Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει αναμενόμενο είναι

Αλλά είσαι λίγο υπερβολικός πιστεύω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αναμενόμενο είναι

Αλλά είσαι λίγο υπερβολικός πιστεύω

 

Είσαι καινούριος εδώ μάλλον, θα τον συνηθίσεις. Είναι ατραξιόν εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά είμαι στην αναζήτηση κινητού.. Με ενδιαφέρει κυρίως για social να μην τρώει κολλήματα και για τις κάμερες μπρος - πίσω θα μείνει ευχαριστημένος από αυτό; κοίταζα και το a52 samsung.. Τι κατά έχει αυτό το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι στην αναζήτηση κινητού.. Με ενδιαφέρει κυρίως για social να μην τρώει κολλήματα και για τις κάμερες μπρος - πίσω θα μείνει ευχαριστημένος από αυτό; κοίταζα και το a52 samsung.. Τι κατά έχει αυτό το κινητό;

 

Πόσο το βρίσκεις το 4a?

Πολύ καλό κινητό, έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του

Τα αρνητικά του σχετίζονται κυρίως με την μη επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω από σκρουτζ 327 αλλά θα πάρω το ΦΠΑ γιατι θα κόψω τιμολόγιο και το pixel 300 μεταχειρισμένο για αυτό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.. Αξίζει ή θα το μετανιώσω; και η costume τι διαφορά έχει; δεν γνωρίζω πολλά γενικά ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσο το βρίσκεις το 4a?

Πολύ καλό κινητό, έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του

Τα αρνητικά του σχετίζονται κυρίως με την μη επίσημη εισαγωγή του στην Ελλάδα

 

Το βρίσκω από σκρουτζ 327 αλλά θα πάρω το ΦΠΑ γιατι θα κόψω τιμολόγιο και το pixel 300 μεταχειρισμένο για αυτό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.. Αξίζει ή θα το μετανιώσω; και η costume τι διαφορά έχει; δεν γνωρίζω πολλά γενικά ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω από σκρουτζ 327 αλλά θα πάρω το ΦΠΑ γιατι θα κόψω τιμολόγιο και το pixel 300 μεταχειρισμένο για αυτό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.. Αξίζει ή θα το μετανιώσω; και η costume τι διαφορά έχει; δεν γνωρίζω πολλά γενικά ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το βρίσκω από σκρουτζ 327 αλλά θα πάρω το ΦΠΑ γιατι θα κόψω τιμολόγιο και το pixel 300 μεταχειρισμένο για αυτό είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.. Αξίζει ή θα το μετανιώσω; και η costume τι διαφορά έχει; δεν γνωρίζω πολλά γενικά ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Που το βρίσκεις 327 στο skroutz φίλε μου;Εγώ το βρίσκω καινούργιο από 510.

Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκεις 327 στο skroutz φίλε μου;Εγώ το βρίσκω καινούργιο από 510.

 

Για το a52 4g αναφερόμουν.. Το pixel το βρήκα 300 από έναν γνωστό μεταχειρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 είναι πολύ καλά κινητά

Μεταξύ των 2 ομως αν εξαιρέσεις ίσως την οθόνη και την αυτονομία του a 52 το pixel είναι καλύτερο κινητό

Καλύτερη κάμερα, πιο γρήγορο, updates

Το θέμα με το 4a 5g είναι ότι δε ξέρω αν θα δεις ποτέ 5g στο κινητό σου, η απουσία εγγύησης στην Ελλάδα καθώς και η απουσία volte, wifi call

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 είναι πολύ καλά κινητά

Μεταξύ των 2 ομως αν εξαιρέσεις ίσως την οθόνη και την αυτονομία του a 52 το pixel είναι καλύτερο κινητό

Καλύτερη κάμερα, πιο γρήγορο, updates

Το θέμα με το 4a 5g είναι ότι δε ξέρω αν θα δεις ποτέ 5g στο κινητό σου, η απουσία εγγύησης στην Ελλάδα καθώς και η απουσία volte, wifi call

 

Τι εννοείς με τo wifi call? Καλα και για το 5g μέχρι να αποκτήσουμε στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσα χρόνια θα πάρει αλλά θα με ενδιέφερε το 5g.. Τελικά το πήρα το κινητό τώρα και ο Θεός βοηθός

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το πήρα τώρα έχετε να μου προτείνετε κάποιο τιπ ή κάτι που θα έπρεπε να ξέρω ή κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τo wifi call? Καλα και για το 5g μέχρι να αποκτήσουμε στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσα χρόνια θα πάρει αλλά θα με ενδιέφερε το 5g.. Τελικά το πήρα το κινητό τώρα και ο Θεός βοηθός

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το πήρα τώρα έχετε να μου προτείνετε κάποιο τιπ ή κάτι που θα έπρεπε να ξέρω ή κάποια ρύθμιση;

 

Στα Pixel τηλέφωνα δεν υποστηρίζονται (επί του παρόντος) WiFi calling, VoLTE, 5G...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα Pixel τηλέφωνα δεν υποστηρίζονται (επί του παρόντος) WiFi calling, VoLTE, 5G...

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί ποτέ αυτό; Λέμε τώρα....

Είναι πραγματικά αδιανόητο να δίνεις €500 και €600 για μια συσκευή που δεν πιάνει 5G και στην οποία δεν μπορείς να επωφεληθείς των volte/vowifi.

Κάπως έτσι την πατήσαμε και με το Realme X2 Pro κι όσοι το έχουν, ακόμα περιμένουν

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί ποτέ αυτό; Λέμε τώρα....

Είναι πραγματικά αδιανόητο να δίνεις €500 και €600 για μια συσκευή που δεν πιάνει 5G και στην οποία δεν μπορείς να επωφεληθείς των volte/vowifi.

Κάπως έτσι την πατήσαμε και με το Realme X2 Pro κι όσοι το έχουν, ακόμα περιμένουν

 

Μην το αγοράσεις περιμένοντας να διορθωθεί αυτό. Το κινητό τα σπάει, αν είναι dealbreaker το voLTE και το 5G έχεις άλλες ανάγκες.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλορίζικο. Εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

Όταν λέω vowifi, εννοώ τη δυνατότητα να πραγματοποιείς κλησεις μέσω του wifi όταν το σήμα δεν είναι επαρκές. Πολύ βασικό για εμένα αυτό, που μένω σε μια γειτονιά με ανύπαρκτο σήμα.

Βασικό και το volte, ώστε να μην διακόπτεται το ίντερνετ κάθε φορά που δεχεσαι κλήσεις.

Δε σου κρύβω ότι κι εγώ το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, κυρίως για τις φωτό του.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλορίζικο. Εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

Όταν λέω vowifi, εννοώ τη δυνατότητα να πραγματοποιείς κλησεις μέσω του wifi όταν το σήμα δεν είναι επαρκές. Πολύ βασικό για εμένα αυτό, που μένω σε μια γειτονιά με ανύπαρκτο σήμα.

Βασικό και το volte, ώστε να μην διακόπτεται το ίντερνετ κάθε φορά που δεχεσαι κλήσεις.

Δε σου κρύβω ότι κι εγώ το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, κυρίως για τις φωτό του.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για εμένα αυτά δεν έχουν σημασία γιατί ούτε κακό σήμα έχω στο σπίτι ούτε με ενοχλεί τόσο να μην έχω internet κατά την διάρκεια κλήσης, οπότε δεν το σκέφτηκα καν για να το αγοράσω.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Τότε μια χαρά έπραξες.

Καλορίζικο και πάλι.

Αν δεν είχα καεί με το realme x2 pro, που όλο περίμενα το volte/vowifi να έρθει και πότε δεν ερχόταν, θα το είχα ήδη χτυπησει το 4a.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Αν αποφασίσει κανείς να αποχωριστεί το 4a 5G και το έχει σε κατάσταση βιτρίνας, ας κάνει τον κόπο να μου στείλει ένα πμ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Εστάλη από το Samsung Galaxy S20 FE

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος από χθες ενός 4a 5G.

Προερχόμενος από samsung amoled μια κρυάδα την πήρα, με την έννοια ότι είχα συνηθίσει σε πιο ζωηρά χρώματα και πιο έντονη φωτεινότητα γύρω στο 70% που συνήθως τη ρυθμίζω εγω.

Κατά τα άλλα δηλώνω κατενθουσιασμένος.

Ιδανική διάσταση, βάρος, μέγεθος.

Ο 765 ρολλαρει απίστευτα καλά. Μια που άφησα τον 865 του S20 και μια που έπιασα το pixel. Δεν κατάλαβα καμία ουσιαστική διαφορά.

Μεγάλη έκπληξη η μπαταρία. Κυριολεκτικά του ήπια το αίμα χθες με το που το πήρα στα χέρια μου κι όμως με έβγαλε παλικάρι. Φοβερή διαχείριση.

Επίσης εξαιρετική λήψη σήματος. Πολύ δυνατό σήμα ακόμα κι εντός σπιτιού εδώ στο εξοχικό.

Μένει να δω αν θα καταφέρω να ζήσω με την έλλειψη volte/vowifi.

Δε σας είπα κάτι που δε γνωρίζετε ήδη, απλά σκέφτηκα να γράψω τις εντυπώσεις του πρώτου 24ωρου.

 

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος από χθες ενός 4a 5G.

Προερχόμενος από samsung amoled μια κρυάδα την πήρα, με την έννοια ότι είχα συνηθίσει σε πιο ζωηρά χρώματα και πιο έντονη φωτεινότητα γύρω στο 70% που συνήθως τη ρυθμίζω εγω.

Κατά τα άλλα δηλώνω κατενθουσιασμένος.

Ιδανική διάσταση, βάρος, μέγεθος.

Ο 765 ρολλαρει απίστευτα καλά. Μια που άφησα τον 865 του S20 και μια που έπιασα το pixel. Δεν κατάλαβα καμία ουσιαστική διαφορά.

Μεγάλη έκπληξη η μπαταρία. Κυριολεκτικά του ήπια το αίμα χθες με το που το πήρα στα χέρια μου κι όμως με έβγαλε παλικάρι. Φοβερή διαχείριση.

Επίσης εξαιρετική λήψη σήματος. Πολύ δυνατό σήμα ακόμα κι εντός σπιτιού εδώ στο εξοχικό.

Μένει να δω αν θα καταφέρω να ζήσω με την έλλειψη volte/vowifi.

Δε σας είπα κάτι που δε γνωρίζετε ήδη, απλά σκέφτηκα να γράψω τις εντυπώσεις του πρώτου 24ωρου.

 

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Welcome to the club!

Η οθόνη έχει πολύ ακριβή χρώματα αντί για πολύ εντυπωσιακά. Την έβαλα δίπλα δίπλα με μία οθόνη που είναι καλιμπραρισμένη και είναι πιο αληθοφανή τα χρώματα του Pixel συ σύγκριση με ένα OnePlus 6 που είχα πριν, έχοντας την desktop οθόνη σαν reference. Αυτό με το σήμα το παρατήρησα και εγώ, καθώς μένει η κοπέλα μου σε σπίτι που με το ζόρι έβγαζα κλήση και τώρα πιάνει 4G+

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Ναι, δεν αμφιβάλλω. Η οθόνη είμαι σίγουρος ότι είναι πιο ρεαλιστική στα χρώματά της.

 

Αυτό με το σήμα ισχύει και σκέψου ότι είναι κάτι στο οποίο δε δίνω ιδιαίτερη προσοχή.

Εδώ όμως μιλάμε για εμφανή διαφορά.

Στο εξοχικό όσο είμαι στη βεράντα είμαι ΟΚ. Μέσα στο σπίτι όμως πάντα έχανε.

Τωρα με το pixel, είναι καρφωμένο στο LTE.

 

 

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε την beta 12 και θα δείτε και εκεί ωραία πράγματα.

https://www.google.com/android/beta?hl=el

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Αν και διάβασα αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις, άκρη δεν κατάφερα να βγάλω.

Πως μπορώ όταν βγάζω το "με μια ματιά" ως widget, να μου εμφανίζει και τον καιρό;

Τώρα μου εμφανίζει μόνο ημερομηνία.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Αν και διάβασα αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις, άκρη δεν κατάφερα να βγάλω.

Πως μπορώ όταν βγάζω το "με μια ματιά" ως widget, να μου εμφανίζει και τον καιρό;

Τώρα μου εμφανίζει μόνο ημερομηνία.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση γι' αυτό.

 

Άλλες φορές αν δεν σου εμφανίζει τον καιρό, βάζεις ξανά το widget στην αρχική σου οθόνη και εμφανίζεται ο καιρός.

 

Άλλες φορές όταν δεν δείχνει τον καιρό και είσαι με δεδομένα, αν αλλάξεις σε wifi στον εμφανίζει. Άλλες φορές το αντίστροφο.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

Ευχαριστώ Βάιε.

 

edit: Μόλις εμφάνισε τον καιρό χωρίς να κάνω το παραμικρό.

 

Έπρεπε να ρωτήσω φαίνεται πρώτα.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ένα αρνητικό που εντόπισα κατά την διάρκεια των διακοπών, είναι ότι ανέβαζε σχετικά εύκολα θερμοκρασία, εμφανίζοντας και την σχετική ένδειξη.

 

Μου συνέβη τρεις μέρες συνεχόμενα, κατά την διάρκεια του μεσημεριού, με τις δύο από αυτές να σβήνει κιόλας. :mad:

 

Κυρίως συνέβαινε όταν τραβούσα βίντεο ή χρησιμοποιούσα το gps. Με τα Motorola που είχα τόσα χρόνια, ποτέ δεν μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...