Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν τα έμαθες αλλά το 3g καταργήθηκε, αυτό σημαίνει ότι θα μιλάς με 2g. Σε αρκετές περιπτώσεις ήδη συμβαίνει. Ας μην πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας όπως την πατήσαμε αρκετοί εδώ μέσα.

 

Μια χαρά τα έχω μάθει και τα ξέρω. Εσύ συνέχισε να λες πράγματα που δεν ισχύουν και να λες ανακρίβειες.

Πρώτη φορά βλέπω στη ζωή μου άνθρωπο που να "την έχει πατήσει" και να μην κάνει τίποτα γι' αυτό.

Μπες ξανά στο επόμενο update της Google να γράψεις τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς δεν ισχύει απ' αυτά που ανέφερα; Έχει 5g, voLTE, wifi-Calling η συσκευή;

 

Φίλε Νίκο, τοPixel δεν είναι συσκευή για σένα,αφού δεν έχει λειτουργίες που τις χρειάζεσαι...Πουλά το να ηρεμήσεις,και όταν στο μέλλον τις δώσει,ξανά πάρε .Το να γκρινι;ζεις είναι χαζό ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε nikop88 μην κρίνεις με τα θέλω σου.

Αφού είναι αποτυχημένη η αγορά σου πούλα το να ησυχάσεις εσύ και όλοι εμείς.

Κάτοχος του, δεν μου λείπει καθόλου το 5g ούτε το volte!!! Βγάζω πολύ όμορφες φωτογραφίες και έχω σήμα όπου το χρειάστηκα. Με το 4g έχω υπεραρκετές ταχύτητες. Σταθερό κινητό και ευχάριστο (για μένα).

Έτσι λοιπόν εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος! Παρόλο που στις πρώτες μέρες τράβηξα ένα φόβο με την υγρασία.

Εσύ γιατί κλαιγεσαι; Που το ξέρεις τι θέλει ο καθένας από το κινητό; Σε λίγο καιρό θα δεις που θα ξεκλειδώσει το 5g και την Ελλάδα γιατί πρόκειται για συσκευή που πωλείται σε χώρα της ΕΕ άρα υποχρεωτικά θα πρέπει να δουλεύει πλήρως σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Σε παρακαλώ σταμάτα αυτή την πιπίλα, πούλα το. Όσοι διαβάζουν εδώ την εμπεδωσαν την άποψη σου

Link to comment
Share on other sites

Την πιπίλα για το ξεκλείδωμα την ακούω για τουλάχιστον ένα 5μηνο.

 

Το αν εσύ ή άλλοι είναι ευχαριστημένοι δεν σημαίνει ότι είναι και οι υπόλοιποι. Προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι ειδικά στα threads της google νιώθω εξαπατημένος αν μη τι άλλο.

 

threads τελευταίων ημερών:

https://support.google.com/pixelphone/thread/108916595/wifi-calling-not-working?hl=en

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/108709945/how-to-request-google-to-enable-volte-and-5g-for-all-region?hl=en

 

https://support.google.com/pixelphone/search?q=volte

 

ε δε νομίζω τόσος κόσμος να γκρινιάζει χωρίς να έχει λόγο...

 

Απαράδεκτη η google να τα ρίχνει στους παρόχους!

 

Είναι δυνατόν να πουλάει συσκευή με 5g και αυτό τελικά να μην λειτουργεί στις περισσότερες χωρες;;;; Αν αυτό δεν είναι απάτη, τι είναι;;;

 

Δεν πουλιέται στην Ελλάδα, στο Hong Kong, στην Σαουδική Αραβία κλπ

Πουλιέται... εδώ https://support.google.com/store/answer/2462844?hl=en

Τα έχουμε ξανά πει, ξανά γράψει!

Απάτη είναι... ότι εμείς κάνουμε "απάτη" και αγοράζουμε κάτι που δεν υπάρχει στη χώρα μας!

Και έχουμε ξανά πει, ξανά γράψει ότι χρειάζεται ενεργοποίηση και από τη Google και από τον πάροχο...

 

Screenshot από το ΔΙΚΟ ΜΟΥ Pixel 5 με γερμανική κάρτα Lebara!

pixel-5-volte.jpg

 

ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ!

 

Cosmote 5G Συσκευές

Wind 5G Συσκευές

Vodafone 5G Συσκευές

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Στην συσκευασία και στα χαρτιά που είχε μέσα δεν αναγραφόταν πουθενά ότι βασικές υπηρεσίες θα λειτουργούν μόνο σε 5-10 χώρες. Επίσης ούτε με την γερμανική κάρτα έχεις 5g εδώ.

 

Γελοιότητες της google απλά!

 

αυτή είναι η πραγματικότητα:

 

Worst ever support from google and non professional behaviour. Every answer in this community by so called experts refer to the same answer "because it's not launched in your country so 5G won't work". As if they don't know 5G is a global 3GPP standard just like GSM/UMTS/LTE. If the radio frequency supports NR and the devices frequency matches it then the devices should latch on 5G. The only thing remaining is testing and getting the device certified in the carrier network of the country. The lazy resource of google is not willing to get the device certified in other countries 5G network.

The 5G is locked in the device and it can be easily seen through that #*#" code u can google it, NR flag is not active. The certification of device is a joint process between google and operator and if testing is successful the OTA will be released to activate NR. However the worst thing is that there is no timeline or even a clue whether there is any plan of finishing the certification process in other country operators where it's not launched.

They also did not give clear information on their website. They should have clearly mentioned that 5G will only work in the launched countries instead of making a story that understand the 5G network..

What a waste of money buying this phone having a 5G chipset inside but can't use it.

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/78578350/no-5g-connection-with-google-pixel-5?hl=en

 

Να δικαιολογήσω? Χμ... Αγόρασα το Pixel 5 τον Δεκέμβριο, ξέροντας τα "προβλήματα" με το 5G/VoLTE/VoWiFi! Έχω πάρει μέρος σε διάφορα threads του support της Google. Αλλά δε θα πεθάνω κιόλας... Στην τελική αν δω στο μέλλον ότι μου είναι απαραίτητα τα 5G/VoLTE/VoWiFi, θα το πουλήσω, θα το χαρίσω κλπ

 

Τώρα όσον αφορά το 5G και την Γερμανική SIΜ, το αναφέρω σαν παράδειγμα! Στη Γερμανία με το Pixel 4a (5G), Pixel 5 θα έχω την υπηρεσία 5G γιατί το υποστηρίζει και η Google και ο πάροχος! Στην Ελλάδα όχι, γιατί δεν το υποστηρίζει ούτε η Google ούτε και ο πάροχος!

 

Από την άλλη μπορείς να περιμένεις... Όπως θα δεις στον παρακάτω λογαριασμό twitter, σε κάθε update γίνεται προσθήκη πάροχων από την Google, με τελευταίο το Android 12 DP2

 

 

5g-dp2.jpg

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το κινητό 6 μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου. Έψαχνα κάτι με stock android και πολύ καλή κάμερα, και το Pixel μου τα προσφέρει και με τα παραπάνω!

 

Τα Volte και Wi-Fi calling ούτε καν τα γνωρίζω, οπότε δεν μου λείπουν κιόλας! To 5G το πήρα για την wide camera και όχι για το δίκτυο :lol:

Θα με χαροποιούσε βέβαια το γεγονός στο μέλλον να προστεθούν και αυτές οι δυνατότητες, από την στιγμή που υπάρχουν κάτι τέτοιο είναι εύκολα εφικτό από μέρους της εταιρείας.

 

Σε κάθε περίπτωση, για όποιον θεωρεί προτεραιότητα τα παραπάνω (5G, Volte, wifi calling) ας κοιτάξει αλλού.

 

Το μόνο που θα ήθελα έξτρα, θα ήταν είτε περισσότερη μνήμη (μιας και έχω φτάσει ήδη στο 85% του αποθηκευτικού χώρου), είτε μια υποδοχή για κάρτα microSD.

Edited by axel12p
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Έχετε παρατηρήσει ότι με καλώδια τρίτων κατασκευαστών δεν φορτίζει;

Εδώ και χρόνια επενδύω σε καλά καλώδια από καλές μάρκες και από όσα έχω φορτίζει μόνο με αυτό που είναι μάλλον το χειρότερο μου και σε συνδυασμό με αντάπτορα φυσικά.

Έχετε βρει κάποιο καλώδιο μεγάλου μήκους, τρίτου κατασκευαστή που να φορτίζει κανονικά;

Διαβάζω στο Google ότι θέλει PD καλώδιο, αλλά δεν βρίσκω πολλά που να φαίνονται ποιοτικά και να έχουν μεγάλο μήκος.

Η γρήγορη φόρτιση δεν με ενδιαφέρει, για να μην πω ότι την αποφεύγω κιόλας.

Με καλώδιο είχα και εγώ θέμα, μιας και ήθελα ένα USB σε type-C, ώστε να χρησιμοποιώ τους φορτιστές που ήδη είχα (σε σπίτι και αυτοκίνητο) και για να το συνδέω με τον υπολογιστή.

Τελικά βρήκα ένα φτηνό της Hoco το οποίο κάνει άνετα την δουλειά. Και φορτίζει το κινητό και μπορώ να μεταφέρω τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα OnePlus 6 και σκέφτομαι να πάρω το 4a 5G για να έχω το stock Android καθώς είμαι Android dev και θέλω να έχω την τελευταία έκδοση και στο personal device μου. Το βρίσκω από Amazon.de out of stock αλλά διαθέσιμο για αγορά στα 430 και ενώ ξέρω ότι πάω σε κατώτερο CPU, νομίζω το πακέτο overall είναι καλύτερο κινητό και θα με κρατήσει τα επόμενα 3 χρόνια. Κάτι που πρέπει να ξέρω;

 

Τονίζω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το 5G καθώς στην ζωή της συσκευής μαζί μου, δεν πρόκειται να δούμε εγκαταστάσεις και data plans για να το εκμεταλλευτούμε σωστά.

 

Ευχαριστώ

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα, μολις διαβασα στο Reddit οτι πουλανε το Pixel 4a 5g στα 305€ στο γερμανικο Mediamarkt. Για οποιον ενδιαφερεται και εχει γνωστο εκει...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν πάλι οι τιμές.

Είχαν όντως προσφορά το 4a 5g στα 315 ευρώ, αλλά με παραλαβή από τις εγκαταστάσεις τους.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους ιδιοκτήτες της συσκευής.

1. Σε θέμα φωτογραφίας αν το αντικείμενο είναι κινούμενο, πχ ένα μικρό παιδί, έχει επιτυχία στη λήψη, όπως πχ ένα iPhone που λόγω της κινούμενης λήψης το βγάζει ακουνητο; Εμένα το huawei p30 pro που έχω μπορώ να πω ότι με δυσκολεύει αρκετά.

2. Επίσης πως τα πάει σε νυχτερινή λήψη ή σε λήψης εντός χώρου με λεντ φωτισμό;

3. Από μπαταρία πώς πάμε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει βγάλει φωτογραφία με το κινητό αυτό; Λέμε τώρα.

 

Παρε ενα ματι εδω...

 

Flickr Search

 

https://www.reddit.com/r/pixelography/

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα ματι εδω...

 

Flickr Search

 

https://www.reddit.com/r/pixelography/

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ όμορφες. Σε λήψη σε κάνα παιδί ή έστω κάνα σκύλο που τρέχει έχεις γνώση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ προερχόμενος από Huawei Mate 10 pro και μετά p20 pro, τον φοβήθηκα το μικρό αισθητήρα,είναι η πρώτη μου επαφή με πιξελ, και πράγματι το software κάνει θαύματα, σε εσωτερικό χώρο τραβάει καλύτερα από το s21 ultra του κουμπάρου μου, σε πρόσωπα αλλά και σε μικρά παιδιά που κινούνται όλη την ώρα, το εντυπωσιακό είναι τράβηξα βεγκαλικα σ ένα γάμο και ενώ έμπαινε η νυχτερινή λήψη και περίμενα να βγαίνουν όλα θαμπά, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, το βίντεο δεν είναι σε κατηγορία s21 ultra αλλά σίγουρα πολύ καλύτερο από τα Huawei που είχα, η σελφι επίσης κατά πολύ ανώτερη από τα προεγουμενα κινητά που είχα ειδικά το βράδυ, γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το κινητό η μπαταρία δε τελειώνει απλά, καλύτερη και από Huawei , το κινητό είναι σφαίρα αν και θα ήθελα την οθόνη του s21 πάει νεράκι η άτιμη, παιχνίδια δε παίζω βέβαια, το δαχτυλικο θα το ήθελα ένα κλικ πιο γρήγορο στα επίπεδα των προεγουμενων που είχα, το μόνο μου παράπονο που ακόμα δεν έχει λυθεί είναι η βιντεοκληση μέσω βαιμπερ που είναι σε πραγματικά άθλια επίπεδα, βοηθάει να κατεβάσεις το duo που πράγματι εχει πολύ καλύτερη ποιότητα, αλλά αυτό δεν είναι λύση, για τα 399 ευρώ που το είχα πάρει από μιντιαμαρκτ Γερμανίας είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Edited by XP130TD
προσβλητικός χαρακτηρισμός προς άλλο χρήστη
Link to comment
Share on other sites

@nikosll αααυτο ηταν review κυριοι :D

Ψηνομαι να το παρω ως αντικαταστατη στο pixel 3a που εχω... Το 5a αργει και δε ξερουμε ποτε και αν θα ερθει ευρωπη, το 6ρι σιγουρα θα ειναι ακριβο.

Παντως σαν λατρης των βραδυνων φωτο, μπορω να πω οτι το software της Google βαζει τα γυαλια σε πολλα ακριβοτερα κινητα στις βραδυνες...

Να δουλευε το 5g Ελλαδα και να ηξερε και ο τραχανοπλαγιας ο assistant ελληνικα θα ηταν κομπλε...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Και μία ακόμα ερώτηση. Το 4α δίνει και δωρεάν απεριόριστο χώρο στο Google photos ή το έκοψαν και από αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Και μία ακόμα ερώτηση. Το 4α δίνει και δωρεάν απεριόριστο χώρο στο Google photos ή το έκοψαν και από αυτό;
Απεριόριστο χώρο έχεις μόνο στην high quality. Στην original quality έχεις 15GB.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Απεριόριστο χώρο έχεις μόνο στην high quality. Στην original quality έχεις 15GB.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Ναι, στη high quality εννοώ, γιατί σε όλα τα άλλα Android και αυτό το έκοψαν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες με κίνηση μην περιμένεις καλό αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό. Αν θέλεις να σου βγάλω μερικές το απόγευμα. Βγαίνουν κουνημένες μην ακούς τον καθένα που αναφέρει ότι να ναι για να μη χάσει σε μεταπώληση το κινητό... ψάξε youtube αλλιώς σου βγάζω και εγώ

Κατάλαβα. Για να βγάζω το πιτσιρίκι το iPhone είναι μονόδρομος. Ευχαριστώ για το χρόνο σας όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Για να βγάζω το πιτσιρίκι το iPhone είναι μονόδρομος. Ευχαριστώ για το χρόνο σας όλους.

 

η κλεινεις το HDR και αναβεις το φλας το βραδυ... δε γραφει καπου οτι ολες οι φωτο πρεπει σωνει και καλα να ειναι με HDR+ και Nightmode...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας, αξιόπιστο μη μανισιο φορτιστή που να το φορτίζει; Προτιμώ από Ελλάδα, χρησιμοποίησα διάφορους που δεν το φορτιζαν και τρέμω μην χαλάσει ο γνήσιος.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι θέμα καλωδίου και όχι φορτιστή. Από αυτά που δοκίμασα, το καλώδιο που μου δουλεύει είναι ένα της Hoco, με κόστος κάτω από 5€.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...