Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 9/9/2023 at 12:17 ΠΜ, dasnowy said:

Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο το 13700 να αναφέρω πως η 1993 είναι εκτός και έχω θέμα κάλυψης (διακοπές στις κλήσεις, δε με ακόυνε και αργεί το ίντερνετ) και αφού βρήκε την κεραία που εννοούσα είπε πως δεν φαίνεται κάποιο θέμα και θα το προωθήσει για να με καλέσει κάποιος ανώτερος. Θα περιμένω μήπως καλέσει αύριο αλλιώς θα πάρω ξανά τηλέφωνο. Chat δεν έχουν πλέον.

Εννοείται πως δε με πήρε κανένας ανώτερος. Θα ξαναπάρω αύριο να δω τι γίνεται. Μόνο όταν είναι να πάρουν ή να χάσουν λεφτά παίρνουν τηλέφωνο. 

Πλέον ούτε να μιλήσω στο τηλέφωνο δε μπορώ. Πέφτουν οι κλήσεις, δε με ακούει ο άλλος και κόβεται η φωνή. Τώρα έκλεισα το volte και είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι έχω προβλήματα. Μη μιλήσω για δεδομένα. 0,5mbps 4g και 5mbps 5g όταν με συνδέει με κεραία 18 χιλιόμετρα μακριά. Σε 3 ώρες λήγουν και τα δεδομένα που έχω στη vodafone. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Νίκαια του Πειραιά στο μετρό, στην πλατεία και βλέπω ένα ωραιότατο 4G+ καλά δεν έχουν αναβαθμίσει σε 5G εδώ; Μου αρέσει που λένε ότι στην Αθήνα αγγίζει το 99% κάλυψη το 5G! Ελπίζω, μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2024 να έχει πραγματικά ΠΑΝΤΟΥ στο νόμο Αττικής! 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Chrischal1908 said:

Είμαι στη Νίκαια του Πειραιά στο μετρό, στην πλατεία και βλέπω ένα ωραιότατο 4G+ καλά δεν έχουν αναβαθμίσει σε 5G εδώ; Μου αρέσει που λένε ότι στην Αθήνα αγγίζει το 99% κάλυψη το 5G! Ελπίζω, μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2024 να έχει πραγματικά ΠΑΝΤΟΥ στο νόμο Αττικής! 

Κάτσε! Κάτσε!

1ο τρίμηνο του 2024, με το παλιό ημερολόγιο ή με το κανονικό;

😉

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, memoriesradio said:

Κάτσε! Κάτσε!

1ο τρίμηνο του 2024, με το παλιό ημερολόγιο ή με το κανονικό;

😉

Όχι από το επενδυτικό πλάνο της VF! Είναι τόσο μεγάλο που περισσεύει και για τις επενδύσεις της συνεργάτιδας! 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Όχι από το επενδυτικό πλάνο της VF! Είναι τόσο μεγάλο που περισσεύει και για τις επενδύσεις της συνεργάτιδας! 😉

Άσε για την VF και διάβασα ότι στο εξωτερικό από το 2018 παίζει speed throttling και roaming partner steering κατά το roaming...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, memoriesradio said:

Άσε για την VF και διάβασα ότι στο εξωτερικό από το 2018 παίζει speed throttling και roaming partner steering κατά το roaming...

Αναφέρεται όμως στους όρους του συμβολαίου; Αυτό είναι το σημαντικό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Αναφέρεται όμως στους όρους του συμβολαίου; Αυτό είναι το σημαντικό. 

Αν και είμαστε σε εντελώς λάθος νήμα, θα πρέπει να βρω τους όρους από το συμβόλαιο του Δεκεμβρίου, γιατί από τα νέα συμβόλαια (Ιούνιος-Ιούλιος 2023) ισχύουν άλλοι όροι και μόνο για τα νέα συμβόλαια. Οπότε θα πρέπει να το "μελετήσω" λίγο το θέμα.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης, σε εσωτερικό χώρο 

Screenshot_2023-09-13-12-51-27-781_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-09-13-12-52-37-648_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και χρόνια ένα νούμερο F2G και σε τεστ που κάνω εδώ και καιρό με όλες τις εφαρμογές έχει ως σκορ γύρω στα 140-350Mbps. Προχθές ς πήρα μια νέα κάρτα sim με νέο νούμερο και ενώ σε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές έχω τα ίδια σκορ...στην εφαρμογή FAST η ταχύτητα δεν ξεπερνάει με τίποτα τα 1.5-2.5Mbps. Τι να συμβαίνει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, damierom said:

Έχω εδώ και χρόνια ένα νούμερο F2G και σε τεστ που κάνω εδώ και καιρό με όλες τις εφαρμογές έχει ως σκορ γύρω στα 140-350Mbps. Προχθές ς πήρα μια νέα κάρτα sim με νέο νούμερο και ενώ σε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές έχω τα ίδια σκορ...στην εφαρμογή FAST η ταχύτητα δεν ξεπερνάει με τίποτα τα 1.5-2.5Mbps. Τι να συμβαίνει άραγε;

Έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή το 5g;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή το 5g;

Εννοείται, αλλιώς δε θα έγραφα σε αυτό το νήμα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ip του Nteflix κόβει την ταχύτητα. Συνέβαινε και στη vodafone πριν από καιρό βέβαια. Πρέπει για να το διαπιστωσουμε αυτό βέβαια, να το δουν και άλλοι χρήστες. Έχεις άλλη συσκευή ή ξέρεις κάποιον άλλον με nova που να του κάνει το ίδιο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, johnny_htc said:

Μάλλον η ip του Nteflix κόβει την ταχύτητα. Συνέβαινε και στη vodafone πριν από καιρό βέβαια. Πρέπει για να το διαπιστωσουμε αυτό βέβαια, να το δουν και άλλοι χρήστες. Έχεις άλλη συσκευή ή ξέρεις κάποιον άλλον με nova που να του κάνει το ίδιο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μόνο iphone έχω συσκευές μια ζωή...😁! Με την κόκκινη συμφωνώ ότι συνέβαινε αυτό. Το είχα δει πάρα πολλές φορές. Με τη Nova πρώτη φορά το βλέπω και μάλιστα σε δεύτερο νούμερο (γιατί στο πρώτο δείχνει κανονικά)...

Μόλις επανήλθε η κανονική ταχύτητα στο FAST!!!

Παραλία Διονυσίου Χαλκιδικής

 

IMG_0747.png

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννινα
Στο υπόγειο της δουλειας προς Μπαφρα με Β28. Ίδιο σημα ακριβώς και η συνεργάτιδα. IMG_8882.thumb.jpeg.8234fca02f5dac44b2d186a0c5c2aaa8.jpeg
 

Σε στενάκι πάνω απο την ανεξαρτησιας σε γνωστό εστιατόριο εξωτερικά. Για το συγκεκριμένο micro το rsrq είναι χαμηλό. Και για να πω Και την αλήθεια δεν είχε και τόσο κόσμο εκείνη την ώρα σήμερα σε σχέση με αλλες μέρες. Χωρίς πολυ κοσμο είναι γύρω στο -5 με -6. IMG_8914.thumb.png.6c8dd48fe7cfea99dd55e83e30cf7dc3.pngIMG_8903.thumb.png.19851b0659469b1aca7be79dfa41494f.pngIMG_8904.thumb.png.6345d8c98988fbc601f40e32b5e56663.png
(ναι έτυχε και έκατσα πολυ κοντά στο micro) 

Στα μπαράκια στην ανεξαρτησίας, σε στενο. Τίγκα κοσμο έχει. IMG_8915.thumb.png.045707a0beebc97617dfd970c278f4c4.png
 

Μια γενική ενυπωση πάντως μιας και χρησιμοποιώ 1 χρόνο τη νοβα στα Γιάννενα, είναι πως αυτό που κάνει πολλούς Γιαννιώτες να την προτιμούν είναι η καλυψη της. Όπου και να σταθείς στην πολη σε εξωτερικό χώρο έχεις σημα και κανεις τα πάντα. Από ταχύτητες δεν είναι τίποτα ουαου αλλά από άποψη καλυψης και κυριως λειτουργικότητας την θεωρω πρώτο δίκτυο στην πόλη. Και πρόκειται για μια πόλη πολυ δύσκολη στην κάλυψη λόγω μορφολογίας. 
Μακαρι να ήταν έτσι και σε άλλες πόλεις/περιοχές της χωρας το δίκτυο τους…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Στο Αντίρριο, μόλις πέρασα τη γέφυρα (ανεβαίνω Πέλλα). 

Βέβαια, σε σχεδόν όλη τη διαδρομή από Κόρινθο μέχρι να φανεί η γέφυρα του Ρίου, σκέτο 4G (B20) μέχρι αηδίας... Το κλείδωσα σε LTE/NR only, γιατί έπεφτε κάποιες φορές σε 2G (λόγω κακού σήματος) και μου κολλούσε το online radio. 😅

Screenshot_2023-09-16-09-22-55-456_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-09-23-00-316_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MitsosDaBest13 said:

Στο Αντίρριο, μόλις πέρασα τη γέφυρα (ανεβαίνω Πέλλα). 

 

Screenshot_2023-09-16-09-22-55-456_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-09-23-00-316_cz.mroczis.netmonster.jpg

Θα μπορούσε να έχει τέτοια ταχύτητα μόνο με Β7. Μέτριο έως κακό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Στο Αντίρριο, μόλις πέρασα τη γέφυρα (ανεβαίνω Πέλλα). 

Βέβαια, σε σχεδόν όλη τη διαδρομή από Κόρινθο μέχρι να φανεί η γέφυρα του Ρίου, σκέτο 4G (B20) μέχρι αηδίας... Το κλείδωσα σε LTE/NR only, γιατί έπεφτε κάποιες φορές σε 2G (λόγω κακού σήματος) και μου κολλούσε το online radio. 😅

Screenshot_2023-09-16-09-22-55-456_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-09-23-00-316_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η συνεργάτιδα στην ίδια διαδρομή αλλά και σημεία που δοκίμασες, αν δοκίμασες; 

Και καλό δρόμο να έχεις!

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gv2008 said:

Πολλή κίνηση η nova στην περιοχή Screenshot_2023-09-16-07-31-20-823_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.9a2a2e9402cfabbbb38f5fad5e389ae2.jpgScreenshot_2023-09-16-07-29-44-080_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.3206e93c509fa28f65f43b21e3c94f5e.jpg

Το ότι η Vodafone πιάνει από θεση της nova και η nova από της Vodafone που το πας; Εκτος αν πρόκειται για λάθος της εφαρμογής. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, panos.k2 said:

Το ότι η Vodafone πιάνει από θεση της nova και η nova από της Vodafone που το πας; Εκτος αν πρόκειται για λάθος της εφαρμογής. 

Δεν είναι λάθος της εφαρμογής. Η 310 είναι όντως της vf όπως και η 342. Η 11043 είναι πράγματι της nova. Έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιοχές αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Κεντρική πλατεία, Γιαννιτσά Πέλλας. Κακή κάλυψη, από κεραίες τριγύρω από την πόλη. Σε εσωτερικούς χώρους 2 γραμμές EDGE (2G). Μου κάνει εντύπωση πάντως που είτε θα συνδεθεί με n78, είτε θα δείξει 5G disconnected. Δεν έχω δει καθόλου DSS ως τώρα. 

Screenshot_2023-09-16-17-24-19-767_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-17-23-34-640_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου μου όμως, στα βόρεια της πόλης, παίζει λίγο καλύτερα. 

Screenshot_2023-09-16-18-20-07-675_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-16-18-20-04-614_cz.mroczis.netmonster.jpg

8 ώρες πριν, memoriesradio said:

Η συνεργάτιδα στην ίδια διαδρομή αλλά και σημεία που δοκίμασες, αν δοκίμασες; 

Και καλό δρόμο να έχεις!

Ευχαριστώ. 

Δεν κοίταξα καθόλου VF, καθώς έχω unlimited data στη Nova. Αλλά απ' όσο χάζευα στο Netmonster και αυτή ως βασική μπάντα την 800 είχε, οπότε παίζει να είχε και αυτή B20 only σε πολλά σημεία. Μάλλον πρέπει να γίνει μαζική αναβάθμιση από Victus. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mixtri said:

Θα μπορούσε να έχει τέτοια ταχύτητα μόνο με Β7. Μέτριο έως κακό.

Συνεγκατασταση με το θηρίο της cosmote έξω από το αντίριο … είναι τούμπανο ο σταθμος αυτός πραγματικά από όλες τις εταιρίες 

 

Link to comment
Share on other sites

H 12747 που ανέβασες είναι στο κέντρο του αστικού ιστού των Γιαννιτσών

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

H 12747 που ανέβασες είναι στο κέντρο του αστικού ιστού των Γιαννιτσών

Ναι, αυτή ήταν μέσα. Στην πλατεία Γκόνου μέτρησα. Εννοούσα γενικά ότι η κάλυψη και στο κέντρο και στα βόρεια της πόλης, είναι κακή. Απλά δεν το έγραψα σωστά. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...