Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι εντελώς εγκυκλοπαιδικά :happy: , ας προσθέσω και εγώ κάτι:

 

Samsung and LG are entering into a historic partnership for OLED panels

 

Y.Γ το γεγονός ότι το iPhone 12 (που θα πουλήσει υπερδιπλάσιες ποσότητες από όλα τα άλλα 12άρια μαζί) έχει διαφορετικό κατασκευαστή οθόνης, λέει από πάρα πολλά, έως τίποτα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν και όντως γίνεται εγκυκλοπαιδικά, προτιμώ τις οθόνες της Samsung από της LG.

 

Εννοείται... :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι εντελώς εγκυκλοπαιδικά :happy: , ας προσθέσω και εγώ κάτι:

 

Samsung and LG are entering into a historic partnership for OLED panels

 

Y.Γ το γεγονός ότι το iPhone 12 (που θα πουλήσει υπερδιπλάσιες ποσότητες από όλα τα άλλα 12άρια μαζί) έχει διαφορετικό κατασκευαστή οθόνης, λέει από πάρα πολλά, έως τίποτα.

Για να μη τα μπερδεύουμε, ας ξεκαθαρίσουμε το εξής: Το άρθρο μιλάει για μεγάλα panel για τηλεοράσεις και αυτό έχει εξήγηση...

 

Ενώ η Samsung είναι ο ηγέτης στις amoled οθόνες για κινητά, η LG έχει το μονοπώλιο στα oled panel τηλεόρασης και αυτό δεν συμβαίνει τυχαία.

 

Η LG έχει αποκλειστικότητα σε πατέντες που τη διευκολύνουν να φτιάχνει μεγάλα oled panel με μικρό / λογικό κόστος, κάτι που δεν έχει η Samsung και αυτό δίνει και την απάντηση σε κάποιους που εύλογα έχουν αναρωτηθεί γιατί δεν έχει η Samsung φτιάξει ακόμα τηλεοράσεις με oled οθόνες όντας πρωτοπόρος στις oled για κινητά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να μη τα μπερδεύουμε, ας ξεκαθαρίσουμε το εξής: Το άρθρο μιλάει για μεγάλα panel για τηλεοράσεις και αυτό έχει εξήγηση...

 

Ενώ η Samsung είναι ο ηγέτης στις amoled οθόνες για κινητά, η LG έχει το μονοπώλιο στα oled panel τηλεόρασης και αυτό δεν συμβαίνει τυχαία.

 

Η LG έχει αποκλειστικότητα σε πατέντες που τη διευκολύνουν να φτιάχνει μεγάλα oled panel με μικρό / λογικό κόστος, κάτι που δεν έχει η Samsung και αυτό δίνει και την απάντηση σε κάποιους που εύλογα έχουν αναρωτηθεί γιατί δεν έχει η Samsung φτιάξει ακόμα τηλεοράσεις με oled οθόνες όντας πρωτοπόρος στις oled για κινητά.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

Όμως, ξεκινάει μια συνεργασία, που ποιός ξέρει πού μπορεί να επεκταθεί - καταλήξει...

Αυτό μόνο.

 

Δεν το ήξερα ότι τα 12άρι φοράει LG. Να πω την αμαρτία μου, ξενέρωσα ελαφρώς. Κυρίως γιατί αυτό που θα πουλήσει φουλ, έχει την "ρετσινιά" της LG.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

Όμως, ξεκινάει μια συνεργασία, που ποιός ξέρει πού μπορεί να επεκταθεί - καταλήξει...

Αυτό μόνο.

 

Δεν το ήξερα ότι τα 12άρι φοράει LG. Να πω την αμαρτία μου, ξενέρωσα ελαφρώς. Κυρίως γιατί αυτό που θα πουλήσει φουλ, έχει την "ρετσινιά" της LG.

 

Επειδή είχα και το 12 mini και το 12 και τώρα το 12 pro μπορώ να πώ ότι εκτός της φωτεινότητας δεν έχω καταλάβει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν περίμενα να έχουν διαφορετικό κατασκευαστή μιας και μιλάμε για πάνελ με καρμπόν specs πέραν του μέγιστου τυπικού brightnes.Πάντως παρόλο τους διαφορετικούς κατασκευαστές, τα πάνελ όλης της σειράς 12 ανεξαιρέτως, παρουσιάζουν όλα την ίδια άσχημη απόχρωση κιτρινιλας (γιατί από κει ξεκίνησε η κουβέντα περί πάνελ), πράγμα που δείχνει ότι δεν φταίνε τα πάνελ αλλά το calibration που έγινε σε αυτά. Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

Ομόλογο ότι δεν περίμενα να έχουν διαφορετικό κατασκευαστή μιας και μιλάμε για πάνελ με καρμπόν specs πέραν του μέγιστου τυπικού brightnes.Πάντως παρόλο τους διαφορετικούς κατασκευαστές, τα πάνελ όλης της σειράς 12 παρουσιάζουν όλα την ίδια άσχημη κιτρινιλα απόχρωσης(γιατί από κει ξεκίνησε η κουβέντα περί πάνελ), πράγμα που δείχνει ότι δεν φταίνε τα πάνελ αλλά το calibration που έγινε σε αυτά.

 

Το οποίο σίγουρα "διορθώνεται" μέσω σοφτγουερ αν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο σίγουρα "διορθώνεται" μέσω σοφτγουερ αν θέλουν.

 

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ.

Έχω ψηθεί λόγο μέγεθους να αλλάξω σε 12pro max και περιμένω μπας και λύσουν αυτό το θέμα αλλιώς θα το είχα πάρει χθες.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hello! Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Υπάρχει κάποιος βασικός λόγος να αποφύγει κανεις την αγορα iphone 12 απο σκρουτζομάγαζο? Πέρα απο την ενδεχόμενη καθυστερηση. Thnx!
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Hello! Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Υπάρχει κάποιος βασικός λόγος να αποφύγει κανεις την αγορα iphone 12 απο σκρουτζομάγαζο? Πέρα απο την ενδεχόμενη καθυστερηση. Thnx!

 

O μόνος λόγος είναι ο δεύτερος χρόνος εγγύησης που παρέχουν οι επίσημοι εγχώριοι Apple authorized resellers. Αλλά και αυτή, είναι εγγύηση που παρέχουν τα συγκεκριμένα καταστήματα, όχι η Apple.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Hello! Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Υπάρχει κάποιος βασικός λόγος να αποφύγει κανεις την αγορα iphone 12 απο σκρουτζομάγαζο? Πέρα απο την ενδεχόμενη καθυστερηση. Thnx!

 

Επίσης δόσεις πχ άτοκες στα μεγάλα καταστήματα αλλά φυσικά με το αζημιωτο

 

Πλέον δεν έχει μέσα φορτιστή οπότε ούτε το θέμα με τον αγγλικό φορτιστή και τον ανταπτορα υπάρχει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος είναι ο δεύτερος χρόνος εγγύησης που παρέχουν οι επίσημοι εγχώριοι Apple authorized resellers. Αλλά και αυτή, είναι εγγύηση που παρέχουν τα συγκεκριμένα καταστήματα, όχι η Apple.

 

 

2χρονια ειναι η εγγυηση ειτε η συσκευη αγοραστει απο skroutz,ειτε απο μεγαλη αλυσιδα,αρκει η συσκευη να ειναι Ευρωπαικη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385624

Προφανως και δεν ειναι εγγυηση που παρεχουν τα συγκεκρικεμαν καταστηματα.....

 

Απλα πολλα σκρουτζομαγαζα πατανε στο οτι ο κοσμος στην Ελλαδα σε οτι εχει να κανει με εγγυησεις και δικαιωματα κοιμαται ορθιος,γιαυτο και ορισμενα απο αυτα συνεχιζουν να κανουν λογο για 1χρονο εγγυηση.

Αναλογως που πουλανε τρελιτσα με την μη εκδοση τιμολογιου.

 

Το κορυφαιο ειναι οτι και οι μεγαλες αλυσιδες πριν λιγα χρονια,και αυτες 1χρονο εγγυηση γραφανε στις σελιδες τους.Τωρα τελευταια(2-3χρονια λογικα)ειναι που το αλλαξανε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν χρειαστείς skroutzομάγαζο να σε καλύψει με δεύτερο χρόνο εγγύηση, να έχεις εύκαιρο το email του συνηγόρου του καταναλωτή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς skroutzομάγαζο να σε καλύψει με δεύτερο χρόνο εγγύηση, να έχεις εύκαιρο το email του συνηγόρου του καταναλωτή.

 

O Συνήγορος έχει απλώς γνωμοδοτικό ρόλο, δεν μπορεί να επιβάλλει πρόστιμα κλπ

Αν θέλετε άμεσο αποτέλεσμα, η λύση ειναι καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή του αρμόδιου Υπουργείου.

 

http://www.mindev.gov.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
O Συνήγορος έχει απλώς γνωμοδοτικό ρόλο, δεν μπορεί να επιβάλλει πρόστιμα κλπ

Αν θέλετε άμεσο αποτέλεσμα, η λύση ειναι καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή του αρμόδιου Υπουργείου.

 

http://www.mindev.gov.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%B7/

 

Εννοείται αυτό. Τα ανωτέρω ειπώθηκαν για να μη φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η φυσικα μπορει καποιος να το ψαξει αυτο ΠΡΙΝ κανει την αγορα,ειτε βλεποντας τι εγγυηση γραφει το καθε μαγαζι,ειτε ρωτωντας πριν κανει την αγορα.

 

Απλα η πλειοψηφια του κοσμου που αγοραζει συνηθως απο σκρουτζομαγαζα,πηγαινει συνηθως στο φθηνοτερο καταστημα που τις περισσοτερες φορες ειναι λιγο οτι να ναι στο κομματι εγγυησης.

 

Αλλιως περιμενει να σκασει καποια προωθητικη ενεργεια οπως εχει αυτη την περιοδο ο Γερμανος/cosmote με καρτες Εθνικης ή mediamarkt με καρτες Πειραιως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κάνω και ερώτηση είχα το 11pro max 64 , έκανα ανταλλαγή με 12 128 !!! Και που έδωσαν 50 ευρώ έκανα καλά ; Εκανα χαζομάρα ;;; Πείτε καμία γνώμη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα θέλω να κάνω και ερώτηση είχα το 11pro max 64 , έκανα ανταλλαγή με 12 128 !!! Και που έδωσαν 50 ευρώ έκανα καλά ; Εκανα χαζομάρα ;;; Πείτε καμία γνώμη

 

Ότι έκανες έκανες. Το θέμα είναι εσένα τι σε εξυπηρετεί στη πράξη, γιατί από θέμα χρημάτων, σωστή συναλλαγή κάνατε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κάνω και ερώτηση είχα το 11pro max 64 , έκανα ανταλλαγή με 12 128 !!! Και που έδωσαν 50 ευρώ έκανα καλά ; Εκανα χαζομάρα ;;; Πείτε καμία γνώμη

 

Αν το 12 128 το πηρες σφραγισμενο μαζι με 50ευρω,τοτε καλα το εδωσες το 11pro max.

Αν το 12 το πηρες μτχ,τοτε δεν εκανες το καλυτερο deal.

 

Βεβαια ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο καποιος κανει αυτη την ερωτηση αφου εχει κανει την ανταλλαγη(δεν ειναι καταστημα να πεις οτι αν αλλαξει γνωμη,το επιστρεφει πισω)και οχι πριν την ανταλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καλό deal. Θεωρώ ότι το 11 Pro Max πιο καλό από το απλό 12άρι. Και το 50αρικο ε δεν είναι και κανένα σοβαρό ποσό.

Βέβαια είναι άποψη μου.

Αν εσύ νιώθεις καλά, μην σε νοιάζει και μην σε επηρεάζει η άποψη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτές οι τοποθετήσεις είναι καθαρά υποκειμενικές. Για παράδειγμα, αν ήθελε μικρότερη συσκευή και με μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο, δεν μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έκανε καλά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καλό deal. Θεωρώ ότι το 11 Pro Max πιο καλό από το απλό 12άρι. Και το 50αρικο ε δεν είναι και κανένα σοβαρό ποσό.

Βέβαια είναι άποψη μου.

Αν εσύ νιώθεις καλά, μην σε νοιάζει και μην σε επηρεάζει η άποψη μας.

 

Καλύτερο συνολικά σαν συσκευή δεν είναι. Το 11μαξ έχει μεγαλύτερη οθόνη και μέγεθος, για κάποιους είναι αρνητικό αυτό για άλλους θετικό, όποτε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορείς να πεις αν υπερτερεί η αν χάνει,ι είναι υποκειμενικό το θέμα. Στο μόνο που υπερτερεί είναι ο τηλεφακος που στο 12αρι απουσιάζει , αν κάποιο δεν τον νοιάζει ο τηλεφακος το 11 μαξ δεν είναι πουθενά καλύτερο από το απλό 12αρι. Το 12αρι που πήρε έχει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο, φαντάζομαι θα έχει και μεγαλύτερο υπόλοιπο εγγύηση όντας νεότερη συσκευή, έχει νεότερο/ταχύτερο chip, έχει 5G, έχει καλύτερο night mode και το έχει σε όλες τις κάμερες και έχει και το νέο ‘box’ design που λογικά θα συνοδεύει και το επόμενο/επόμενα iPhone και δεν θα δείχνει σχεδιαστικά ξεπερασμένο iPhone και σε όλα αυτά πήρε και ένα 50αρικο για τους καφέδες του μήνα. Αν ήθελε πιο μικρή συσκευή και δεν τον ενοιζε ο τηλεφακος έκανε σούπερ deal κατεμε.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το 11 δεν έχει κάτι ips οθόνη; το 12 έχει amoled που είναι καλύτερη η όχι;

 

Ο φίλος μιλάει για σύγκριση με το 11 Pro Max (με OLED οθόνη), όχι το απλό 11άρι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο συνολικά σαν συσκευή δεν είναι. Το 11μαξ έχει μεγαλύτερη οθόνη και μέγεθος, για κάποιους είναι αρνητικό αυτό για άλλους θετικό, όποτε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορείς να πεις αν υπερτερεί η αν χάνει,ι είναι υποκειμενικό το θέμα. Στο μόνο που υπερτερεί είναι ο τηλεφακος που στο 12αρι απουσιάζει , αν κάποιο δεν τον νοιάζει ο τηλεφακος το 11 μαξ δεν είναι πουθενά καλύτερο από το απλό 12αρι. Το 12αρι που πήρε έχει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο, φαντάζομαι θα έχει και μεγαλύτερο υπόλοιπο εγγύηση όντας νεότερη συσκευή, έχει νεότερο/ταχύτερο chip, έχει 5G, έχει καλύτερο night mode και το έχει σε όλες τις κάμερες και έχει και το νέο ‘box’ design που λογικά θα συνοδεύει και το επόμενο/επόμενα iPhone και δεν θα δείχνει σχεδιαστικά ξεπερασμένο iPhone και σε όλα αυτά πήρε και ένα 50αρικο για τους καφέδες του μήνα. Αν ήθελε πιο μικρή συσκευή και δεν τον ενοιζε ο τηλεφακος έκανε σούπερ deal κατεμε.

 

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα φίλε μου όσον αφορά τον τηλεφακό κοίταξε να δεις εντάξει δεν κάνει και παπάδες είναι ωραίο να το έχεις αλλά δεν είναι και τίποτα WoW από την άλλη ήτανε εννιά ημερών το τηλέφωνο χθες το πήρα το μόνο αρνητικό για μένα πραγματικά όμως είναι το θέμα της μπαταρίας τίποτα άλλο, Το μέγεθος να σου πω την αλήθεια μου αρέσει που είναι λίγο μικρότερο και δε με κουράζει πλέον στο χέρι και από την άλλη άμα δεις το ένα είναι 6,1 το άλλο είναι 6,7 εντάξει δεν το λες και καμιά τρελή διαφορά!! Και επίσης το 11 προ Max το πήρα με σύνδεση ζω στο εξωτερικό οπότε μου βγήκε δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,αν εκεί που ζεις,το δίκτυο κινητής έχει καλή κάλυψη,αλλά για εμένα και μόνο που πλέον μπορώ να χρησιμοποιώ άνετα το 12,σε μέρη που πριν με pro max δεν μπορουσα καν να μιλήσω,αξίζει και με το παραπάνω η μετάβαση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...