Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι λίγο άσχετο αλλά σχετικό με το forum

Σας βγάζει κι εσάς εδώ στο myphone τρεις και λίγο να πατήσετε ΟΚ για αποδοχή των cookies?

Κάθε μερικές μέρες αυτό θα κάνουμε δηλαδή;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για όποιον ενδιαφέρεται, το ισπανικό amazon έχει το 128άρι στη τιμή του 64GB.

 

https://www.amazon.es/gp/product/B0875FBGCQ/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, το ισπανικό amazon έχει το 128άρι στη τιμή του 64GB.

 

https://www.amazon.es/gp/product/B0875FBGCQ/

 

καλη προσφορά νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις τιμές retailer με off-retailer

Στα 500€ θα το βρεις εκτός των επισήμων διανομέων ενώ τα 500€ του se είναι η τιμή των Ελλήνων διανομέων,καθώς το κινητό δεν έχει αρχίσει να κυκλοφορεί σε παραεισαγωγές

 

Ισχύει, το θέμα είναι ότι βρίσκεις το P30 pro στα ίδια λεφτά και αυτό είναι που μετράει, δεν τα συγκρίνω και πιθανότατα να πέσει σε λίγο καιρό το SE σε χαμηλότερες τιμές. Πολύ καλό τηλέφωνο άλλα κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 400 ευρώ, όπως στην Αμερική, τα 500 ευρώ τα βρίσκω λίγο πολλά. Το έχω και εγώ από εχτές (το πήρα με τιμολόγιο και με έχτρα έκπτωση σημαντική) είμαι ευχαριστημένος και θα το χαρώ, άλλα όπως είπα δεν μου δίνει την εντύπωση ότι αξίζει τα 500 που ζητάει αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, το θέμα είναι ότι βρίσκεις το P30 pro στα ίδια λεφτά και αυτό είναι που μετράει, δεν τα συγκρίνω και πιθανότατα να πέσει σε λίγο καιρό το SE σε χαμηλότερες τιμές. Πολύ καλό τηλέφωνο άλλα κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 400 ευρώ, όπως στην Αμερική, τα 500 ευρώ τα βρίσκω λίγο πολλά. Το έχω και εγώ από εχτές (το πήρα με τιμολόγιο και με έχτρα έκπτωση σημαντική) είμαι ευχαριστημένος και θα το χαρώ, άλλα όπως είπα δεν μου δίνει την εντύπωση ότι αξίζει τα 500 που ζητάει αρχική τιμή.

 

Κάπως έτσι και εγώ. Το περίμενα για να αλλάξω το SE πρώτης γενιάς, ήμουν έτοιμος να το πάρω και ψιλό απογοητευτικά κυρίως απ την μπαταρία.

 

Πάντως είναι τρέλα το πόσο ακριβό βγήκε το SE στην Ελλάδα. Στην Βρετανία πχ το SE είναι 210 λίρες φτηνότερο από το XR, στην Ελλάδα η διαφορά είναι μόνο 70 ευρώ...

 

Θα το πάρω και εγώ μέσω της δουλειάς, μου βγαίνει ~410 το 128ρι και σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο. Αλλά απ την άλλη μία μέρα μπαταρία και μάλιστα με προσεχτική χρήση μου φαίνεται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, το θέμα είναι ότι βρίσκεις το P30 pro στα ίδια λεφτά και αυτό είναι που μετράει, δεν τα συγκρίνω και πιθανότατα να πέσει σε λίγο καιρό το SE σε χαμηλότερες τιμές. Πολύ καλό τηλέφωνο άλλα κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 400 ευρώ, όπως στην Αμερική, τα 500 ευρώ τα βρίσκω λίγο πολλά. Το έχω και εγώ από εχτές (το πήρα με τιμολόγιο και με έχτρα έκπτωση σημαντική) είμαι ευχαριστημένος και θα το χαρώ, άλλα όπως είπα δεν μου δίνει την εντύπωση ότι αξίζει τα 500 που ζητάει αρχική τιμή.

 

Τα 500 είναι πολλά απλά μην το συγκρίνεις με άλλες συσκευές Android

Οποίος θέλει iPhone γνωρίζει τον λόγο και συνήθως μια άλλη ανταγωνιστική συσκευή που θα σκέφτεται θα είναι ένα άλλο πιο ακριβό iPhone

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα 500 είναι πολλά απλά μην το συγκρίνεις με άλλες συσκευές Android

Οποίος θέλει iPhone γνωρίζει τον λόγο και συνήθως μια άλλη ανταγωνιστική συσκευή που θα σκέφτεται θα είναι ένα άλλο πιο ακριβό iPhone

Πόσα πανεπιστήμια Ελληνικά και Αμερικάνικα πρέπει να τελειώσει κάποιος για να καταλάβει αυτό το τόσο μα τόσο απλό πράγμα;;;;

 

Υ.Γ @karamela693 Σε καμία περίπτωση το σχόλιο δεν υπονοεί κάτι για εσένα. Το αναφέρω γενικά, γιατί είναι κάτι τόσο απλό που όμως τόσο δύσκολα γίνεται κατανοητό. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πόσα πανεπιστήμια Ελληνικά και Αμερικάνικα πρέπει να τελειώσει κάποιος για να καταλάβει αυτό το τόσο μα τόσο απλό πράγμα;;;;

 

Όσο δύσκολο είναι να καταλάβει ότι στην Αμερική ο ΦΠΑ προστίθεται ΜΕΤΑ στην τιμή.

15 χρόνια η ίδια ιστορία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσο δύσκολο είναι να καταλάβει ότι στην Αμερική ο ΦΠΑ προστίθεται ΜΕΤΑ στην τιμή.

15 χρόνια η ίδια ιστορία :lol:

 

 

Και ΦΠΑ (sale tax) να βάλεις στην Αμερική (άσε που μπορεί και να τον γλυτώσεις) πάλι στο 400ρι βγαίνει λόγω ισοτιμίας

Link to comment
Share on other sites

Μα με το 24% της Ελλάδας βγαίνει στα 460€ η συσκευή, συν ένα περιθώριο ασφαλείας πάει στα 500€.

Ας μην αναλύσουμε το θέμα sales tax βέβαια στις ΗΠΑ, γιατί υπάρχουν και άλλοι φόροι όταν ζεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μα με το 24% της Ελλάδας βγαίνει στα 460€ η συσκευή, συν ένα περιθώριο ασφαλείας πάει στα 500€.

Ας μην αναλύσουμε το θέμα sales tax βέβαια στις ΗΠΑ, γιατί υπάρχουν και άλλοι φόροι όταν ζεις εκεί.

 

400$ = 370€

 

Βάλε και το 24%, βάλε και άλλο ένα 10% κέρδος, να το 500ρι

Βέβαια άλλο 400 και ΦΠΑ για τον Αμερικάνο, άλλο 370 και ΦΠΑ για τον Έλληνα. Και δεν λέω μόνο ότι έχουμε 24% φόρο όταν η Αμερική έχει από 0% (σε λίγες περιπτώσεις) μέχρι <10% (γιαυτό το πρώτο SE μου το πήρα από Αμερική).

 

Μιλάω και για το κόστος ζωής, τι είναι το 400ρι εκεί και τι εδώ.

 

Αλλά αυτά είναι λογικά, Ελλάδα είμαστε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να είναι τόσο κοντά SE και XR στην Ελλάδα όταν στην Ευρώπη έχουν περίπου 40% διαφορά

Link to comment
Share on other sites

400$ = 370€

 

Βάλε και το 24%, βάλε και άλλο ένα 10% κέρδος, να το 500ρι

Βέβαια άλλο 400 και ΦΠΑ για τον Αμερικάνο, άλλο 370 και ΦΠΑ για τον Έλληνα. Και δεν λέω μόνο ότι έχουμε 24% φόρο όταν η Αμερική έχει από 0% (σε λίγες περιπτώσεις) μέχρι <10% (γιαυτό το πρώτο SE μου το πήρα από Αμερική).

 

Μιλάω και για το κόστος ζωής, τι είναι το 400ρι εκεί και τι εδώ.

 

Αλλά αυτά είναι λογικά, Ελλάδα είμαστε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να είναι τόσο κοντά SE και XR στην Ελλάδα όταν στην Ευρώπη έχουν περίπου 40% διαφορά

 

Είναι απλά φθηνό το xr στην Ελλάδα

Μην συγκρίνεται τιμές επισήμων μεταπωλητών με τιμές skroutz

Εκεί χάνεται η διαφορά

Και το se θα πέσει στα 400€ και θα είναι όλα μέλι γάλα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

400$ = 370€

 

Βάλε και το 24%, βάλε και άλλο ένα 10% κέρδος, να το 500ρι

Βέβαια άλλο 400 και ΦΠΑ για τον Αμερικάνο, άλλο 370 και ΦΠΑ για τον Έλληνα. Και δεν λέω μόνο ότι έχουμε 24% φόρο όταν η Αμερική έχει από 0% (σε λίγες περιπτώσεις) μέχρι <10% (γιαυτό το πρώτο SE μου το πήρα από Αμερική).

 

Μιλάω και για το κόστος ζωής, τι είναι το 400ρι εκεί και τι εδώ.

 

Αλλά αυτά είναι λογικά, Ελλάδα είμαστε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να είναι τόσο κοντά SE και XR στην Ελλάδα όταν στην Ευρώπη έχουν περίπου 40% διαφορά

 

 

Δεν το λες και κοντά. 8μιση-9 κατοστάρικα δεν έκανε περίπου το XR?

Η χαμηλότερη τιμή στο Σκρουτζ αυτή την στιγμή (σχεδόν 600) είναι γιατί έχουν περάσει 20 μήνες από την κυκλοφορία του και είναι και παραεισαγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και κοντά. 8μιση-9 κατοστάρικα δεν έκανε περίπου το XR?

Η χαμηλότερη τιμή στο Σκρουτζ αυτή την στιγμή (σχεδόν 600) είναι γιατί έχουν περάσει 20 μήνες από την κυκλοφορία του και είναι και παραεισαγωγές.

 

 

Ναι για σημερινή τιμή μιλάω όχι για όταν βγήκε και συγκρίνω πόσο κάνουν σήμερα και τα δύο.

Να υποθέσω όταν αρχίσουν οι παραεισαγωγές θα πέσει και το SE και θα ανοίξει η ψαλίδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι για σημερινή τιμή μιλάω όχι για όταν βγήκε και συγκρίνω πόσο κάνουν σήμερα και τα δύο.

Να υποθέσω όταν αρχίσουν οι παραεισαγωγές θα πέσει και το SE και θα ανοίξει η ψαλίδα

 

Ναι ρε παιδιά μην συγκρίνεται το xr από skroutz με το se από Γερμανό

Βρείτε στα ίδια καταστήματα ποσό κάνουν και έτσι καταλαβαίνεις την διαφορά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο από skroutz λέω. Απλά φαίνεται είναι φρέσκο και το βαράνε ακόμα.

 

Δεν έχουν έρθει συσκευές se ακόμα από την πίσω πόρτα όπως τα αλλά κινητά που υπάρχουν στην αφορά εδώ και μήνες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιατι δεν εχει γίνει ακόμα pin το συγκεκριμένο νήμα που αφορά την συσκευη;

Μόνο σε μένα είναι προφανές ότι πλέον το φόρουμ είναι παρατημένο;

 

Αν και αυτό με τα επισημασμένα δεν είναι λύση. Απεναντίας πρέπει να γίνουν όλα unpinned.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα είναι προφανές ότι πλέον το φόρουμ είναι παρατημένο;

 

Αν και αυτό με τα επισημασμένα δεν είναι λύση. Απεναντίας πρέπει να γίνουν όλα unpinned.

Και σε εμένα το ίδιο ακριβώς μου φαίνεται.Ακόμα θυμάμαι ποσό ενθουσιασμένος ήμουν το 2013 (13 ετών τότε) που είχα βρει μια τόσο ενεργή κοινότητα

—τελείως offtopic με μια δόση χαρμολύπης—-

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα είναι προφανές ότι πλέον το φόρουμ είναι παρατημένο;

 

Αν και αυτό με τα επισημασμένα δεν είναι λύση. Απεναντίας πρέπει να γίνουν όλα unpinned.

 

οσοι εχουμε μεινει κρατάμε τις συζητησεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα και εγώ τελικά... Ελπίζω να έρθει πριν το σκ

 

Με το καλό

Για πες χωρητικότητα και χρώμα

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

128ρι μαύρο. Τώρα θα κοιτάξω για θήκη.

Η οθόνη του είναι όπως του 7 και του 8 να υποθέσω, ε; Με αυτή την καμπυλότητα. Γιατί σκέφτομαι και για screen protection

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...