Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 100 προσπάθειες δουλεύει VoWiFi σε COSMOTE με Pixel 6A 🎊 δοκίμαζα με Shizuku να εμφανίσω τους διακόπτες αλλά δε δούλευε με τίποτα και τελικά είχα κάτι λάθη στο APN στα πρωτόκολλα. Ανεβάζω screenshot με το APN που έχω κι ελπίζω να βοηθήσω

Screenshot_20240113-183756_Original.png

Screenshot_20240113-182732_Original.png

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, 

Υπάρχει κάποιος με Pixel 8 (latest stable ή latest beta) με Cosmote και ενεργά 5G/VoLTE (default χωρίς shizuku) που να αντιμετωπίζει πρόβλημα κατά τη διάρκεια κλήσεων? Δηλαδή να σταματάνε να τον ακούν και να ακούει μόνο?

Link to comment
Share on other sites

χχμμ...μου το έκανε κανά 2-3 φορές από μια φίλη , που της έδωσα το προηγούμενο μου πίξελ 7 προ....αλλά το απέδωσα στην Νόβα και στην μη ύπαρξη volte!  Αύριο γυρνάει σε κοσμοτέ, οπότε θα το τσεκάρω και με volte από μεριάς της. (εγώ είμαι κοσμοτέ με μαμά volte)

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_s3 και εγώ όλα μαμά απλά έχω βάλει την latest beta. Για δες και εσύ αν σε χάνουν. Επίσης άλλο σοβαρό πρόβλημα είναι ότι το Gmail app στο pixel 8 δεν συγχρονίζει τα email και ούτε βγάζει notifications. Το έχει κανείς άλλος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακούω κανονικά, η άλλη δεν με άκουγε...με το gmail δεν έχω θέμα...έρχονται κανονικά και με notifications

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nikos_s3 said:

εγώ ακούω κανονικά, η άλλη δεν με άκουγε...με το gmail δεν έχω θέμα...έρχονται κανονικά και με notifications

Επιβεβαιώνω και εγώ με pixel 6 pro latest beta, αλλά μετά από ένα restart νομίζω έστρωσε. Με το Gmail δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως σε τέτοια θέματα, παίζουν ρόλο και τα google services....προσωπικά είμαι στην beta έκδοση των services τα τελευταία χρόνια, οπότε ίσως και γιαυτό να μην έχω το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ευχαριστημένος χρήστης του 6a εδώ και έξι μήνες περίπου με nova και βλέποντας πως οι κάτοχοι της σειράς 7 και 8 ήδη απολαμβάνουν 5g και volte με όλους τους παρόχους (αν δεν κάνω λάθος) θα ήθελα, αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, για εμάς τους κατόχους της σειράς 6 προβλέπεται κάτι τέτοιο; Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, veteran_90 said:

@Nikos_s3 και εγώ όλα μαμά απλά έχω βάλει την latest beta. Για δες και εσύ αν σε χάνουν. Επίσης άλλο σοβαρό πρόβλημα είναι ότι το Gmail app στο pixel 8 δεν συγχρονίζει τα email και ούτε βγάζει notifications. Το έχει κανείς άλλος αυτό?

Έχεις τσεκάρει τις ρυθμίσεις; Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το gmail στο 8 Pro μου.
Δεν έρχονται ποτέ ειδοποιήσεις; Πολύ περίεργο.

Στο παρελθόν έχω συναντήσει bugs με το Gmail app του στιλ να μην δουλεύει το push και να πρέπει να κάνεις μόνος refresh για να φέρει τα e-mail. Διορθώνεται συνήθως με κάποιο update, αλλά έχει καιρό να μου συμβεί.

Με κλήσεις επίσης δεν έχω θέμα, αλλά δεν αγγίζω ποτέ beta.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά δούλεψε το Gmail. Όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τις κλήσεις σε εμένα. Παίρνω sms για χαμένες κλήσεις . Pixel 8 με Cosmote και latest beta. Κάνεις δεν έχει το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, veteran_90 said:

Σήμερα ξαφνικά δούλεψε το Gmail. Όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τις κλήσεις σε εμένα. Παίρνω sms για χαμένες κλήσεις . Pixel 8 με Cosmote και latest beta. Κάνεις δεν έχει το ίδιο πρόβλημα ?

Pixel 8 pro cosmote συχνά sms για κλήσεις, μάλλον όταν είμαι με wificall, gmail δεν έχω πρόβλημα, είμαι με last όχι beta.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, veteran_90 said:

@konandrioπώς άνοιξες το wifi call? 

Shizuku

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανά 2-3 κλήσεις "χαμένες" με κοσμοτέ....που σκάνε σαν αναπάντητες.(ενώ με ενημερώνουν ότι χτύπαγε για ώρα , περιμένοντας να το σηκώσω)

ΠΡΟΣΟΧΗ μην κάνετε ακόμα το google play system update Ιανουαρίου (αν σας έχει έρθει)...έχει bug που σε κλειδώνει έξω από το storage της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Έχω εταιρικό νούμερο και θέλω να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα vodafone και cosmote. Έχει ενεργοποιήσει κάποιος την Vodafone esim? Δουλεύουν και οι μαζί? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2024 at 12:12 ΜΜ, veteran_90 said:

Σήμερα ξαφνικά δούλεψε το Gmail. Όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τις κλήσεις σε εμένα. Παίρνω sms για χαμένες κλήσεις . Pixel 8 με Cosmote και latest beta. Κάνεις δεν έχει το ίδιο πρόβλημα ?

 

On 23/1/2024 at 2:26 ΜΜ, Nikos_s3 said:

κανά 2-3 κλήσεις "χαμένες" με κοσμοτέ....που σκάνε σαν αναπάντητες.(ενώ με ενημερώνουν ότι χτύπαγε για ώρα , περιμένοντας να το σηκώσω)

ΠΡΟΣΟΧΗ μην κάνετε ακόμα το google play system update Ιανουαρίου (αν σας έχει έρθει)...έχει bug που σε κλειδώνει έξω από το storage της συσκευής.

και σε μενα εγινε χθες 2 φορες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, drososc said:

Καλησπέρα.  Έχω εταιρικό νούμερο και θέλω να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα vodafone και cosmote. Έχει ενεργοποιήσει κάποιος την Vodafone esim? Δουλεύουν και οι μαζί? Ευχαριστώ 

Ναι δουλεύουν .

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κ γω να ρωτήσω με τη σειρά μου..Όλα εντάξει τελικά με το 5g και με τις χαμένες κλήσεις για το pixel 7 pro; Σκέφτομαι να το αγοράσω για τη γυναίκα μου(έχει Vodafone) αλλά με τόσα που διαβάζω δε ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

@thor21 Κάτοχος pixel 8 εδώ και 2 βδομάδες. Σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω στη γυναίκα μου και ευτυχώς δεν το πήρα πιστεύω θα μου το είχε πετάξει στο κεφάλι αν δεν μπορούσαν να την πάρουν τηλέφωνο. Χάνω κλήσεις ακόμα. Δυστυχώς για εμένα ακόμα δεν είναι έτοιμο για χρήστες που δεν γνωρίζουν αυτά τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, thor21 said:

Θα ήθελα κ γω να ρωτήσω με τη σειρά μου..Όλα εντάξει τελικά με το 5g και με τις χαμένες κλήσεις για το pixel 7 pro; Σκέφτομαι να το αγοράσω για τη γυναίκα μου(έχει Vodafone) αλλά με τόσα που διαβάζω δε ξέρω τι να κάνω. 

Αν διαβάσεις για pixel 7 pro είναι όλα τέλεια. Χαμένες κλήσεις δεν υπάρχουν.

Για p8p δεν γνωρίζω, από όσο διαβάζω μεμονωμένες περιπτώσεις όπως του φίλου πιο πάνω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, guy_fawkes said:

Αν διαβάσεις για pixel 7 pro είναι όλα τέλεια. Χαμένες κλήσεις δεν υπάρχουν.

Για p8p δεν γνωρίζω, από όσο διαβάζω μεμονωμένες περιπτώσεις όπως του φίλου πιο πάνω!

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μοντέλου. Έτσι κι αλλιώς το modem στη σειρά 8 είναι καλύτερο από τη σειρά 7.
Εγώ ούτε με το 6 είχα κάποιο πρόβλημα ποτέ που συγκριτικά είχε χειρότερο και από τα δύο, ακόμα και πριν ακόμα βρεθεί η λύση Shizuku+Pixel IMS. Μόνο για έναν μήνα όταν με ένα update έριξαν λίγο το σήμα για να έχουν καλύτερη ζωή μπαταρίας, είχα θέμα με το σήμα μου στο 6αρι.
Νομίζω έχει να κάνει και με τις περιοχές πολύ και τον πάροχο και το γεγονός ότι τα modem στα Pixel λόγω της επιλογής να πάει με modem Samsung είναι πιο αδύναμα. Πάντως όπως είπα και στον φίλο στο άλλο τόπικ, αν δεν είστε σε περιοχή με καλό σήμα δοκιμάσατε να ενεργοποιήσετε και το VoWiFi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μοντέλου. Έτσι κι αλλιώς το modem στη σειρά 8 είναι καλύτερο από τη σειρά 7.
Εγώ ούτε με το 6 είχα κάποιο πρόβλημα ποτέ που συγκριτικά είχε χειρότερο και από τα δύο, ακόμα και πριν ακόμα βρεθεί η λύση Shizuku+Pixel IMS. Μόνο για έναν μήνα όταν με ένα update έριξαν λίγο το σήμα για να έχουν καλύτερη ζωή μπαταρίας, είχα θέμα με το σήμα μου στο 6αρι.
Νομίζω έχει να κάνει και με τις περιοχές πολύ και τον πάροχο και το γεγονός ότι τα modem στα Pixel λόγω της επιλογής να πάει με modem Samsung είναι πιο αδύναμα. Πάντως όπως είπα και στον φίλο στο άλλο τόπικ, αν δεν είστε σε περιοχή με καλό σήμα δοκιμάσατε να ενεργοποιήσετε και το VoWiFi.

 

Γνωρίζεις μήπως αν για το shizuku φτάνει μόνο η ενεργοποίηση του toggle για το wificall ή θέλει αλλαγή το APN ? Είμαι με pixel 8 , cosmote και latest beta 

Επιβεβαιώνω τον @one_tree_hill έβαλα το APN και είδα το σήμα του wifi call σε Pixel 8 και Cosmote 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, veteran_90 said:

Γνωρίζεις μήπως αν για το shizuku φτάνει μόνο η ενεργοποίηση του toggle για το wificall ή θέλει αλλαγή το APN ? Είμαι με pixel 8 , cosmote και latest beta 

Επιβεβαιώνω τον @one_tree_hill έβαλα το APN και είδα το σήμα του wifi call σε Pixel 8 και Cosmote 

Eδώ και λίγο καιρό θέλει APN. Έχω βάλει τις ρυθμίσεις σε προηγούμενο post:

https://myphone.gr/forum/topic/186059/page/44/?tab=comments#comment-7230149

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...