Jump to content

Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση


teitzis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν χρειαζονται εξετασεις για την εγγραφη στο Τει Πατρας?

 

 

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=15251241

 

http://www.madata.gr/index.php/epikairotita/social/41774.html

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις αν χρειαζονται εξετασεις για την εγγραφη στο Τει Πατρας?

 

Όχι, ότι χρειάζεται μπές στο σάιτ και τα λέει.

 

έντιτ : Που πέρασες ;

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

η πατρα ειναι ψιλοτραγωδια (ειδικα οι ανθρωποι). καλα ειναι αν εχεις αμαξι και οχι πολυ δυσκολη σχολη (την εκτιμας αν εισαι σε χαμηλους ρυθμους). ειδικα απο συγκοινωνιες (αχ αυτο το 6 τα πρωινα και οι τιμες των εισητηριων) ηταν φρικη. απο νυχτερινη ζωη μια χαρα και απο φαγητο μετρια πραματα. ριο ειναι σαφως καλυτερα και εισαι σχετικα κοντα στο πανεπιστημιο και στο κεντρο. επισης αν καποιος δεν ειναι απο κει και πρεπει να πηγαινοερχεται ειναι ο καταπληκτικος δρομος κορινθος - πατρα που υποσχεται τρελες συγκινησεις
Link to comment
Share on other sites

Η Πατρα γενικα μπορει να εχει εντονη ζωη αλλα μπορει να βρεις και φθηνη διαμονη κοντα στο κεντρο της πολης, πιο ακριβα καπως ειναι η Καλαματα προς το παρον..
Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογες σας για φοιτητική ζωη μπορειτε να προσθεσετε και το Ηρακλειο Κρητης!

 

Σαν πολη δεν λεει πολλα.. Σαν ζωη λεει παρα πολλα! Χειμωνα-καλοκαιρι εχει πολυ κοσμο παντου. Για καφε, ποτο, φαγητο. Τα παντα. Ειναι υπερ-πληρης πολη. Θα ελεγα ανετα μια μικρογραφια της Αθηνας. Οχι βεβαια με τοσες επιλογες. Αλλα δεν ειναι χαος. Δεν ειναι ομως και χωριο.

 

Εχει πολλα καφε. Εχει πολλα μαγαζια για νυχτερινη διασκεδαση. Εχει παααρα πολλα μεζεδοπωλεία, πολλα εστιατορια/ταβερνες.

Αναβαθμίστηκε τα τελευταια 4 χρονια παααρα πολυ. Νεοι δρομοι, πολλοι πεζοδρομοι, πολλα μαγαζια για ρουχα και τετοια.

 

Το ευαισθητο σημειο ειναι τα ενοίκια που ζητανε ορισμενοι. Ειδικα στο κεντρο της πολης. Αν βγεις λιγο εξω απο τα τείχη της Παλιας Πολης, τοτε φτιαχνει λιγο το πραγμα, χωρις να υπαρχει συμβιβασμος στην αποσταση απο στασεις λεωφορείων.

 

Για καποιον με αυτοκινητο και διαθεση για ταξιδια θα ειναι ονειρικα. Το Ρεθυμνο ειναι μια ωρα δρομος. Πανεμορφη πολη, τελεια ζωη το καλοκαιρι. Χειμωνα όχι και τοοοσο πολυ, αλλα δεν ειανι καθολου ασχημα. Αλλη μια ωρα ειναι τα Χανια. ΕΠισης, πανεμορφη πολη.

Απο την αλλλη μερια της Κρητης ειναι και ο Αγιος Νικολαος. Επισης πολυ ωραια πολη, αλλα δεν ξερω περισσοτερα, δεν εχω παει.

 

Το πανεπιστήμιο ειναι χωρισμενο και μοιρασμενο σε 2 σημεια του Νομου. Βεβαια, εδω και 3-4 χρονια χτιζεται στο ενα απο τα δυο σημεια μια Πανεπιστημιούπολη, οπου ολα τα τμηματα του Πανεπιστημιου θα ειναι μαζεμενα. Τα ΤΕΙ ειναι ολα μαζι σε ενα σημειο.

Υπαρχουν ολοκαινουρια, και σχετικα φθηνα σπιτια για αυτα που προσφερουν πολυ κοντα στο Πανεπιστημιο, αλλα αρκετα μακρυα απο την πολη.

Το Πανεπιστημιο, ειναι σε αψογη κατασταση. Καμια σχεση με την φρικη στο Πανεπιστημιο Αθηνων, οπως πχ στην ΑΣΣΟΕ που εχω παει, ή στην Νομικη στο κεντρο.

Ασπρα, φρεσκοβαμμενα, με αμφιθεατρα σε αριστη κατασταση. Πολυ καλη ποιοτητα σπουδων, ιδιαιτερα στους τομεις Φυσικης(που σπουδαζω), Βιολογιας, Ιατρικης, Πληροφορικης, μιας και υπαρχει ενα συγχρονο ίδρυμα ερευνας και τεχνολογιας(FO.R.T.H. - Ι.Τ.Ε.), που για καποιον που θα ασχοληθει λιγο πιο σοβαρα με την σχολη του, προσφερει πολλες ευκαιριες και αρκετα καλη ποιοτητα ερευνας και γνωσης.

 

Κατ'εμε, ειναι μια πολη που θα ικανοποιησει ακομα και αρκετα απαιτητικούς φοιτητες. Απο ολες τις αποψεις:

-Διασκεδαση ολων των ειδων

-Ποιοτητα σπουδων

-Ευκολια στον προσανατολισμο και στην κατατόπιση μεσα στην πολη

-Μαγαζια για ψώνια όλων των ειδων

-Μεταφορες με Μ.Μ.Μ.(μπορει να μην εχουν τις τιμες των Μ.Μ.Μ στην Αθηνα και να ειναι λιγο τσιμπημένες οι τιμες τους, αλλα προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο)

 

 

Εκει που καποιος μπορει να βρει προβλημα, ειναι στο θεμα parking στο κεντρο της πολης. Απουσιας δημοσιων ή ιδιωτικων parking, και με την Δημοτικη να καραδοκεί με το μπλοκακι, μπορει να φας μια δυο βολτες παραπανω ψάχνοτας σε στενακια και δρομους.

 

Ελπιζω να εδω μια καλη εικονα. Αν καποιος πέρασε στο ηρακλειο φοιτητης φέτος, ή το σκέφτεται, θα μπορουσε να μου στειλε ενα πμ για περισσοτερες λεπτομεριες. Με μεγαλη μου χαρα να βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω! :)

Link to comment
Share on other sites

Η Πατρα γενικα μπορει να εχει εντονη ζωη αλλα μπορει να βρεις και φθηνη διαμονη κοντα στο κεντρο της πολης, πιο ακριβα καπως ειναι η Καλαματα προς το παρον..

γειτονακι:)

Οντως η καλαματα μιας και μενω ειναι καπως ακριβη σε σχεση με την Πατρα, απο λιγο που ξερω την πατρα δηλαδη.

 

Για μυτιληνη που περασε ενας φιλος μου και θελει μηχανη, ειναι καλη ιδεα;; αν και πιστευω οτι στα νησια ειναι πιο βολικα τα μηχανακια απο τ' αυτοκινητα. τι λετε;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

επισης αν καποιος δεν ειναι απο κει και πρεπει να πηγαινοερχεται ειναι ο καταπληκτικος δρομος κορινθος - πατρα που υποσχεται τρελες συγκινησεις

 

συγγνωμη φιλε μου που ρωταω αφελεστατα, αλλα τι εννοεις με το παραπανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη φιλε μου που ρωταω αφελεστατα, αλλα τι εννοεις με το παραπανω?

 

οτι ειναι ενας πολυ επικινδυνος δρομος για οδηγηση με αυτοκινητο.

 

Υπαρχουν ταμπέλες που γραφουν¨Προσοχη, στα επομενα χλμ γινονται θανατηφορα ατυχηματα..!!!

 

Μου εχει τυχει,απο Πατρα προς Κορινθο να πηγαινω με 100 χλμ/ωρα, να υπαρχει διπλη γραμμη στο υψος του Διακοφτού, και απο το αντιθετο ρευμα να κανει προσπεραση νταλίκα σε νταλίκα!! Περασαν ελαχιστα διπλα μου...(τις ακολουθουσε μπατσικό με αναμμενο το φαρο, μακαρι να τους επιασε τους γελοίους..)

 

σορυ για το offtopic

 

Παντως γενικα η Πάτρα ειναι πολυ ωραια φοιτητικη πόλη με πολές επιλογές.(5ος χρόνος μου στην Πατρα ως φοιτητης)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ο δρομος πραγματικα ειναι χαλια και ακρως επικινδυνος

 

σε καποια σημεια δεν υπαρχειουτεκαν διαχωριστικοκ τρεχουν σα τρελοι

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιος λογος που σβηνονται τα ποστ μου?

 

Στην Πατρα ειναι ευκολη η οδηγηση?υπαρχει χωρος για παρκαρισμα?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιος λογος που σβηνονται τα ποστ μου?

 

ναι! ...και λέγεται ''γραφή sms!:!:

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιος λογος που σβηνονται τα ποστ μου?

 

Στην Πατρα ειναι ευκολη η οδηγηση?υπαρχει χωρος για παρκαρισμα?

 

γενικα υπαρχει πολυ μηχανακι στο κεντρο...με αμαξι θες ταμα για να βρεις να παρκαρεις στην αγορα.Επισης ειναι με parking fee ,νομιζω χαμηλο,αν και δεν ξερω ακριβως ποσο...Εκει που θα μενεις,το παρκαρισμα εξαρταται...Αν μενεις σε περιοχη Αγ Σοφιας το παρκαρισμα θα ειναι δυσκολο και ισως απαιτητικο στη διεκπεραιωση του.Ωστοσο συνηθως βρισκεις το πολυ 1 τεταργωνο πιο περα απο το σπιτι σου.Αν μενεις κεντρο ισχυει ο,τι σου ειπα στην αρχη...Αρκετα μακρια απο το σπιτι σου θα βρισκεις κενη θεση.Αν μενεις Αγυια πιο χαλαρα τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Greeklish δηλαδη?δεν νομιζω..

 

Τα μηνύματα σου έγραφαν τα εξής:

Sto site της σχολης δεν λεει τπτ...

 

Ποσο ειναι δλδ οι τιμες των εισητηριων?τα λεωφορεια για τα ΤΕΙ καθε ποση ωρα περνανε συνηθως?

 

Για τν δρομο ξερω αλλα τα λεωφορεια που λες τι ωρα σταματανε και ποσο ειναι το εισητηριο?το αυτοκινητο βρισκεις ευτλο να το παρκαρεις?

 

Όπως αναφέρει η ανακοίνωση, εκτός από τα greeklish, απαγορεύεται και η γραφή τύπου SMS (τπτ, δλδ, τν). Τα μηνύματα που έχουν γραφεί με αυτή την πρακτική διαγράφονται πάραυτα.

 

Συνεχίζουμε on topic παρακαλώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια περασα μηχανολογος μηχανικος στο βολο.Αξιζει να παρω μεταγραφη για θεσσαλονικη?Οχι λογω πολης,αλλα επιπεδου της σχολης.

Ειμαι πολυτεκνος οποτε δεν θα εχω προβλημα σε τετοια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα μηχανολογος μηχανικος στο βολο.Αξιζει να παρω μεταγραφη για θεσσαλονικη?Οχι λογω πολης,αλλα επιπεδου της σχολης.

Ειμαι πολυτεκνος οποτε δεν θα εχω προβλημα σε τετοια περιπτωση

Δεν νομίζω πως υπάρχει απαραίτητος λόγος.Η σχολή είναι ίδια όπου και να είσαι και όταν τελειωσεις έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους υπόλοιπους.Τώρα αν δικαιουσαι τη μετεγγραφη καλό είναι να τη πάρεις για να μην επιβαρυνεις και τους γονείς σου οικονομικά αλλά για τη σχολή μην αγχωνεσαι.Όλες οι σχολές μηχανολογων πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο είναι,μην ακούς τα ψώνια των κεντρικών πανεπιστημίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενδιαφέρομαι για αυτές τις δυο σχολές και θα ήθελα άμα σπουδάζει κανένας σε αυτές να τον ρωτήσω κάποια πράγματα ,ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα μηχανολογος μηχανικος στο βολο.Αξιζει να παρω μεταγραφη για θεσσαλονικη?Οχι λογω πολης,αλλα επιπεδου της σχολης.

Ειμαι πολυτεκνος οποτε δεν θα εχω προβλημα σε τετοια περιπτωση

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει απαραίτητος λόγος.Η σχολή είναι ίδια όπου και να είσαι και όταν τελειωσεις έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους υπόλοιπους.Τώρα αν δικαιουσαι τη μετεγγραφη καλό είναι να τη πάρεις για να μην επιβαρυνεις και τους γονείς σου οικονομικά αλλά για τη σχολή μην αγχωνεσαι.Όλες οι σχολές μηχανολογων πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο είναι,μην ακούς τα ψώνια των κεντρικών πανεπιστημίων.

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει μηχανολογια στην θεσσαλονικη αλλα στα τριγυρω τει(σερρες,καβαλα,κοζανη)???

 

σ.σ. καβαλα να πας μετραει!!βολο δεν ξερω..αθηνα μην ερθεις απο πρωτο χερι την εκανα την *******:lol::p(βεβαια τα εχω ολα ετοιμα+αμαξι οποτε δεν παραπονιεμαι:p),κρητη ολα τα λεφτα:cool:,πατρα κλασσικα;),λαμια(τι βολος τι λαμια:p),σερρες πιστα διπλα:drool:,κοζανη δεν ξερω&πολλα απλα οτι περνας τζαμι!!αυτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει μηχανολογια στην θεσσαλονικη αλλα στα τριγυρω τει(σερρες,καβαλα,κοζανη)???

 

σ.σ. καβαλα να πας μετραει!!βολο δεν ξερω..αθηνα μην ερθεις απο πρωτο χερι την εκανα την *******:lol::p(βεβαια τα εχω ολα ετοιμα+αμαξι οποτε δεν παραπονιεμαι:p),κρητη ολα τα λεφτα:cool:,πατρα κλασσικα;),λαμια(τι βολος τι λαμια:p),σερρες πιστα διπλα:drool:,κοζανη δεν ξερω&πολλα απλα οτι περνας τζαμι!!αυτα...

Εννοούσε μηχανολογος μηχανικός πολυτεχνείο,οχι τει μηχανολογιας.Και πολυτεχνικα τμήματα μηχανολογων μηχανικών πολυτεχνείου υπάρχουν σε Αθήνα,Θεσσαλονικη,Πατρα,Βολο,Κοζανη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσε μηχανολογος μηχανικός πολυτεχνείο,οχι τει μηχανολογιας.Και πολυτεχνικα τμήματα μηχανολογων μηχανικών πολυτεχνείου υπάρχουν σε Αθήνα,Θεσσαλονικη,Πατρα,Βολο,Κοζανη.

 

+Ξανθη και Κρητη η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

+Ξανθη και Κρητη η κανω λαθος?

Οχι εκεί είναι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης που θέλουν να γίνουν μηχανολογοι αλλά δεν το βλέπω για σύντομα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ξέρετε κανένα εστιατόριο (μαγειρευτό φαγητό) και εννοώ για φοιτητές όχι τίποτα πολυτελείας στα Ιωάννινα και κανενα καλο fast food
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα εστιατόριο (μαγειρευτό φαγητό) και εννοώ για φοιτητές όχι τίποτα πολυτελείας στα Ιωάννινα και κανενα καλο fast food

 

Κανένας ,τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ,τίποτα ;

Λέσχη δεν έχει?Γιατί ακόμα κι αν δεν δικαιούσαι συνήθως μπορείς δίνοντας ένα μικρό ποσό να τρως και εσύ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα εστιατόριο (μαγειρευτό φαγητό) και εννοώ για φοιτητές όχι τίποτα πολυτελείας στα Ιωάννινα και κανενα καλο fast food

 

πρώτον μπορείς να δεις εδώ http://www.ioannina-delivery.gr/

 

δεύτερον εγώ όταν πρόκειται για κοτόπουλο τρώω πολύ από το Chicken House!Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Φύσα Ρούφα, και το Ελλήνων Γεύσεις!

 

α και όταν πρόκειται για απλά σάντουιτς και κρέπες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Piazza del Caffe!

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...