασικό1?

2) Μπορώ να την πάρω σε κατάστημα οχι κοσμοτε?

3) Sharp η κοσμοτε δεν έχει;;

Link to comment
Share on other sites

1) Αφαιρεις το ποσο της επιδοτησης απο την τιμη της συσκευης σκετης προ ΦΠΑ. (μπορει να εχει λιγη διαφορα αναλογα με το μοντελο)

 

2) Αναλογα με το που εκανες αρχικα τη συνδεση.

 

3) Οχι

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχω V120 και ο προπληρωμενος χρονος μου μετραει απο την 1η μεχρι την 31 του καθε μηνα

στην Cote πως ακριβως μετρανε τον λογαριασμο;

 

επισης θελω να κανω οικογενιακο πακετο με την φιλη μου, τι δικαιολογητικα απαιτουνται; επειδη η δικια της συνδεση ειναι μεχρι τον Ιουλιο και η δικια μου τον Απριλιο θα πρεπει να περιμενω μεχρι να ληξει και η δικιας την συνδεση στην Voda και να παμε μαζι στην Cote και να ζητησουμε δυο συνδεσεις;

 

φανταζομαι οτι θα πρεπει να παω και απο ενα καταστημα να τους ρωτησω απο κοντα αλλα περιμενω και τις δικες σας απαντησεις

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ο λογαριασμός δεν εκδίδεται κάθε 1η, αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή καλείς στο 1212 κι ενημερώνεσαι για την ακριβή ημερομηνία έκδοσης, τώρα όσο αφορά το οικογενειακό πακέτο δεν χρειάζεται να λήξει το συμβολαιό σου, απλά και οι δυό συνδέσεις θα ενεργοποιηθούν σε ένα όνομα, που θα είναι στην ουσία και ο "υπεύθυνος" συνδέσεων, και τα δικαιολογητικά είναι:Ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας(προαιρετικό) ή ΑΦΜ, και λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ Η ΟΤΕ) που να πιστοποιεί την διεύθυνση...:)
...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχω V120 και ο προπληρωμενος χρονος μου μετραει απο την 1η μεχρι την 31 του καθε μηνα

στην Cote πως ακριβως μετρανε τον λογαριασμο;

 

επισης θελω να κανω οικογενιακο πακετο με την φιλη μου, τι δικαιολογητικα απαιτουνται; επειδη η δικια της συνδεση ειναι μεχρι τον Ιουλιο και η δικια μου τον Απριλιο θα πρεπει να περιμενω μεχρι να ληξει και η δικιας την συνδεση στην Voda και να παμε μαζι στην Cote και να ζητησουμε δυο συνδεσεις;

 

φανταζομαι οτι θα πρεπει να παω και απο ενα καταστημα να τους ρωτησω απο κοντα αλλα περιμενω και τις δικες σας απαντησεις

ευχαριστω

Πάντως για εσένα ενδείκνυται, αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα, να χρησιμοποιήσεις το 2in1 της ΤΙΜ σε αντίστοιχο πρόγραμμα(120) για το συμβόλαιο και ένα F2G για ενεργοποίηση της υπηρεσίας NON STOP 500 για να μην σου έρχεται ο κούκος αηδόνι...:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν ξερει κανεις;.

 

με λογαριασμους 25 ευρω.. C120..

 

τι επιδοτηση παιρνω; αν παιρνω για το K750i? THNX :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν ξερει κανεις;.

 

με λογαριασμους 25 ευρω.. C120..

 

τι επιδοτηση παιρνω; αν παιρνω για το K750i? THNX :)

 

...αποκλείεται φίλε μου!

 

Εγώ στο C180 με λογαριασμούς 35-50€ πήρα επιδότηση (σήμερα το έμαθα) 90€ μόνο!:(

 

Υπολόγιζε 50€ μάλλον;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν εχει το oteshop

το K750i 356,61 euro..

το παιρνω 305.. :(

αλλιως την χανω;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν εχει το oteshop

το K750i 356,61 euro..

το παιρνω 305.. :(

αλλιως την χανω;..

 

Η τιμή της επιδότησης αφαιρείται από την ειδική τιμή της εκάστοτε συσκευής, όχι την εμπορική τιμή της. Επιπλέον, η ειδική τιμή αυτή είναι κατά τί μικρότερη από την εμπορική τιμή.

 

Παράδειγμα: Τιμή Χ κινητού (μόνο συσκευή) = 250€

Τιμή Χ κινητού επιδοτούμενου = 230€

Επιδότηση = 50€

Τελική τιμή κινητού = 180€

 

Η επιδότηση συσκευής αλλάζει κάθε μήνα ανάλογα με το ύψος των λογαριασμών σου (Μ.Ο προηγούμενου 12μηνου).

 

Από τη στιγμή που θα επιβεβαιώσεις ότι αποδέχεσαι την επιδότηση (στην υπάλληλο της Cosmote), έχεις περιθώριο 15 μέρες για να κάνεις χρήση της ειδάλως μηδενίζεται "το κοντέρ" και ξαναξεκινάει νέα μέτρηση του Μ.Ο για το τρέχον 12μηνο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.....περισσότερα στο 13888 από σταθερό τηλέφωνο.;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της επιδότησης αφαιρείται από την ειδική τιμή της εκάστοτε συσκευής, όχι την εμπορική τιμή της. Επιπλέον, η ειδική τιμή αυτή είναι κατά τί μικρότερη από την εμπορική τιμή.

 

Παράδειγμα: Τιμή Χ κινητού (μόνο συσκευή) = 250€

Τιμή Χ κινητού επιδοτούμενου = 230€

Επιδότηση = 50€

Τελική τιμή κινητού = 180€

 

ωραια, με βαση αυτα,

αν δικαιουμε 50 ευρω, θα το παρω 280 ευρω.. (αφου εχει 350 "κανονικη") :)

Αν και με αυτα που ακουω για το service της se.. :(

Υπαρχει πιθανοτητα η συσκευη να ναι παλια.. εννοω σαν κλειστη συσκευασια, δηλ,. ημ. παραγωγης;..

Πως θα το επιβεβαιωσω οτι θελω αναβαθμιση;.. πρεπει να παω στο καταστημα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

εμενα με συμβολαιο στα 240 μου εδωσαν δωρεαν το mitsubishi m420i τον Νοεμβριο :shifty: περιεργο βεβαια γιατι τοτε ειχε τιμη γυρω στα 270 euro οποτε πρεπει να μετραει και κατι ακομα εκτος απο το προγραμμα στο οποιο εισαι
Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

εμενα με συμβολαιο στα 240 μου εδωσαν δωρεαν το mitsubishi m420i τον Νοεμβριο :shifty: περιεργο βεβαια γιατι τοτε ειχε τιμη γυρω στα 270 euro οποτε πρεπει να μετραει και κατι ακομα εκτος απο το προγραμμα στο οποιο εισαι

 

Καλημέρα.

 

Η συσκευή που σου έδωσαν ήταν i-mode και όπως έγραψα παλαιότερα έχουν μεγαλύτερη επίδότηση.

 

Παράδειγμα: Τιμή Χ κινητού i-mode (μόνο συσκευή) = 250€

Κανινική επιδότηση = 100€

Επιδότηση για αγορά i-mode κινητού = 140€

Τελική τιμή κινητού = 250€ - 140€ = 110€

 

Εάν έχεις και μεγάλο πρόγραμμα (πχ. C240) τότε μεγαλύτερη και η επιδότηση i-mode αναμενόμενα:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΧΤΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 115 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ Ι-MODE ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ...ΤΙ ΚΟΥΛΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ...ΜΕ 800 ΕΥΡΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ..ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ****...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ Ι-MODE...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...