Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρχοντας. 

Πού την πέτυχες αυτήν την τιμή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, p_k said:

Άρχοντας. 

Πού την πέτυχες αυτήν την τιμή; 

Ειναι μαζι με unlimited gigamax με απεριοριστα λεπτα+δεδομενα στο κινητο +2000 sms με 13.70 και πηραμε και 2 extra sim με 6 ευρω και τις 2 για 2 χρονια συμβολαιο. Ηταν πριν κατι μηνες εδιναν αυτη την προσφορα η οποια ειναι εξαιρετικη. 

24 minutes ago, paanos said:

Δυστυχώς πέφτει η ταχύτητα αν πολλοί κάνουν αυξημένη χρήση. Συνήθως δεν γίνεται, αλλά πχ εδώ Καλλιθέα πριν ένα 6μηνο βλέπαμε 600-800mbps και πλέον στην καλύτερη 300 (εντός σπιτιού). Προφανώς οι αναβαθμίσεις το βελτιώνουν αλλά αυτή τη στιγμή καμία Ν78 δεν θα λύσει το θέμα. 
Η εποχή του fiber like 5G θα έρθει με το SA 

Ενταξει καλοκαιρι λογικο να πεσουν οι ταχυτητες αλλα και παλι που 30-40 ευρω το μηνα που 3 με την extra sim και γενικα στο download δεν εχω θεμα με τα 300 που πιανω το upload με νοιαζει και για να εχω τα 150-160mb με fiber απλα δεν γινεται ελλαδα. Το 1gb fiber δινει 100mb upload παλι ειναι πολυ πιο κατω απο το upload της Ν78. Το download ειναι ηδη παρα πολυ γρηγορο με 4Κ παιζω αποκλειστικα και ειτε 300mb ειτε 500 το ιδιο μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Upload πόσο βγάζεις; Γιατί δεν το ανέφερα αλλά έχει πέσει σημαντικά εδώ, μαξ βλέπω 30-40 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, paanos said:

Upload πόσο βγάζεις; Γιατί δεν το ανέφερα αλλά έχει πέσει σημαντικά εδώ, μαξ βλέπω 30-40 

Upload ολη μερα ειμαι στα 70-80mb και προς βραδυ μεχρι πρωινες ωρες 12 1 το μεσημερι ειμαι στα 115MB σταθερα. Με 4G+ αυτα με 5G ειμαι λιγο πιο κατω εχουμε Ν1 εδω που ειμαι μακαρι να φερουν Ν78 συντομα να πιασουμε πανω απο 150MB και πανω απο 1GB σε ταχυτητες. Το router δεν νιωθει αρκει να εχει το σωστο σημα. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, king2009 said:

Το μελλον ειναι οι extra sim για εξαιρετικο ιντερνετ στα σπιτια. Με 3 ευρω το μηνα ταχυτητες που πρεπει να πας σε 1GB fiber και παλι το upload ειναι 100mb ενω με 5g φτανει 160 και το down ειναι 1gb ενω με 5g ακουμπαει και 2gb. Ουτε ασχολεισαι με θεματα του οτε του χαλκου της οπτικης ουτε τιποτα. Και οσο φτιαχνετε το δικτυο τοσο καλυτερα θα ειναι τα πραγματα με Ν78 παντου και μεγαλυτερες χωρητικοτητες σε ολη την Ελλαδα. 3.826gb καταναλωση αυτο το μηνα σπιτι το zte 5001 εγραψε ακριβως αυτα οποτε ειναι 100% accurate η καταναλωση που δειχνει το ιδιο το router. Συμβολαιο με 13.70 το μηνα απεριοριστα τα παντα στο κινητο + 2 extra sim με 18.50 ευρω το μηνα παιζεις τρελη μπαλα γρηγορα και οικονομικα. 

Screenshot-1.png

Από ping/latency σε online gaming πως πάει;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Από ping/latency σε online gaming πως πάει;

Σίγουρα δεν έχεις μονοψήφια που σου δίνει η οπτική. Και πότε μπορεί να ξεφεύγει τελείως.
Για online games δεν προτείνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zerokill said:


Σίγουρα δεν έχεις μονοψήφια που σου δίνει η οπτική. Και πότε μπορεί να ξεφεύγει τελείως.
Για online games δεν προτείνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι καλό είναι για online games. Παίζεις άνετα, σαφώς με fiber είναι καλύτερα.

Και σε cloud games που είχα δοκιμάσει με μειωμένη ανάλυση έπαιζες ικανοποιητικά. Βέβαια, δεν είναι το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καινούργιο συμβόλαιο στην cosmote το giga family..έχω 2 αριθμούς με συμβόλαιο 49,5€ + 3€ χρέωση για extra sim..η σύνδεση έγινε χθες και πριν λίγο βγήκε λογαριασμός 175.08€..ξερεις κάνεις για πιο λόγο?είναι κάποια παγια μεζεμενα?η μήπως δεν έχει περαστεί κάποια έκπτωση?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Alexgold1 said:

Έκανα καινούργιο συμβόλαιο στην cosmote το giga family..έχω 2 αριθμούς με συμβόλαιο 49,5€ + 3€ χρέωση για extra sim..η σύνδεση έγινε χθες και πριν λίγο βγήκε λογαριασμός 175.08€..ξερεις κάνεις για πιο λόγο?είναι κάποια παγια μεζεμενα?η μήπως δεν έχει περαστεί κάποια έκπτωση?

Πρέπει να δεις ποιά αιτιολογία γράφει στην χρέωση. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VIPdriver said:

Πρέπει να δεις ποιά αιτιολογία γράφει στην χρέωση. 

Φίλε μου μπήκα τώρα για να κάνω screenshot τις αναλυτικές χρεώσεις και ο λογαριασμός έχει εξαφανιστεί..δεν υπάρχει πουθενά ούτε στο ιστορικό..

1 minute ago, Alexgold1 said:

Φίλε μου μπήκα τώρα για να κάνω screenshot τις αναλυτικές χρεώσεις και ο λογαριασμός έχει εξαφανιστεί..δεν υπάρχει πουθενά ούτε στο ιστορικό..

Το μόνο που βλέπω ειναι αυτό..

IMG_3014.jpeg

18 minutes ago, VIPdriver said:

Πρέπει να δεις ποιά αιτιολογία γράφει στην χρέωση. 

 

IMG_3018.jpeg

IMG_3017.jpeg

IMG_3016.jpeg

IMG_3015.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να μην σου έχουν εφαρμόσει καθόλου τις εκπτώσεις. Συνήθως αυτό γίνεται σε κάποιες ημέρες υπηρεσίας πριν την πρώτη ημερομηνία τιμολόγησης, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι τέτοιο εδώ.

Μάλλον λάθος είναι, αλλά όπως και να έχει θα χρειαστεί να μιλήσεις μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Φαίνεται να μην σου έχουν εφαρμόσει καθόλου τις εκπτώσεις. Συνήθως αυτό γίνεται σε κάποιες ημέρες υπηρεσίας πριν την πρώτη ημερομηνία τιμολόγησης, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι τέτοιο εδώ.

Μάλλον λάθος είναι, αλλά όπως και να έχει θα χρειαστεί να μιλήσεις μαζί τους...

Σίγουρα αύριο θα μιλησω μαζί τους..και φαντάσου ότι και οι 2 κάρτες που πήραμε ΔΕΝ λειτουργούν μέχρι και τώρα..βασικά λειτουργούν μόνο για ομιλία, ίντερνετ δεν έχει καμία λόγο κάποιου συστημικού λάθους που δεν γνωρίζουν σήμερα που μίλησα μαζί τους αλλά τον έχουν "προτεραιότητα" να λυθεί..δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά με την cosmote..

IMG_3019.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το μελλον ειναι οι extra sim για εξαιρετικο ιντερνετ στα σπιτια. Με 3 ευρω το μηνα ταχυτητες που πρεπει να πας σε 1GB fiber και παλι το upload ειναι 100mb ενω με 5g φτανει 160 και το down ειναι 1gb ενω με 5g ακουμπαει και 2gb. Ουτε ασχολεισαι με θεματα του οτε του χαλκου της οπτικης ουτε τιποτα. Και οσο φτιαχνετε το δικτυο τοσο καλυτερα θα ειναι τα πραγματα με Ν78 παντου και μεγαλυτερες χωρητικοτητες σε ολη την Ελλαδα. 3.826gb καταναλωση αυτο το μηνα σπιτι το zte 5001 εγραψε ακριβως αυτα οποτε ειναι 100% accurate η καταναλωση που δειχνει το ιδιο το router. Συμβολαιο με 13.70 το μηνα απεριοριστα τα παντα στο κινητο + 2 extra sim με 18.50 ευρω το μηνα παιζεις τρελη μπαλα γρηγορα και οικονομικα. 
Screenshot-1.png
Έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες extra SIM έχουν διαφορετικό ταβάνι ταχύτητας από τις κανονικές SIM. Σε όσα τεστ έχω κάνει έχω δει μικρές και μεγάλες διαφορές. Για τρέξε και εσύ ένα τεστ να μου πεις αν το παρατηρείς...
Η πρώτη μου κάρτα είναι το συμβόλαιο, η δεύτερη η extra SIM2108000fe29ea371d7db2a90a7411f00.jpgbbb499137a36b73753faf12d0413c48b.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σίγουρα δεν έχεις μονοψήφια που σου δίνει η οπτική. Και πότε μπορεί να ξεφεύγει τελείως.
Για online games δεν προτείνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παίζω Lineage 2 24/7, και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν κάποιος βλέπει Cosmote TV ή Netflix στο σπίτι στη τηλεόραση. Πιο πολύ lag έχει ο σέρβερ του παιχνιδιού, παρά το σήμα κινητής.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες extra SIM έχουν διαφορετικό ταβάνι ταχύτητας από τις κανονικές SIM. Σε όσα τεστ έχω κάνει έχω δει μικρές και μεγάλες διαφορές. Για τρέξε και εσύ ένα τεστ να μου πεις αν το παρατηρείς...
Η πρώτη μου κάρτα είναι το συμβόλαιο, η δεύτερη η extra SIM2108000fe29ea371d7db2a90a7411f00.jpgbbb499137a36b73753faf12d0413c48b.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παίζω Lineage 2 24/7, και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν κάποιος βλέπει Cosmote TV ή Netflix στο σπίτι. Πιο πολύ lag έχει ο σέρβερ του παιχνιδιού, παρά το σήμα κινητής.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με extra sim εχω δει μεχρι 1.5gb download και 160mb upload απο το zte 5001 δεν εχω καταλαβει καποιον κοφτη μεχρι στιγμης. Καταναλωση απο 4 μεχρι 6tb το μηνα χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες extra SIM έχουν διαφορετικό ταβάνι ταχύτητας από τις κανονικές SIM. Σε όσα τεστ έχω κάνει έχω δει μικρές και μεγάλες διαφορές. Για τρέξε και εσύ ένα τεστ να μου πεις αν το παρατηρείς...

 

Το τεστ όμως το κάνεις με το ίδιο κινητό; Πολλές φορές τις έξτρα σιμ τις έχουμε σε ρούτερ που δεν πιάνουν τις ταχύτητες του κινητού πχ 4g+ και απλό 4g.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες extra SIM έχουν διαφορετικό ταβάνι ταχύτητας από τις κανονικές SIM. Σε όσα τεστ έχω κάνει έχω δει μικρές και μεγάλες διαφορές. Για τρέξε και εσύ ένα τεστ να μου πεις αν το παρατηρείς...
Η πρώτη μου κάρτα είναι το συμβόλαιο, η δεύτερη η extra SIM2108000fe29ea371d7db2a90a7411f00.jpgbbb499137a36b73753faf12d0413c48b.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παίζω Lineage 2 24/7, και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν κάποιος βλέπει Cosmote TV ή Netflix στο σπίτι στη τηλεόραση. Πιο πολύ lag έχει ο σέρβερ του παιχνιδιού, παρά το σήμα κινητής.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκτός την ίδια/όμοια συσκευή που ήδη αναφέρθηκε, επιβεβαίωσες ότι έχεις και στις δύο το ίδιο APN?

Κατά τα άλλα, είναι λίγο αδόκιμη η σύγκριση lag του σήματος κινητής με τον game server: Δεν συγκρίνονται, αλλά προστίθενται 😉

Εάν η διαδρομή Cosmote-game server είναι 15-25 ms και το σήμα κινητής από τη συσκευή σου στον κεντρικό ρούτερ του παρόχου άλλα 10-20ms, τότε η συνολική καθυστέρηση είναι 25-45ms. Εάν έμπαινες πχ με οπτική ίνα θα ήταν χαμηλότερη, εξαιτίας μικρότερου δεύτερου προσθετέου. Επίσης το σήμα κινητής έχει μεγαλύτερη μεταβλητότητα στην καθυστέρηση (jitter) σε σχέση με καλό ενσύρματο δίκτυο. Πάντως το δίκτυο κινητής έχει βελτιωθεί σημαντικά πλέον ώστε πρακτικά να μπορεί να υποκαταστήσει πλήρως σταθερή σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Η πρώτη μου κάρτα είναι το συμβόλαιο, η δεύτερη η extra SIM

Όταν κανεις speedtest με τη μια, καλο είναι να κλείνεις τελείως την άλλη για να αποφύγεις το ενδεχόμενο το κινητό να μην κάνει καλη διαχείριση του bandwidth. Γίνεται συχνά σε Dual 4G κινητά 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω,εφόσον η nova έβγαλε προγράμματα με συμβόλαιο απεριόριστη ομιλία από 13 Ευρώ,γιατί δεν κάνει και η cosmote ,κάτι αντίστοιχο δεν μπορώ να καταλάβω,Θα μου πείτε η nova υστερεί σε υποδομές,το καταλαβαίνω αυτό,αλλα που κολλάει με τις ανταγωνιστικές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliasat said:

Θέλω να ρωτήσω,εφόσον η nova έβγαλε προγράμματα με συμβόλαιο απεριόριστη ομιλία από 13 Ευρώ,γιατί δεν κάνει και η cosmote ,κάτι αντίστοιχο δεν μπορώ να καταλάβω,Θα μου πείτε η nova υστερεί σε υποδομές,το καταλαβαίνω αυτό,αλλα που κολλάει με τις ανταγωνιστικές τιμές;

Για τον ίδιο λόγο που η κοσμοτε και η νοβα δεν έδωσαν αντίστοιχες χρεώσεις του Liquid. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2023 at 4:02 ΜΜ, Hliasat said:

Θέλω να ρωτήσω,εφόσον η nova έβγαλε προγράμματα με συμβόλαιο απεριόριστη ομιλία από 13 Ευρώ,γιατί δεν κάνει και η cosmote ,κάτι αντίστοιχο δεν μπορώ να καταλάβω,Θα μου πείτε η nova υστερεί σε υποδομές,το καταλαβαίνω αυτό,αλλα που κολλάει με τις ανταγωνιστικές τιμές;

Μονοπωλιακός ανταγωνισμός. Κάθε εταιρία παρουσιάζει το προϊόν της σαν μοναδικό και το πουλάει στην τιμή που είναι διατεθημένοι οι καταναλωτές να πληρώσουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2023 at 4:02 ΜΜ, Hliasat said:

Θέλω να ρωτήσω,εφόσον η nova έβγαλε προγράμματα με συμβόλαιο απεριόριστη ομιλία από 13 Ευρώ,γιατί δεν κάνει και η cosmote ,κάτι αντίστοιχο δεν μπορώ να καταλάβω,Θα μου πείτε η nova υστερεί σε υποδομές,το καταλαβαίνω αυτό,αλλα που κολλάει με τις ανταγωνιστικές τιμές;

Υπάρχει πρόγραμμα κινητής από την cosmote με απεριόριστες κλήσεις, 2,5 GB και 2000 sms στα 14,50€ με συνδιασμό σταθερού 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..μίλησα σήμερα και με τον Γερμανό που έκανα το συμβόλαιο και με την εξυπηρέτηση της cosmote..το συμβόλαιο μου ειναι family unlimited 2 γραμμές στα 49.5€ + 3€ η έξτρα sim..ο λογαριασμός βγήκε στα 175.08€..ο Γερμανός μου είπε ότι τα έξτρα χρήματα είναι "τύπου εγγύησης" και η comsote ότι δεν έχει μπει η έκπτωση από το cosmote neo..και να μην πληρώσω κάτι ακόμη γιατί μέσα στην επόμενη βδομάδα θα εμφανιστεί η έκπτωση και θα βγει καινούργιος λογαριασμός..εν τω μεταξύ ο λογαριασμός πάνω δεν γράφει πουθενά "εγγύηση τάδε πόσο"

Τι ακριβώς ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Alexgold1 said:

Καλησπέρα παιδιά..μίλησα σήμερα και με τον Γερμανό που έκανα το συμβόλαιο και με την εξυπηρέτηση της cosmote..το συμβόλαιο μου ειναι family unlimited 2 γραμμές στα 49.5€ + 3€ η έξτρα sim..ο λογαριασμός βγήκε στα 175.08€..ο Γερμανός μου είπε ότι τα έξτρα χρήματα είναι "τύπου εγγύησης" και η comsote ότι δεν έχει μπει η έκπτωση από το cosmote neo..και να μην πληρώσω κάτι ακόμη γιατί μέσα στην επόμενη βδομάδα θα εμφανιστεί η έκπτωση και θα βγει καινούργιος λογαριασμός..εν τω μεταξύ ο λογαριασμός πάνω δεν γράφει πουθενά "εγγύηση τάδε πόσο"

Τι ακριβώς ισχύει?

Ειχες συμφωνησει καποια εγγύηση με την κοσμοτε;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Ειχες συμφωνησει καποια εγγύηση με την κοσμοτε;

Ουτε που μου ανέφεραν κάποια εγγυηση..μόνο το πάγιο τις παροχές κλπ και ότι το ποσό βγαίνει σύνολο 49.5€..και σήμερα βασικά η σύζυγος πήγε και της είπαν ότι είναι μια εγγύηση που θα συμψηφιστει στο τέλος και κάτι τέτοια..και με παίρνει τηλ εκείνη την ώρα μιλάω με την κοπέλα από τον Γερμανό και τις λέω ο λογαριασμός δεν γράφει πάνω κάποια εγγυηση όπως στην ΔΕΗ για παράδειγμα..γράφει ότι το ποσό αυτό 175 είναι το πάγιο..και εν πάση περιπτώσει εμένα δεν με ενημέρωσε κάνεις για αυτό..όχι μου λέει είναι κάτι που όλοι το πληρώνουν..αλλά επειδή κατάλαβα ότι δεν πρέπει να ξέρει και πολλά τις ειπα ένα οκ και αμέσως πήρα τηλ την εξυπηρέτηση της cosmote..αν μου πούνε τελικά και από την cosmote ότι είναι ένα είδος εγγύησης?τι κάνω?αν και μου είπε η κοπέλα ότι δεν έχει μπει η έκπτωση από το neo..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...