Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ακόμα μεγαλύτερο γέλιο είναι να έχει ομίχλη και οι βλάκες να μην ανάβουν τα ομίχλης... Αν και, τώρα που το σκέφτομαι, για κλάματα είναι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλη τιμη.... τα φαναρια τι μαρκα ειναι? hella ή bosch?

αν ειναι bosch ισως να εχεις προβλημα..... διοτι ο μηχανισμος του leveling της bosch ειναι συνεχους κινησης!!!! ενω της hella ο μηχανισμος ειναι οπως στο φαναρι που εχεις αυτη τη στιγμη το μαμα δηλαδη!!!!

φιλαράκι έχω ψάξει κι εγώ στο ebay και δεν μπόρεσα να βρώ τα φανάρια που λες, μήπως μπορείς να μου πείς που ακριβώς τα βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Την Πεμπτη τοποθετω στην αντιπροσωπεια τα αυθεντικα

φαναρια bi-xenon.Τα πηρα 500 ευρω απο ebay + τον ανταπτορα απο 10 pin se 12 pin 55 ευρω + εργασια 120 ευρω....συνολο: 675 ευρω.

Πολυ καλη τιμη ,αν σκεφτουμε οτι η αντιπροσωπεια τα δινει 1850 ευρώ!!

Μπορουσα ,αν ηθελα να παρω και τους αισθητηρες που πανε στα ψαλιδια για την αυτοματη ρυθμιση των xenon με 400 ευρώ ,αλλα θελει αρκετη δουλεια στην τοποθετηση.....

Αυτη την στιγμη εχω aftermarket xenon και απο φωτεινοτητα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...αλλα επειδη το φαναρι μας δεν ειναι φτιαγμενο για xenon (καθρεπτες) το φως δεν εστιαζοταν αλλα διάχεοταν,με αποτελεσμα να τυφλωνω τους αλλους.Και καλα εκεινοι που ερχονταν απο απεναντι...το αντεχαν για 3-4 δευτερα....εκεινοι που πηγαινα απο πισω τους τα εβλεπαν ολα κυριολεκτικα!!!

Και για να προλαβω καποιους που θα πουν οτι δεν τα ειχα ρυθμισει σωστα....λεω οτι τα ρυθμιζα 1 φορα την εβδομαδα!!

Περισσοτερα απο Παρασκευή

filaraki an mporeis,ginetai na mou peis pou akrivos sto ebay vrikes ta xenon fanaria gia to golf v, giati epsaksa ki ego kai den ta vrika...

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι έχω ψάξει κι εγώ στο ebay και δεν μπόρεσα να βρώ τα φανάρια που λες, μήπως μπορείς να μου πείς που ακριβώς τα βρήκες?

 

Βοηθάω?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν απο τον 1.4 tsi αφαιρεσεις τα turbo σαν ατμοσφερικος ποσα αλογα βγαζει? 95?

 

Δε νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα η ερώτηση.. Ο TSi δεν είναι ο απλός 1400άρης με compressor+Turbine!

 

Προς θεού.. είπανε διάφοροι εδώ, είναι από διαφορετικό κράμα και άλλη σχεδίαση κλπ κλπ...

 

Οπότε δεν ξέρουμε καν τι χαρτογράφηση θα είχε από τη μάνα του αν δεν είχε συμπιεστές, γιατί δεν έχει γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη σε ολους και χρονια πολλα. Ελπιζω οσοι φυγανε να μην ειχαν καποιο προβλημα με το αμαξι τους οπως εγω. Εβαλα βενζινη σημερα για να επιστρεψω και μαλλον ηταν νοθευμενη και σιγουρα δεν ηταν 100αρα. Οταν εφτανα τις 3500 στρ σταματαγε να ανεβαζει για περιπου 2 δευτερολεπτα και ξαναρχιζε να ανεβαζει αλλα οχι με τον ιδιο ρυθμο. Υποθετω αυριο πρεπει να παω παλι συνεργειο:mad:
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε...

100άρες όντως επικίνδυνες δηλαδή.. Μη μου πεις ότι ήταν Shell, ΕΛΙΝ ή ΕΚΟ!?

 

Εγώ πάντως συνεχίζω να μην τα καταφέρνω με το LC.. Όσο κι αν πατήσω γκάζι, δεν ανεβαίνουν πάνω από 1800 στροφές.. Και ζορίζεται το σύστημα... Νιώθω πολύ άσχημα.

 

Επίσης το ντουλαπάκι αριστερά/κάτω από το τιμόνι μου παρατήρησα ότι δεν κλείνει καλά, όπως θα έπρεπε. Μαζί με τον αεροδυναμικό θόρυβο στην πόρτα οδηγού πάω για το πρώτο μου συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εχω golf v και οταν εβρεξε ξεκινησε να βαζει νερο και το παρατηρησα στα ταπετα και των 4 θεσεων!εχει συμβει σε κανεναν αλλον?Απο που μπορει να προερχεται?
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα η ερώτηση.. Ο TSi δεν είναι ο απλός 1400άρης με compressor+Turbine!

 

Προς θεού.. είπανε διάφοροι εδώ, είναι από διαφορετικό κράμα και άλλη σχεδίαση κλπ κλπ...

 

Οπότε δεν ξέρουμε καν τι χαρτογράφηση θα είχε από τη μάνα του αν δεν είχε συμπιεστές, γιατί δεν έχει γίνει!

 

ωστε ετσι... ειπαν οι υπολοιποι

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους! Ρε παιδια μια που ειπατε για βενζινες, νοτια προαστεια γλυφαδα μερια, εχει κανενας να μου συστησει κανενα καλο βενζιναδικο για 100αρα?

 

Γενικα οι λιγοτερο ανοθευτες ποιες ειναι, απο ποια εταιρια?

 

Βαζω 100αρα στην BP απεναντι απο αγ.κωσταντινο γλυφαδα. Αν ξερει κανενας αυτο ειναι οκ βενζιναδικο?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε...

100άρες όντως επικίνδυνες δηλαδή.. Μη μου πεις ότι ήταν Shell, ΕΛΙΝ ή ΕΚΟ!?

 

Εγώ πάντως συνεχίζω να μην τα καταφέρνω με το LC.. Όσο κι αν πατήσω γκάζι, δεν ανεβαίνουν πάνω από 1800 στροφές.. Και ζορίζεται το σύστημα... Νιώθω πολύ άσχημα.

 

Επίσης το ντουλαπάκι αριστερά/κάτω από το τιμόνι μου παρατήρησα ότι δεν κλείνει καλά, όπως θα έπρεπε. Μαζί με τον αεροδυναμικό θόρυβο στην πόρτα οδηγού πάω για το πρώτο μου συνεργείο.

ELIN ηταν. Θα τα ακουσει ο βενζινας οταν ξαναπαω στο χωριο:mad: Για το LC μη το φοβασαι. Δε ζοριζεται τιποτα. Απλα πατα πολυ βαθεια το φρενο. Σιγα σιγα θα κανεις καλες εκινησεις.

 

Χρονια πολλα σε ολους! Ρε παιδια μια που ειπατε για βενζινες, νοτια προαστεια γλυφαδα μερια, εχει κανενας να μου συστησει κανενα καλο βενζιναδικο για 100αρα?

 

Γενικα οι λιγοτερο ανοθευτες ποιες ειναι, απο ποια εταιρια?

 

Βαζω 100αρα στην BP απεναντι απο αγ.κωσταντινο γλυφαδα. Αν ξερει κανενας αυτο ειναι οκ βενζιναδικο?

BP απεναντι απο τα Αστερια. Εκει βαζω παντα. Δεν ειχα ποτε προβλημα. Στο μεγαλο που εχει και τον Κατσελη, οχι στο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Η BP παντως βαση στατιστικων εχει τις περισσοτερες νοθειες στις 100αρες... ;)

Και επισης υστερει απο αυτη την Shell η οποια ομως εχει αρκετα αλμυρη τιμη!!

 

Το των νοθειων μπορεις να τα δεις εδω:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

 

Αναλογικα με τον αριθμο πρατηριων σε πρατηρια με τα σηματα της ΒΡ εχουν επιβληθει τα περισσοτερα προστιμα... 35 απο τα 145 προστιμα επιβληθηκαν στα πρατηρια της ΒΡ

σε αντιθεση με τα μολις 3 της Shell!

Link to comment
Share on other sites

Η BP παντως βαση στατιστικων εχει τις περισσοτερες νοθειες στις 100αρες... ;)

Και επισης υστερει απο αυτη την Shell η οποια ομως εχει αρκετα αλμυρη τιμη!!

 

Το των νοθειων μπορεις να τα δεις εδω:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

 

Αναλογικα με τον αριθμο πρατηριων σε πρατηρια με τα σηματα της ΒΡ εχουν επιβληθει τα περισσοτερα προστιμα... 35 απο τα 145 προστιμα επιβληθηκαν στα πρατηρια της ΒΡ

σε αντιθεση με τα μολις 3 της Shell!

Ισως εχεις δικαιο. Αλλα οποτε βαζω τη V-racing παντα με βγαζει λιγοτερα χιλιομετρα απο της BP. Δε ξερω γιατι αλλα προτιμω την 100αρα της BP ανοθευτη:D

Link to comment
Share on other sites

Η BP παντως βαση στατιστικων εχει τις περισσοτερες νοθειες στις 100αρες... ;)

Και επισης υστερει απο αυτη την Shell η οποια ομως εχει αρκετα αλμυρη τιμη!!

 

Το των νοθειων μπορεις να τα δεις εδω:

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

 

Αναλογικα με τον αριθμο πρατηριων σε πρατηρια με τα σηματα της ΒΡ εχουν επιβληθει τα περισσοτερα προστιμα... 35 απο τα 145 προστιμα επιβληθηκαν στα πρατηρια της ΒΡ

σε αντιθεση με τα μολις 3 της Shell!

 

 

3600% και 2400% νοθεία στο πετρέλαιο????

και 100% στη βενζίνη???

 

3600% σημαίνει ότι με ένα ευρώ βενζίνης αυτός βάζει στην τσέπη του 35...

άρα τα 300.000 Ευρώ πρόστιμο που του έβαλαν αυτός τα έβγαλε περίπου με 10 τόνους πετρέλαιο μόνο...

 

Όχι πρόστιμο, να τα κλείνουν έπρεπε τα βενζινάδικα και να κλείνουν και τους ιδιοκτήτες... Α στο καλό συγχύστηκα...

Link to comment
Share on other sites

ELIN ηταν. Θα τα ακουσει ο βενζινας οταν ξαναπαω στο χωριο:mad: Για το LC μη το φοβασαι. Δε ζοριζεται τιποτα. Απλα πατα πολυ βαθεια το φρενο. Σιγα σιγα θα κανεις καλες εκινησεις.

 

 

BP απεναντι απο τα Αστερια. Εκει βαζω παντα. Δεν ειχα ποτε προβλημα. Στο μεγαλο που εχει και τον Κατσελη, οχι στο μικρο.

 

μιας και περι νοθειας η κουβεντα δε θυμαμαι αν το εχω αναφερει μια φορα την πατησα και εγω (σε ΕΛΙΝ) το ανεφερα στην ελιν αλλα αργα... (ειχα ηδη βαλει αλλη και το αυτοκινητο ειχε επανελθει). Παντως επικοινωνησαν μαζι μου και μου ζητησαν να παρουν δειγμα αλλα οπως ειπα ηταν ηδη αργα...

βεβαια μου ελεγαν πως ειδικα το συγκεκριμενο πρατηριο το προσεχουν σα τα ματια τους... αλλα ουτε αυτοι μπορουσαν να με πεισουν ουτε και εγω βεβαια... Αν εχεις ορεξη στειλε ενα mail... κατι μπορει να βγει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι δυο τελευταιες βιδες οπως ειδες δεν προσαρμοζονται αλλα και οπως παλι διαπιστωσες δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο κουμπωμα.

 

ευχαριστω γιατι ειχα αμφιβολιες οτι δεν κουμπωσε σωστα καθως ηταν καπως δυσκολο να κουμπωσει στο κεντρο εκει στην πινακιδα.το εκανα με συρμα μεσα στις τρυπες το τραβηξα εξω και το βαρεσα με το χερι κ ολα καλα.(εκτος απο τον τριγμο στον κεντρικο αεραγωγο-ασχετο μεν αλλα μου την εχει δωσει)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις δικαιο. Αλλα οποτε βαζω τη V-racing παντα με βγαζει λιγοτερα χιλιομετρα απο της BP. Δε ξερω γιατι αλλα προτιμω την 100αρα της BP ανοθευτη:D

Το θεμα αφενος μεν ειναι το που θα καταφερεις να την βρεις ανοθευτη αλλα και το ποσο "παλια" ειναι η παρτιδα αυτη που εβαλες...

Η Ultimate ειναι στην ουσια χαμηλωτερων οκτανιων βενζινη με χημικα προσθετα που ανεβαζουν αυτο τον αριθμο! Το κακο ειναι οτι αυτα εξατμιζονται...

Για αυτο και το πολυ αυξημενος αριθμος των παραβασεων της ΒΡ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

 

ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ.

ΕΧΩ ΕΝΑ JETTA GT το οποίο πήρα καινούργιο και τώρα έχει 6000 χλμ. Να διευκρινήσω ότι είναι αυτοκίνητο με leasing αλλά το παρέλαβα με 20 χλμ.

Στα 500χλμ άκουγα τριξίματα από κάτω από το αυτοκίνητο. Πήγα στην αντιπροσωπεία και κάτι μαγικά έκαναν και για 1 ημέρα σταμάτησαν τα τριξίματα μετά πάλι τα ίδια. Ξαναπήγα και μου είπαν ότι είναι τα σινεμπλόκ και τα άλλαξαν όμως μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξουν και τις βάσεις και τα αμοσρτισέρ μπροστά. Επιτέλους αυτό τελείωσε. Στα 1000χλμ άρχισε να τρέμει το αυτοκίνητο στο ρελαντί. Το πάω 2 φορές και μου λένε ότι άλλαξαν μπεκ και πολλαπλασιαστή στον τρίτο κύλινδρο. Όλα καλά για 3 ημέρες τώρα όμως πάλι τα ίδια. Επίσης μου στράβωσαν την ακτίνα του τιμονιού κι όταν πήγα και μου την έφτιαξαν τώρα το τιμόνι έχει τζόγο.

Σας ρωτώ λοιπόν:

1) Τι να φταίει για το τρέμμουλο στο ρελαντί (το οποίο δεν είναι σταθερό)

2) Ο τζόγος επανέρχεται?

3) Επίσης από την αρχή το αυτοκίνητο όταν βάζω πρώτη και ξεκινάω ακούγεται ένα γρατζούνισμα στο αμπραγιάζ σαν κάτι να τρίβεται ή να βρίσκει. Τι μπορεί να είναι.

Παιδιά ζητώ την κατανόησή σας για τις ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω τι να πω όταν πάω στην αντιπροσωπεία γιατί νομίζω ότι με δουλεύουν.

Σας ευχαριστώ και πάλι χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

3600% και 2400% νοθεία στο πετρέλαιο????

και 100% στη βενζίνη???

 

3600% σημαίνει ότι με ένα ευρώ βενζίνης αυτός βάζει στην τσέπη του 35...

άρα τα 300.000 Ευρώ πρόστιμο που του έβαλαν αυτός τα έβγαλε περίπου με 10 τόνους πετρέλαιο μόνο...

 

Όχι πρόστιμο, να τα κλείνουν έπρεπε τα βενζινάδικα και να κλείνουν και τους ιδιοκτήτες... Α στο καλό συγχύστηκα...

 

Γι' αυτό λέγεται ότι τη μεγάλη δύναμη την έχουν οι καταναλωτές με την επιλογή τους..

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λέγεται ότι τη μεγάλη δύναμη την έχουν οι καταναλωτές με την επιλογή τους..

Δυστυχώς οι καταναλωτές ούτε αρκετά ενημερωμένοι είναι ούτε αρκετα συνειδητοποιημένοι...

 

Καταρχήν δε μπορούν να καταλάβουν τη νοθεία στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Επίσης πόσες φορές έχετε πιάσει τον εαυτό σας ή τους γύρω σας να πηγαίνουν στο ακριβότερο βενζινάδικο του κόσμου (!) μόνο και μόνο επειδή είναι γιορτές ή δε βρίσκετε άλλο ανοικτό ή ... ή ...

 

Γιαυτό τους καταναλωτές πρέπει να τους προστατεύει το κράτος.

 

Μου ήρθε μια ιδέα! Σήμανση σε όλα τα πρατήρια! Όταν λέω σήμανση εννοώ μια ταμπέλα δίπλα στις τιμές η οποία ή θα είναι μια 10βάθμια κλίμακα ή χρωματική (πράσινο-κόκκινο) κλίμακα η οποία θα δείχνει πόσο καθαρή ήταν η βενζίνη σε προηγούμενους ελέγχους! Να δεις έτσι πως οι καταναλωτές θα αποφεύγουν κάποια πρατήρια, και αν οι πρατηριούχοι συνεχίσουν να κάνουν νοθεία είναι πρόβλημά τους

 

Ή ακόμα καλύτερα online σύστημα που θα έχει όλα τα βενζινάδικα με τις τιμές τους καθημερινά και τους ελέγχους που θα τους έχουν υποβληθεί (γιατί το να διανύουμε χιλιόμετρα ολόκληρα με άδειο ρεζερβουάρ για να κάνουμε "έρευνα αγοράς" είναι μάλλον αδύνατο). Έτσι μόνο ο καταναλωτής θα μπορεί να ξέρει να επιλέγει και να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera. Mporei na fanei ligo periergo-xazo ayto pou 8a rwthsw alla mhpws mporei kapoios na mou pei an einai dynato na 3exwrisei kaneis to 1,4 Golf GT 140 Hp apo to antistoixo 122HP? Pws mporw na eimai sigourh oti mou exei parado8ei to prwto kai oxi to deutero? Epishs an 3erete kapoio kalo synergeio gia metrhsh ths ippodunamhs sthn a8hna?

 

Eyxaristw gia th boh8eia

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό τους καταναλωτές πρέπει να τους προστατεύει το κράτος.

Αν εσυ νιωθεις ανικανος να προστατεψεις τον εαυτο σου απο τις παραπανω περιπτωσεις γιατι απλα βαριεσαι να κανεις μια βολτα παραπανω η βαριεσαι να ανοιξεις λιγο μια σελιδα στο ιντερνετ και να δεις σε ποια πρατηρια επιβληθηκαν προστιμα και χρειαζεσαι μονιμως μια νταντα/κρατος να σε βοηθαει αυτο ειναι δικο σου θεμα... ;)

Εγω μια χαρα μπορω και προστατευω και το αυτοκινητο αλλα και την τσεπη μου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ωραίο να υπάρχει μία πιο ανανεωμένη λίστα με τα νοθευμένα, ή καλύτερα με ΟΛΑ τα πρατήρια, και πότε ελέγχθηκαν τελευταία φορά.. Και το ιστορικό τους.

 

Λίγο δύσκολο να υπάρχει δίπλα στις τιμές τους, αφού δε θα το δεχτούν οι πρατηριούχοι. Η online λίστα θα λειτουργούσε σωστά, αν ήταν πιο ενημερωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...