Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

εχει ασχοληθεί κανείς με overclock?

να παρουμε εστω το κατι παραπανω

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τραβα καμμια επανεκκινηση , ισως γινει δουλεια. Υποτιθεται οτι ολοι οι παροχοι θα αλλαξουν την ονομασια τους στα κινητα σε μια συνεργασια για τα 200 χρονια επαναστασης και τα σχετικα. Δεν τρελαινομαι παντως.

Στης μητερας μου το κινητο (huawei) , αναγραφει "Cosmote Greece 2021" , και επειδη δεν το χωραει ολο , σκρολαρει συνεχως...δεν το λες και ομορφο.

 

Σε αλλα νεα , ποια gcam χρησιμοποιειτε οσοι χρησιμοποιειτε και με ποιο configuration ? Εχετε δειγματα φωτογραφιων ? Συγκριτικα με την stock ?

Μπα, ούτε με επανεκκίνηση δεν άλλαξε κάτι. Δεν ξέρω τι γίνεται! :(

 

Edit: Το έβγαλε τελικά. Είχα βάλει ονομασία στη SIM 1 να βγαίνει το σήμα παρόχου. Όταν το έσβησα, εμφανίστηκε το GREECE 2021.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εκ μέρους ενός φίλου ρωτάω..Τι gcam προτείνετε;Βλεπω πιο πάνω ένα xml..Με ποια έκδοση το τρεχετε;Επισης κάνει διαφορά η Gcam η όχι τόσο όπως μερικοί λένε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εκ μέρους ενός φίλου ρωτάω..Τι gcam προτείνετε;Βλεπω πιο πάνω ένα xml..Με ποια έκδοση το τρεχετε;Επισης κάνει διαφορά η Gcam η όχι τόσο όπως μερικοί λένε;

Κάνει τη διαφορά στις νυχτερινές κυρίως ή χαμηλού φωτισμού. Στις ημερήσιες η στοκ είναι καλύτερη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάνει τη διαφορά στις νυχτερινές κυρίως ή χαμηλού φωτισμού. Στις ημερήσιες η στοκ είναι καλύτερη.

 

Είναι ιδέα μου ότι με την αναβάθμιση σε miui 12 η stock στο 9 pro είναι καλύτερη ακόμα και στις νυχτερινές; Οποτε κάνω σύγκριση η φωτογραφίες που βγάζω με stock είναι ανώτερες. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ότι με την αναβάθμιση σε miui 12 η stock στο 9 pro είναι καλύτερη ακόμα και στις νυχτερινές; Οποτε κάνω σύγκριση η φωτογραφίες που βγάζω με stock είναι ανώτερες. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα.

Σε αυτό ρώτα κάποιον που έχει το 9άρι. Εγώ το 8 pro έχω.

Συνήθως την gcam την κατεβάζουν επειδή έχει καλύτερη απόδοση σε νυχτερινές λήψεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με την δικη του καμερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο νυχτερινες ληψεις. Και το συγκρινω με το 8 που ειχαν πριν. Καθαρες φωτογραφιες με ελαχιστο "θορυβο" οποτε δεν βρισκω λογο να προχωρησω σε πειραγματα της καμερας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ότι με την αναβάθμιση σε miui 12 η stock στο 9 pro είναι καλύτερη ακόμα και στις νυχτερινές; Οποτε κάνω σύγκριση η φωτογραφίες που βγάζω με stock είναι ανώτερες. Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα.

 

Λογικα ειναι η ιδεα σου :) Εκανα μια δοκιμη πριν λιγο. Σε πολυ δυσκολες συνθηκες. Καθιστικο , συνθετο , ελαχιστο φως μιας και εχω κλειστα πατζουρια/πορτες/τζαμια , ενα αγαλματακι του Thor.

Για να εχουμε μια ιδεα τι συνθηκες φωτισμου επικρατουν , εδω ειναι το αγαλματακι απο την στοκ καμερα χωρις night mode.

Εχουμε και λεμε λοιπον. Εδω η πρωτη gcam (default ρυθμισεις) , εδω η δευτερη (με καποιες ρυθμισεις που βρηκα ονλαιν) , εδω η στοκ. Ολες με night mode. Focus στο αγαλματακι.

Ειναι σαφες οτι οι δυο gcam της εριξαν στα αυτια της στοκ. Η δευτερη gcam εμφανισε μια αποχρωση κοκκινωπη...αλλα γενικως βγαζει φωτογραφιες διπλασιου μεγεθους απο την 1η gcam , που σημαινει περισσοτερες πληροφοριες. Ισως με αλλες ρυθμισεις να εβγαζε εφαμιλλες φωτος με την 1η gcam.

 

Eπισης μια εμφανη διαφορα σε σχεση με την στοκ υπαρχει και σε φωτογραφιες με καλο φωτισμο. Καλυτερο contrast , κορεσμο χρωματων , noise reduction κλπ... βεβαια για καποιον που το ψειριζει. Η στοκ απλα εστιαζω και βαραω στις πλειστες περιπτωσεις βγαζει μια χαρα φωτος. Σε χαμηλο φωτισμο , οκ υπολειπεται...μιλαμε για μια mid-range συσκευη...μην περιμενουμε και θαυματα.

Επισης με την στοκ καμερα εχεις διαθεσιμο και το 64Μ mode για να βγαλεις φωτο που θες να εχει λεπτομερεια , να ζουμαρεις περισσοτερο δηλ , ξερετε..την γειτονισσα ας πουμε ;)

 

Σε θεμα βιντεο , δεν ξερω αν εχει νοημα η χρηση gcam , πιστευω η στοκ καμερα κανει καλα την δουλεια της.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Τι συζητάμε η gcam απογειώνει την κάμερα, το θέμα είναι να βρεις την σωστή και το σωστό xml.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή γίνεται αρκετή κουβέντα για το θέμα της κάμερας, η σωστή GCam είναι αυτή

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1481/

 

Εχω δώσει πιο πίσω κι ένα xml που έφτιαξα. Το ξαναδινω εδω για να μην ψάχνετε...

 

https://mega.nz/file/UCxnTKwZ#hIernt8yt4P4136bQkG3_VGx2gReTsm7-OXrfurim_g

 

Υπ όψιν, το συγκεκριμένο παίζει μόνο με την έκδοση αυτη (born to shoot )

 

Οδηγίες για το πως το φορτώνουμε, εδω

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το xml αρχείο που το μεταφέρω φίλε μου;; κοίταξα τις οδηγίες αλλά έχεις path για την Gcam κ δεν έβγαλα άκρη...
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει ο φάκελος/διαδρομη, τον δημιουργεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή γίνεται αρκετή κουβέντα για το θέμα της κάμερας, η σωστή GCam είναι αυτή

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1481/

 

Εχω δώσει πιο πίσω κι ένα xml που έφτιαξα. Το ξαναδινω εδω για να μην ψάχνετε...

 

https://mega.nz/file/UCxnTKwZ#hIernt8yt4P4136bQkG3_VGx2gReTsm7-OXrfurim_g

 

Υπ όψιν, το συγκεκριμένο παίζει μόνο με την έκδοση αυτη (born to shoot )

 

Οδηγίες για το πως το φορτώνουμε, εδω

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

Πραγματικά πολύ καλή αλλά στην νυχτερινή λήψη πολλές φορές δεν βγάζει για κάποιο λόγο, μπορείς να το φτιάξεις;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλή αλλά στην νυχτερινή λήψη πολλές φορές δεν βγάζει για κάποιο λόγο, μπορείς να το φτιάξεις;

 

Λόγω επεξεργασίας.

Δούλευε σε hdr+

Σε +enhanced αργεί περισσότερο αλλά σπάνια χρειάζεται αυτή η ρύθμιση.

Το σκέτο + είναι αρκετό.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να γράψετε τους φακέλους που πρέπει να φτιάξουμε κ πως να τους ονομάσουμε για να φορτώσει το xml ? Σρυ είμαι λίγο άσχετος
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το έφτιαξα ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο εκεί στα καρέ να το ανεβάσουμε στα 25 για καλύτερη ποιότητα η να τα αφήσουμε όλα όπως είναι ? Κ επίσης δεν βρίσκω τις ρυθμίσεις για να ελέγχω μόνος μου το iso κλπ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που ψάχνεις είναι : Ρυθμίσεις - ISO/Χρόνος Εκθέσεις HDR+ και ρυθμίζεις το ISO σε κάθε κάμερα χωριστά Edited by lsdpower78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρασε κανένας την 12.0.2??

Τι αλλαγές έχει?

Την κατεβάζω και εγώ τώρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...