Jump to content

OnePlus Nord series


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανες επανεκκίνηση? Πάντως τα OnePlus πλην την τελευταία σειρά 9 είχαν θέμα... και στο δικό μου 7 Pro δεν δούλεψε ποτέ το Volte.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

με κοσμοτέ έχω κανονικά απο την πρώτη μέρα πάντως.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

με κοσμοτέ έχω κανονικά απο την πρώτη μέρα πάντως.

Για Wind αναφέρει ο φίλος ;)

Σε Cosmote όλα κομπλέ ήταν και στο 7 Pro.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει και επανεκκίνηση. Τζίφος η δουλειά. Ούτε το 5g εμφανίζεται στις επιλογές του δικτύου (δεν λέω να συνδεθεί), αλλά ούτε καν το εμφανίζει. Μπήκα και από το μενού *#800# και ενεργοποίησα και εκεί μέσα το volte (μήπως δεν έπρεπε; ) και πάλι τίποτα.

 

Καμία άλλη ιδέα;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν έχει πρόβλημα το κινητό σου, να το τσεκάρεις με κάρτα SIM κάποιου φίλου ή γνωστού που έχει ήδη 5G σε οποιοδήποτε δίκτυο, αν δεις τότε ότι δουλεύει με αυτή την SIM, τότε πρέπει να είναι θέμα της κάρτας και για να βεβαιωθείς για αυτό βάλε την δική σου SIM στη συσκευή του φίλου σου.

Αν έχει θέμα η SIM επικοινώνησε με τον πάροχό σου.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει και επανεκκίνηση. Τζίφος η δουλειά. Ούτε το 5g εμφανίζεται στις επιλογές του δικτύου (δεν λέω να συνδεθεί), αλλά ούτε καν το εμφανίζει. Μπήκα και από το μενού *#800# και ενεργοποίησα και εκεί μέσα το volte (μήπως δεν έπρεπε; ) και πάλι τίποτα.

 

Καμία άλλη ιδέα;

 

5G στο Nord με ελληνικά δίκτυα δεν θα δεις αν δεν το ενεργοποιήσουν τα παιδιά απο την 1+

Τι εννοώ; (νομίζω το έχω γράψει και πιο πισω)

στο λογισμικό μέσα υπάρχει ενα "αρχείο" με ποια δίκτυα βλέπει η συσκευή. Τα ελληνικά 5G δίκτυα ΔΕΝ είναι μέσα σε αυτά και χρειάζεται ξεκλείδωμα.

Υπάρχουν οδηγίες για το πως γίνεται αλλά σε κάθε ενημέρωση θα πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία κάθε φορά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει με την διαδικασία ενεργοποίησης του Volte επί εποχής 1+ 7 πρό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477898

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση 11.1.1.3

2021.5 patch

διορθώσεις στην κάμερα

καλύτερη ταχύτητα wifi και μερικά ακόμα γράφει στο changelog.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί το 5G της cosmote σε 1+nord 8/128 (αγορασμένο από μεγάλο... κατάστημα σε Ελλάδα) άμεσα

ή να περιμένουμε πότε θα γίνει συμβατό (αν γίνει);;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα όχι, δεν υπάρχει.

Ανεπίσημα, αν ψήνεσαι να πειράξεις την συσκευή, ναι γίνεται. Όπως και στο 8αρι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χθες επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών στις One plus για το θέμα του 5G η απάντηση η εξής: Edited by tamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα κάτι λιγότερο πραγματικά.

Προσωπικά πάντως, δεν θα το χρησιμοποιήσω.

ΝΑΙ ΟΚ το πλήρωσα, δεν αντιλέγω, αλλά αν κρίνω την αυτονομία της συσκευής με 4G πιστεύω να ειναι 2 φορές χειρότερα μετά.

Ίσως να έχει θέμα η δική μου συσκευή όμως, είτε κατανάλωσης είτε προβληματικής μπαταρίας.

Ιδιαίτερα δε τον πρώτο καιρό που το είχα, ήθελε φόρτιση 2 φορές τη μέρα για πλάκα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου.

Έχει ασχοληθεί κανείς με τη φωτογραφία του συγκεκριμένου κινητού να μου πει εντυπώσεις;

Είτε με gcam, είτε χωρίς.

Γενικά στα €285 σφραγισμένο, θεωρείται ότι είναι τίμια αγορα;

Μιλάω για το Nord 5G.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πετάξω το N10 5G

είναι όλη μέρα κολλημένο.

Υπάρχει κάποιος που του κολλάει συνέχεια?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου.

Έχει ασχοληθεί κανείς με τη φωτογραφία του συγκεκριμένου κινητού να μου πει εντυπώσεις;

Είτε με gcam, είτε χωρίς.

Γενικά στα €285 σφραγισμένο, θεωρείται ότι είναι τίμια αγορα;

Μιλάω για το Nord 5G.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Η κάμερα δεν είναι κάτι το ουάου, για τα χρήματα της είναι σούπερ τίμια και στα χρήματα που το βρίσκεις.

Gcam είχα περάσει πριν κανένα 6 μηνο+ μια έκδοση αλλά δεν είδα τρομερές διαφορές σε σχέση με την εργοστασιακή κάμερα, μόνο στη νυχτερινή λειτουργία δούλευε καλύτερα η Gcam.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... η επιλογή 5G φαίνεται στις ρυθμίσεις της κάρτα SIM σας; Γιατί εμένα μου έχει μόνο μέχρι το 4G στον Προτιμώμενο τύπο δικτύου. 2G / 3G / 4G (αυτόματο)

 

το έχουν κι άλλοι αυτό το πρόβλημα.... https://forums.oneplus.com/threads/after-update-to-11-there-is-no-name-5g-network-and-no-volte-need-fix-ur-software.1425855/

 

Λέτε να είναι της wind ???

Edited by apotsi

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... η επιλογή 5G φαίνεται στις ρυθμίσεις της κάρτα SIM σας; Γιατί εμένα μου έχει μόνο μέχρι το 4G στον Προτιμώμενο τύπο δικτύου. 2G / 3G / 4G (αυτόματο)

 

το έχουν κι άλλοι αυτό το πρόβλημα.... https://forums.oneplus.com/threads/after-update-to-11-there-is-no-name-5g-network-and-no-volte-need-fix-ur-software.1425855/

 

Λέτε να είναι της wind ???

 

το εχω γραψει και σε προηγουμενες σελίδες ειναι περιορισμός και της 1+ και των εταιριων εδω

εχουν μεσα στον κωδικα τους ενα "αρχειο" για το ποια 5G δίκτυα να βλέπουν. Οπότε ο κάθε πάροχος εδώ πετάει το μπαλάκι στον κατασκευαστη και το αναποδο.

Αν θες να δεις 5G στην συσκευή, υπάρχει οδηγός για το τι μπορείς να κάνεις (πειράζοντας κάποια αρχεία συστήματος) αλλα θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που θα παίρνει ενημέρωση η συσκευή.

Αν θες υπάρχουν οδηγίες σε φόρουμς της 1+ για το 8Τ με το συγκεριμένο θέμα. Αν δεις και για το Nord στα αντίστοιχα θέματα, πάλι εκεί σε παραπέμπουν, ίδιες οδηγίες είναι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το OnePlus Nord CE 5G, ειδικά αν έβγαινε με την 12 θα το τσίμπαγα!

Εδώ μπορείς να βρεις την πλούσια έκδοση: https://www.oneplus.com/gr/oneplus-nord-ce-5g

Σαν συσκευή τι λέει; μάλλον ένα πολύ καλό midrange μου φαίνεται

Στο γερμανικό amazon έχει το 8/128 στα 329 ευρώ και το σκέφτομαι...

https://www.amazon.de/dp/B093T7628L?tag=gsmarena0ca-21&linkCode=osi&th=1&psc=1

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει και σε προηγουμενες σελίδες ειναι περιορισμός και της 1+ και των εταιριων εδω

εχουν μεσα στον κωδικα τους ενα "αρχειο" για το ποια 5G δίκτυα να βλέπουν. Οπότε ο κάθε πάροχος εδώ πετάει το μπαλάκι στον κατασκευαστη και το αναποδο.

Αν θες να δεις 5G στην συσκευή, υπάρχει οδηγός για το τι μπορείς να κάνεις (πειράζοντας κάποια αρχεία συστήματος) αλλα θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που θα παίρνει ενημέρωση η συσκευή.

Αν θες υπάρχουν οδηγίες σε φόρουμς της 1+ για το 8Τ με το συγκεριμένο θέμα. Αν δεις και για το Nord στα αντίστοιχα θέματα, πάλι εκεί σε παραπέμπουν, ίδιες οδηγίες είναι.

αύριο φεύγει τελικά για service. δοκιμάστηκε με κάρτες από όλους του παρόχους, οι οποίες την ίδια χρονική στιγμή, στην ίδια περιοχή με μιά Xiaomi mi 10t pro 5G έπαιξαν όλες 5G. Και στο Nord δεν είχε καν την επιλογή για 5G. Θα ζητήσω πίστωση να πάρω κάτι άλλο....

 

απογοητεύτηκα αρκετά....

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

αύριο φεύγει τελικά για service. δοκιμάστηκε με κάρτες από όλους του παρόχους, οι οποίες την ίδια χρονική στιγμή, στην ίδια περιοχή με μιά Xiaomi mi 10t pro 5G έπαιξαν όλες 5G. Και στο Nord δεν είχε καν την επιλογή για 5G. Θα ζητήσω πίστωση να πάρω κάτι άλλο....

 

απογοητεύτηκα αρκετά....

 

Μπορούμε να πάμε σε σέρβις με φυσική παρουσία; Ή το στέλνουμε;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...