Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προτεινόμενες ρυθμίσεις GCam parrot043.

 

fNuaQRZ.jpg

Υπάρχει κάποια gcam που να δουλεύει video και όλοι οι φακοί? macro wide ?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σου δουλεψε το adaway??γιατι εμενα μου λεει symlink from your target to system/etc/hosts is not exciting or incorect...Adaway will not work if it is not pointing to the right file...do you wantto try creating a symlink??..............Ενεργοποιησα και το module στο magisk systemless hosts αλλα τιποτα ειμαι με V11.0.4.0.QJZEUXM version και model:m2003j6b2g,,,και δεν μπορω να καταλαβω κιολας εαν ειναι η version curtana η joyeuse...μεγαλο μπερδεμα γιατι θελω να περασω custom rom και δεν ξερω τι φοραω courtana η joyeuse αν μπορει καποιος να με διαφωτισει ας μου πει.....και επισης ποια εκδοση Adaway δουλευει σωστα να μου πειτε....τωρα εχω την Adaway_40306

 

Καλησπέρα.

Όταν έχεις στα χέρια σου ένα Redmi Note 9 Pro (QJZEUXM ή QJZMIXM), αυτό είναι πάντα το joyeuse. Αντιθέτως, το Redmi Note 9S, είναι το curtana.

2. Εάν δεν λειτουργεί το adaway, το επανεγκαθιστάς, ή περνάς μία άλλη έκδοση.

Σε εμένα δούλεψε (πάντα με το systemless του Magisk ανοικτό - σε τι module αναφέρεσαι; δεν κάνεις κάποιο module απο τα διαθέσιμα του Magisk download, στο μενού ρυθμίσεις του Magisk, ενεργοποιείς το systemless hosts. Αν και νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα, οπότε ok.

3. Σε εμένα λειτουργεί η έκδοση 4.1.0-2ba17108 αν και έχει βγει και μεταγενέστερη έκδοση, σου λέω ποια λειτουργεί σε εμένα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια gcam που να δουλεύει video και όλοι οι φακοί? macro wide ?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Μεχρι στιγμής όχι. Κατά τη γνώμη μου η πιο πλήρης έκδοση αυτή τη στιγμή είναι η parrot043.

Μόνο ο wide δεν δουλεύει

 

Edit.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα το εξής

 

First, you need to unlock the bootloader, and install a root method, like Magisk.

Secondly, you should set SELinux to Permissive or install the Gcam into /system/priv-app; that's the only way the camera will get the needed permissions to make use of the aux cameras. Furthermore, not all Gcam apps will work, you should use some Arnova's builds made to work with external lens, or just use Xcam, or Fu24's builds. If you need more, just search on XDA developers who included aux patch on their builds, better searching in threads of triple/double camera smartphones.

 

Απο νήμα του mi a3

 

Edit 2:

Ψάχνοντας στα παλιά λημέρια βρήκα αυτό

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-9-pro/themes/best-gcam-redmi-note-9-proindia-t4103275

 

Ο dev ισχυρίζεται ότι λειτουργούν όλες οι κάμερες. Δεν την έχω δοκιμάσει

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Mi 8 το οποίο κλείνει 2ετία και ήρθε ώρα για αλλάγη. Αξίζει η μετάβαση σε Note 9 pro; Μου αρέσει η μεγάλη του οθόνη (αν και με προβληματίζει που δεν είναι amoled) και η μπαταρία του. Φοβάμαι μόνο μην ξενερώσω με τις κάμερες (το mi 8 με gcam δεν παιζόταν). Θα με βοηθούσε η γνώμη κυρίως κάποιου που είχε πριν ίδιο κινητό με το δικό μου. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο τηλέφωνο έχεις? Το 9ς ή το 9προ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το 9 pro αν αναφέρεσαι σε εμενα

Link to comment
Share on other sites

το 9 pro αν αναφέρεσαι σε εμενα
Ωραία, εφόσον έχεις το 9 προ τότε το τηλέφωνο σου είναι το joyeuse.

ΠΡΟΣΟΧΉ υπάρχει κίνδυνος μπρικαρισματος αν πειραξεις/προσθέσεις ότι έχει σχέση με curtana (redmi note 9S-αρα διαφορετικό μοντέλο απ' το προ, παρόλο που μοιάζουν)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όταν έχεις στα χέρια σου ένα Redmi Note 9 Pro (QJZEUXM ή QJZMIXM), αυτό είναι πάντα το joyeuse. Αντιθέτως, το Redmi Note 9S, είναι το curtana.

2. Εάν δεν λειτουργεί το adaway, το επανεγκαθιστάς, ή περνάς μία άλλη έκδοση.

Σε εμένα δούλεψε (πάντα με το systemless του Magisk ανοικτό - σε τι module αναφέρεσαι; δεν κάνεις κάποιο module απο τα διαθέσιμα του Magisk download, στο μενού ρυθμίσεις του Magisk, ενεργοποιείς το systemless hosts. Αν και νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα, οπότε ok.

3. Σε εμένα λειτουργεί η έκδοση 4.1.0-2ba17108 αν και έχει βγει και μεταγενέστερη έκδοση, σου λέω ποια λειτουργεί σε εμένα.

εννοώ το module systemless hosts που ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις του magisk....Το 9 pro έχω....απλά ρωτάω γιατί όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου γράφει redmi 9s,, ενώ έχω το pro και είμαι με την 11.0.4 QJZEUXM.....άρα δηλαδή την joyeuse?????Απλά ρωτάω γιατί πήγα να περάσω την linage 17.1 και μου γράφει στην εγκατάσταση ότι αυτή είναι για courtana ενώ ο τύπος που την έφτιαξε στο xda λέει ότι για joyeuse και δεν μπορώ να βγάλω άκρη....Εσύ η όποιος άλλος διαβάσει το ποστ ξέρει κάποια απάντηση??

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία, εφόσον έχεις το 9 προ τότε το τηλέφωνο σου είναι το joyeuse.

ΠΡΟΣΟΧΉ υπάρχει κίνδυνος μπρικαρισματος αν πειραξεις/προσθέσεις ότι έχει σχέση με curtana (redmi note 9S-αρα διαφορετικό μοντέλο απ' το προ, παρόλο που μοιάζουν)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διάβασε το ποστ 2033,,,δεν είδα ότι απάντησες πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

εννοώ το module systemless hosts που ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις του magisk....Το 9 pro έχω....απλά ρωτάω γιατί όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου γράφει redmi 9s,, ενώ έχω το pro και είμαι με την 11.0.4 QJZEUXM.....άρα δηλαδή την joyeuse?????Απλά ρωτάω γιατί πήγα να περάσω την linage 17.1 και μου γράφει στην εγκατάσταση ότι αυτή είναι για courtana ενώ ο τύπος που την έφτιαξε στο xda λέει ότι για joyeuse και δεν μπορώ να βγάλω άκρη....Εσύ η όποιος άλλος διαβάσει το ποστ ξέρει κάποια απάντηση??

 

QJZEUXM=Redmi Note 9 Pro. Και να έχεις το Pro, και υποθετικά να προσπαθούσες να φλασάρεις rom του 9S, δε θα φλάσαρε η rom. Είναι άλλοι οι drivers, ο κώδικας της Rom.

Κάποιο bug είναι και σου δείχνει 9S κατά τη σύνδεση στον υπολογιστή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

QJZEUXM=Redmi Note 9 Pro. Και να έχεις το Pro, και υποθετικά να προσπαθούσες να φλασάρεις rom του 9S, δε θα φλάσαρε η rom. Είναι άλλοι οι drivers, ο κώδικας της Rom.

Κάποιο bug είναι και σου δείχνει 9S κατά τη σύνδεση στον υπολογιστή.

Βασίλη άρα με τις custom rom τι γίνεται??όπως διάβασες πριν που πήγα να βάλω την linage 17.1?? σαν δοκιμή και μου έλεγε ότι είναι για joyeuse και μόλις την έβαζα έλεγε ότι έχω την courtana.Παρεπιπτοντως συνεχίζει το πρόβλημα με το adaway και την version που μου είπες,,,μου γράφει not enough pace in this partition και να αλλάξω την διαδρομή try changing the target host file.......

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άρα με τις custom rom τι γίνεται??όπως διάβασες πριν που πήγα να βάλω την linage 17.1?? σαν δοκιμή και μου έλεγε ότι είναι για joyeuse και μόλις την έβαζα έλεγε ότι έχω την courtana.Παρεπιπτοντως συνεχίζει το πρόβλημα με το adaway και την version που μου είπες,,,μου γράφει not enough pace in this partition και να αλλάξω την διαδρομή try changing the target host file.......
Πρόσεχε τι κάνεις μην γυρεύεις τον μπελά σου αν σου μείνει στο χέρι που έχει συμβεί με αρκετούς έμπλεξες......

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άρα με τις custom rom τι γίνεται??όπως διάβασες πριν που πήγα να βάλω την linage 17.1?? σαν δοκιμή και μου έλεγε ότι είναι για joyeuse και μόλις την έβαζα έλεγε ότι έχω την courtana.Παρεπιπτοντως συνεχίζει το πρόβλημα με το adaway και την version που μου είπες,,,μου γράφει not enough pace in this partition και να αλλάξω την διαδρομή try changing the target host file.......

 

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις κάποια αστάθεια λογισμικού, και πρόσεξε μη πάρεις το κινητό στο χέρι με brick. Δεν έχει καθίσει καλά η rom στη συσκευή σου. Προσπάθησε να φλασάρεις με το Mi Flash την Official rom απο το mi.com, με clean install, και έπειτα θα δουλέψει το adaway (αφού ξεκλειδώσεις εκ νέου και το root-άρεις). Στο λέω εμπειρικά.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις κάποια αστάθεια λογισμικού, και πρόσεξε μη πάρεις το κινητό στο χέρι με brick. Δεν έχει καθίσει καλά η rom στη συσκευή σου. Προσπάθησε να φλασάρεις με το Mi Flash την Official rom απο το mi.com, με clean install, και έπειτα θα δουλέψει το adaway (αφού ξεκλειδώσεις εκ νέου και το root-άρεις). Στο λέω εμπειρικά.
και εγω εμπειρικα μιλαω τα εχω κανει αυτα που λες με το miflash και fastboot rom και clean install..ααχολουμαι χρονια με αναβαθμισεις σε συσκευες,,,,,απλα αυτο με το partition στο adaway πρωτη φορα μου συμβαινει
Link to comment
Share on other sites

και εγω εμπειρικα μιλαω τα εχω κανει αυτα που λες με το miflash και fastboot rom και clean install..ααχολουμαι χρονια με αναβαθμισεις σε συσκευες,,,,,απλα αυτο με το partition στο adaway πρωτη φορα μου συμβαινει

 

Θα είναι η πρώτη σου φορά μάλλον με Android 10 και dynamic partitions

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι η πρώτη σου φορά μάλλον με Android 10 και dynamic partitions

δεν ειχα θεμα μεχρι και πριν 20 μερες σε android 10 με redmi note 8 pro,,,,αν ξερεις κατι σχετικα πες μου.

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα θεμα μεχρι και πριν 202 μερες σε android 10 με redmi note 8 pro,,,,αν ξερεις κατι σχετικα πες μου.

 

Προφανώς εννοείς 20 ημέρες. Δεν είχες θέμα επειδή στις συσκευές που έρχονται με προεγκατεστημένο το Android 10, αντιμετωπίζουν το ζήτημα με τα dynamic partitions, και όχι οι συσκευές που το πήραν ως update.

 

Προφανώς με unofficial TWRP έκανες το root, το adaway λειτουργεί με τη μέθοδο που έχουμε γράψει στους οδηγούς root εδώ, με τη βοήθεια των παιδιών.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς 20 ημέρες. Δεν είχες θέμα επειδή στις συσκευές που έρχονται με προεγκατεστημένο το Android 10, αντιμετωπίζουν το ζήτημα με τα dynamic partitions, και όχι οι συσκευές που το πήραν ως update.

 

Προφανώς με unofficial TWRP έκανες το root, το adaway λειτουργεί με τη μέθοδο που έχουμε γράψει στους οδηγούς root εδώ, με τη βοήθεια των παιδιών.

ναι με unofficial TWRP εκανα το root
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναφέρει πολλές φόρες εδώ μέσα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ότι Android είχες ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ στο 10, όπως σου έγραψε και ο Βασίλης το πρόβλημα είναι για τις συσκευές ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ που κυκλοφόρησαν με Android 10.

Για αυτό και η Ομάδα του TWRP δεν έχει ακόμα recovery για καμιά τέτοια συσκευή.

Αυτό το unoficial Twrp είναι από κινέζικη ομάδα ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, δεν ξέρει κανείς τι περιέχει μέσα και με ξεκλείδωτο bootloader δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη ασφαλείας, έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Εδώ έχουμε τους Super, Dynamic Partitions, που ένα Partition μπορεί να περιέχει ΠΟΛΛΑ ποιο μικρά Partitions, και επίσης το μέγεθος του Partition μπορεί να μεταβληθεί κατά βούληση από το σύστημα.

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναφέρει πολλές φόρες εδώ μέσα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ότι Android είχες ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ στο 10, όπως σου έγραψε και ο Βασίλης το πρόβλημα είναι για τις συσκευές ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ που κυκλοφόρησαν με Android 10.

Για αυτό και η Ομάδα του TWRP δεν έχει ακόμα recovery για καμιά τέτοια συσκευή.

Αυτό το unoficial Twrp είναι από κινέζικη ομάδα ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, δεν ξέρει κανείς τι περιέχει μέσα και με ξεκλείδωτο bootloader δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη ασφαλείας, έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Εδώ έχουμε τους Super, Dynamic Partitions, που ένα Partition μπορεί να περιέχει ΠΟΛΛΑ ποιο μικρά Partitions, και επίσης το μέγεθος του Partition μπορεί να μεταβληθεί κατά βούληση από το σύστημα.

μαλιστα οποτε root πρεπει να γινει με τις οδηγιες στην 1η σελιδα,,,,εχει δοθει ο κωδικας ωστε να βγαλουν οι devlopers custom roms??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Mi 8 το οποίο κλείνει 2ετία και ήρθε ώρα για αλλάγη. Αξίζει η μετάβαση σε Note 9 pro; Μου αρέσει η μεγάλη του οθόνη (αν και με προβληματίζει που δεν είναι amoled) και η μπαταρία του. Φοβάμαι μόνο μην ξενερώσω με τις κάμερες (το mi 8 με gcam δεν παιζόταν). Θα με βοηθούσε η γνώμη κυρίως κάποιου που είχε πριν ίδιο κινητό με το δικό μου. Ευχαριστώ.

Καλύτερα να κοιτάξεις το Mi Note 10 Lite. Αυτό πιστεύω πως ταιριάζει στην περίπτωσή σου αφού θέλεις καλή οθόνη- κάμερα.

Το Note 9 pro υστερεί σ' αυτούς τους τομείς. Το Mi Note 10 Lite έχει amoled οθόνη και 64άρα SONY κάμερα!!!

Δες σύγκριση https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-mi-note-10-lite,xiaomi-redmi-note-9-pro

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κοιτάξεις το Mi Note 10 Lite. Αυτό πιστεύω πως ταιριάζει στην περίπτωσή σου αφού θέλεις καλή οθόνη- κάμερα.

Το Note 9 pro υστερεί σ' αυτούς τους τομείς. Το Mi Note 10 Lite έχει amoled οθόνη και 64άρα SONY κάμερα!!!

Δες σύγκριση https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-mi-note-10-lite,xiaomi-redmi-note-9-pro

Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με κολλάει με το note 10 lite είναι η curved οθόνη γι'αυτό σκεφτόμουν ως εναλλακτική το note 9 pro. Είδομεν! Το πολύ πολύ να κρατήσω το δικό μου όσο αντέξει και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με κολλάει με το note 10 lite είναι η curved οθόνη γι'αυτό σκεφτόμουν ως εναλλακτική το note 9 pro. Είδομεν! Το πολύ πολύ να κρατήσω το δικό μου όσο αντέξει και βλέπουμε!

Αυτή πιστεύω είναι η σωστή κίνηση από το να συμβιβαστείς... ειδικά στην οθόνη το Redmi Note 9 Pro είναι αρκετά πίσω.

Εγώ να καταλάβεις λόγω οθόνης κυρίως, προτίμησα το Redmi Note 8 Pro κι ας χάσω την αναβάθμιση σε Android 11 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με κολλάει με το note 10 lite είναι η curved οθόνη γι'αυτό σκεφτόμουν ως εναλλακτική το note 9 pro. Είδομεν! Το πολύ πολύ να κρατήσω το δικό μου όσο αντέξει και βλέπουμε!
Όπως σου είπε ο φίλος mi note 10 lite με κλειστά μάτια,καλύτερο και από το 8 και από το 9 pro σε κάμερες,οθόνη, σε όλα σχεδόν.Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν παίρνει κάρτα sd ,οπότε αν το πάρεις να κοιτάξεις την 128 έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε ο φίλος mi note 10 lite με κλειστά μάτια,καλύτερο και από το 8 και από το 9 pro σε κάμερες,οθόνη, σε όλα σχεδόν.Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν παίρνει κάρτα sd ,οπότε αν το πάρεις να κοιτάξεις την 128 έκδοση.

 

Σ αυτη τη περίπτωση πλησιάζεις στο poco f2.

Για λίγα χρήματα.

(καπου το ειδα κατω απο 350)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...