Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πόσο καιρό μπορεί καποιος να αλλάξει πρόγραμμα προς τα κάτω;

 

νομίζω μετά από ένα 3μηνο ή 6 μηνο. Νομίζω 6 μηνο εκτός και εάν έχει αλλάξει κάτι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δε μπορεί να πληρώσει το λογαριασμό του, τότε να γυρίσει σε κάρτα. Επίσης οποιος δε μπορεί να πληρώσει οποιαδήποτε υποχρέωσή του τότε δε φταίει καμία εταιρία που πρέπει να εισπράξει για να πληρώσει κι εκείνη τις υποχρεώσεις της και τους υπαλλήλου της.
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, γίνεται συμφωνία με το συμβόλαιο για το ότι πρέπει οι λογαριασμοί να εξοφλούνται εμπρόθεσμα, άρα όποιος παραπονιέται, απλά δεν έχει διαβάσει τους όρους με τους οποίους έχει συμφωνήσει. Και μάλιστα, στη περίπτωση που προκύψει ανεξόφλητος, δίνεται περίοδος χάριτος απο την έκδοση του νέου λογαριασμού για 15 ημέρες, μέσα στο οποίο χρονικό διάστημα θα πρέπει να έχει εξοφληθεί το ανεξόφλητο ποσό. Το ωραίο είναι ότι αρκετά άτομα βλέπουν την ημερομηνία λήξης του τρέχοντος λογαριασμού και επαναπαύονται σε αυτό νομίζοντας ότι είναι καλυμμένοι, ενώ μια σειρά παρακάτω δίνεται η ενημέρωση για το ανεξόφλητο με το χρονικό διάστημα που προανέφερα. Επίσης, έρχονται μηνύματα στο κινητό, 2 για την ακρίβεια, ένα που ενημερώνει πως δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα για πληρωμή και το δεύτερο που προειδοποιεί για φραγή. Τέλος, απο τη στιγμή που γίνεται η πληρωμή παρέχεται η δυνατότητα άρσης της φραγής καλώντας στο 1212 και γνωστοποιώντας τα στοιχεία εξόφλησης ή πιο εύκολα πια, να ζητάτε την άρση της φραγής απο το κατάστημα ( ΟΤΕ, ΓΕΡΜΑΝΟΣ, COSMOTE είναι σε θέση να κάνουν την άρση ).

 

Αν κάποιος δε μπορεί να πληρώσει το λογαριασμό του, τότε να γυρίσει σε κάρτα. Επίσης οποιος δε μπορεί να πληρώσει οποιαδήποτε υποχρέωσή του τότε δε φταίει καμία εταιρία που πρέπει να εισπράξει για να πληρώσει κι εκείνη τις υποχρεώσεις της και τους υπαλλήλου της.

 

επειδη εγω την ξεκινησα την κουβεντα κι επειδη δε νομιζω πως ο καθεις μπορει να γνωριζει τους xyz λογους απο προσωπικους/οικονομικους/επαγγελματικους στο να μην προφτασω να πληρωσω τους 2 μηνες αν διαβαζοτανε σωστα αυτο που εγραφα παραπανω,λεω πως: Δε γινεται να πληρωσεις πεμπτη απογευμα,να φυγει η φραγη (ολα κομπλε κι αβιαστα και διχως κανενα παραπονο) και παρασκευη μεσημερι να σε παιρνει το καθε τσοκαρο και να στο παιζει τσολιας γινομενη ρομπα,με το υφακι "ξερετε τα λεφτα γιατι θα σας γ@@...σω", και μετα στα καπακια να σου λεει πως "1000 συγνωμη αλλα το συστημα δε με ενημερωνει αμεσα"(μιση μερα μετα δεν ενημερωθηκε?)

 

Κοινως το θεμα δεν ηταν η δικια μου αποπληρωμη αλλα η συμπεριφορα και το επικοτατο FAIL εν ετει 2010 να σου λεει η εταιρεια με τη δηθεν αιχμη της τεχνολογιας οτι μπορει να δειχνει το συστημα ποιος χρωσταει,αλλα δεν ενημερωνει αυτοματα οτι εγινε η εξοφληση και ενα κοριτσακι που της ειπανε να παιρνει τηλ για να υπενθυμιζει οτι πρεπει να πληρωσουν, μιλαγε με το χειροτερο υφος παρασκευη μεσημερι (η ενοχληση μονο για το γεγονος οτι ειναι μεσημερι ειναι αλλο μεγαλο κεφαλαιο) για κατι το οποιο ειχε ηδη τελεστει

 

 

κοινως φιλε UniqueGR συμφωνω με οσα λες και τα ξερω και μαλιστα ανεφερα πως 8 χρονια ειμαι τυπος κι υπογραμμος αλλα η συμπεριφορα δεν ηταν παντα απο πλευρας τους η αντιστοιχη και τωρα το κερασακι ;)

 

@ermis1975 νταξ δε σε ξερω δε με ξερεις,ουτε μπορεις να ξες τί μπορει να σκασει ξαφνικα σε καποιον και να βγαινεις και να το παιζεις τιμητης των συμβολαιων..σορρυ μαν αλλα το μηνυμα σου μονο εριστικο θα το χαρακτηριζα ειδικα σε μια εποχη που ολοι βογκανε ;)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μετά από ένα 3μηνο ή 6 μηνο. Νομίζω 6 μηνο εκτός και εάν έχει αλλάξει κάτι.

Κάποιος που να ξέρει με σιγουριά;

Link to comment
Share on other sites

Την πιο έγκυρη ενημέρωση θα την πάρεις από την εξ. πελατών :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όντως σωστό αυτό! Είχα ξεχάσει τι παίζει με την εξ. πελατών.... :-)

 

Ψάχνοντας στο site τους εδώ αναφέρουν το εξής στην 5η παράγραφο από το τέλος, στις υποσημειώσεις:

Οι συνδρομητές των οικονομικών προγραμμάτων COSMOTE Απεριόριστα έχουν τη δυνατότητα να μεταβούν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα μεγαλύτερου παγίου, ατελώς και οποτεδήποτε. Μετάβαση σε πρόγραμμα με μικρότερο πάγιο είναι δυνατή μετά την πάροδο έξι (6) μηνών από την αρχική ενεργοποίηση ή με την παρέλευση 1ος μήνα από την προηγούμενη αλλαγή για συμβόλαια 12μηνης δέσμευσης στο δίκτυο και εννέα (9) μηνών από την αρχική ενεργοποίηση ή με την παρέλευση 1ος μήνα από την προηγούμενη αλλαγή για συμβόλαια 18μηνης δέσμευσης στο δίκτυο.

 

Το ίδιο αναφέρεται σε όλα τα προγράμματα της Κοσμοτέ με μια σύντομη έρευνα που έκανα.

Edited by Panagioths

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ισως ήμουν λίγο απότομος! Αλλά αν πράγματι δε μπορείς να πληρώσεις για Χ,Υ λόγους τότε απλά δέχεσαι τη φραγή, μέχρι να μπορέσεις να πληρώσεις. Και αρχικά μπορούν να σε καλέσουν, απλά δε μπορείς να πάρεις για να μη συνεχίσει να φουσκωνει ο λογαριασμός.

Τώρα για την ενημέρωση της πληρωμής, όταν γίνεται εκπρόθεσμα, τα συστήματα λογικό είναι να καθυστερίσουν να ενημερωθούν και να γίνει η ενεργοποίηση (αυτόματα). Πχ αν πληρώσεις στη τράπεζα, η πληρωμή θα φανεί όταν λάβει η εταιρία ηλεκτρονικό αρχείο. Αν πληρώσεις στο ταμείο της εταιρίας απευθείας (τότε μπορεί να γίνει άμεσα η ενημέρωση)! Αν πληρώσεις ΕΛΤΑ....3-4 μέρες.

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

αν και απολυτα ευχαριστημενος γενικα με τη vodafone, και δυσαρεστημενος στο παρελθον για διαφορους λογους απ'την κοσμοτε οταν ειχα συμβολαιο 2 φορες εδω και καποια χρονια, επειδη οι αριθμοι που καλω συχνοτερα ειναι κοσμοτε και σχεδον καθολου vodafone, θελω να κανω φορητοτητα στην κοσμοτε.

Εχω ομως ενα σοβαρο θεμα. Η cosmote δεν πιανει καθολου μεσα στο σπιτι μου. Για να μιλησω η πρεπει να κολλησω στο παραθυρο (και παλι με το ζορι), η να βγω εξω. Εξω εχει μια χαρα σημα, μεσα στο σπιτι ειναι το προβλημα.

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν εστω και με καποιο λογικο κοστος μηχανηματακι για ενισχυση σηματος μεσα στο σπιτι ? Γνωριζει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

αν και απολυτα ευχαριστημενος γενικα με τη vodafone, και δυσαρεστημενος στο παρελθον για διαφορους λογους απ'την κοσμοτε οταν ειχα συμβολαιο 2 φορες εδω και καποια χρονια, επειδη οι αριθμοι που καλω συχνοτερα ειναι κοσμοτε και σχεδον καθολου vodafone, θελω να κανω φορητοτητα στην κοσμοτε.

Εχω ομως ενα σοβαρο θεμα. Η cosmote δεν πιανει καθολου μεσα στο σπιτι μου. Για να μιλησω η πρεπει να κολλησω στο παραθυρο (και παλι με το ζορι), η να βγω εξω. Εξω εχει μια χαρα σημα, μεσα στο σπιτι ειναι το προβλημα.

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν εστω και με καποιο λογικο κοστος μηχανηματακι για ενισχυση σηματος μεσα στο σπιτι ? Γνωριζει κανεις ?

 

Υπάρχουν σίγουρα τηλέφωνα που θα σου δώσουν σήμα 2/5 ενώ άλλα ακόμα θα ψάχνουν σήμα.

Το ποια όμως είναι αυτά είναι δύσκολο να τα βρεις γιατί είναι και λίγο θέμα τύχης.

Στην θέση σου θα άνοιγα ένα thread στους διαξιφισμούς για να βρεις το κινητό με το καλύτερο σήμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ισως ήμουν λίγο απότομος! Αλλά αν πράγματι δε μπορείς να πληρώσεις για Χ,Υ λόγους τότε απλά δέχεσαι τη φραγή, μέχρι να μπορέσεις να πληρώσεις. Και αρχικά μπορούν να σε καλέσουν, απλά δε μπορείς να πάρεις για να μη συνεχίσει να φουσκωνει ο λογαριασμός.

Τώρα για την ενημέρωση της πληρωμής, όταν γίνεται εκπρόθεσμα, τα συστήματα λογικό είναι να καθυστερίσουν να ενημερωθούν και να γίνει η ενεργοποίηση (αυτόματα). Πχ αν πληρώσεις στη τράπεζα, η πληρωμή θα φανεί όταν λάβει η εταιρία ηλεκτρονικό αρχείο. Αν πληρώσεις στο ταμείο της εταιρίας απευθείας (τότε μπορεί να γίνει άμεσα η ενημέρωση)! Αν πληρώσεις ΕΛΤΑ....3-4 μέρες.

 

ρε συ νο προμπ :) σχετικα με την φραγη και τις 2 φορες που γραψα,ειπα πως ηταν λογικο αναμενομενο κλπ κλπ...δε διαμαρτυρηθηκα ποτε γι αυτο το θεμα...για την υπαλληλο γινεται η κουβεντα και για το υφος/πρακτικη ;) και για το ποσο FAIL ειναι να στο ερχεται για μαλλι και να φευγει κουρεμενη με την ψιλη κιολας. Η συμπεριφορα με βιδωσε και βιδωνει κοσμο, οχι το οτι εφαγα φραγη που ηταν και το αναμενομενο

Link to comment
Share on other sites

Παντως πραγματικα αυτο με τις υπαλλοιλους που περνουν τηλεφωνο και σου λενε με ασχημο τροπο οτι χρωστας το εχω ακουσει απο πολους συνδρομητες της cosmote και οχι μονο.....

Ας μην ριχνουμε ομως τοσο το βαρος στην cosmote οσο στην εισπρακτικη εταιρεια που συνεργαζεται με την cosmote και εχει πολυ ασχημη συμπεριφορα.

Επανελλημενος εχουν γινει καταγγελιες αναντιων ολων αυτον τον εταιρειων αλλα μυαλο δεν λενε να βαλουν και ως αποτελεσμα φαινεται υπολογη για ολα αυτα η cosmote ή οποιαδηποτε αλλη εταιρεια συνεργαζεται μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς συγνώμη αν έχει δοθεί η ίδια ερώτηση (και επομένως η απάντηση) αλλά μόλις απόψε το έμαθα: Από αίτημα για μεγαλύτερο ποσό επιδότησης μου απάντησε απόψε η cosmote, αφού κάλεσα εγώ γιατί εκεί δεν πρέπει να ενδιαφέρονται, ότι εγκρίθηκε το αίτημα μου και ότι η επιδότησή μου αυξήθηκε αλλά η προσφορά ισχύει μέχρι τη δευτέρα !! Αυτό που με καίει είναι ότι ισχύει μόνο για επίσημα εξουσιοδοτημένα καταστήματα για cosmote ( ή κάπως έτσι...) και όπως μου είπε η κοπέλα σίγουρα για ΟΤΕ, COSMOTE, GERMANO αλλά δεν ήξερε για ποια άλλα καταστήματα ! Το ξέρω ότι δεν είμαι απολύτως ακριβής αλλά παρακαλώ βοηθήστε γιατί και τα τρία αυτά είναι πανάκριβα !!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς συγνώμη αν έχει δοθεί η ίδια ερώτηση (και επομένως η απάντηση) αλλά μόλις απόψε το έμαθα: Από αίτημα για μεγαλύτερο ποσό επιδότησης μου απάντησε απόψε η cosmote, αφού κάλεσα εγώ γιατί εκεί δεν πρέπει να ενδιαφέρονται, ότι εγκρίθηκε το αίτημα μου και ότι η επιδότησή μου αυξήθηκε αλλά η προσφορά ισχύει μέχρι τη δευτέρα !! Αυτό που με καίει είναι ότι ισχύει μόνο για επίσημα εξουσιοδοτημένα καταστήματα για cosmote ( ή κάπως έτσι...) και όπως μου είπε η κοπέλα σίγουρα για ΟΤΕ, COSMOTE, GERMANO αλλά δεν ήξερε για ποια άλλα καταστήματα ! Το ξέρω ότι δεν είμαι απολύτως ακριβής αλλά παρακαλώ βοηθήστε γιατί και τα τρία αυτά είναι πανάκριβα !!:mad:

 

αυτα τα 3, Oteshop, cosmote, γερμανος :O δεν εχει αλλα,οποτε διαλεξε απο κει περα

 

τοσα χρονια αυτα ξερω,τωρα αν παιζουν κι αλλα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για προσφορα που δοθηκε απο αιτημα για παραπανο ποσο επιδοτησης μονο απο cosmote-ote-germeno εξυπηρετησε με την ταυτοτητα σου. Υπαρχουν και αλλα καταστηματα που μπορεις να κανεις ανανεωση (οχι στην σηγκεκριμενη περιπτωση ομως) οπως ειναι το πλαισιο,κωτσωβολος,mediamark κλπ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο παρακάτω....

 

Ένας συγγενής μου είχε πάρει ένα iphone 3g από την cosmote. Και το έχει συνδέσει με το λογαριασμό του σπιτιου που έχει ΟΤΕ.

 

Μπορώ σε αυτή την περίπτωση να αλλάξω τον ΟΤΕ και να πάω σε άλλο πάροχο τηλεφωνίας και ιντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά θα χάσεις όποιο προνόμιο-έκπτωση είχες από την συνδιαστική προσφορά ΟΤΕ-Κοσμοτε. Θα γυρίσεις δηλαδή στο κανονικό σου πρόγραμμα Κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Εχει κανεις υποψιν εαν βγει καμια προσφορα σε γερμανο ή κοσμοτε για νεες συνδεσεις? Γιατι ειχα χρονια συνδεση και ενω πριν απο 3 μηνες το εκανα καρτα , εχουν ξεκινησει να δινουν τρελες προσφορες στους συνδρομητες που εχουν συνδεση για να την ανανεωσουν. Εμας για να κανουμε καινουργια συνδεση, μας δινουν για παγιο 45 ευρω επιδοτηση μονο 120 ευρω ! :mad: Εαν γνωριζει κανεις κατι θα το εκτιμουσα! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά θα χάσεις όποιο προνόμιο-έκπτωση είχες από την συνδιαστική προσφορά ΟΤΕ-Κοσμοτε. Θα γυρίσεις δηλαδή στο κανονικό σου πρόγραμμα Κοσμοτε.

 

Αυτή τη στιγμή έχει το Myway 20. Δεν νομίζω να έχει κάποια ιδαίτερη προσφορά. Το έκανε γιατί ειχε άτοκες δόσεις έτσι και ήθελε να πληρώσει με κάρτα.

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο παρακάτω....

 

Ένας συγγενής μου είχε πάρει ένα iphone 3g από την cosmote. Και το έχει συνδέσει με το λογαριασμό του σπιτιου που έχει ΟΤΕ.

 

Μπορώ σε αυτή την περίπτωση να αλλάξω τον ΟΤΕ και να πάω σε άλλο πάροχο τηλεφωνίας και ιντερνετ;

 

Και εμενα με ενδαφέρει αυτή η συνδιαστική προσφορά οτε+cosmote αλλά δεν ξέρω που να αποτανθώ και τι έκπτωση θα εχω.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με ενδαφέρει αυτή η συνδιαστική προσφορά οτε+cosmote αλλά δεν ξέρω που να αποτανθώ και τι έκπτωση θα εχω.

 

Στο 1212 της Cosmote γίνεται η συνεννόηση. Πριν από κάτι μήνες που είχα πάρει έδιναν έκπτωση στα πάγια (περίπου 10%). Εάν έχεις περασμένο conn-x tv θα σου διακόψουν την παροχή για καμία εβδομάδα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για προσφορα που δοθηκε απο αιτημα για παραπανο ποσο επιδοτησης μονο απο cosmote-ote-germeno εξυπηρετησε με την ταυτοτητα σου. Υπαρχουν και αλλα καταστηματα που μπορεις να κανεις ανανεωση (οχι στην σηγκεκριμενη περιπτωση ομως) οπως ειναι το πλαισιο,κωτσωβολος,mediamark κλπ

 

Τελικά φαίνεται πως γίνεται...και βρήκα και το κατάστημα. Δεν θα αναφέρω πιο είναι (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..! )αλλά αν κάποιος ψάξει στο skroutz και δει τις τιμές του στα κινητά είναι τουλάχιστον 100 € κάτω. Παιδιά αξίζει το λίγο ψάξιμο παραπάνω !

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχει το Myway 20. Δεν νομίζω να έχει κάποια ιδαίτερη προσφορά. Το έκανε γιατί ειχε άτοκες δόσεις έτσι και ήθελε να πληρώσει με κάρτα.

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ.

Πολύ πιθανόν αν είχε συνδιάσει σταθερό κινητό να είχε κάποια μικρή έκπτωση. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς είχε κάνει. Αν φύγεις από τον ΟΤΕ απλά θα χάσει αυτή την όποια έκπτωση και θα πληρώνει τα 20 ευρώ συν τους φόρους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοσυμβόλαιο Cosmote 15 και δωρεάν απεριόριστη ομιλία προς όλη την Cosmote (Συμβόλαια, What’s Up, COSMOΚΑΡΤΑ).

Απο περιέργεια έκανα μια κλίση στο 1313 και τους έθεσα το ερώτημα αν η απεριόριστη ομιλία ισχύει σε Frog.

Η απάντηση ήταν οτι και φυσικά ισχύει σε (Συμβόλαια, What’s Up, COSMOΚΑΡΤΑ,Frog,Ciao).

Αυτή του η απάντηση αλλάζει αρκετά τα δεδομένα κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...