Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για την κουβεντα που ειχατε πιο πανω (εχω βαλει και αλλες Photos πιο παλια ) η διαφορα της Gcam με τις ρυθμισεις που εδωσε ο jpower73 και της στοκ στις βραδινές ωρες ειναι μερα με την νυχτα ...αλλη καμερα εντελως ! δεν τιθεται καν θεμα σύγκρισης ..

 

αυτες τις τραβηξα προχθες ...

στοκ

50891431242_ca1308cf53_c.jpg2021-01-28 17.44.51 by freddy dyfre, on Flickr

 

gcam (jpower73 settings )

50891430757_f30c1a333b_c.jpg2021-01-28 17.44.20 by freddy dyfre, on Flickr

 

θα συμφωνήσω με τον evris2013.H stock,για μένα, ειναι καλύτερη.Προσεξε ομως,ΔΕΝ αναφέρομαι στην ποιότητα της φωτογραφικής αλλά στο mood/feeling της φωτογραφίας.Υποθέτω ότι ειναι απογευματάκι.Η gcam εχει ανεβασει την φωτεινότητα γενικα, το οποιο φτιάχνεται εάν ρυθμίσεις το EV της κάμερας, αλλά εχει κανει και λίγο "flat" to contrast το οποίο δεν δικαιολογείται απο την ωρα που τράβηξες την φωτογραφία. Πιθανοτατα στην Gcam εαν ειχες βαλει το EV στο -1 να ήταν καλύτερη και σίγουρα πιο αληθοφανής.να αναφερω επίσης ότι κι εγω Gcam χρησιμοποιω.Την στοκ εχω παααααρα πολύ καιρο να την χρησιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον evris2013.H stock,για μένα, ειναι καλύτερη.Προσεξε ομως,ΔΕΝ αναφέρομαι στην ποιότητα της φωτογραφικής αλλά στο mood/feeling της φωτογραφίας.Υποθέτω ότι ειναι απογευματάκι.Η gcam εχει ανεβασει την φωτεινότητα γενικα, το οποιο φτιάχνεται εάν ρυθμίσεις το EV της κάμερας, αλλά εχει κανει και λίγο "flat" to contrast το οποίο δεν δικαιολογείται απο την ωρα που τράβηξες την φωτογραφία. Πιθανοτατα στην Gcam εαν ειχες βαλει το EV στο -1 να ήταν καλύτερη και σίγουρα πιο αληθοφανής.να αναφερω επίσης ότι κι εγω Gcam χρησιμοποιω.Την στοκ εχω παααααρα πολύ καιρο να την χρησιμοποιησω.

ειναι η καμερα ρυθμισμένη ωστε να δινει περισσότερο φως την νυχτα :)

οι λεπτομέρειες παντως στην gcam αν ζουμαρεις ειναι ανώτερες (πχ τα φυλλα στα δέντρο κτλ )....:)

Link to comment
Share on other sites

ειναι η καμερα ρυθμισμένη ωστε να δινει περισσότερο φως την νυχτα :)

οι λεπτομέρειες παντως στην gcam αν ζουμαρεις ειναι ανώτερες (πχ τα φυλλα στα δέντρο κτλ )....:)

 

Δεν διαφωνω για την ποιοτητα του σενσορα και ήδη το ειπα αυτο.Απλά ειναι λάθος η ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω για την ποιοτητα του σενσορα και ήδη το ειπα αυτο.Απλά ειναι λάθος η ρυθμιση.

 

για δωσε τις δικες σου ρυθμισεις στην Gcam σου αν σου ειναι ευκολο ?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου για τις παραπανω φωτογραφιες ειναι οτι , η gcam εκανε σωστα την δουλεια της , απλα οι συνθηκες φωτισμου δεν ηταν για night mode. Ειχε αρκετο φως το περιβαλλον. Απλα υπηρχαν καποια σκοτεινα σημεια κυριως εκει με το δεντρο αριστερα και αυτο φωτιστηκε σωστα. . Τα υπολοιπα σημεια που ειχαν ηδη αρκετο φωτισμο , υπερφωτιστηκαν.
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου για τις παραπανω φωτογραφιες ειναι οτι , η gcam εκανε σωστα την δουλεια της , απλα οι συνθηκες φωτισμου δεν ηταν για night mode. Ειχε αρκετο φως το περιβαλλον. Απλα υπηρχαν καποια σκοτεινα σημεια κυριως εκει με το δεντρο αριστερα και αυτο φωτιστηκε σωστα. . Τα υπολοιπα σημεια που ειχαν ηδη αρκετο φωτισμο , υπερφωτιστηκαν.

να πω ξανα ειναι οι ρυθμίσεις ετσι ωστε να δινει παραπάνω φως στο σκοταδι ...εχουν δοθεί ρυθμισεις πιο πανω απο τον jpower73! κανονικα δεν ειναι ετσι ....αν βαλουμε κατω τις ρυθμίσεις κτλ για μενα η Gcam νικαει στα ΠΑΝΤΑ και παλι ....

Link to comment
Share on other sites

να πω ξανα ειναι οι ρυθμίσεις ετσι ωστε να δινει παραπάνω φως στο σκοταδι ...εχουν δοθεί ρυθμισεις πιο πανω απο τον jpower73! κανονικα δεν ειναι ετσι ....αν βαλουμε κατω τις ρυθμίσεις κτλ για μενα η Gcam νικαει στα ΠΑΝΤΑ και παλι ....

 

Δεν λεμε οτι η Gcam δεν ειναι καλή...ειναι κορυφαια!!! Ειπα... και ΕΓΩ αυτην χρησιμοποιώ. Αν θελω περισσοτερο ομως φως στο τελικό αποτελεσμα (για καποιο δικό μου λόγο) ανεβαζω το EV +1 ή και +2 κλικ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βγάζει δεν ήταν δυνατή η επαλήθευση του αριθμού τηλεφώνου. Βεβαιωθειτε ότι η σιμ1 λειτουργεί σωστά, πως το φτιάχνω;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βγάζει δεν ήταν δυνατή η επαλήθευση του αριθμού τηλεφώνου. Βεβαιωθειτε ότι η σιμ1 λειτουργεί σωστά, πως το φτιάχνω;

 

Εδιτ: το βρήκα. Έκανα απενεργοποίηση ειδοποιήσεων

Link to comment
Share on other sites

-Παιδιά ήρθε μια ενημέρωση, την έκανα, κι από εκείνη την ώρα όταν πατάω το τετράγωνο κουμπί που έδειχνε τις ανοιχτές εφαρμογές, πλέον δεν δείχνει τίποτα. Λες και εχουν κλείσει οι εφαρμογές από μόνες τους...

Έχει συμβεί και σε εσάς αυτό ;

 

Άκυρο. Λύθηκε με επανεκκίνηση...

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω update chrome και android web view. Όταν πατάω ενημέρωση κάνει ένα κύκλο το εικονίδιο ( σαν να κατεβάζει) και με βγάζει ξανά στην αρχική χωρις να αναβαθμίζει. Έχει κανεις καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

για δωσε τις δικες σου ρυθμισεις στην Gcam σου αν σου ειναι ευκολο ?

 

Καλημέρα.Να πω οτι δεν εχω πειραξει και σε επίπεδο κωδικα αλλα μονο τις ρυθμισεις που με αφηνει η ιδια η gcam.Επίσης χρησιμοποιω του Parrot043 v.7.4.104 καθώς απο τις 10-15 διαφορετικές που δοκίμασα αυτη μου ταίριαξε.Δεν μου δινει την δυνατοτητα να εξάγω αρχειο xml οποτε εβγαλα screenshot https://eikona.info/image/fLnma . Αν νομιζει κάποιος οτι η φωτογραφία ειναι σκοτεινή ή πολύ φωτεινη μπορεί να αυξήσει την φωτεινότητα από το slider. Πάντα εξαρτάται από αυτό που θέλεις να τονίσεις,από το θέμα σου και προσέχοντας πάντα να να μην κάψεις φωτεινά σημεία αλλά ούτε και να αφαιρέσεις όλη την πληροφορία από τα σκοτεινά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω update chrome και android web view. Όταν πατάω ενημέρωση κάνει ένα κύκλο το εικονίδιο ( σαν να κατεβάζει) και με βγάζει ξανά στην αρχική χωρις να αναβαθμίζει. Έχει κανεις καμία ιδέα;

 

Κάνε μία επανεκκίνηση σε περίπτωση που κάτι έχει κολλήσει. Εάν συνεχίζει να έχει πρόβλημα, μπορείς να αφαιρέσεις τις προηγούμενες αναβαθμίσεις και των δύο και να τις ξανακάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω μια φωτογραφία με δύο διαφορετικές ρυθμίσεις για να εξηγησω το "mood" και την αισθητική αναλογα με την φωτεινοτητα.Δεν ειναι "λογικο" να αφήνεις την καμερα να αποφασιζει!

 

sample-Large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω update chrome και android web view. Όταν πατάω ενημέρωση κάνει ένα κύκλο το εικονίδιο ( σαν να κατεβάζει) και με βγάζει ξανά στην αρχική χωρις να αναβαθμίζει. Έχει κανεις καμία ιδέα;
Αυτά τα δύο το κάνανε και σε μένα, 2 φορές σε κάποια φάση θα ενημερωθούν μόνα τους μην ασχολείσαι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δύο το κάνανε και σε μένα, 2 φορές σε κάποια φάση θα ενημερωθούν μόνα τους μην ασχολείσαι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν και το έχω περίπου ένα μήνα τώρα και ακόμα δεν έχουν αναβαθμιστεί

Link to comment
Share on other sites

Όσοι και εαν έχετε πρόβλημα με την επανασύνδεση του WiFi, πείτε μου..

 

Αργεί πολύ να συνδεθεί μετά από κλεισιμο-ανοιγμα (αν θεωρείται πρόβλημα αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα απο ξεκλειδωμα δεν εχω αμεση συνδεση με το wifi μετα την τελευταια αναβαθμιση του software
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

όσοι έχετε θεματα επανασύνδεσης στο wifi, κυρίως μετά από επανεκκίνηση, καντε το εξης:

Συνδεθείτε στο δίκτυο που έχετε πρόβλημα, πατήστε το βελάκι αριστερά, ρολάρετε τέρμα κάτω και στο privacy επιλέξτε use randomized mac... (επιλογή που δεν θυμαμαι να υπήρχε πριν)

 

(off topic προς coolpadακιδες... Θυμάστε που είχαμε το ίδιο πρόβλημα σε miui roms που έκανα port σε coolpad (6.χ.χχ, 8.χ.χχ, 9.2.2.0)? τελικά δεν είχε θέμα το port αλλά η ίδια η ρόμ και τότε θυμάμαι το λύναμε με αλλαγη mac address.. ;) ).

Στις περισσότερες περιπτώσεις με καθαρή εγκατάσταση με διαγραφή της internal δεν είχε θέμα.

Θέμα παρουσιαζόταν σε dirty flash/update

 

ontopic...

τα ίδια και τα ίδια .....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Aς αναφερθω σε δυο θεματα. Μπαταρια και wifi.

 

1. Wifi . Στο σπιτι παιζω αναγκαστικα με vo-wifi μιας και το σημα που εχω ειναι σχεδον μηδενικο. Όποτε παω στο διαμερισμα των γονιων μου συνδεομαι στο wifi εκει και οταν πηγαινω στο δικο μου συνδεομαι στο δικο μου. Στο προηγουμενο κινητο (huawei p20) , οταν γυρνουσα στο διαμερισμα μου , παρεμενε συνδεδεμενο στο wifi των γονιων μου μιας και επιανε ελαχιστο ακομα σημα. Το redmi note 9 pro , μολις του αναβω οθονη , και βλεπει οτι παιζει ελαχιστο σημα , αποσυνδεεται ΑΜΕΣΩΣ και συνδεεται στο δικο μου. Για μενα ειναι πολυ σημαντικο αυτο να γινεται , γιατι οταν έμενα με το ελαχιστο σημα του wifi των γονιων μου και δεν γυρνουσε στο δικο μου με το καλο σημα , στην ουσια δεν δεχομουν κλησεις . Αρα για μενα το wifi λειτουργει χωρις προβληματα. Και πριν την αναβαθμιση και μετα.

 

2. Μπαταρια . Αρχικα να πω οτι ειναι εκνευριστικο που δεν δειχνει ποτε εγινε η τελευταια φορτιση στο μενου της μπαταριας. Δεν καταδεχομαι να βαλω καποια εφαρμογη μονο και μονο για αυτο. Ισως να πρεπει να το προσθεσουν στο μελλον. Κατα δευτερο , εχω μια υποψια οτι μετα την αναβαθμιση η μπαταρια κραταει τραγικα πιο πολυ απο πριν. Ισως ειναι η ιδεα μου για αυτο και μετα την τελευταια φορτιση κρατησα σημειωσεις για να δω πρακτικα ποσο θα κρατησει. Παντως οταν φορτιζει πληρως αναγραφει οτι εκτιμωμενη διαρκεια ειναι περιπου 48 ωρες αλλα εχω την εντυπωση οτι η τελευταια φορτιση κρατησε 3-4 μερες για πλακα. Χωρις να αλλαξω συνηθειες και χρηση του κινητου που εκ των πραγματων ολη μερα σπιτι δεν ειναι και πολυ βαρια ομολογουμενως.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...