Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μπορείς να μας πεις τελική τιμή και τον τρόπο που τα πήρες? (Τηλέφωνο, κατάστημα?) Έχω cosmote και μου αυξάνουν πάλι το πάγιο με την μείωση της επιδότησης. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να φύγω.

 

Aν υπάρχει ακομα η προσφορά ηταν τηλεφωνική στο 210-6702610 . Η τιμή ηταν γυρω στα 30 - ειναι 2 συμβόλαια και η 1η γραμμη εχει εξτρα έκπτωση

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρεθηκε ο λογαριασμος μου στο καταστημα (εκδοθηκε 17/8) και

εγραφε οτι τελος αποσυνδεσης αλλαζει και γινεται απο 10 σε 15 και

οτι ο λογαριασμος μηδενικου παγιου γινεται βασικο, τιποτα αλλο,

ουτε για ενα μηνα διορια, θα ξαναμιλησω με τα κεντρικα και

μετα με εεττ

Link to comment
Share on other sites

Η διορία του μήνα υπάρχει στην ανακοίνωση της εταιρίας και στον κανονισμό της εεττ,δικαιούσαι διακοπή αζημίως. Να τους το πεις αυτό (ειδικά για τον κανονισμό) και να ζητήσεις μετατροπή σε κάρτα χωρίς να πληρώσεις. Ανεξάρτητα το τι γράφει ο λογαριασμός. Κανονισμός εεττ και η ανακοίνωση που έχει αναρτηθεί στο cosmote.gr είναι αρκετά για να προχωρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βρεις link;

 

edit: βρηκα αυτο:

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/39.pdf

 

Έχει δικαίωμα η εταιρία να τροποποιήσει μονομερώς τα τιμολόγιά της

παρόλο που δεν έχει λήξει η σύμβασή μου; Ποια είναι τα δικαιώματά μου;

Η εταιρία έχει δικαίωμα να τροποποιήσει μονομερώς τα τιμολόγια, συμπεριλαμβανομένου

του βήματος χρέωσης των κλήσεων, ακόμα και πριν τη λήξη της σύμβασης ορισμένου

χρόνου (βλ. και Ερ. 8).

Ωστόσο, 1 μήνα πριν τεθεί σε ισχύ οποιαδήποτε τροποποίηση, η εταιρία οφείλει

να σας ενημερώσει μέσω του διαδικτυακού τόπου της και του έντυπου ή/και ηλε

-

κτρονικού λογαριασμού. Η ενημέρωση πρέπει να περιλαμβάνει την αναλυτική περιγραφή

των νέων τιμολογίων, καθώς και το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως εντός 1

μηνός από την ενημέρωσή σας, εκτός από τις ακόλουθες περιπτώσεις:

• Μείωση τιμολογίων.

• Προπληρωμένες κάρτες.

• Καρτοκινητή τηλεφωνία.

• Τιμολόγια που αφορούν διεθνείς κλήσεις, κλήσεις σε Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφό

-

ρησης (ΥΠΠ), σε σύντομους κωδικούς και σε μη γεωγραφικούς αριθμούς (εξαιρουμένων

των κλήσεων προς αριθμούς κινητής τηλεφωνίας).

Σημειώνεται ότι σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης αζημίως εξακολουθεί να ισχύει

η υποχρέωση εξόφλησης τυχόν οφειλών για την επιδότηση συσκευών ή τερματικού εξο-

πλισμού, με εξαίρεση την επιδότηση παγίου.

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο τελευταίος λογαριασμός, για τους 2 αριθμούς που έχω, δεν έχει έρθει ακόμα.

Θα περιμένω για να ξεκινήσω τότε τη διαδικασία διακοπής, αφού έτσι μου είχαν πει από το τηλεφωνικό κέντρο, όταν πήγα στο κατάστημα και ζήτησα διακοπή.

Αν πάντως βγάλει κάποιος άκρη, για να μην πληρώσουμε τα 15 ευρώ για τον κάθε αριθμό, ας ενημερώσει για το τι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ στην περιβοητη ανακοινωση:

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/24072017_CALLTHEMALL300i.pdf

 

γραφει:

 

Γ) Για τους συνδρομητές καρτοκινητής WHAT’S UP και COSMOKAPTA,

η χρέωση αποστολής γραπτών μηνυμάτων προς διεθνή δίκτυα κινητής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,24 €/μήνυμα σε 0,30 €/μήνυμα.

Οι συνδρομητές WHAT’S UP και COSMOKAΡΤΑ έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν αζημίως τη σύνδεσή τους

εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας.

 

Οι συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου, COSMOTE Business Mobile Cost Control και Mobile Internet,

των προγραμμάτων που αναφέρονται στην παρούσα ανακοίνωση, έχουν το δικαίωμα να καταγγείλουν

τη σύμβασή τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού),

εντός 1 μηνός από τη δημοσίευση της παρούσας.

 

ενω στο μηδενικο παγιο γραφει μονο:

Δ) Το πρόγραμμα συμβολαίου για ιδιώτες COSMOTE Mobile Μηδενικό πάγιο, μετονομάζεται σε COSMOTE

Mobile Basic και εφαρμόζεται μηνιαίο πάγιο ύψους 2,50€ σε όλους τους νέους και υφιστάμενους συνδρομητές

του συγκεκριμένου προγράμματος.

 

δηλαδη; τι; εμεις δεν εχουμε δικαιωμα αζημιως; μπα;

 

 

εντωμεταξυ στην εεττ τερμα κατειλημμένες οι γραμμες, γυρισε ο κοσμος απ τις διακοπες και τρεχει τωρα να βρει το δικιο του

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπερδευεσαι. Την προτελευταία παράθεση δεν την διαβάζεις σωστά. Λέει οι συνδρομητές συμβολαίου ...που αναφέρονται στην παρούσα ανακοίνωση... εχουν δικαίωμα αζημίως διακοπής. Είσαι συνδρομητής συμβολαίου που επηρεάζεται απο τις αλλαγές. Τελος. Η συγκεκριμένη παραγραφος ειναι επίλογος,αναφέρεται σε όλα τα παραπάνω συμβόλαια κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την κοσμοτε πρεπει να επικοινωνησεις πρώτα. Θελω να κανω μετατροπή. Αν σου πουν πρεπει να πληρωσεις 15 απαντας βσση της ανακοίνωσης αλλαγης δεν πληρωνω τιποτα. Ειναι μονομερης αλλαγη το λεει και η εεττ.

Link to comment
Share on other sites

οκ, τωρα το επιασα, ευχαριστω!! και θα επικοινωνησω, απλα επειδη ειναι στο ονομα της μητερας μου και

εγω ειμαι δουλεια κι αυτη σπιτι θα τους παρω απ το σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

θα σου ερχεται λογαριασμος απο τον σεπτεμβριο να πληρωνεις 2,80 καθε μηνα,

εδω μεχρι και να βγαλει νεο αριθμο προτειναν στην μανα μου,

αλλα τους λεω δεν εχει καμια σχεση αυτο, με τον παλιο τι θα κανουμε ειναι το θεμα,

και συμφωνησαν, θελω να πω οτι ακομα κι αν πεταξεις την sim στην θαλασσα,

παλι εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις, συμφωνα με αυτους, τελος αποσυνδεσης,

 

προσωπικα, θα κανω μια τελευταια προσπαθεια το απογευμα τηλεφωνικη,

κι αν δεν ευοδωσει, ετοιμαζω ηδη το γραπτο αιτημα που γραφει τα παραπανω κι

αν δεν το δεχτουν σε ενα μηνα θα το καταθεσω και στην επιτροπη τηλεπικοινωνιων,

κερατιατικα προσωπικα δεν πληρωνω κι εφοσον ειμαι καλυμενος απο το νομο

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω συγνωμη προκαταβολικά γιατι πρώτη φορα σας γράφω( ελπίζω και σωστα)

Εχω 2 γρ κιν και 1 σταθ στον ΟΤΕ κοσμοτε. Εκανα αίτηση φορητότητας σε wind μου έστειλαν τα συμβόλαια που θα τα παραλάβω αυριο. Απο κοσμοτε καμια αντίδραση για αντιπροσφορά. Να υπογράψω στηwind;( στην ουσία δεν θελω να φύγω) αλλα να βγάλω κάποια καλη προσφορά στη κοσμοτε! Αν υπογράψω πως και ποτε μπορω να το ακυρώσω; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσφορά αν προλάβει να γίνει,θα είναι αφού υπογράψεις και στείλεις τα συμβόλαια. Ο χρόνος που θα έχεις για ακύρωση θα είναι λίγος,θα πρέπει να την κάνεις άμεσα μετά την αντιπροσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για τα κινητά όσο πιο γρήγορα γίνεται,ακομα και μέσα στην ίδια μέρα της αντιπρότασης.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να το πω άλλη μια φορά. Βάση νόμου αν η εταιρία κινητής αλλάξει μονομερώς κάποιον όρο του συμβολαίου μπορείς να διακοψεις ατελώς εντός μηνός από την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ειδοποίηση που θα λάβεις συνήθως μέσω του λογαριασμού και οχι με δελτία τυπου και γω ξερω τι άλλο. Εγώ χθες άλλαξα ατελώς 2 νούμερα σε κάρτα. Και θα αλλάξω άλλο ένα μέχρι τις 19 Σεπτεμβρίου που έχω περιθώριο βάση του τελευταίου λογαριασμού όπου ενημερώθηκα για την αλλαγή παγίου.

 

Καλησπέρα, μπορείς να αναφέρεις τη διαδικασία που έκανες την αλλαγή από μηδενικό σε κάρτα ; Σου έδωσαν κωδικό διακοπής τηλεφωνικά μετά πήγες σε κατάστημα και έκανες την αλλαγή σε what's up ; Σε πόσες ώρες έγινε η αλλαγή και έμεινες καθόλου χωρίς δίκτυο ;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι έκανα. Η αλλαγή μου είπαν θα γίνει αυτόματα χωρίς αλλαγή σιμ σε περίπου 20 μέρες
Link to comment
Share on other sites

οκ κι εγώ παιδιά, επιτέλους με το τρίτο τηλεφώνημα τους είπα ότι ο λογαριασμός γράφει ότι έχω δικαίωμα ένα μήνα να καταγγείλω αζημίως την σύμβαση και μου έδωσαν τετραψήφιο κωδικό με τον οποίο θα πάει αύριο στο κατάστημα να κάνει την αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

Ζήτω συγνωμη προκαταβολικά γιατι πρώτη φορα σας γράφω( ελπίζω και σωστα)

Εχω 2 γρ κιν και 1 σταθ στον ΟΤΕ κοσμοτε. Εκανα αίτηση φορητότητας σε wind μου έστειλαν τα συμβόλαια που θα τα παραλάβω αυριο. Απο κοσμοτε καμια αντίδραση για αντιπροσφορά. Να υπογράψω στηwind;( στην ουσία δεν θελω να φύγω) αλλα να βγάλω κάποια καλη προσφορά στη κοσμοτε! Αν υπογράψω πως και ποτε μπορω να το ακυρώσω; Ευχαριστω

 

Αιτηση υπαναχωρησης στην Wind κανεις,για μενα ομως μεινε αν στη περιοχη σου και οπου κινεισαι εχει αναβαθμισει το δικτυο και εχεις 4G.

Και παρε μια καρτα cosmote καβαντζα για ιντερνετ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

οκ κι εγώ παιδιά, επιτέλους με το τρίτο τηλεφώνημα τους είπα ότι ο λογαριασμός γράφει ότι έχω δικαίωμα ένα μήνα να καταγγείλω αζημίως την σύμβαση και μου έδωσαν τετραψήφιο κωδικό με τον οποίο θα πάει αύριο στο κατάστημα να κάνει την αλλαγή
Να ζητήσεις να γίνει η διακοπή πριν τις 31/8 για να έχεις το ελάχιστο τέλος διακοπής δλδ 10 ευρώ αντί για 15 ευρώ που θα είναι από αρχές Σεπτεμβρίου

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επι τοπου γινεται και δεν πληρωνεις τιποτα, καταγγελεις την συμβαση και δικαιουσαι αζημιως διακοπη μεσα σε ενα μηνα
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να γίνει η διακοπή πριν τις 31/8 για να έχεις το ελάχιστο τέλος διακοπής δλδ 10 ευρώ αντί για 15 ευρώ που θα είναι από αρχές Σεπτεμβρίου

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

 

Εδω κανει αγωνα ο άνθρωπος να μην πληρώσει,2 σελίδες φάγαμε να τα λέμε. Αυτές τις μέρες δικαιούνται οι συνδρομητές του μηδενικού παγίου,αζημίως διακοπή/μετατροπή σε καρτα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα αστα να πανε, επιτελους, τελοςςςςςςςςςςςςςςςςς!

 

εντωμεταξυ οι υπαλληλοι μεχρι και το ευρω κηνυγανε, πεσαν απανω στην μανα μου να της πουνε να βαλει καρτα,

ενω εγω εμαθα απ το συναδελφο οτι εχει 1 ευρω μεσα και ισχυει για το 3μηνακι, οποτε σε 3 μηνες παλι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...