Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται θα έχει αξία στη μεταπώληση το ποσοστό της μπαταρίας όταν κοστίζει 89€. Πχ στη Samsung αν πας μια μέρα πριν τη λήξη της 2τίας, σου αλλάζουν μπαταρία με 25€, οπότε η κατάσταση της μπαταρίας δε σε νοιάζει καθόλου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν θα έρθει η ώρα αλλαγής μπαταρίας στο 12 pro max θα είναι πλέον πχ 3τιας, ότι είναι σήμερα το x......

 

Και στα δυο σου μηνύματα είπε ακριβώς αυτό που ήταν και η δική μου σκέψη

 

Σήμερα μπορεί να έχω μια συσκευή που πήρα 1000€

 

Σε 2-3 έτη όμως συμφέρει να αλλάξω μπαταρία 89€ στη συσκευή μου που ΘΑ αξίζει 300€;

 

Το παράδειγμα με την μπαταρία αυτοκινήτου ναι μπορεί να φαίνεται σ κάποιους εντελώς άσχετο αλλά η ένσταση μου είναι ότι δεν μπορεί μια μπαταρία 2χ2 να κοστίζει 89€ και μια μπαταρία 30χ10 να κοστίζει πάλι το ίδιο

Όσο και να φαίνεται παράξενη η σύγκριση η ένσταση μου είναι ότι η Apple ζητάει πάρα πολλά για κάτι το οποίο έχει αξία 10-15€. Να λέμε αλήθειες κι ας μας αρέσουν οι συσκευές της

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Μπορείτε να μου προτείνετε apps που να χρησιμοποιούν LIDAR να τις επεξεργαστώ λίγο;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

στα 2-3 ετη, παροτι θα εχει πεσει η αξια της συσκευης εχεις 2 επιλογες, ειτε δινεις τα 89€ και την κρατας αλλο τοσο ειτε δινεις πολλα περισσοτερα για να παρεις νεα συσκευη.

 

αυτο εχει να κανει με το τι εχει ο καθενας αποφασισει να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έτσι από περιέργεια είμαστε στο νήμα του 12 pro max ( υποθέτω όλοι κάτοχοι της συσκευής) και το ψιλό αναλύουμε για την μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια το λιγότερο.

Είμαστε στο νήμα του 12 pro max που πιστεύω ότι εδώ, πάνω από το 60-70% έτρεξε να το πάρει από τους πρώτους.

Και για να το κλείσουμε μέχρι σήμερα προσωπικά μήλο πέρα από 12-14 μήνες δεν έχω κρατήσει ποτέ!!!

Δεν λέμε καλύτερα πόσοι από εδώ μέσα θα κρατήσουνε το 12pro max τους περισσότερο από 15 μήνες;;;

Εγώ προσωπικά όχι και πιστεύω ότι πάνω από το 50% δεν θα το κρατήσει.

Εσείς θα το κρατήσετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έτσι από περιέργεια είμαστε στο νήμα του 12 pro max ( υποθέτω όλοι κάτοχοι της συσκευής) και το ψιλό αναλύουμε για την μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια το λιγότερο.

Είμαστε στο νήμα του 12 pro max που πιστεύω ότι εδώ, πάνω από το 60-70% έτρεξε να το πάρει από τους πρώτους.

Και για να το κλείσουμε μέχρι σήμερα προσωπικά μήλο πέρα από 12-14 μήνες δεν έχω κρατήσει ποτέ!!!

Δεν λέμε καλύτερα πόσοι από εδώ μέσα θα κρατήσουνε το 12pro max τους περισσότερο από 15 μήνες;;;

Εγώ προσωπικά όχι και πιστεύω ότι πάνω από το 50% δεν θα το κρατήσει.

Εσείς θα το κρατήσετε;;;

 

Είμαι στο 50% που θα αλλάξω συσκευή μέσα στο 15μηνο. Όμως η συσκευή που δίνω πάει στο υπόλοιπο 50% οπότε η συζήτηση περί μπαταρίας έχει νόημα.

Τέλος, όταν πουλάω το προηγούμενο iphone, η πρώτη ερώτηση είναι ΠΆΝΤΑ "υγεία μπαταρίας"???? Σε άλλες συσκευές (πχ note) δεν με ρώτησαν ποτέ για την μπαταρία.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έτσι από περιέργεια είμαστε στο νήμα του 12 pro max ( υποθέτω όλοι κάτοχοι της συσκευής) και το ψιλό αναλύουμε για την μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια το λιγότερο.

Είμαστε στο νήμα του 12 pro max που πιστεύω ότι εδώ, πάνω από το 60-70% έτρεξε να το πάρει από τους πρώτους.

Και για να το κλείσουμε μέχρι σήμερα προσωπικά μήλο πέρα από 12-14 μήνες δεν έχω κρατήσει ποτέ!!!

Δεν λέμε καλύτερα πόσοι από εδώ μέσα θα κρατήσουνε το 12pro max τους περισσότερο από 15 μήνες;;;

Εγώ προσωπικά όχι και πιστεύω ότι πάνω από το 50% δεν θα το κρατήσει.

Εσείς θα το κρατήσετε;;;

 

Εσύ μπορεί να το δώσεις αλλά εγώ μπορεί να το πάρω του χρόνου από εσένα οπότε με ενδιαφέρει εάν δώσω 600€ για μεταχειρισμένο και θέλω πχ και άλλα 89€ για μπαταρία

Στην ίδια τιμή θα προτιμήσω πχ το δικό σου που θα έχει υγεία 95% από ένα άλλο που θα έχει 87%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο σου μηνύματα είπε ακριβώς αυτό που ήταν και η δική μου σκέψη

 

Σήμερα μπορεί να έχω μια συσκευή που πήρα 1000€

 

Σε 2-3 έτη όμως συμφέρει να αλλάξω μπαταρία 89€ στη συσκευή μου που ΘΑ αξίζει 300€;

 

Το παράδειγμα με την μπαταρία αυτοκινήτου ναι μπορεί να φαίνεται σ κάποιους εντελώς άσχετο αλλά η ένσταση μου είναι ότι δεν μπορεί μια μπαταρία 2χ2 να κοστίζει 89€ και μια μπαταρία 30χ10 να κοστίζει πάλι το ίδιο

Όσο και να φαίνεται παράξενη η σύγκριση η ένσταση μου είναι ότι η Apple ζητάει πάρα πολλά για κάτι το οποίο έχει αξία 10-15€. Να λέμε αλήθειες κι ας μας αρέσουν οι συσκευές της

Το πρώτο μήνυμα που μου έκανες quote βλέπεις ότι δε το σχολιάζω λόγω της άκυρης σύγκρισης που έκανες.

 

Ωστόσο, επειδή το συνεχίζεις και είσαι λάθος, συγκρίνεις μεγέθη. Δηλαδή όσο μεγαλύτερο ένα μέγεθος τόσο περισσότερο πρέπει να κοστίζει;

Κι αν θες να μπλέξουμε με τέτοιες άτυπες συγκρίσεις πήγαινε να αλλάξεις μπαταρία σε premium αμάξι 3ετιας-4ετιας. Μπαταρία AGM. Μπαταρία που πρέπει να γίνει κωδικοποίηση στην αντιπροσωπεία για να δουλέψει το αμάξι και να τη διαβάσει σαν γνήσιο ανταλλακτικό. 400-500€ θα την πληρώσεις.

Δε μπορεί π.χ. σ'ένα καταναλωτικό αγαθό premium να μου το συγκρίνεις μ'ένα της μάζας.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορεί να το δώσεις αλλά εγώ μπορεί να το πάρω του χρόνου από εσένα οπότε με ενδιαφέρει εάν δώσω 600€ για μεταχειρισμένο και θέλω πχ και άλλα 89€ για μπαταρία

Στην ίδια τιμή θα προτιμήσω πχ το δικό σου που θα έχει υγεία 95% από ένα άλλο που θα έχει 87%

 

Δεν καταλαβαινω ειλικρινα που ειναι το προβλημα;;;;

Αν σε συμφερει το παιρνεις, αν οχι το αφηνεις να το παρει καποιος αλλος.

Εμεις γιατι πρεπει να το διαβασουμε ολο αυτο , για το τι θα γινει σε 1,5 χρονο απο τωρα ;;;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω ειλικρινα που ειναι το προβλημα;;;;

Αν σε συμφερει το παιρνεις, αν οχι το αφηνεις να το παρει καποιος αλλος.

Εμεις γιατι πρεπει να το διαβασουμε ολο αυτο , για το τι θα γινει σε 1,5 χρονο απο τωρα ;;;;;;;

 

Αυτό είναι το πρόβλημα

Ότι δεν καταλαβαίνεις

 

Τέλος ρε παιδιά εντάξει έκλεισε σιγα το πράγμα δεν θα φάμε την μέρα μας τώρα για αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμεις γιατι πρεπει να το διαβασουμε ολο αυτο , για το τι θα γινει σε 1,5 χρονο απο τωρα ;;;;;;;

 

Γιατί ο φίλος (όπως κι εγώ κι εσύ) θα είναι ο αυριανός πωλητής οπότε θέλει να ξέρει τι μπορεί να κάνει ώστε σε 1 χρόνο που θα το πουλήσει, θα πιάσει την καλύτερη τιμή.

Και επαναλαμβάνω πως κι εγώ δεν ενδιαφέρομαι για όλα αυτά γιατί έτσι θα χάσω την απόλαυση της συσκευής όμως κάποιος το σκέφτεται οπότε είναι λογική η κουβέντα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια,αλλο πραγμα παντως ρωτησε ο συμφορουμιτης πιο πισω(για το πως να φορτισει την συσκευη του).

 

Ναι, αλλά πάντα κάθε συζήτηση για τη μπαταρία, εκεί καταλήγει...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πάντα κάθε συζήτηση για τη μπαταρία, εκεί καταλήγει...

 

Εκεί την έκανε να οδηγεί η Apple με το ψυχολογικό ποσοστό υγείας

Απλά έπρεπε να εμφανίζεται αυτό το μενού μόνο εφόσον η μπαταρία φτάσει 80% και να σε ειδοποιεί για το τι θέλεις να κάνεις

Να συνεχίσεις έτσι ή να ρίξεις την ταχύτητα του επεξεργαστή

 

Μια χαρά ησυχία θα είχαμε τότε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκεί την έκανε να οδηγεί η Apple με το ψυχολογικό ποσοστό υγείας

Απλά έπρεπε να εμφανίζεται αυτό το μενού μόνο εφόσον η μπαταρία φτάσει 80% και να σε ειδοποιεί για το τι θέλεις να κάνεις

Να συνεχίσεις έτσι ή να ρίξεις την ταχύτητα του επεξεργαστή

 

Μια χαρά ησυχία θα είχαμε τότε

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Εν τω μεταξύ έβαλαν το ποσοστό στο Apple Watch και δεν το έχουν βάλει στο iPad! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Εν τω μεταξύ έβαλαν το ποσοστό στο Apple Watch και δεν το έχουν βάλει στο iPad! :confused:

 

Από την λιγοστή μου εμπειρία τα apple watch τα πηγαίνουν καλά. Δεν πέφτει εύκολα η μπαταρία τους ανά το καιρό

Τα iPad θεωρώ ότι κι αυτά τα πηγαίνουν καλά επειδή κιόλας συμπληρώνουν λιγότερους κύκλους φόρτισης επειδή δεν το φορτίζουν κάθε μέρα οι περισσότεροι

 

Τα iPhone πάλι είναι μη σου τύχει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα

Ότι δεν καταλαβαίνεις

 

Μαζεψου λιγο σε παρακαλω!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείστε τις συσκευές σας όπως σας βολεύει, διαβάζω κάτι αστεία πράγματα "το βάζω στο 30% και το βγάζω στο 70%", ουσιαστικά δίνετε ένα κάρο λεφτά και γίνεστε υποχείρια των συσκευών αντί να σας διευκολύνουν στην καθημερινότητα σας!!

 

Κι ένα πολύ φρέσκο βίντεο που ανέβηκε αυτή την εβδομάδα και τα εξηγεί, όπως και κανένα κακό δεν κάνετε στη μπαταρία αν το βάζετε το βράδυ για φόρτιση.

 

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείστε τις συσκευές σας όπως σας βολεύει, διαβάζω κάτι αστεία πράγματα "το βάζω στο 30% και το βγάζω στο 70%", ουσιαστικά δίνετε ένα κάρο λεφτά και γίνεστε υποχείρια των συσκευών αντί να σας διευκολύνουν στην καθημερινότητα σας!!

 

Κι ένα πολύ φρέσκο βίντεο που ανέβηκε αυτή την εβδομάδα και τα εξηγεί, όπως και κανένα κακό δεν κάνετε στη μπαταρία αν το βάζετε το βράδυ για φόρτιση.

 

 

Ρε συ Bill, δεν μπαίνω πλέον στην διαδικασία να διαφωνήσω με κανέναν. Ας κάνει καθένας ότι θέλει.

 

Προσωπικά μία φορά μπόρεσε κάποιος να μου στοιχειοθετήσει (χημικός μηχανικός σε εταιρεία που είχε αντικείμενο και μπαταρίες) το τι προκαλεί φθορά και γιατί σε μία μπαταρία, όχι με εμπειρία, αλλά με χημεία και ήταν τα εξής: οι θερμοκρασίες και τα charge cycles. Μου μετέφερε ότι καλό κάνει να μην φορτίζεις με ταχυφορτίστες όταν σε παίρνει χρονικά γιατί ζεσταίνουν πολύ την μπαταρία και ότι δεν παθαίνει τίποτα να φορτίζει όλο το βράδυ. Κόβει φόρτιση, πέφτει στο 99%, ξαναφορτίζει 1%. Ισα ίσα, αργή και πολύωρη φόρτιση κάνει καλό (εξού και φορτίζω με 5W φορτιστή το βράδυ).

 

Επίσης μου εξήγησε ότι chagre cycle που επιδρά μειωτικά στην ζωή της μπαταρίας είναι ένας πλήρης κύκλος 100%. Είτε το φορτίσεις 10% με 100%, μία φορά μέσα σε ένα 24ωρο, είτε 3 φορές 50% με 80%, και τα δύο είναι σχεδόν ένας πλήρης charge cycle είναι μέσα σε ένα 24ωρο.

 

Αυτά μου μετέφερε ειδικός, με γνώση εμπειρία και στοιχεία (που δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω γιατί δεν τα θυμάμαι ούτε τα κατάλαβα όλα). Αυτό δεν μπορώ να το θέσω σε διαβούλευση, απλά το τηρώ. Δεν θα μου αλλάξει κάτι γνώμη, εκτός αν βρεθεί μπροστά μου κάποιος πιο ειδικός.

Edited by kagio

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείστε τις συσκευές σας όπως σας βολεύει, διαβάζω κάτι αστεία πράγματα "το βάζω στο 30% και το βγάζω στο 70%", ουσιαστικά δίνετε ένα κάρο λεφτά και γίνεστε υποχείρια των συσκευών αντί να σας διευκολύνουν στην καθημερινότητα σας!!

 

Κι ένα πολύ φρέσκο βίντεο που ανέβηκε αυτή την εβδομάδα και τα εξηγεί, όπως και κανένα κακό δεν κάνετε στη μπαταρία αν το βάζετε το βράδυ για φόρτιση.

 

 

Η βραδυνή ολονύχτια φόρτιση δεν κάνει κακό. Το λέω με 100% σιγουριά και τσεκαρισμένο.

Και εννοείται πως συμφωνώ σε αυτά που έγραψες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω που ανεφερα για το 6s plus εννοειται πως γνωριζω πως γινετε αλλαγη μπαταριας σερβισ κτλπ απλα δν θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια διοτι οταν πεση σε τοσο η υγεια της μπαταριασ αλλαζω και κινητο αν βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα ... αν δεν υπαρχει βεβαια θα παω να αλλαξω την μπαταρια απλα την ερωτηση γενικα για την υγεια τις μπαταριας την εκανα απλα μηπως παρατηνω πιο πολυ στο να πεση η μπαταρια του 12 pro max διοτι αυτη την φορα θα μεινω για παρα πολυ καιρο με το κινητο 1339 ευρω το οποιο ειναι σκυλι και γενικα οσα iphone ειχα . το αλλο θεμα που εχω ακουσει ξανα λεω απλα εχω ακουσει ειναι αν μπω σε αυτην την διαδικασια να ανοιχτη το κινητο για αλλαγη μπαταριας η οποιαδηποτε αλλη βλαβη μπορει να δημιουργηθει και αλλη ζημια αν δεν ξερει η δεν δοση προσοχη ο α-β υπαλληλος και δεν εννοω οτι ειναι ολοι αχρηστοι απλα δεν δινουν τοσο προσοχη η την καταλληλη προσοχη που χρειαζεται και μετα αν γινει κατι αντε να βρεις ακρη απλα ετσι εχω ακουσει για το συγκεκριμενο θεμα και εκφερω την γνωμη μου εδω μαζι σας και αυτο δεν γιντε μονο σε κινητα και γενικα στην καθημερινοτητα μας φιλας τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα !
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@ maraki12promax:

Πρέπει να κάνεις λίγο δουλειά με την ορθογραφία, το συντακτικό και τα σημεία στίξης γιατί είναι κρίμα για σένα να γράφεις ελληνικά και να μη σε καταλαβαίνει κανένας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω που ανεφερα για το 6s plus εννοειται πως γνωριζω πως γινετε αλλαγη μπαταριας σερβισ κτλπ απλα δν θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια διοτι οταν πεση σε τοσο η υγεια της μπαταριασ αλλαζω και κινητο αν βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα ... αν δεν υπαρχει βεβαια θα παω να αλλαξω την μπαταρια απλα την ερωτηση γενικα για την υγεια τις μπαταριας την εκανα απλα μηπως παρατηνω πιο πολυ στο να πεση η μπαταρια του 12 pro max διοτι αυτη την φορα θα μεινω για παρα πολυ καιρο με το κινητο 1339 ευρω το οποιο ειναι σκυλι και γενικα οσα iphone ειχα . το αλλο θεμα που εχω ακουσει ξανα λεω απλα εχω ακουσει ειναι αν μπω σε αυτην την διαδικασια να ανοιχτη το κινητο για αλλαγη μπαταριας η οποιαδηποτε αλλη βλαβη μπορει να δημιουργηθει και αλλη ζημια αν δεν ξερει η δεν δοση προσοχη ο α-β υπαλληλος και δεν εννοω οτι ειναι ολοι αχρηστοι απλα δεν δινουν τοσο προσοχη η την καταλληλη προσοχη που χρειαζεται και μετα αν γινει κατι αντε να βρεις ακρη απλα ετσι εχω ακουσει για το συγκεκριμενο θεμα και εκφερω την γνωμη μου εδω μαζι σας και αυτο δεν γιντε μονο σε κινητα και γενικα στην καθημερινοτητα μας φιλας τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα !

 

Εδώ και χρόνια είναι γνωστό

Ας το πούμε άλλη μια

 

Καθαρά θέμα τύχης τι μπαταρία θα σου τύχει

Όπως θες φορτισε το

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μου έδωσαν αυτό τον φορτιστή των 5 watt. Μπορώ να δω από κάπου αν είναι γνήσιος;

https://ibb.co/1nDR4nS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...