Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σήμερα με τη βροχή χρειάστηκε να παω από περιφερειακό στον Εύοσμο. Νέα πολιτεία κάτω και πάνω από περιφερειακό, στο Polyroute το δίκτυο πάει σφαίρα. Και περιοχή Ηλιουπολης είναι αξιοπρεπώς. Κατεβαίνω στην πλατεία Ρόδων, πάνω από τη Μόνη Λαζαριστων στην Σταυρούπολη και παω να ανοίξω κάτι στο κινητο. Η Nova για άλλη μια φορά ανύπαρκτη. 4G οριακό σε εσωτερικό χώρο, πρέπει να είσαι έξω στο δρόμο για να έχεις δεδομένα. Από την τελευταία φορά που πήγα στη συνάντηση του φόρουμ στο My Habit δεν άλλαξε τίποτα. Μόνο που χειμώνιασε ο καιρός. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι, έξω ρίχνει χιονόνερο εδώ και 2 περίπου ώρες 

Screenshot_20231126_161529.jpg

Screenshot_20231126_161446.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Στο σπίτι, έξω ρίχνει χιονόνερο εδώ και 2 περίπου ώρες 

Screenshot_20231126_161529.jpg

Screenshot_20231126_161446.jpg

Περιοχή;;

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2023 at 5:06 ΠΜ, Gv2008 said:

5G Nova πριν από λίγο. Εργάζομαι καθ' όλη τη διάρκεια της νύχτας στον υπολογιστή και από την ώρα που άρχισε η ισχυρή βροχόπτωση στην περιοχή για 10 λεπτά ήταν εκτός και από εκείνη την ώρα είναι με 5G σε αυτές τις ταχύτητες. Η απόλυτη συμμετρία 

Screenshot_20231125_045946.jpg

Screenshot_20231125_045843.jpg

Εγώ από το Σ.Ε.Φ.

Screenshot_20231125_095811.jpg

Screenshot_20231125_100019.jpg

το discccnected στο 5g , οταν στο βγαζει δεν σβηνει η ενδειξη 5g στην οθονη του κινητου ετσι; και δινει ταχυτητες 4g μεσα απο 5g δικτυο; ή οχι; . 

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εντόπισα επιτέλους δυο τρύπες με τη Nova και που ειχα διακοπές στο Spotify.

Θεσσαλονίκη περιοχή Ανάληψη, Σόλωνος με Μάρκου Μπότσαρη και δεύτερο σημείο όπου οι ταχύτητες είναι μονοψήφιες με 4G και μπορεί να σε γυρίσει σε Edge είναι στη Δελφων με 28ης Οκτωβρίου και Αλεξάνδρου Φλέμινγκ με Μακεδονίας στα έργα του μετρό ειχα δει Edge. Η απόσταση των 3 σημείων είναι γύρω στα 500 μέτρα μεταξύ τουρ και οι σταθμοί που υπάρχουν παίζουν στα όρια τους. Επίσης ήμουν στην Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης ,μου πάγωσαν τα δεδομένα και ειχα οριακό σήμα 5G και ξαφνικά μου πέταξε εκτός δικτύου και τις δυο κάρτες στο iPhone. Μάλλον στο δημαρχείο κάτι πειράζουν.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 βδομάδα κλειστή η 1059 στα ιωαννινα. 

Παντως η γύρω περιοχή έχει πρόβλημα με το σημα αφού έκλεισε η κεραια. Ο,τι πιάνει είναι από την 993(1800+800) και που και που από την 502 από το κέντρο(ραδιόφωνο). Σε κάποια πιο ανοιχτά σημεία πιάνει και από 15407(λιγκιαδες). 

Πληροφορίες από φίλο στα Γιάννενα που ασχολείται. Εγώ βρίσκομαι στην Ελβετία. IMG_9967.thumb.jpeg.07f8227b87b4eb8fb1c3c6318a0ee8c7.jpeg
Τους αλλους που έχουν Nova τους έβαλε στην Swisscom. Οσοι έχουν Cosmote μπήκαν στη Sunrise

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2023 at 11:38 ΠΜ, panos.k2 said:

1 βδομάδα κλειστή η 1059 στα ιωαννινα. 

Παντως η γύρω περιοχή έχει πρόβλημα με το σημα αφού έκλεισε η κεραια. Ο,τι πιάνει είναι από την 993(1800+800) και που και που από την 502 από το κέντρο(ραδιόφωνο). Σε κάποια πιο ανοιχτά σημεία πιάνει και από 15407(λιγκιαδες). 

Πληροφορίες από φίλο στα Γιάννενα που ασχολείται. Εγώ βρίσκομαι στην Ελβετία. IMG_9967.thumb.jpeg.07f8227b87b4eb8fb1c3c6318a0ee8c7.jpeg
Τους αλλους που έχουν Nova τους έβαλε στην Swisscom. Οσοι έχουν Cosmote μπήκαν στη Sunrise

Salt Nokia

Sunrise Huawei

Swisscom Ericsson 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα νετμονστερ από Αμπελοκήπους Ιωαννίνων, τώρα που είναι κλειστή η 1059. Το έστειλε φιλος. IMG_0510.thumb.jpeg.a885cbf18f03c9a31150b23a8d0b2034.jpeg
Ο 502 είναι στον Πύργο του ΟΤΕ. 

Το σκρινσοτ είναι από εξωτερικό χώρο.

Σε εσωτερικους χωρους μου λέει πως όπου έχει σημα, έχουν μεγάλες διάφορες οι ταχύτητες νωρις το πρωί με αυτές το μεσημέρι. Ειδικα όταν εχει μόνο 800+1800 από αυτόν τον σταθμο, υπάρχει σοβαρό θέμα κατά τη διάρκεια της μερας με την ταχύτητα. Στα σημεία που πιάνει από την 993 είναι εντάξει  

Οδος μεγάλου Αλεξάνδρου.

όταν εμενα εγώ στα Γιάννενα, θυμάμαι στην οδο αυτή, που οδηγεί στο κέντρο, το βραδυ να δίνει 150αρια για πλάκα αλλά τα μεσημέρια με το ζόρι 30-60mbps😂

IMG_0512.thumb.jpeg.13128ef0db78117341dc73f8b63bac7a.jpeg

1 hour ago, mixtri said:

Salt Nokia

Sunrise Huawei

Swisscom Ericsson 

Α μάλιστα. Ενδιαφέρον. 
Οι ιταλικοι πάροχοι τι έχουν;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:

Ένα νετμονστερ από Αμπελοκήπους Ιωαννίνων, τώρα που είναι κλειστή η 1059. Το έστειλε φιλος. IMG_0510.thumb.jpeg.a885cbf18f03c9a31150b23a8d0b2034.jpeg
Ο 502 είναι στον Πύργο του ΟΤΕ. 

Το σκρινσοτ είναι από εξωτερικό χώρο.

Σε εσωτερικους χωρους μου λέει πως όπου έχει σημα, έχουν μεγάλες διάφορες οι ταχύτητες νωρις το πρωί με αυτές το μεσημέρι. Ειδικα όταν εχει μόνο 800+1800 από αυτόν τον σταθμο, υπάρχει σοβαρό θέμα κατά τη διάρκεια της μερας με την ταχύτητα. Στα σημεία που πιάνει από την 993 είναι εντάξει  

Οδος μεγάλου Αλεξάνδρου.

όταν εμενα εγώ στα Γιάννενα, θυμάμαι στην οδο αυτή, που οδηγεί στο κέντρο, το βραδυ να δίνει 150αρια για πλάκα αλλά τα μεσημέρια με το ζόρι 30-60mbps😂

IMG_0512.thumb.jpeg.13128ef0db78117341dc73f8b63bac7a.jpeg

Α μάλιστα. Ενδιαφέρον. 
Οι ιταλικοι πάροχοι τι έχουν;

Πολύ mixed. Windtre Ericsson mainly, Tim Nokia + Ericsson, Fastweb Ericsson, vodafone Huawei + Ericsson 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Πολύ mixed. Windtre Ericsson mainly, Tim Nokia + Ericsson, Fastweb Ericsson, vodafone Huawei + Ericsson 

Fastweb ή Windtre σε κάλυψη ταχύτητες;;

Link to comment
Share on other sites

Η Ιταλία δεν έχει εφαρμόσει περιορισμούς στην Huawei ?

Link to comment
Share on other sites

Η Ιταλία δεν έχει εφαρμόσει περιορισμούς στην Huawei ?
Πρέπει να έχει εφαρμόσει, αλλά η vodafone είχε ήδη αρχίσει να βάζει παγκοσμίως Huawei έτσι και αλλιώς. Μάλιστα είχα διαβάσει ότι θέλουν να το αλλάξουν αυτό, αλλά είναι κοστοβορο όσο δεν πάει. Ίσως και εδώ μέσα να έχει κυκλοφορήσει τέτοιο άρθρο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2023 at 7:15 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Fastweb ή Windtre σε κάλυψη ταχύτητες;;

Πολύ καλές και οι δυο. Έχουν κάνει τεράστια άλματα στην Ιταλία. Στην κάλυψη η ΤΙΜ είναι πολύ καλή αλλά και οι άλλες εξαιρετικές. Εκεί που πάσχει η ΤΙΜ είναι η χωρητικότητα λόγω σχεδιασμού. Αλλά αυτό αλλάζει

 

καλά πήγε αυτό…

https://techmaniacs.gr/nova-zimies-arnitika-idia-kefalaia-kai-poly-megales-ypochreoseis/?fbclid=IwAR19MsEvmbrElhqFDZi3UMtvEUa69EszWr281e69hJrOu4SIjCpI7TDvr2c_aem_AQ5Y8hO9RObuJsloEfkKVSGY6bkPN51QSXZewbrGbeDv8A2_xrtCPdOPewp0qhC71o4

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, mixtri said:

Πολύ καλές και οι δυο. Έχουν κάνει τεράστια άλματα στην Ιταλία. Στην κάλυψη η ΤΙΜ είναι πολύ καλή αλλά και οι άλλες εξαιρετικές. Εκεί που πάσχει η ΤΙΜ είναι η χωρητικότητα λόγω σχεδιασμού. Αλλά αυτό αλλάζει

 

καλά πήγε αυτό…

https://techmaniacs.gr/nova-zimies-arnitika-idia-kefalaia-kai-poly-megales-ypochreoseis/?fbclid=IwAR19MsEvmbrElhqFDZi3UMtvEUa69EszWr281e69hJrOu4SIjCpI7TDvr2c_aem_AQ5Y8hO9RObuJsloEfkKVSGY6bkPN51QSXZewbrGbeDv8A2_xrtCPdOPewp0qhC71o4

Ήμουν Ιταλία μέχρι πριν λιγες μέρες. Με την Windtre δεν ειδα ούτε στιγμή 4G. Μόνο 5G ή 3G. 
 

Για τη Nova που λες, εγώ ειδα αυτό σήμερα από τη Ναυτεμπορική. 

https://www.naftemporiki.gr/business/1542038/nova-me-ayxisi-esodon-ekleise-to-enneamino/

Με το capital, απ όπου παίρνει τις πληροφορίες το techmaniacs, δεν είχε κόντρα η Nova; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγα λεπτά είχα ενημέρωση από το cc της εφαρμογής σχετικά με την αναβάθμιση στην περιοχή μου! Τι λέτε λένε αλήθεια για την κατάσταση ή απλά έγραψαν αυτό που θέλω να γίνει;;;

 

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η συγκεκριμένη περιοχή καλύπτεται από το δίκτυο της Nova. Παράλληλα η εταιρία μας προχωρά σε βελτίωση κάλυψης καθώς είναι στο τελικό στάδιο εγκατάστασης και λειτουργίας νέας κεραίας. H κάλυψη της περιοχής προβλέπουμε ότι θα βελτιωθεί αισθητά μέσα στον μήνα
Να σας εξηγήσω πως αναφέρομαι σε έργα αναβάθμισης και επιδιόρθωσης κεραιών κινητής τηλεφωνίας γι' αυτό υπάρχει κάποια μικρή αναμονή στην ολοκλήρωση των διαδικασιών
Κατανοώ ότι το ζήτημα που αντιμετωπίζετε στην περιοχή σας ταλαιπωρεί, ωστόσο μόλις υπάρξει επιδιόρθωση των κεραιών θα υπάρξει ενημέρωση όλων των συνδρομητών για αναβαθμισμένες κεραίες στην περιοχή".

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Chrischal1908 said:

Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγα λεπτά είχα ενημέρωση από το cc της εφαρμογής σχετικά με την αναβάθμιση στην περιοχή μου! Τι λέτε λένε αλήθεια για την κατάσταση ή απλά έγραψαν αυτό που θέλω να γίνει;;;

 

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η συγκεκριμένη περιοχή καλύπτεται από το δίκτυο της Nova. Παράλληλα η εταιρία μας προχωρά σε βελτίωση κάλυψης καθώς είναι στο τελικό στάδιο εγκατάστασης και λειτουργίας νέας κεραίας. H κάλυψη της περιοχής προβλέπουμε ότι θα βελτιωθεί αισθητά μέσα στον μήνα
Να σας εξηγήσω πως αναφέρομαι σε έργα αναβάθμισης και επιδιόρθωσης κεραιών κινητής τηλεφωνίας γι' αυτό υπάρχει κάποια μικρή αναμονή στην ολοκλήρωση των διαδικασιών
Κατανοώ ότι το ζήτημα που αντιμετωπίζετε στην περιοχή σας ταλαιπωρεί, ωστόσο μόλις υπάρξει επιδιόρθωση των κεραιών θα υπάρξει ενημέρωση όλων των συνδρομητών για αναβαθμισμένες κεραίες στην περιοχή".

Εύχομαι όντως να τρέχει η αναβάθμιση αν και για την περιοχή σου ότι πληροφόρηση έχω για victus δεν άκουσα κάτι. 

Μπορείς να γράψεις σταθμούς από το cellmapper να δούμε μήπως βρούμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cmvr said:

Εύχομαι όντως να τρέχει η αναβάθμιση αν και για την περιοχή σου ότι πληροφόρηση έχω για victus δεν άκουσα κάτι. 

Μπορείς να γράψεις σταθμούς από το cellmapper να δούμε μήπως βρούμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες;

Της Victus δεν νομίζω ότι είναι καθώς αναπτύσει η κάθε εταιρία το δικό της δίκτυο στο Μαρούσι. 

Ο σταθμός που λαμβάνω είναι ο eNb 10102 στην Κηφισίας (πρώην κεντρικά WIND).

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chrischal1908 said:

Της Victus δεν νομίζω ότι είναι καθώς αναπτύσει η κάθε εταιρία το δικό της δίκτυο στο Μαρούσι. 

Ο σταθμός που λαμβάνω είναι είναι ο 10102 στην Κηφισίας (πρώην κεντρικά WIND).

Τέλεια. Θα ρωτήσω να δω αν μάθω κάτι 😃

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγα λεπτά είχα ενημέρωση από το cc της εφαρμογής σχετικά με την αναβάθμιση στην περιοχή μου! Τι λέτε λένε αλήθεια για την κατάσταση ή απλά έγραψαν αυτό που θέλω να γίνει;;;

 

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η συγκεκριμένη περιοχή καλύπτεται από το δίκτυο της Nova. Παράλληλα η εταιρία μας προχωρά σε βελτίωση κάλυψης καθώς είναι στο τελικό στάδιο εγκατάστασης και λειτουργίας νέας κεραίας. H κάλυψη της περιοχής προβλέπουμε ότι θα βελτιωθεί αισθητά μέσα στον μήνα
Να σας εξηγήσω πως αναφέρομαι σε έργα αναβάθμισης και επιδιόρθωσης κεραιών κινητής τηλεφωνίας γι' αυτό υπάρχει κάποια μικρή αναμονή στην ολοκλήρωση των διαδικασιών
Κατανοώ ότι το ζήτημα που αντιμετωπίζετε στην περιοχή σας ταλαιπωρεί, ωστόσο μόλις υπάρξει επιδιόρθωση των κεραιών θα υπάρξει ενημέρωση όλων των συνδρομητών για αναβαθμισμένες κεραίες στην περιοχή".

Επειδή γράφουν για νέα κεραία θα το καταλάβουμε κι έτσι αν ισχύει αυτό που είπαν.

Για να λένε κάτι τέτοιο όμως τότε θα γίνει γιατί συνήθως απαντάνε αόριστα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μίλησα με τον φίλο μου στο τεχνικό και μου είπε ότι μέχρι τον Ιανουάριο θα έχει τελειώσει 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί να μάθει για την αναβάθμιση στο Μαρούσι στην Αγίου Κωνσταντίνου προς το Mall Athens παρακαλώ ας το κάνει θα το εκτιμούσα!

13 ώρες πριν, Arinos said:

Επειδή γράφουν για νέα κεραία θα το καταλάβουμε κι έτσι αν ισχύει αυτό που είπαν.

Για να λένε κάτι τέτοιο όμως τότε θα γίνει γιατί συνήθως απαντάνε αόριστα.

Ναι θα φανεί εσωτερικά βασικά, αισθητή η διαφορά θα είναι σε κάλυψη και ταχύτητες! Αναμένω...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Μουσείο αθλητισμού Θεσσαλονίκης, περιοχή Καυτανζόγλειου

 

Screenshot_2023-12-02-19-32-17-483_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...