Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, memoriesradio said:

3. Γενικό συμπέρασμα δεν το λες, την δική σας την περίπτωση (επιμένω ποιότητα χαλκού).
.

Το συμπέρασμα είναι Γενικό για την περίπτωση την δική μου και του γείτονα και μόνο. Αλλά λέω όσο μένω με VDSL λόγω του θέματος Όχι Vodafone. Αλλού μπορεί να είναι τέλεια 

 

11 minutes ago, memoriesradio said:

2. Άλλο "ασχολούμαι" και άλλο είναι η δουλειά μου.

Επειδή ασχολούμαι δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνώσεις. Φυσικά οι επαγγελματίες έχετε εμπειρία. Γι αυτό πάω πάσο διότι εμένα ο τομέας μου είναι στα οικονομικά 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το συμπέρασμα είναι Γενικό για την περίπτωση την δική μου και του γείτονα και μόνο. Αλλά λέω όσο μένω με VDSL λόγω του θέματος Όχι Vodafone. Αλλού μπορεί να είναι τέλεια 

 

Επειδή ασχολούμαι δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνώσεις. Φυσικά οι επαγγελματίες έχετε εμπειρία. Γι αυτό πάω πάσο διότι εμένα ο τομέας μου είναι στα οικονομικά 

Για να λυθούν οι απορίες όλων μας και να βρεθεί ο "φταίχτης", ρίξε τον αναλυτή πάνω και στις 2 γραμμές, πάρε μετρήσεις, και εκεί όλα θα φανούνε...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Και εσύ μπερδεύτηκες. Είχα Vodafone Και εγώ και τα ίδια σκ@τ@ ήταν. Όλο αποσυνδέσεις είχα. Με Nova και παλιότερα με COSMOTE Ούτε μια για δείγμα δεν είχα. Βέβαια δεν με πολύ ενδιαφέρει για το VDSL γιατί μάλλον όταν λήξει το συμβόλαιο θα το πάω για οπτική ίνα

Εάν υπάρχει διαθεσιμότητα οπτικής ίνας, κάνε αίτηση χθες. Δεν έχεις λόγο να παλεύεις τα τερτίπια του χαλκού.
Παρότι κι εγώ είμαι ένοχος, ελπίζω να τελειώσαμε με το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνει η Vodafoneαρα στο δίκτυο μετά την ξενέρα με το cap στην I4S στα νέα συμβόλαια με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Πάντως στο business που έχω το unlimited στην I4S δεν μου έχει βάλει κόφτη. Αλλά ούτε και στο συμβόλαιο γράφει κάτι. Τον Ιούλιο το έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαστε ποτέ απόλυτοι στο τι φταίει σε ADSL VDSL αποσυνδέσεις.

 Αν και συνήθως ο χαλκός ειναι ο ιδιος σε ολο το μηκος απο το απιτι σου ...μεχρι το DSLAM με εξαίρεση τα τελευταία λιγοστά μέτρα του καθε παροχου που συνηθως εχει δικο του DSLAM για τους πελατες του ...

 ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

1) αυτά τα τελευταία μετρα χαλκου που εχει ο καθε παροχος ξεχωροστα ( εαν δεν εχουν FIBER TO THE CABINET )....μπορει να εχουν σημεία με ασυνήθιστο attenuation λογω ' κακης ' πλεξουδας 'με παρεμβολές και ταλαιπωρημενη μονωση.

2) ταλαιπορημενες ρεκλετες που ενωνουν χαλκους

3) DSLAM με ετοιμοθανατες θυρες και basebands/ πικνωτες

 

 αρα. ΝΑΙ ολα μπορεί να συμβούν!

5G fixed wireless access is the future!

Αφήστε τους παροχους να μετράνε τα attenuation στις ινες τους και βαλτε 5G όπου μπορείτε. 😉

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, HORGRAP said:

5G fixed wireless access is the future!

Αφήστε τους παροχους να μετράνε τα attenuation στις ινες τους και βαλτε 5G όπου μπορείτε. 😉

Μέχρι να μπουκώσει και το 5G όπως συμβαίνει τώρα και μετά άντε πίσω στην σταθερή ξανά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:
22 ώρες πριν, cmvr said:
Ότι και να κάνει η Vodafoneαρα στο δίκτυο μετά την ξενέρα με το cap στην I4S στα νέα συμβόλαια με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Πάντως στο business που έχω το unlimited στην I4S δεν μου έχει βάλει κόφτη. Αλλά ούτε και στο συμβόλαιο γράφει κάτι. Τον Ιούλιο το έκανα.

Δεν ξέρω αν στο business αλλάζει κάτι. Όταν φας 300gb πες μας. Τουλάχιστον να υπάρχει ως εναλλακτική. Εγώ έχω το απλό το οποίο είναι παλαιό και δεν έχει κόφτη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στο business αλλάζει κάτι. Όταν φας 300gb πες μας. Τουλάχιστον να υπάρχει ως εναλλακτική. Εγώ έχω το απλό το οποίο είναι παλαιό και δεν έχει κόφτη.
3,4TB έχω φάει αυτόν τον μήνα. Δεν άλλαξε κάτι. Και τον προηγούμενο μήνα τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, katsiletra said:
44 minutes ago, cmvr said:
Δεν ξέρω αν στο business αλλάζει κάτι. Όταν φας 300gb πες μας. Τουλάχιστον να υπάρχει ως εναλλακτική. Εγώ έχω το απλό το οποίο είναι παλαιό και δεν έχει κόφτη.

3,4TB έχω φάει αυτόν τον μήνα. Δεν άλλαξε κάτι. Και τον προηγούμενο μήνα τα ίδια.

Μήπως δεν σε έπιασε γιατί ήσουν στη φάση μετάβασης ; H μήπως το έβαλαν σαν μπαμπούλα όπως κάνει συνήθως η Vodafone και τελικά δεν το εφαρμόζει ποτέ; πχ όπως το 1,5€ που όσους ξέρω δεν τους το έχουν αυξήσει στο συμβόλαιο μετά τον 1 χρόνο. 

Το ενδιαφέρον είναι επειδή έχεις το business να μάθουμε μήπως δεν ισχύει ο περιορισμός ταχύτητας στην I4S.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν σε έπιασε γιατί ήσουν στη φάση μετάβασης ; H μήπως το έβαλαν σαν μπαμπούλα όπως κάνει συνήθως η Vodafone και τελικά δεν το εφαρμόζει ποτέ; πχ όπως το 1,5€ που όσους ξέρω δεν τους το έχουν αυξήσει στο συμβόλαιο μετά τον 1 χρόνο. 
Το ενδιαφέρον είναι επειδή έχεις το business να μάθουμε μήπως δεν ισχύει ο περιορισμός ταχύτητας στην I4S.
Δεν ξέρω. Απλά το είδα που το λέγατε και το δοκίμασα. Άρχισα και κατέβαζα torrent κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θήβας με 5G πλέον. Μέτρηση με hotspot από το iPhone 12 της κοπέλας μου:20231001_215517.thumb.jpg.11bd95eb4634a0c2c4385f877390d30b.jpg

ΥΓ:Το Samsung A34 5G είναι καλό????Γιατί προς αυτό τείνω να πάω. Είναι μέσα στο μπάτζετ μου και όλας

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, aektzhs 1 said:

Κέντρο Θήβας με 5G πλέον. Μέτρηση με hotspot από το iPhone 12 της κοπέλας μου:20231001_215517.thumb.jpg.11bd95eb4634a0c2c4385f877390d30b.jpg

ΥΓ:Το Samsung A34 5G είναι καλό????Γιατί προς αυτό τείνω να πάω. Είναι μέσα στο μπάτζετ μου και όλας

Παρολο που δεν ειμαι Samsungακιας πλεον το συγκεκριμενο ειναι αρκετα καλο κινητο για τα λεφτα του κυριως αν δεν εχεις τρομερες απαιτησεις οπως σκληρο multitasking μαζι με gaming.

Εντυπωσιακο το endurance του στην μπαταρια γενικα. 

Ο λογος που δεν μ αρεσουν ειναι επειδη η κεραια των κινητων τους ειναι αδυναμη οσες εμπειριες εχω ειτε προσωπικες ειτε απο γνωστους βλεπω που υστερουν απεναντι πχ στο δικο μου που ειναι oneplus 9r. 

Δες μια κριτικες να σιγουρευτεις και ελπιζω να μιλας για την 8gb ram εκδοση να σου κρατησει χωρις lags απο εδω και απο εκει. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CamuCamu said:

πχ στο δικο μου που ειναι oneplus 9r. 

Φοβερά κινητά!
Πήρε ο πατέρας μου το one plus 11 16/256 και απ ότι μου λέει είναι εξαιρετικο! 
φαντασου πως εμένα (εχω να πιάσω κινητό που να μην είναι iPhone σχεδόν 15 Χρόνια) μου άρεσε πολυ που το ειδα σε κατάστημα

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos.k2 said:

Φοβερά κινητά!
Πήρε ο πατέρας μου το one plus 11 16/256 και απ ότι μου λέει είναι εξαιρετικο! 
φαντασου πως εμένα (εχω να πιάσω κινητό που να μην είναι iPhone σχεδόν 15 Χρόνια) μου άρεσε πολυ που το ειδα σε κατάστημα

Το οποιο θελω να αγορασω και εγω το φανταζομαι προφανως και με αυτα που περιγραφεις 😊 

Παντως οποιος θελει φωτογραφιες μονο σε αυτη τη περιπτωση ισως χαλαστει αλλα εμενα μου ειναι γενικα αδιαφορο σαν spec. 

Link to comment
Share on other sites

Μακροχώρι Ημαθίας , enb 2418. 

https://www.speedtest.net/result/i/5795293694

 

IMG_0786.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Μακροχώρι Ημαθίας , enb 2418. 

https://www.speedtest.net/result/i/5795293694

 

IMG_0786.png

Πολύ χαμηλό upload. Μήπως είναι μακρινή N78?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Gv2008 said:

Πολύ χαμηλό upload. Μήπως είναι μακρινή N78?

κατω από -90 ήμουν , μπορεί να φταίει που το upload έγινε εν κίνηση 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Σπάρτη, κεντρική πλατεία. 

Screenshot_2023-10-03-16-59-20-412_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-03-16-58-37-127_cz.mroczis.netmonster.jpg

ν78 δεν είχε αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, CaptainNickGR said:

ν78 δεν είχε αυτή; 

 

Όχι. n78 έχει η #891 κοντά στο ΚΤΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Αυξημένο ping αλλά και το δίκτυο έχει κίνηση

Ολες εχουν αλλαξει δρομολογηση λογω κομμενων οπτικων ινων ειναι κατι που εχει ειπωθει εδω μεσα. 

Και η Cosmote εχει τα δικα της τελευταια στο Ping. 

Και η Vf κανει κατι ακυρα τις τελευταιες μερες επισης σε πλοηγηση και φορτωση βιντεο. 

Σορρυ για το off-topic απλα ηθελα να το αναφερω. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν ειμαι Samsungακιας πλεον το συγκεκριμενο ειναι αρκετα καλο κινητο για τα λεφτα του κυριως αν δεν εχεις τρομερες απαιτησεις οπως σκληρο multitasking μαζι με gaming.
Εντυπωσιακο το endurance του στην μπαταρια γενικα. 
Ο λογος που δεν μ αρεσουν ειναι επειδη η κεραια των κινητων τους ειναι αδυναμη οσες εμπειριες εχω ειτε προσωπικες ειτε απο γνωστους βλεπω που υστερουν απεναντι πχ στο δικο μου που ειναι oneplus 9r. 
Δες μια κριτικες να σιγουρευτεις και ελπιζω να μιλας για την 8gb ram εκδοση να σου κρατησει χωρις lags απο εδω και απο εκει. 
Δεν έχουν απαραίτητα αδύναμες κεραίες τα samsung. Απλά έχεις συνηθίσει πιθανότατα κάτι καλύτερο. To A52s το θεωρώ καλό στην κεραία του, αδύναμο στην μπαταρία. Το Α54 φαίνεται να είναι καλύτερο που αναφέρεις. Πάντως oneplus το σκέφτομαι και γω τελευταία να πω την αλήθεια, οι άνθρωποι έχουν κάνει άλματα. Sony επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για την κεραία τους. Το θέμα είναι πάντα να κοιτάμε το chip τα υποστηριζομενα combo του για κάθε δίκτυο..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

 

Όχι. n78 έχει η #891 κοντά στο ΚΤΕΛ.

Μέτρησα και με αυτήν στο ΚΤΕΛ Σπάρτης. Ακόμα δεν υπάρχει 2100. Περίεργος συνδυασμός B3+B20+n78. Αναρωτιέμαι μήπως την άνοιξαν για δοκιμές και τόσους μήνες την ξέχασαν ή παίζει κάπου αλλού μόνη της. 😂 

Screenshot_2023-10-04-13-30-47-795_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-04-13-30-54-025_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...