Jump to content

Poco X3 NFC


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά για τις μέρες!

Περιμένω να έρθει η συσκευή που έχω παραγγείλει και διαβάζω το νήμα να πάρω μια ιδέα.

Έχω ανησυχήσει λίγο. Ένας φίλος έλεγε ότι του φαινόταν πως πιάνει πρώτη φορά Android στα χέρια του. Άλλοι για πολλές διαφημίσεις, για περίεργες ρυθμίσεις, για ρυθμίσεις που δεν βρίσκεις στα μενού.

 

Τελικά τόσο δύστροπη είναι η συσκευή ή το λειτουργικό; Δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που περιμένατε; Είναι ψιλοχάλια για τα specs της;

 

Αν είναι έτσι, να μην την ανοίξω καν και να την βάλω αγγελία σφραγισμένη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά για τις μέρες!

Περιμένω να έρθει η συσκευή που έχω παραγγείλει και διαβάζω το νήμα να πάρω μια ιδέα.

Έχω ανησυχήσει λίγο. Ένας φίλος έλεγε ότι του φαινόταν πως πιάνει πρώτη φορά Android στα χέρια του. Άλλοι για πολλές διαφημίσεις, για περίεργες ρυθμίσεις, για ρυθμίσεις που δεν βρίσκεις στα μενού.

 

Τελικά τόσο δύστροπη είναι η συσκευή ή το λειτουργικό; Δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που περιμένατε; Είναι ψιλοχάλια για τα specs της;

 

Αν είναι έτσι, να μην την ανοίξω καν και να την βάλω αγγελία σφραγισμένη. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα. Στην ίδια θέση είμαι με σένα, περιμένω και εγώ τη συσκευή αλλά ακόμη δεν έχει έρθει.

Στα του κινητού: έχει διαφημίσεις σε system apps οι οποίες όμως απενεργοποιούνται εντελώς από τις ρυθμίσεις (και πάγωμα ένος προγράμματος, msa).

Τι skin που λειτουργεί η xiaomi και οι θυγατρικές της (σαν τρεις βάζω την poco, παρά τα περί δήθεν ανεξαρτητοποίησης) είναι το Miui, βαρύ μεν με πολλές ρυθμίσεις και θέματα όμως, ενώ στις τελευταίες εκδόσεις έχει πλέον ενσωμάτωσή και συρτάρι εφαρμογών που τόσο έλειπε (και για το οποίο έχει κατηγορηθεί πολλάκις). Μην φοβάσαι, δεν είναι δύστροπο, θέλει λίγο όμως εξοικείωση. Τέλος, υπάρχει και εύκολος τρόπος να πάρεις αυτόματα πλήρως backup της παλιάς συσκευής σου για να μη χρειαστείς πολλά, δες το mi mover από το play store!

 

Xiaomi έτυχε και έχω και τώρα ακόμη ενώ το VFM του poco x3 σε αυτή την κατηγορία είναι άπιαστο...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δύσκολο δεν είναι φίλε μου το MIUI. Σιγά μην είναι και πυρηνική φυσική.

Θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα λειτουργικού (miui) φίλοι Coolgreek και @p_k, δεν έχω πρόβλημα. Είχα μέχρι πρόσφατα το Mi 9 lite και είμαι εξοικειωμένος.

Άλλωστε υπάρχει και το Ελληνικό forum της Xiaomi που δίνει τροποποιημένο και ξαλαφρωμένο miui. Επίσης υπάρχουν τρόποι για αρκετό debloat του λειτουργικού.

Οπότε δεν χρειάζεται να προβληματίζομαι. Μια χαρά θα είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

.........ενώ στις τελευταίες εκδόσεις έχει πλέον ενσωμάτωσή και συρτάρι εφαρμογών που τόσο έλειπε (και για το οποίο έχει κατηγορηθεί πολλάκις)....

Το συρτάρι εφαρμογών τι είναι; Πως ενεργοποιείται και σε τι χρησιμεύει;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα λειτουργικού (miui) φίλοι Coolgreek και @p_k, δεν έχω πρόβλημα. Είχα μέχρι πρόσφατα το Mi 9 lite και είμαι εξοικειωμένος.

Άλλωστε υπάρχει και το Ελληνικό forum της Xiaomi που δίνει τροποποιημένο και ξαλαφρωμένο miui. Επίσης υπάρχουν τρόποι για αρκετό debloat του λειτουργικού.

Οπότε δεν χρειάζεται να προβληματίζομαι. Μια χαρά θα είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Το συρτάρι εφαρμογών τι είναι; Πως ενεργοποιείται και σε τι χρησιμεύει;

Αντί να έχεις χύμα τα εικονίδια των εγκατεστημένων εφαρμογών στην επιφάνεια εργασίας, τα έχει μαζεμένα σε ένα "συρτάρι" και διαλέγεις εσύ για ποια από αυτά θα βάλεις συντομεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να έχεις χύμα τα εικονίδια των εγκατεστημένων εφαρμογών στην επιφάνεια εργασίας, τα έχει μαζεμένα σε ένα "συρτάρι" και διαλέγεις εσύ για ποια από αυτά θα βάλεις συντομεύσεις.

Α...ωραία! Μια χαρά μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

171 ευρω στο banggood το 64αρι με κουπονι μολις το τσιμπησα :)

Ωραίος ο νέος!!!

Με το καλό να το παραλάβεις και καλοδούλευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε προσφορά από την cosmote για αναβάθμιση συσκευής 280 ευρώ, οπότε σκέφτομαι να τσιμπίσω το poco x3.

Αυτήν την στιγμή διαθέτω το mi 9 se στην κατοχή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με απογοήτευσε όμως τόσο η μπαταρία του όσο και η έλλειψη micro sd. Σκέφτομαι να δώσω το mi 9 se στην μητέρα μου και να πάω στο poco x3 λοιπόν. Πιστεύεται ότι είναι καλύτερη από το mi 9 se? Η gcam απογειώνει το κινητό; Το θέμα με το ghosting λύθηκε;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω 2 κάρτες Cosmote ... μια κανονική και μία μόνο data... με όποια από τις δύο να αρχίσω να κινούμαι (πχ 200-300 μέτρα από το σπίτι) το τηλέφωνο κάνει reboot (τρελό ε?)

Του βάζω WIND sim.. και κανένα πρόβλημα.. κανένα reboot ..

παίζει κάτι με τις SIM comsote? (3-4 χρόνια τις έχω και σε άλλα τηλέφωνα δουλεύουν μια χαρά)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε με την επαναφορα έγινε κάτι... Και εχω πρόβλημα και με την περιστροφή γιατί δεν γυρίζει η οθόνη ούτε στο Google maps και δεν με βολεύει στο αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί και πριν αλλα σε οθόνη κλειδώματος δεν φαίνονται τα εικονίδια οταν έρχεται μια ειδοποίηση! Ειναι φίλου και έχει δώσει όλα τα permission! Γνωρίζει κάποιος κάτι?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με την επαναφορα έγινε κάτι... Και εχω πρόβλημα και με την περιστροφή γιατί δεν γυρίζει η οθόνη ούτε στο Google maps και δεν με βολεύει στο αυτοκίνητο...

 

Κανένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, δεν λύθηκε δηλαδή;

Από που το έχεις αγοράσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε προσφορά από την cosmote για αναβάθμιση συσκευής 280 ευρώ, οπότε σκέφτομαι να τσιμπίσω το poco x3.

Αυτήν την στιγμή διαθέτω το mi 9 se στην κατοχή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με απογοήτευσε όμως τόσο η μπαταρία του όσο και η έλλειψη micro sd. Σκέφτομαι να δώσω το mi 9 se στην μητέρα μου και να πάω στο poco x3 λοιπόν. Πιστεύεται ότι είναι καλύτερη από το mi 9 se? Η gcam απογειώνει το κινητό; Το θέμα με το ghosting λύθηκε;

 

Εμένα θα μου πει κανείς;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από αναμονή 2+ μηνών, σήμερα παρελήφθη.

Τυχερός κάτοχος η σύζυγος κι εγώ ανέλαβα το σεταρισμα.

Μία απορία που έχω είναι αναφορικά με τις επαφές. Βλέπω ότι έχει ως default εφαρμογή αυτή της Google, η οποία όμως δέχεται να εμφανίζει μόνο τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στο gmail.

Τι μπορούμε να κάνουμε για όσους έχουν τις επαφές του στο hotmail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από αναμονή 2+ μηνών, σήμερα παρελήφθη.

Τυχερός κάτοχος η σύζυγος κι εγώ ανέλαβα το σεταρισμα.

Μία απορία που έχω είναι αναφορικά με τις επαφές. Βλέπω ότι έχει ως default εφαρμογή αυτή της Google, η οποία όμως δέχεται να εμφανίζει μόνο τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στο gmail.

Τι μπορούμε να κάνουμε για όσους έχουν τις επαφές του στο hotmail;

 

Τις εξάγεις από το hotmail και τις εισάγες στο gmail :)

Είναι το πρώτο της android τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Τις εξάγεις από το hotmail και τις εισάγες στο gmail :)

Είναι το πρώτο της android τηλέφωνο;

Όχι. Το (ψιλό)κατέχει.

Άλλη λύση πέραν του να μεταφερθούν στο gmail δεν υπάρχει; Κάποια άλλη εφαρμογή ίσως για τις επαφες;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, δεν λύθηκε δηλαδή;

Από που το έχεις αγοράσει;

 

Δυστυχώς κανένα...

Από bangood το πήρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.εχω στην κατοχή μου το κινητό από εχθές αγορασμενο από infoquest και έχω ένα πρόβλημα,στο YouTube σε βιντεο hdr10 αλλάζει ο φωτισμός σε ποιο κίτρινο.εχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το (ψιλό)κατέχει.

Άλλη λύση πέραν του να μεταφερθούν στο gmail δεν υπάρχει; Κάποια άλλη εφαρμογή ίσως για τις επαφες;

Δοκίμασε το mi mover από το play store... Έχει και βιντεάκια στο ίντερνετ!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω βελτιώσει λίγο τις gcam που είχα στήσει στπ realme 7 pro. Μιας και στη βασική κάμερα έχετε ουσιαστικά ίδιο αισθητήρα (φωτογραφικά), κάντε μια δοκιμή https://t.me/hellasmobiles/338790

 

Φίλος που δοκίμασε σε poco x3 φάνηκε να κάθεται καλά αυτή που λέω για νυχτερινές αλλά ημερήσιες κάτι δεν δούλευσε σωστά στο nr. Δοκιμάστε και βλέπετε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.εχω στην κατοχή μου το κινητό από εχθές αγορασμενο από infoquest και έχω ένα πρόβλημα,στο YouTube σε βιντεο hdr10 αλλάζει ο φωτισμός σε ποιο κίτρινο.εχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα.ευχαριστω
Δεν είναι πρόβλημα. Είναι feature.

Στα γρήγορα η εξήγηση.

 

It's not a problem as the yellow tint is the natural colour and when we play hdr videos the colour in video becomes natural and realistic leading to the formation of yellow tint.

 

Αν κάνεις μια αναζήτηση στον ιστό, θα δεις ότι υπάρχει σε συσκευές που υποστηρίζουν hdr. Κάπου διάβασα πως δεν περνάνε οι συσκευές την πιστοποίηση αν δεν λειτουργεί έτσι, αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα. Είναι feature.

Στα γρήγορα η εξήγηση.

 

It's not a problem as the yellow tint is the natural colour and when we play hdr videos the colour in video becomes natural and realistic leading to the formation of yellow tint.

 

Αν κάνεις μια αναζήτηση στον ιστό, θα δεις ότι υπάρχει σε συσκευές που υποστηρίζουν hdr. Κάπου διάβασα πως δεν περνάνε οι συσκευές την πιστοποίηση αν δεν λειτουργεί έτσι, αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση άρα λογικά όλα είναι έτσι γιατί νόμιζα ότι είναι μόνο το δικό μου.σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...