Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις κάποια αστάθεια λογισμικού, και πρόσεξε μη πάρεις το κινητό στο χέρι με brick. Δεν έχει καθίσει καλά η rom στη συσκευή σου. Προσπάθησε να φλασάρεις με το Mi Flash την Official rom απο το mi.com, με clean install, και έπειτα θα δουλέψει το adaway (αφού ξεκλειδώσεις εκ νέου και το root-άρεις). Στο λέω εμπειρικά.

βασιλη επανερχομαι σχετικα με custom roms ξερεις κατι??εχεις δει καποια που να δουλευει σε εμας??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

βασιλη επανερχομαι σχετικα με custom roms ξερεις κατι??εχεις δει καποια που να δουλευει σε εμας??

 

Custom roms υπάρχουν, όμως δεν περνάμε καμία και άρα ούτε συστήνουμε και καμία, επειδή δεν υπάρχει official TWRP Recovery απο την official ομάδα αυτού.

Λόγω της θέσης μου εδώ, δε μπορώ να προτείνω μια custom της custom (unofficial TWRP) recovery, η οποία το πιθανότερο είναι ότι θα είναι κλειστού κώδικα και άρα δε γνωρίζω τι μπορεί να παρακολουθεί ο καθένας στη συσκευή μου, ή το πιο απλό, το τι αστάθεια ενδέχεται να έχει ως recovery.

 

Όταν βγει (δε ξέρω πλέον εάν είναι χλωμό) η Official twrp, θα σου προτείνω όσες rom θέλεις.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Custom roms υπάρχουν, όμως δεν περνάμε καμία και άρα ούτε συστήνουμε και καμία, επειδή δεν υπάρχει official TWRP Recovery απο την official ομάδα αυτού.

Λόγω της θέσης μου εδώ, δε μπορώ να προτείνω μια custom της custom (unofficial TWRP) recovery, η οποία το πιθανότερο είναι ότι θα είναι κλειστού κώδικα και άρα δε γνωρίζω τι μπορεί να παρακολουθεί ο καθένας στη συσκευή μου, ή το πιο απλό, το τι αστάθεια ενδέχεται να έχει ως recovery.

 

Όταν βγει (δε ξέρω πλέον εάν είναι χλωμό) η Official twrp, θα σου προτείνω όσες rom θέλεις.

 

Ευχαριστώ.

δεν εχουν δωσει τον κωδικα προς τα εξω?..........βλεπω οτι υπαρχουν custom roms απλα δεν ξερω ποια να περασω και επισης ειναι και αυτο το θεμα με το twrp οποτε προσωρινα τα ξεχναμε δηλαδη,,,και φαντασου οτι αφησα το redmi note 8 pro λογω οτι υπηρχε θεμα με τις custom roms και του κωδικα και πηγα στο 9 pro...
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν δωσει τον κωδικα προς τα εξω?..........βλεπω οτι υπαρχουν custom roms απλα δεν ξερω ποια να περασω και επισης ειναι και αυτο το θεμα με το twrp οποτε προσωρινα τα ξεχναμε δηλαδη,,,και φαντασου οτι αφησα το redmi note 8 pro λογω οτι υπηρχε θεμα με τις custom roms και του κωδικα και πηγα στο 9 pro...

 

Δε γνωρίζω εάν είναι θέμα το εάν έχουν δώσει τον κώδικα, ή εάν απλά είναι δύσκολο λόγω των dynamic partitions να φτιάξει η ομάδα TWRP την recovery.

Κάθε διαμέρισμα, αποτελείται απο μικρότερα άλλα partitions, οπότε ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται δραματικά.

 

Στο Redmi Note 8 Pro ήταν άλλα τα προβλήματα, λόγω επεξεργαστή, εδώ δεν ευθύνεται ο επεξεργαστής, αλλά η προεγκατεστημένη έκδοση Android.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω εάν είναι θέμα το εάν έχουν δώσει τον κώδικα, ή εάν απλά είναι δύσκολο λόγω των dynamic partitions να φτιάξει η ομάδα TWRP την recovery.

Κάθε διαμέρισμα, αποτελείται απο μικρότερα άλλα partitions, οπότε ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται δραματικά.

 

Στο Redmi Note 8 Pro ήταν άλλα τα προβλήματα, λόγω επεξεργαστή, εδώ δεν ευθύνεται ο επεξεργαστής, αλλά η προεγκατεστημένη έκδοση Android.

μαλιστα αν εχεις η ακουσεις κανα νεοτερο σχετικα με τις custom roms και custom twrp πες το εδω στο νημα το ιδιο και εγω...βλεπω οτι εισαι πειραια στα παλια μου τα λημερια :) να σαι καλα,,,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν δωσει τον κωδικα προς τα εξω?..........βλεπω οτι υπαρχουν custom roms απλα δεν ξερω ποια να περασω και επισης ειναι και αυτο το θεμα με το twrp οποτε προσωρινα τα ξεχναμε δηλαδη,,,και φαντασου οτι αφησα το redmi note 8 pro λογω οτι υπηρχε θεμα με τις custom roms και του κωδικα και πηγα στο 9 pro...
Ότι ποιο καινούργιο και χειρότερα ότι αφορά roms κτλ ότι έκανες παλιά με backup restore κτλ ΞΕΧΑΣΕ τα σήμερα δεν γίνονται αυτά.

Άσχετο να σε ρωτήσω κάτι τι δεν κάνει το miui που ψάχνεις να το βρεις στην custom rom περίεργος είμαι, να το έλεγες κάποτε το καταλαβαίνω, που όλοι βάζαμε custom γιατί η stock δεν είχε τίποτε και κάναμε root και βάζαμε Xposed modules και όλα τα συναφή.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα αν εχεις η ακουσεις κανα νεοτερο σχετικα με τις custom roms και custom twrp πες το εδω στο νημα το ιδιο και εγω...βλεπω οτι εισαι πειραια στα παλια μου τα λημερια :) να σαι καλα,,,σε ευχαριστω

 

Μόλις (και εάν) βγει η official TWRP, να είσαι σίγουρος ότι πρώτοι θα την περασουμε, και φυσικά θα το αναφέρουμε.

 

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι ποιο καινούργιο και χειρότερα ότι αφορά roms κτλ ότι έκανες παλιά με backup restore κτλ ΞΕΧΑΣΕ τα σήμερα δεν γίνονται αυτά.

Άσχετο να σε ρωτήσω κάτι τι δεν κάνει το miui που ψάχνεις να το βρεις στην custom rom περίεργος είμαι, να το έλεγες κάποτε το καταλαβαίνω, που όλοι βάζαμε custom γιατί η stock δεν είχε τίποτε και κάναμε root και βάζαμε Xposed modules και όλα τα συναφή.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό είναι φίλε Leo. Δεν είναι τι δεν κάνει. Δε θέλουν αυτά που κάνει. Σεβαστό βέβαια. Προτιμούν πολλοί το Pure Android. Προσωπικά σαν Βασίλης έχω τρέλα με το customized του MiUi, μου αρέσει εκεί να χάνομαι στις ρυθμίσεις. Το MiUi δεν είναι για όλους, και σίγουρα απαιτεί ανθρώπους οι οποίοι πρέπει να έχουν το μυαλό τους απασχολημένο στο κινητό, με ρυθμίσεις. Ο άλλος θέλει μια out of the box εμπειρία, και το MiUi δεν τη δίνει, με το να προσπαθείς να δώσεις άδειες για να έχεις ειδοποιήσεις ή να χάνονται στα υπομενού του. Κάτι που το stock Android παρέχει τα ακριβώς αντίστροφα απο αυτά.

 

Όχι ότι πρέπει συνέχεια να ρυθμίζεις, δεν συμβαίνει αυτό. Αλλά αυτές τις λίγες φορές που θα χρειαστεί, ο άλλος δε το θέλει να χάνεται στις ρυθμίσεις. Δε το λέω για τον φίλο olympiakos. Γενικά μιλώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε και το project Android One τι ωραία που περπάτησε όλοι το παρατήσαμε από την Google μέχρι την Xiaomi.

Εγώ προσωπικά είμαι ασφαλής όταν περνά από το χέρι μου να δώσω ότι δικαιώματα θέλω σε κάθε εφαρμογή παλιά βάζαμε Xposed module για να το καταφέρουμε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια θήκη σιλικόνης προτείνετε γιατί η μαμίσια δε μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστη.

Εγώ από την πρώτη μέρα έχω βάλει μια της spigen και δεν την αλλάζω.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι στα των καμερών.

Αυτή τη στιγμή, πέρα από τη stock, έχω την τελευταία έκδοση tr και parrot.

Χωρίς να έχω φοβερές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, διαπιστώνω ότι σε συνθήκες καλού φωτισμού η stock camera δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τις εκάστοτε gcam.

Έχοντας το hdr στο αυτόματο και το ΑΙ πάντα ενεργοποιημένο, βγάζει εξαιρετικές φωτό.

Πιο κοντά στη φιλοσοφία της stock, νομίζω ότι είναι του parrot. Έχουν κάπως πιο σκληρή αντίθεση και οι φωτό είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις.

Αντίθετα η tr μου δίνει την εντύπωση ότι περνάει ένα φιλμ πάνω από τη φωτό, το οποίο την κάνει να δείχνει πιο "ήσυχη".

Σε κάθε περίπτωση όμως, βγάζει κι αυτή καταπληκτικές φωτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη μέρα έχω βάλει μια της spigen και δεν την αλλάζω.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι στα των καμερών.

Αυτή τη στιγμή, πέρα από τη stock, έχω την τελευταία έκδοση tr και parrot.

Χωρίς να έχω φοβερές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, διαπιστώνω ότι σε συνθήκες καλού φωτισμού η stock camera δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τις εκάστοτε gcam.

Έχοντας το hdr στο αυτόματο και το ΑΙ πάντα ενεργοποιημένο, βγάζει εξαιρετικές φωτό.

Πιο κοντά στη φιλοσοφία της stock, νομίζω ότι είναι του parrot. Έχουν κάπως πιο σκληρή αντίθεση και οι φωτό είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις.

Αντίθετα η tr μου δίνει την εντύπωση ότι περνάει ένα φιλμ πάνω από τη φωτό, το οποίο την κάνει να δείχνει πιο "ήσυχη".

Σε κάθε περίπτωση όμως, βγάζει κι αυτή καταπληκτικές φωτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Όπως έχω ανεβάσει συγκριτικές φώτο στον οδηγό της trCamera, όπως ακριβώς λες, τονίζει πιο κορεσμένα τα χρώματα ή stock, δίνει -έστω και τη μικρή- αίσθηση του αφύσικου. Προσωπικά προτιμώ τον πιο φυσικό κορεσμό της εν λόγω custom camera app. Ποιοτικά ναι, σε συνθήκες ημέρας είναι πραγματικά εξαιρετική η stock.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασιλη σου δουλευουν οι εφαρμογες για ηχογραφηση κλησεων? 1- ACR και

2. True Phone Dialer & Contacts & Call Recorder.....εμενα οχι.υπαρχει καποια αλλη που να δουλευει σιγουρα??

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο την V11.0.4.0.QJZEUXM περαστηκε η V11.0.4.0.QJZMIXM (fastboot) απο .eu, με το "μαμα" recovery, εγινε root και ολα δουλευουν ρολοι. με ηχογραφηση κλησεων πανω απο τον default dialer, καθαρο απο "περιττες" εφαρμογες..

 

edit: οσοι θελουν μεγαλυτερη ενταση στο ακουστικο μπορουν να αλλαξουν τα παρακατω απο το αρχειο system/vendor/etc/mixer_paths.xml

μετα την αλλαγη, επανεκκινηση

 

https://prnt.sc/twmo6q

https://prnt.sc/twmnuw

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

βασιλη σου δουλευουν οι εφαρμογες για ηχογραφηση κλησεων? 1- ACR και

2. True Phone Dialer & Contacts & Call Recorder.....εμενα οχι.υπαρχει καποια αλλη που να δουλευει σιγουρα??

 

Ας πάμε πρώτα στην ACR. Δε παίζει να μη λειτουργεί, όχι ότι δε σε πιστεύω, απλά εννοώ ότι κάτι δεν κάνεις καλά. Έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις; θέλει σετάρισμα. Μπορείς στην ACR να μου πεις τι settings έχεις κάνει για την ηχογράφηση; Και θα σου πω με τη σειρά μου τις σωστές εάν έχεις κάνει κάτι λάθος.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας πάμε πρώτα στην ACR. Δε παίζει να μη λειτουργεί, όχι ότι δε σε πιστεύω, απλά εννοώ ότι κάτι δεν κάνεις καλά. Έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις; θέλει σετάρισμα. Μπορείς στην ACR να μου πεις τι settings έχεις κάνει για την ηχογράφηση; Και θα σου πω με τη σειρά μου τις σωστές εάν έχεις κάνει κάτι λάθος.
εσωτερ..προγ. αναπαρ.. ανοιχτο

βασιλη απο οτι βλεπω και αυτα που ηχογραφησε δεν ακουγονται καθολου,,,εσυ τι settings εχεις??

Link to comment
Share on other sites

βασιλη σου δουλευουν οι εφαρμογες για ηχογραφηση κλησεων? 1- ACR και

2. True Phone Dialer & Contacts & Call Recorder.....εμενα οχι.υπαρχει καποια αλλη που να δουλευει σιγουρα??

 

Σου έγραψα πριν ΚΑΜΜΙΑ όλες γράφουν από μικρόφωνο οπότε ο ομιλητής ΔΕΝ ακούγεται, μόνο ανοιχτή ακρόαση η άλλη EU ROM

( Εγώ βαρέθηκα να δοκιμάζω δεν ξέρω και πόσες δοκίμασα ), πρέπει να το υποστηρίζει η ROM για να γράφει από Line και όχι από Mic.

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα πριν ΚΑΜΜΙΑ όλες γράφουν από μικρόφωνο οπότε ο ομιλητής ΔΕΝ ακούγεται, μόνο ανοιχτή ακρόαση η άλλη EU ROM

( Εγώ βαρέθηκα να δοκιμάζω δεν ξέρω και πόσες δοκίμασα ), πρέπει να το υποστηρίζει η ROM για να γράφει από Line και όχι από Mic.

οποτε μοναδικη λυση ειναι να περαστει η V11.0.4.0.QJZMIXM,,,,και θα δουλευει η δικη του ηχογραφιση?? η πρεπει να βαλω εφαρμογη??π.χ. ACR??

Link to comment
Share on other sites

οποτε μοναδικη λυση ειναι να περαστει η V11.0.4.0.QJZMIXM,,,,και θα δουλευει η δικη του ηχογραφιση?? η πρεπει να βαλω εφαρμογη??π.χ. ACR??

 

Έχει το MIUI Dialer οπότε γράφει από μόνο του όπως στα παλιά μοντέλα.

Πρόσεξε δεν ξέρω αν έχεις Global Rom η EU αν έχεις ΕU δεν ξέρω αν μπορεί να περαστεί Global

Υποχρεωτικά Unlock Bootloader ---> LRTWRP ( σηκώνει συζήτηση ) ----> EU Recovery Rom Flashing ------> Magisk ( Aλλιώς δεν δουλεύουν οι τραπεζικές εφαρμογές ). Ψιλομπέρδεμα .....

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

οποτε μοναδικη λυση ειναι να περαστει η V11.0.4.0.QJZMIXM,,,,και θα δουλευει η δικη του ηχογραφιση?? η πρεπει να βαλω εφαρμογη??π.χ. ACR??

 

η δικη του...

Link to comment
Share on other sites

Έχει το MIUI Dialer οπότε γράφει από μόνο του όπως στα παλιά μοντέλα.

Πρόσεξε δεν ξέρω αν έχεις Global Rom η EU αν έχεις ΕU δεν ξέρω αν μπορεί να περαστεί Global

Υποχρεωτικά Unlock Bootloader ---> LRTWRP ( σηκώνει συζήτηση ) ----> EU Recovery Rom Flashing ------> Magisk ( Aαλλιώς δεν δουλεύουν οι τραπεζικές εφαρμογές ). Ψιλομπέρδεμα .....

μου κανει εντυπωση γιατι στο redmi note 8 pro που ειχα βαλει την global MIXM στην αρχη δουλευε αλλα μετα απο καμια βδομαδα σταματησε να δουλευει,,,,εσενα σου δουλευει κανονικα απο την αρχη που εβαλες την MIXM???

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πιο πριν....

για να πας απο EU σε GLOBAL ΔΕΝ χρειαζεται twrp. εννοειται χρειαζεται unlock bootloader, οπως παντα χρειαζεται για αλλη rom.

υπαρχει εκδοση fastboot απο .eu που η μεταβαση γινεται παιχνιδακι. (χανοντε ολα τα δεδομενα, backup αρχειων επιβαλλεται)

μετα root, ο τροπος ειναι γνωστος και παντου ιδιος, ειτε απο εδω οδηγος ειτε απο xda.. τραπεζες παιζουν μια χαρα κι ας μην περναει το CTS..

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πιο πριν....

για να πας απο EU σε GLOBAL ΔΕΝ χρειαζεται twrp. εννοειται χρειαζεται unlock bootloader, οπως παντα χρειαζεται για αλλη rom.

υπαρχει εκδοση fastboot απο .eu που η μεταβαση γινεται παιχνιδακι. (χανοντε ολα τα δεδομενα, backup αρχειων επιβαλλεται)

μετα root, ο τροπος ειναι γνωστος και παντου ιδιος, ειτε απο εδω οδηγος ειτε απο xda.. τραπεζες παιζουν μια χαρα κι ας μην περναει το CTS..

ναι δεν υπαρχει θεμα τα ξερω ολα αυτα οι εφαρμογες απο τραπεζες δεν με νοιαζουν,,αρκει να ξερω οτι δουλευει η ηχογραφηση κλησεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...