Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπαμε, 1.5 δις θα ρίξει η United, σε κάποια χρόνια θα έχουμε decent δίκτυο Wind. Είμαστε αισιόδοξοι

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Που έχει n1 μόνο στην Αθήνα;; Για να δούμε το επόμενο διάστημα. Έχω αναφέρει ξανά, να τρέξουν πρώτα οι επενδύσεις στο δίκτυο και μετά να κρίνουμε το δίκτυο. Υπομονή.

Δεν πειράζει, κρίνουν πριν να γίνουν οι επενδύσεις.

Είναι κι αυτή μια ενδιαφέρουσα άποψη, δεν λέω.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, p_k said:

Δεν πειράζει, κρίνουν πριν να γίνουν οι επενδύσεις.

Είναι κι αυτή μια ενδιαφέρουσα άποψη, δεν λέω.

2022 έχουμε. Όταν αρχίσουν αυτές οι περιβόητες επενδύσεις θα έχουμε ήδη 6g. Κάποτε μου άρεσε πολύ η Telestet/Tim γιατί ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά. Τώρα όχι απλά ακολουθούν αλλά είναι και πολύ συντηρητικοί. Έχουν καταλήξει από premium δίκτυο να είναι budget.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Το 90% των κεραιών WIND 5G στην Αθήνα, παίζει να είναι n1. Το 4G της παίζει πιο γρήγορα. 😝 

Από την άλλη, λογικό. Budget δίκτυο, λεφτά δεν υπήρχαν ως τώρα. 

Δεν θπαρχει και λόγος για κάτι παραπάνω από n1 τουλάχιστον στην παρούσα φάση πλυν ελαχίστων περιπτώσεων . Αφου είναι άδεια , ειδικά εδώ στην θεσσαλονικη το dss τερματίζει πάντα 

 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης, μέσα στο σπίτι

 

IMG_20220818_183045.jpg

IMG_20220818_183020.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πυλαία Θεσσαλονίκης, οδός Τομπάζη

 

IMG_20220819_232505.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-08-616_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-02-992_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, p_k said:

Πυλαία Θεσσαλονίκης, οδός Τομπάζη

 

IMG_20220819_232505.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-08-616_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-02-992_cz.mroczis.netmonster.jpg

Με το να δημοσιεύεις συνεχώς μετρήσεις από τις (λίγες)περιοχές που ξέρεις ότι έχουν πολύ κάλυψη από την εταιρεία που υποστηρίζεις φανατικά, να ξέρεις ότι δεν αλλάζεις τη γνώμη των περισσότερων εδώ μέσα για το δίκτυο της συγκεκριμένης εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, sonakiasfun said:

Με το να δημοσιεύεις συνεχώς μετρήσεις από τις (λίγες)περιοχές που ξέρεις ότι έχουν πολύ κάλυψη από την εταιρεία που υποστηρίζεις φανατικά, να ξέρεις ότι δεν αλλάζεις τη γνώμη των περισσότερων εδώ μέσα για το δίκτυο της συγκεκριμένης εταιρείας...

Ούτε και με ενδιαφέρει να αλλάξω τη γνώμη κανενός.

Όπου πηγαίνω ανεβάζω μετρήσεις, είτε καλές είτε κακές, όπως η προχθεσινή στην Περαία.

Επίσης διακόσιες φορές έχω αναφερθεί στον άξονα Ταγαράδες-  Αγία Παρασκευή - Σουρωτή - Βασιλικά, όπου επιβάλλεται τάχιστα να αναβαθμιστεί... διαβάζετε σας παρακαλώ περισσότερο προσεκτικά. 

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, p_k said:

Πυλαία Θεσσαλονίκης, οδός Τομπάζη

 

IMG_20220819_232505.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-08-616_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2022-08-19-16-29-02-992_cz.mroczis.netmonster.jpg

Απ ότι κατάλαβα επειδή κινείσαι στα εμπορικά αν κατέβεις στη λαϊκή του Σαββάτου στους τρεις ιεράρχες στη Βουλγαρη θα ήθελα να δω μετρήσεις και από εκεί αν είναι δυνατό. Γιατί εκεί έχει χαμηλές ταχύτητες εκτός από τη κεραία πάνω στη Eurobank στην διασταύρωση Κ.Καραμανλή και 25ης Μαρτίου 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikolas14 said:

Απ ότι κατάλαβα επειδή κινείσαι στα εμπορικά αν κατέβεις στη λαϊκή του Σαββάτου στους τρεις ιεράρχες στη Βουλγαρη θα ήθελα να δω μετρήσεις και από εκεί αν είναι δυνατό. Γιατί εκεί έχει χαμηλές ταχύτητες εκτός από τη κεραία πάνω στη Eurobank στην διασταύρωση Κ.Καραμανλή και 25ης Μαρτίου 

Θα το κάνω, έχω καιρό να πάω προς τα εκεί Νικόλα, διότι αποφεύγω τις λαϊκές. Συνέχεια βρίσκομαι στο σούπερ μάρκετ, που είναι αγαπημένη τοποθεσία και όταν μάλιστα έχεις οικογένεια αυτή είναι και η έξοδός σου κατά κάποιον τρόπο... 😂 Όμως με την πρώτη ευκαιρία θα μετρήσω και εκεί να δούμε τι γίνεται.

Παλιά μετρουσα πενηντάρια, σε 4g ομως στο τέρμα των αστικών.

Εκεί εν τω μεταξύ γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο... Τα αυτοκίνητα κάνουν ουρά μέχρι και την αερογέφυρα, μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση αυτό και είναι και ένας από τους λόγους που δεν αντέχω τη λαϊκή, δηλαδή να είμαι σε τέτοιο συνωστισμό με σακούλες στο χέρι και καρότσια και τα λοιπά.

Προτιμώ να είμαι σε ένα σούπερ μάρκετ με το καρότσι μου και όλα τακτοποιημένα και όμορφα, βέβαια έχει καλύτερα και πιο φρέσκα προϊόντα δεν αντιλέγω.

Επίσης αναπολώ πολλές φορές τις ανέμελες στιγμές που κυκλοφορούσα χωρίς αυτοκίνητο.

Τώρα ενώ οδηγώ δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις, αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Όμως μου έδωσες μία καλή ιδέα για περπάτημα από το τέρμα των αστικών μέχρι το κέντρο... από βδομάδα θα το κάνω που θα φτιάξει και ο καιρός και θα δροσίσει.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, p_k said:

Θα το κάνω, έχω καιρό να πάω προς τα εκεί Νικόλα, διότι αποφεύγω τις λαϊκές. Συνέχεια βρίσκομαι στο σούπερ μάρκετ, που είναι αγαπημένη τοποθεσία και όταν μάλιστα έχεις οικογένεια αυτή είναι και η έξοδός σου κατά κάποιον τρόπο... 😂 Όμως με την πρώτη ευκαιρία θα μετρήσω και εκεί να δούμε τι γίνεται.

Παλιά μετρουσα πενηντάρια, σε 4g ομως στο τέρμα των αστικών.

Εκεί εν τω μεταξύ γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο... Τα αυτοκίνητα κάνουν ουρά μέχρι και την αερογέφυρα, μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση αυτό και είναι και ένας από τους λόγους που δεν αντέχω τη λαϊκή, δηλαδή να είμαι σε τέτοιο συνωστισμό με σακούλες στο χέρι και καρότσια και τα λοιπά.

Προτιμώ να είμαι σε ένα σούπερ μάρκετ με το καρότσι μου και όλα τακτοποιημένα και όμορφα, βέβαια έχει καλύτερα και πιο φρέσκα προϊόντα δεν αντιλέγω.

Επίσης αναπολώ πολλές φορές τις ανέμελες στιγμές που κυκλοφορούσα χωρίς αυτοκίνητο.

Τώρα ενώ οδηγώ δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις, αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Όμως μου έδωσες μία καλή ιδέα για περπάτημα από το τέρμα των αστικών μέχρι το κέντρο... από βδομάδα θα το κάνω που θα φτιάξει και ο καιρός και θα δροσίσει.

 

 Το καταλαβαίνω απόλυτα, η συγκεκριμένη λαϊκή γίνεται χαμός και έρχονται και από τα περίχωρα,όχι μόνο από Χαριλάου. Ευκαιρία από εκεί με το 31 ή την κάτω γραμμή που είναι 33,39 διότι το 31 έχει φτάσει να είναι κάθε μισή ώρα και το 2 επισης πολλές καθυστερήσεις τον Ιούνιο που ήμουν εκεί.
Αν πιάνεις 50 με 4G στη κεραία θα δεις 150. 5G πάντως δεν είχε καθόλου η Wind αλλά ούτε και η Vodafone. Δυστυχώς,διότι αν πας προς τη Μαρτίου όλες παίζουν καλά αλλά σε εκείνη τη περιοχή μόνο οι πράσινοι έχουν σωστό δίκτυο.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikolas14 said:

 Το καταλαβαίνω απόλυτα, η συγκεκριμένη λαϊκή γίνεται χαμός και έρχονται και από τα περίχωρα,όχι μόνο από Χαριλάου. Ευκαιρία από εκεί με το 31 ή την κάτω γραμμή που είναι 33,39 διότι το 31 έχει φτάσει να είναι κάθε μισή ώρα και το 2 επισης πολλές καθυστερήσεις τον Ιούνιο να πας και κέντρο. 
Αν πιάνεις 50 με 4G στη κεραία θα δεις 150. 5G πάντως δεν είχε καθόλου η Wind αλλά ούτε και η Vodafone. Δυστυχώς,διότι αν πας προς τη Μαρτίου όλες παίζουν καλά αλλά σε εκείνη τη περιοχή μόνο οι πράσινοι έχουν σωστό δίκτυο.

Ναι, έχεις δίκιο. Στη Μαρτίου, που δεν είναι και μακριά, είναι πάρα πολύ καλές όλες.

Θα κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία, μια και ανέφερες τα δρομολόγια του 31 όντως έχουν αραιώσει πάρα πολύ και αυτό ισχύει εδώ και πολύ καιρό.

Θυμάμαι πριν δύο χρόνια είχα πάρει το συγκεκριμένο λεωφορείο και νόμιζα ότι ήταν όπως παλιά που ερχόταν κάθε 10 λεπτά, αυτήν την εντύπωση δυστυχώς είχα και περίμενα γύρω στα 40 λεπτά για να έρθει το επόμενο, καθώς είχα χάσει εκείνη την ώρα αυτό που έφευγε από το τέρμα.

Η κατάσταση είναι δραματική με τα αστικά στη Θεσσαλονίκη, χειρότερη δεν θα μπορούσε να γίνει, αλλά ευτυχώς έχουμε το μετρό σε φουλ λειτουργία και με πολύ καλό σήμα μάλιστα! 😂

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Nikolas14 said:

 Το καταλαβαίνω απόλυτα, η συγκεκριμένη λαϊκή γίνεται χαμός και έρχονται και από τα περίχωρα,όχι μόνο από Χαριλάου. Ευκαιρία από εκεί με το 31 ή την κάτω γραμμή που είναι 33,39 διότι το 31 έχει φτάσει να είναι κάθε μισή ώρα και το 2 επισης πολλές καθυστερήσεις τον Ιούνιο που ήμουν εκεί.
Αν πιάνεις 50 με 4G στη κεραία θα δεις 150. 5G πάντως δεν είχε καθόλου η Wind αλλά ούτε και η Vodafone. Δυστυχώς,διότι αν πας προς τη Μαρτίου όλες παίζουν καλά αλλά σε εκείνη τη περιοχή μόνο οι πράσινοι έχουν σωστό δίκτυο.

Στην Μαρτίου κάτω από την ολγας η cosmote έχει θέματα για 2-3 στενά .

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, georgebad said:

Στην Μαρτίου κάτω από την ολγας η cosmote έχει θέματα για 2-3 στενά .

Κατάλαβα που λες,αλλά πάνω από την Ολγας παίζει πολύ καλά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5g Λιβαδειά 

Δεν έχω υπόλοιπο

Θα κάνω σύντομα τεστ και θα αναφέρω 

https://i.imgur.com/oNPfufv.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nickchris36 said:

5g Λιβαδειά 

Δεν έχω υπόλοιπο

Θα κάνω σύντομα τεστ και θα αναφέρω 

https://i.imgur.com/oNPfufv.jpg

Μόνο 800άρα έχει;;

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μόνο 800άρα έχει;;

Οχι εχουν βαλει και 1800,απλα στο σημειο που ημουν με κλειδωσε εκει.

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Λιβαδειά κέντρο 

https://i.imgur.com/ThHidC6.jpg

https://i.imgur.com/FKXTaQ5.jpg

https://i.imgur.com/H9prikq.jpg

https://i.imgur.com/OdLeeHK.jpg

https://i.imgur.com/tD96xvp.jpg

https://i.imgur.com/QPOHEQs.jpg

Σα να γίνεται δουλίτσα

Χαμηλό   up διακρινω

Μετά από τ τελευταίο τεστ με γύρισε σε 3g για κάνα πεντάλεπτο.. αλλά επανήλθε.

Συσκευή  Samsung galaxy S21Fe 

Σημ:Πάνω από από 240 στο down δεν είδα.

https://i.imgur.com/Keo8lQg.jpg

https://i.imgur.com/lgsAI71.jpg

 

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το 5G στον Πειραιά; ( Κάλυψη, ταχύτητες ) Επίσης έχω δει πως η WIND - NOVA στον Πειραιά έχει ελάχιστο 4G+. Θα διορθωθεί αυτό με την United?

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρός θα δείξει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα όλη την πόλη με εξαίρεση μια περιοχή πιο έξω κοντά στα στρατόπεδα. Το 5G μέσα στην πόλη είναι DSS με n1. Σήμερα δεν είχε κίνηση στην πόλη. Από θέμα ταχυτήτων δεν παράτησα διαφορά 4G με 5G ίσως μερικές φορές το upload στο τελευταίο δυσκολευόταν περισσότερο και δεν έδινε πολλά. (Οι μισές μετρήσεις που γράφει 4G είναι 5G DSS με βάση την ένδειξη στο κινητό δεν ξέρω γιατί τις κατέγραψε ως 4G). Η μέγιστη ταχύτητα που έπιασα ήταν σχεδόν 200 με n7.


*Θα περάσω κάποια στιγμή και από τα στρατόπεδα που είχα δει την μόνη περιοχή με n78 να κάνω μετρήσεις.
*Οι πράσινες κουκκίδες είναι οι θέσεις των κεραιών στο περίπου.
*Οι κίτρινες γραμμές είναι
οι περιοχές που έκανα μετρήσεις.
IMG_0747.thumb.jpg.d8d5099f9f9d737c6bc7a30571c889a8.jpgIMG_0748.thumb.jpg.c5a7544974540f1ae968b365b87d8475.jpgIMG_0750.thumb.jpg.541eacbf0b408b422a3f28598ff885bb.jpgIMG_0752.thumb.jpg.7c1ca1a5bdd93f31dad5990c9ee952ca.jpg

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

N78 έξω από το αρχαιολογικό μουσείο.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5251440728


Sent from my iPhone using Tapatalk

IMG_0760.jpgIMG_0759.jpg

B35782F5-83E6-4BF8-BF49-6D98AD7FFCF5.jpeg

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Καλαμάτα, στο ιστορικό κέντρο. Κοντά στην πλατεία 23ης Μαρτίου. Από αυτήν την κεραία δεν είχα ανεβάσει τεστ. 

Αν και το σήμα ήταν μέτριο εκεί που ήμουν, για κάποιο λόγο έκανε πολλές εναλλαγές με την #1773 του βουνού, η οποία σερνόταν και συχνά έδειχνε 5G disconnected, λόγω κακού σήματος... Τουλάχιστον δεν με γύρισε σε 3G. 😝 

@waeo Τόσο κακό upload η WIND στην Αλεξανδρούπολη; 

Screenshot_2022-08-26-14-04-06-449_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-26-14-04-01-898_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to NOVA 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...