Jump to content

Xiaomi Mi 10 Pro 5G


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχοντας ναυαρχιδες οπως τα Νote 20 Ultra, OnePlus 8 Pro, iPhone 11 Pro Max, αυτο που με εξεπληξε ευχαριστα ειναι η τρομακτικη (με την καλη εννοια) φωτεινοτητα της οθονης κατω απο τον ηλιο (σε αυτοματη λειτουργια). Ειναι απλα κορυφαια.
Κι απ'το note 20 ultra καλύτερη??

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κι απ'το note 20 ultra καλύτερη??

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισααξια με του Note 20 Ultra. Αν θα ειναι καποιο απο τα δυο καλυτερο θα ειναι ελαχιστα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανένας υπόψιν κανένα καλό uv tempered glass.. έχω βάλει τη θήκη της nillkin που κλείνει και την κάμερα και μπροστά έχει κενό που σε αφήνει να βάλεις γυαλί και δε το πετάει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχει παει καποιος το κινητο στην infoquest για επισκευη του proximity sensor? Γιατι επικοινωνησα μαζι τους και μου δωσανε την εντυπωση οτι δεν εχουν ιδεα τι φταιει, επισης διαβαζω τα χειροτερα στις αξιολογησεις στο google . Εχει καποιος καποια εμπειρια να μας ενημερωσει? Kαι επισης αν γνωριζει καποιος αν ειναι θεμα software ή hardware?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχει παει καποιος το κινητο στην infoquest για επισκευη του proximity sensor? Γιατι επικοινωνησα μαζι τους και μου δωσανε την εντυπωση οτι δεν εχουν ιδεα τι φταιει, επισης διαβαζω τα χειροτερα στις αξιολογησεις στο google . Εχει καποιος καποια εμπειρια να μας ενημερωσει? Kαι επισης αν γνωριζει καποιος αν ειναι θεμα software ή hardware?

 

Και εγώ που πήρα την infoquest δεν ξέρουν κάτι για αυτό το πρόβλημα. Μου είπαν να πάω τη συσκευή με την απόδειξη αγοράς φωτοτυπία να την ελέγξουν. Το θέμα είναι ότι από το φόρουμ μόνο εγώ και εσύ έχουμε το πρόβλημα κάποιος άλλος δεν παραπονιέται. Εμένα το πρόβλημα εμφανίζετε μόνο στις κλήσεις τις τηλεφωνικές. Σε viber, skype, messenger, whatsapp κλπ δουλεύει κανονικά.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Με την κινεζική miui όταν είχα την συσκευή δεν θυμάμαι να είχα το ίδιο πρόβλημα.

 

Μπορεί να είναι είτε software είτε hardware.

 

Δεν είστε και πολλοί χρήστες εδώ στο forum πάντως ούτε σε xda η telegram διάβασα αρχές καλοκαίρι παράπονα πάνω σε αυτό όσο είχα την συσκευή

 

Ένα φλασαρισμα eu stable developer ίσως αποκαλύψει αιτία, αν δεν το κάνει άρα η αιτία είναι στην official rom που φοράει.

 

Αν το κάνει και εκεί άρα όλα ανοιχτά είτε γενικευμένο software το πιθανότερο είτε hardware αν άλλοι χρήστες δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τον αισθητήρα, όταν κάνω ή δεχθώ μια κλήση, δουλεύει κανονικά. όμως όταν η κλήση κρατήσει αρκετά, το τηλέφωνο κλειδώνει και ας έχω κλήση! διπλό "ταπ" λοιπόν για να ξεκλειδώσει! δεν έιναι θέμα αισθητήρα , είναι θέμα λειτουργικού ή καλύτερα λειτουργίας των κλήσεων στο xiaomi...
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ προσωπικά το έχω αποδεχτεί. Πολλά bug, κακογραμμένο λειτουργικό με σημασία στα φρου φρου και καθόλου ενδιαφέρον να φτιαχτούν τα προβλήματα.

Έχω αναφέρει κατά καιρούς τι έχω αντιμετωπίσει από bug και δυσλειτουργίες γενικότερα και βέβαια κανένα μα κανένα δεν έχει λυθεί από τον κατασκευαστή.

Μου δίνει την εντύπωση ότι ζούν σε μια νιρβάνα δικιά τους χωρίς να παίρνουν χαμπάρι ότι η συσκευή για την οποία ευθαρσώς σου ζήτησαν 800 ευρώ έχει απαράδεκτα κακογραμμένο firmware που σε πολλές ρυθμίσεις και λειτουργίες του κάνει κυριολεκτικά ότι του καπνίσει.

Και μιας που το είπα, στην αυτόματη φωτεινότητα βρε παιδιά πως μπορεί να ρυθμιστεί ένα κατώφλι?

Ένα όριο που από εκεί και κάτω δεν θα πέφτει?

Είναι τόσο σπάνια αυτή η απαίτηση? Είναι κάτι το εξωπραγματικό σαν επιθυμία?

Ότι και να ρυθμίσεις, ότι και να βάλεις σαν κατώφλι δεν χαμπαριαζει Χριστό! Εσύ το ανεβάζεις και αυτό στο επόμενο άνοιγμα θα το πάει στο τέρμα κάτω αν δεν υπάρχει περιβάλλον φως!

Εντάξει, προσωπικά το λέω! Έκανα μακακια που τα έσκασα και το πήρα. Πρώτη και τελευταία φορά στην μάρκα.

Ας πρόσεχα!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τον αισθητήρα, όταν κάνω ή δεχθώ μια κλήση, δουλεύει κανονικά. όμως όταν η κλήση κρατήσει αρκετά, το τηλέφωνο κλειδώνει και ας έχω κλήση! διπλό "ταπ" λοιπόν για να ξεκλειδώσει! δεν έιναι θέμα αισθητήρα , είναι θέμα λειτουργικού ή καλύτερα λειτουργίας των κλήσεων στο xiaomi...

 

Καλημέρα. Στη δική σου περίπτωση μάλλον δεν είναι θέμα αισθητήρα. Σε μένα δεν κλειδώνει η οθόνη αλλά σβήνει εντελώς και δεν ανάβει μέχρι να τερματίσει ο άλλος την κλήση. Ούτε διπλό ταπ παίζει ώστε να το ξεκλειδώσω εάν κλείδωνε ούτε τίποτα. Όταν τερματίζει ο άλλος την κλήση με βγάζει στην οθόνη της κλήσης κανονικά δεν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Όπως λέει και ο fanatikos πιο πάνω τελευταία φορά Xiaomi. Και με το Poco F1 είχα αρκετά θεματάκια δεν είναι σύμπτωση.

Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στη δική σου περίπτωση μάλλον δεν είναι θέμα αισθητήρα. Σε μένα δεν κλειδώνει η οθόνη αλλά σβήνει εντελώς και δεν ανάβει μέχρι να τερματίσει ο άλλος την κλήση. Ούτε διπλό ταπ παίζει ώστε να το ξεκλειδώσω εάν κλείδωνε ούτε τίποτα. Όταν τερματίζει ο άλλος την κλήση με βγάζει στην οθόνη της κλήσης κανονικά δεν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Όπως λέει και ο fanatikos πιο πάνω τελευταία φορά Xiaomi. Και με το Poco F1 είχα αρκετά θεματάκια δεν είναι σύμπτωση.

 

Και εμενα αυτο ακριβως μου κανει σβηνει η οθονη και δεν αναβει ουτε με power button ο μονος τροπος να αναψει ειναι να πλησιασω το χερι μου στον proxymity sensor και να το απομακρύνω πολυ αργα . Ετσι ενεργοποιειται η οθονη . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να εντοπισουν αν ειναι θεμα hardware ή software , και ποσο μαλλον να το φτιαξουν. Μια σοβαρη εταιρεία τετοια μικροπροβληματα τα λυνει αμεσως . Παντως θα συμφωνησω νιωθεις οτι την πατησες αγοραζοντας το κινητο , και καταληγεις να λες ποτε ξανα xiaomi . Σαν κινητο ειναι πολυ καλο αλλα ολα αυτα τα bug και οι δυσλειτουργιες που εχει σου σπανε υπερβολικα τα νευρα σε σημειο να θες να το σπασεις . Αν προσθεσεις και την αθλια υποστηριξη που εχει και το χαώδες μενου που δεν μπορεις να βρεις τπτ , λες πραγματικα οτι την πατησες . Κριμα παντος γιατι θα μπορουσε καλυτερα . Αν καποιος βρει καποια λυση με τον proxymity sensor καλο ειναι να το αναφερει να βοηθησει και τους υπολοιπους .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το τηλέφωνο περίπου 3 μέρες τώρα και έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές στο swipe up για να πάει στην home screen υπάρχει ένα μικρό lag.

Tο κάνει και σε εσάς αυτό? Μετά το update σε miui 12 δεν έκανα hard reset.

Edit: το έλυσα με update του launcher από apk mirror

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ πατώντας στον dialer το *#*#64663#*#* του proximity sensor και είδα ότι δεν ανταποκρίνεται σωστά. Δουλεύει οπότε θέλει. Απογοήτευση.
Link to comment
Share on other sites

Προχειρη λυση να κλείσετε τον proximity απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής τηλεφωνου

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή να το κλείνεις όπως έχουν τα άλλα τηλέφωνα. Τουλάχιστον το δικό μου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή να το κλείνεις όπως έχουν τα άλλα τηλέφωνα. Τουλάχιστον το δικό μου τηλέφωνο.

 

Ναι την εχουν αφαιρεσει αυτη την ρυθμιση, μαλλον θεωρησαν οτι δουλευει τελεια οποτε δεν χρειαζοταν. Αν μπορουσαμε να τον απενεργοποιήσουμε τουλαχιστον θα λυναμε εν μερη το προβλημα. Βλεπω παντως οτι εχουν αρκετοι το προβλημα κριμα που κανενας δεν εχει βρει λυση , γιατι αν περιμενουμε απο την xiaomi χλωμο το κοβω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια εχω και σε mi a3 της γυναικας ...εκει στις επιλογες προγραματιστη εχει επιλογη και εβαλα toogle στη μπαρα πανω και απενεργοποιω ολους τους αισθητήρες...οταν θελω να δουλεψω κατι τους ξαναενεργοποιω ..ωσπου να το φλασαρω...
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει χωρις screen protectors και θηκες να δειτε αν γινεται και ετσι?

 

Χωρίς θήκη το δοκίμασα χωρίς ζεαλτίνα όχι γιατί στο τεστ που έκανα με το *#*#64663#*#* μου λέει ότι ο "proximity sensor located at the top of the phone near the receiver". Από ότι καταλαβαίνω η ζελατίνα δεν παίζει ρόλο στον sensor αλλά πιο πολύ η θήκη εφόσον βρίσκεται στην επάνω μεριά του τηλεφώνου. Πάντως είτε με θήκη είτε χωρίς το ίδιο είναι το πρόβλημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα. Όταν έχετε ανοιχτό το NFC το εικονίδιο του υπάρχει επάνω στη notification status bar δίπλα στο σήμα του δικτύου κλπ γιατί στο δικό μου δεν το βγάζει. Edited by kosvou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά! Έχω ένα θέμα τελευταία και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Εκεί που μιλάω σε σταθερό σημείο, είτε με vowi-fi είτε με volte μου τερματίζει την κλήση. Ξαναπαίρνω μετά από λίγο πάλι τα ίδια... Vpn κλπ που χρησιμοποιούσα τα έκλεισα και πάλι τα ίδια... Μετά μπορεί να μιλήσω μισή ώρα στο τηλ και να μην γίνει τίποτα... Αντιμετώπισε ποτέ κανείς εδώ το παρόμοιο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Καπως πρεπει να δουμε αν ειναι θεμα κινητου ή παροχου. Αν μπορεις να δοκιμασεις στο ιδιο κινητο με αλλη σιμ ή την ιδια σιμ σε αλλο κινητο να δουμε τι συμβαινει. Ξερω περιεργο καπως αλλα δεν υπαρχουν πολλοι τροποι. Επισης τσεκαρε ολες τις αναβαθμισεις σου στο κινητο και στο play store αλλα και στις ρυθμισεις πανω πανω που εχει για τα system apps.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 2 μέρες. Στα ίδια ακριβώς σημεία, καλώντας τις ίδιες επαφές με την ίδια SIM στο προηγούμενο κινητό (poco F1) πριν 3 μέρες δεν είχα κανένα θέμα... Τα υπόλοιπα που είπες τα κοίταξα, είμαι οκ. Δοκίμασα σήμερα το εξής κι αναμένω να δω: στα preferred networks το γύρισα από το prefer 5g σε prefer 4g μήπως και μου προξενεί πρόβλημα αυτό ψάχνοντας δίκτυο που δεν υπάρχει ακόμα... Θα επανέλθω να ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σημερα επαθα το εξης : ειχα παει στις επιλογες προγραμματιστών στην ρυθμιση "μικροτερο πλατος »( αυτη η ρυθμιση αλλαζει το μεγεθος των εικονιδίων και των γραμμάτων. Ειναι μετα τις ρυθμισεις κλιμακων εφε) και καταλαθως εβαλα μεγαλο αριθμο dpi (59362) και το κινητο αρχισε να μπουταρει και να με βγαζει στην επιλογη "boot system " και "wipe data". Προφανος πατησα boot system και το κινητο προσπαθουσε να μπουταρει ανεπιτυχώς και να με ξαναβγαζει στο ιδιο μενου με αποτέλεσμα να μην μπορω να ανοιξω το κινητο. Μιλησα με την xiaomi και μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει κατι αλλο απο το να τους το παω να το δουνε αυτοι .Για να μην μπλεξω αναγκαστηκα να πατησω wipe data και να σεταρω το νικητο απο την αρχη. Πραγματικά το λογισμικο της xiaomi ειναι παρωδια . Κολησε ολοκληρο το κινητο απλα επειδη εκανα μια λάθος ρυθμιση . Καθε μερα και μια εκπληξη αυτο το κινητο. Ο σκοπος του μηνύματος ειναι να προσεξετε μην την πατησετε και εσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την οθόνη. Βλέπετε διάφορα στη χρήση των 90 Hz με τα 60 Hz; Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν βλέπω κάποια διαφορά και επιπλέον σε δύο games που δοκίμασα στα 90 Hz δεν παίζουν καθόλου σωστά, πάνε καρέ καρέ και κάνουν σπασίματα. Όταν τώρα το γυρνάω στα 60 Hz παίζει λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος κάνει κάποια σπασίματα και δεν είναι smooth. Με το Poco F1 τα ίδια games παίζουν εντελώς smooth χωρίς κανένα σπάσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...