Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από 10 λεπτά κλήση από φίλο στην Βέροια με Nova, αυτός σε σημείο σχεδόν κάτω από την κεραία 12829, εγώ όπως πάντα μόνιμα κλειδωμένος σε Vodafone και LTE only + voLTE, και τον άκουγα συνεχώς με εναλλαγές μεταξύ 2G (αρκετά χάλια ποιότητα ήχου σε σχέση με το παλιό καλό 2G HD της Wind) και 4G (voLTE). Πολλές εναλλαγές χωρίς λόγο...

Έτσι ενημερωτικά...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memoriesradio said:

Πριν από 10 λεπτά κλήση από φίλο στην Βέροια με Nova, αυτός σε σημείο σχεδόν κάτω από την κεραία 12829, εγώ όπως πάντα μόνιμα κλειδωμένος σε Vodafone και LTE only + voLTE, και τον άκουγα συνεχώς με εναλλαγές μεταξύ 2G (αρκετά χάλια ποιότητα ήχου σε σχέση με το παλιό καλό 2G HD της Wind) και 4G (voLTE). Πολλές εναλλαγές χωρίς λόγο...

Έτσι ενημερωτικά...

Σήμερα κλείνει το 3G στην Κεντρική και Ανατολική Μακεδονία γι αυτό οι εναλλαγές. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Arinos said:

Μερικές μετρήσεις από την πόλη του Βόλου, δεν είναι αξιόπιστο το δίκτυο. Έπρεπε να έχω κλειδωμένη την συσκευή σε 4g/5g γιατί είχε εναλλαγές από πριν την πόλη. Πάρα μα πάρα πολλά handover παντού κυριολεκτικά παντού, ακόμα και με οπτική με κάποια κεραία πάλι handover είτε σε κίνηση ούτε όχι. Δεν θα σχολιάσω τις ταχύτητες ή το 5g, νομίζω πως οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.

Κοντά στον Καυκά Βόλου, πριν το Lidl

Screenshot-2023-02-13-11-21-25-55-79d0ff

Screenshot-2023-02-13-11-21-29-76-852d9a

Κοντά στην εθνική τράπεζα Βόλου, στην ελευθερίου Βενιζέλου

Screenshot-2023-02-13-12-18-07-33-79d0ff

Screenshot-2023-02-13-12-18-10-47-852d9a

Λιμάνι Βόλου

Screenshot-2023-02-13-14-17-15-67-79d0ff

Screenshot-2023-02-13-14-17-19-07-852d9a

Στον κυκλικό κόμβο δίπλα από το λιμάνι του Βόλου

Screenshot-2023-02-13-14-30-21-84-79d0ff

Screenshot-2023-02-13-14-30-25-77-852d9a

5τζι νσα 2100 από τα λιντ

Τραγωδια

3 ώρες πριν, cmvr said:

Θα χρησιμοποιήσω και εγώ σήμερα την τυπική έκφραση που έχει γίνει ύμνος εδώ μέσα όταν θα αναβάθμισει θα είναι turbo 🤣🤣🤣😃

όπως το πες..όταν!!!🤣

3 ώρες πριν, Arinos said:

Το επόμενο βήμα της αναβάθμισης ποιο είναι; το 6g γιατί όπως βλέπεις έχει 5g παντού!!!

😂😂😂

Μπαντ 20 φαίβ τζι🤣

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Αμερικανική γεωργική σχολή στη Θέρμη

 

Screenshot_2023-02-15-16-45-54-046_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-02-15-17-09-16-438_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Πυλαία

 

Screenshot_2023-02-15-17-09-11-078_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

N78 από την κεραία δίπλα από την πρεσβεία Κύπρου στον σταθμό Σύνταγμα του μετρό προς Αεροδρόμιο στην αποβάθρα προς τις τελευταίες πόρτες, είναι η γραμμή που είναι η πιο βαθιά. Στον πάνω όροφο που είναι και το μετρό Ανθούπολη - Ελληνικό δεν υπάρχει σήμα, το πολύ edge.

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Arinos said:

N78 από την κεραία δίπλα από την πρεσβεία Κύπρου στον σταθμό Σύνταγμα του μετρό προς Αεροδρόμιο στην αποβάθρα προς τις τελευταίες πόρτες, είναι η γραμμή που είναι η πιο βαθιά. Στον πάνω όροφο που είναι και το μετρό Ανθούπολη - Ελληνικό δεν υπάρχει σήμα, το πολύ edge.

image.png

image.png

Πήγαινε στους σταθμούς που τρέχει πιλοτικά το δίκτυο οι τρείς τις μπλέ γραμμής είναι από το Ελληνικό νομίζω. Να δεις τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

 

Screenshot_2023-02-16-11-42-56-942_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-02-16-11-43-56-296_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα Καλλικράτεια κοντά στο Hotel Secret Paradise.
Έχω δει ταχύτητα ως και 684.

e011b77345b2fbc6d68f25e95093e79e.jpg6859cc37088220015235a6de78fa4014.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άγιο Παύλο και Καλλικράτεια, πάει τρένο το δίκτυο.

Ταβέρνα "Το ρέμα", Κάτω Τούμπα

 

Screenshot_2023-02-16-21-59-25-317_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-16-21-49-40-218_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στον Κηφισό στο ύψος της Renault που είναι Σκλαβενίτης πλέον

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2023 at 9:51 ΠΜ, panos.kar said:

Μεγάλη Απογοήτευση οι ταχύτητες στο Βόλο. 

Δε φταίει η Wind για το Βόλο. Αν ήξερες τι προσπάθεια έχει κάνει... Ράβε ξήλωνε είναι η φάση. Βασικά για όλες. Και είναι εύκολη πόλη ρε γμτ... 

Πάντως όντως υπάρχει φοβερό θέμα. Η θεία μου δεν αντέχει άλλο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουν σε υψόμετρα στα γύρω βουνά (πχ Πήλιο) δε θα υπάρχει λήψη στο πολεοδομικό συγκρότημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ηδη είναι έτσι και όπως φαίνεται δεν είναι καλή η κατάσταση. Έτσι και αλλιώς οι πολυκατοικίες το σκιαζουν το σήμα. Αν ήταν κάμπος και χαμηλά κτίρια δε θα υπήρχε τόσο θέμα. Για να υπάρχει κάλυψη εντός πολεοδομικού συγκροτήματος ικανοποιητική, αναγκαστικά πρέπει να μπαίνουν κεραίες εντός του.

Poco X3 Pro via Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Πώς εξηγείται το "ραβε - ξηλωνε" να αφορά τη συγκεκριμένη εταιρεία;

Το έχω απορία.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο για τη Nova
Όταν με μια απλή αναζήτηση στο Google για κεραίες κινητής τηλεφωνίας στον Βόλο βρίσκεις εκατοντάδες άρθρα που μιλάνε για αντιδρασεις, απεγκατασταση σταθμων βάσης και άλλα σχετικά, και μάλιστα πρόσφατα, καταλαβαίνεις τι συμβαίνει.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Δεν είναι μόνο για τη Nova
Όταν με μια απλή αναζήτηση στο Google για κεραίες κινητής τηλεφωνίας στον Βόλο βρίσκεις εκατοντάδες άρθρα που μιλάνε για αντιδρασεις, απεγκατασταση σταθμων βάσης και άλλα σχετικά, και μάλιστα πρόσφατα, καταλαβαίνεις τι συμβαίνει.

Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Να κοιτάξουν να τις καμουφλάρουν καλύτερα! Όχι μόνο θερμοσίφωνες και καμινάδες.Οι εργασίες πρέπει να γίνονται το βράδυ. Ο Βόλος έχει σοβαρό πρόβλημα και ας λέει ο Π. Κωστόπουλος ότι μας ξεβλάχεψε υπεροπτικά. Δεν μπορεί να τους εξηγήσει κάποιος επιστήμονας ότι όσες περισσότερες εντός αστικού χώρου τόσο χαμηλότερη η ακτινοβολία. Ψηφιακά αγράμματοι. Βέβαια έχουν μερίδιο ευθύνης και οι εταιρείες.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως θα το καταλάβουν.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Πώς εξηγείται το "ραβε - ξηλωνε" να αφορά τη συγκεκριμένη εταιρεία;

Το έχω απορία.

Για όλες.

απλα η μια έχει καλύτερο εξοπλισμό, έχει και Micros και κάπως σώζεται η κατάσταση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο κρίμα, πραγματικά.

Just now, TakeOverNet said:

Ίδιο εξοπλισμό με την καλύτερη έχει και η Nova. Δεν είναι το θέμα εκεί. 

Τα Ericsson είναι καλύτερα Και πιο αποδοτικά. Βεβaια και τα huawei δεν πανε Τόσο πίσω (εχω δει 500+ με 4G στα Γιάννενα) αλλά είναι καλύτερα τα  Ericsson. Είναι και πιο ακριβά. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 10:33 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

Κι εγώ κοίταξα τις κεραίες στο σάιτ της ΕΕΤΤ και ακόμα δεν έχει ανέβει άδεια. Το ωραίο είναι πως η κεραία της WIND στη Δεκελείας 133 που εμφανίζει, δεν υπάρχει στο Cellmapper, ενώ η άδεια έχει βγει από το 2018. 🙃

Φαίνεται πως μπήκε πρόσφατα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα χθες επισκεφθηκα μια υπηρεσία σε πολυκατοικια  στη Ναπολέωντος Ζερβα, το σημείο που η nova έχει σοβαρό θέμα εσωτερικα. Έχουν αδειοδοτήσει σταθμο εκεί και οταν πήρε τηλέφωνο φιλος του είπαν «οντως βλέπουμε πως στην οδό ναπολεοντως ζερβα ανα σημεία, ακόμα και εξωτερικά, δεν υπάρχει κάλυψη 4G/5G, κάτι που θα διορθωθεί με την προσθήκη σταθμού που προγραμματίζεται σύντομα» Στην αρχή της οδου μέχρι όταν περνας πίσω από την ακαδημία είναι τέλεια. Μετά Εξωτερικά 1 μπάρα 5G και εσωτερικα edge. Καμία υπηρεσία δεν έπεσε πουθενα στο κτήριο, ούτε στις σκάλες που για εμένα είναι πολυ σημαντικό αυτό γιατί είχε τουλάχιστον 3 μπαρες EDGE και έβγαινε κληση άνετα. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.kar said:

Βρέθηκα χθες επισκεφθηκα μια υπηρεσία σε πολυκατοικια  στη Ναπολέωντος Ζερβα, το σημείο που η nova έχει σοβαρό θέμα εσωτερικα. Έχουν αδειοδοτήσει σταθμο εκεί και οταν πήρε τηλέφωνο φιλος του είπαν «οντως βλέπουμε πως στην οδό ναπολεοντως ζερβα ανα σημεία, ακόμα και εξωτερικά, δεν υπάρχει κάλυψη 4G/5G, κάτι που θα διορθωθεί με την προσθήκη σταθμού που προγραμματίζεται σύντομα» Στην αρχή της οδου μέχρι όταν περνας πίσω από την ακαδημία είναι τέλεια. Μετά Εξωτερικά 1 μπάρα 5G και εσωτερικα edge. Καμία υπηρεσία δεν έπεσε πουθενα στο κτήριο, ούτε στις σκάλες που για εμένα είναι πολυ σημαντικό αυτό γιατί είχε τουλάχιστον 3 μπαρες EDGE και έβγαινε κληση άνετα. 

Τυχερός είσαι. Στο Πηλιο το 2g δεν είναι καθόλου λειτουργικό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Τυχερός είσαι. Στο Πηλιο το 2g δεν είναι καθόλου λειτουργικό.

Κοιταξε εγώ γενικά δεν εχω θέμα με το 2G, το οποίο μέχρι πρότινος το χρησιμοποιούσα καθημερινά στη δουλειά στο υπόγειο, στο οποίο υπόγειο εδώ Και περίπου 10 μέρες έχει 5G δυο γραμμές.

Με το δίκτυο στα Γιάννενα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. θα δείξει τώρα με την τοποθέτηση του αδειοδοτημένου σταθμού στην Ζέρβα αν θα κλείσει την τρύπα Ναπολεως Ζερβα και πλατεία Ομήρου που τωρα έχουν σημα 5G 1-2 γραμμές εξωτερικά από τον ΟΤΕ και λίγο απο την κεραια κοντά στο σπίτι μου. Ειδικά στην διεύθυνση που είναι να τοποθετηθεί ο σταθμός, είναι στη μια μπάρα εξωτερικά. 


φιλε AlexM2, ειδα ότι αντέδρασασες στο προηγούμενο ποστ μου. Απ ότι θυμάμαι, έχεις ένα unlimited Vodafone. Θα μας ενδιέφερε όλους πιστεύω να δούμε κάποια Speedtests, μιας και έχουμε πλήρη εικόνα απ όλη σχεδόν την πόλη για nova/cosmote

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panos.kar said:

Κοιταξε εγώ γενικά δεν εχω θέμα με το 2G, το οποίο μέχρι πρότινος το χρησιμοποιούσα καθημερινά στη δουλειά στο υπόγειο, στο οποίο υπόγειο εδώ Και περίπου 10 μέρες έχει 5G δυο γραμμές.

Με το δίκτυο στα Γιάννενα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. θα δείξει τώρα με την τοποθέτηση του αδειοδοτημένου σταθμού στην Ζέρβα αν θα κλείσει την τρύπα Ναπολεως Ζερβα και πλατεία Ομήρου που τωρα έχουν σημα 5G 1-2 γραμμές εξωτερικά από τον ΟΤΕ και λίγο απο την κεραια κοντά στο σπίτι μου. Ειδικά στην διεύθυνση που είναι να τοποθετηθεί ο σταθμός, είναι στη μια μπάρα εξωτερικά. 


φιλε AlexM2, ειδα ότι αντέδρασασες στο προηγούμενο ποστ μου. Απ ότι θυμάμαι, έχεις ένα unlimited Vodafone. Θα μας ενδιέφερε όλους πιστεύω να δούμε κάποια Speedtests, μιας και έχουμε πλήρη εικόνα απ όλη σχεδόν την πόλη για nova/cosmote

Ναι αντέδρασα γιατί με 2G εσωτερικά δεν το λες και μια χαρά και όχι κανείς λάθος δεν έχω Vodafone unlimited(μακριά από μας) έχω Cosmote unlimited και έχω αποψη μόνο απ' αυτό. Οπότε δεν μπορώ να σας δώσω τα φώτα μου για την Vodafone μιας και δεν είμαι συνδρομητής.

 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, AlexM2 said:

Ναι αντέδρασα γιατί με 2G εσωτερικά δεν το λες και μια χαρά και όχι κανείς λάθος δεν έχω Vodafone unlimited(μακριά από μας) έχω Cosmote unlimited και έχω αποψη μόνο απ' αυτό. Οπότε δεν μπορώ να σας δώσω τα φώτα μου για την Vodafone μιας και δεν είμαι συνδρομητής.

 

Καλά εννοείται οτι είναι χάλια αλλά τουλάχιστον έβγαζε κρυστάλλινες κλήσεις. αφου κιόλας εχει αδειοδοτηθεί σταθμός στην καρδιά του προβλήματος, θα λυθεί 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...