Jump to content

Huawei P40 Pro


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα αυτά που λες λειτουργούν κανονικά, αυτόματες αναβαθμίσεις από playstore, backup restore μέσω drive, ειδοποιήσεις fb, insta, messanger... Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες λειτουργούν κανονικά, αυτόματες αναβαθμίσεις από playstore, backup restore μέσω drive, ειδοποιήσεις fb, insta, messanger...

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει τελικά πιο είναι το κύριο πρόβλημα με την μη υποστήριξη από τη Google μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα αναφέρουν ότι όλα λειτουργούν κανονικά.

Θα μπορούσε κάποιος ίσως αναφορικά να παραθέσει απλά τις κύριες διαφορές μεταξύ του S20 για παράδειγμα που είναι απόλυτα υποστηριζόμενο και του P40 που δεν είναι?

Αυτό πιστεύω θα βοηθούσε πολλούς που είναι στο ίδιο δίλημμα με μένα και θέλουν να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα πριν πάμε σε άλλο κατασκευαστή μιας και με τη Huawei μέχρι τώρα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει τελικά πιο είναι το κύριο πρόβλημα με την μη υποστήριξη από τη Google μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα αναφέρουν ότι όλα λειτουργούν κανονικά.

Θα μπορούσε κάποιος ίσως αναφορικά να παραθέσει απλά τις κύριες διαφορές μεταξύ του S20 για παράδειγμα που είναι απόλυτα υποστηριζόμενο και του P40 που δεν είναι?

Αυτό πιστεύω θα βοηθούσε πολλούς που είναι στο ίδιο δίλημμα με μένα και θέλουν να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα πριν πάμε σε άλλο κατασκευαστή μιας και με τη Huawei μέχρι τώρα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

Όπως ανέφερα ήδη, τα μόνα που δε λειτουργουν είναι το Alpha wallet και το Eurobank wallet για ανεπαφες πληρωμές.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

 

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει τελικά πιο είναι το κύριο πρόβλημα με την μη υποστήριξη από τη Google μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα αναφέρουν ότι όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Θα μπορούσε κάποιος ίσως αναφορικά να παραθέσει απλά τις κύριες διαφορές μεταξύ του S20 για παράδειγμα που είναι απόλυτα υποστηριζόμενο και του P40 που δεν είναι?

 

Αυτό πιστεύω θα βοηθούσε πολλούς που είναι στο ίδιο δίλημμα με μένα και θέλουν να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα πριν πάμε σε άλλο κατασκευαστή μιας και με τη Huawei μέχρι τώρα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

Δεν λαμβάνεις καμία ειδοποίηση από πάρα πολλές εφαρμογές.

Έχω περίπου 80 εφαρμογές και εκτός από Facebook, WhatsApp, Viber και μια δύο άλλες δεν έχω δει ποτέ ειδοποίηση.

Αν είσαι οκ με αυτό η συσκευή είναι πολύ καλή.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις δεν έχουν καμία διαφορά σε συμπεριφορά σε σχέση με το p30 pro, όσες εφαρμογές θέλω να έχουν ειδοποιήσεις είναι οκ αφού τους έδωσα τα δικαιώματα που πρέπει.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν λαμβάνεις καμία ειδοποίηση από πάρα πολλές εφαρμογές.

Έχω περίπου 80 εφαρμογές και εκτός από Facebook, WhatsApp, Viber και μια δύο άλλες δεν έχω δει ποτέ ειδοποίηση.

Αν είσαι οκ με αυτό η συσκευή είναι πολύ καλή.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πες φίλε μου συγκεκριμένα που θες να έχεις ειδοποιήσεις και δεν τις έχεις, μην λέτε λόγια του αέρα και μπερδεύεται τον κόσμο.

Έχεις βγάλει κάποια εφαρμογή από την αυτόματη διαχείριση ενέργειας και παρόλα αυτά δεν έρχονται ειδοποιήσεις ;

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω βγάλει απ' την αυτόματη ρύθμιση ενέργειας.

Ένα κινητό την εβδομάδα αλλάζω και φυσικά δεν είμαι εδώ για να μπερδεύω τον κόσμο.

Από note 10 plus ήρθα που λειτουργούν όλα σχεδόν τέλεια.

Είχα και p30 pro και για τις πιο πολλές εφαρμογές λαμβανα ειδοποιήσεις.

Λοιπόν, από χθες το βράδυ περίπου ίδια ώρα που έκανα ποστ ελαβα ειδοποιήσεις από Facebook, WhatsApp, Viber και μια φορά για κάποιο λόγο από Gmail με μεγάλη καθυστέρηση.

Δεν ελαβα ειδοποιήσεις από : enikos, Cnn, guardian, news 247, Twitter, Instagram, Reddit, sport 24 ,gazzetta, Eurosport, chrome, YouTube, IMDb,, και κάποιες άλλες που ίσως έπρεπε να λάβω ειδοποίηση.

Αυτά

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να καταλάβουμε ότι από τα συγκεκριμένα μοντέλα της εταιρείας αυτής όσο Κ να τα αγαπάμε πρέπει να κάνουμε κάποιους συμβιβασμόυς . Δυστυχώς το θέμα με τα google Κ τις ειδοποιήσεις θα υπάρχουν έστω Κ σε ( μικρό βαθμό) ις γνώση μας το αγοράσαμε την συσκευή αυτή μακάρι να βγάλουν κάτι που να λειτουργεί απροβληματιστα γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι είναι μια όμορφη ποιοτική συσκευή.
στο link αυτό αν θυμάμαι σωστά περιγράφει κάποιες εφαρμογές που δεν δουλεύουν σωστα οι ειδοποιήσεις για όποιον ενδιαφέρεται να το αγοράσει . ( υπέροχη συσκευή παντως)
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ από χθες προερχόμενος από p20 pro. Το κινητό είναι ένα κόσμημα πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα θα ενημερώνω για το p40 pro, δυστυχώς όσο το δουλεύω αρχίζω και βλέπω τα αρνητικά για τις ειδοποιήσεις, hangouts όποιος το δουλεύει το ξεχνάει, push mail δεν υπάρχει με καμία εφαρμογή, έχω βάλει ανα 3 λεπτά να κάνει sync το BlueMail, Skype ούτε αυτό.

Υπάρχει μια λύση στην οποία διαλέγεις αν θα έχεις ειδοποιήσεις αλλά δεν θα έχεις playstore την οποία δεν την έχω δοκιμάσει, αν δεν βρεθεί σωστή λύση έστω και με πλάγιο τρόπο φοβάμαι ότι ο κατήφορος της Huawei θα είναι μεγάλος.

Νομίζω αν έδινε πρόσβαση root θα ψιλοεσωζε την κατάσταση, αλλά και πάλι θα ήταν για μικρή μερίδα.

Κρίμα !!

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Υπαρχουν εφαρμογές που δεν λαμβάνετε ειδοποιήσεις και τις βάλατε από το appgalley της huawei? Ίσως καλό είναι όποια εφαρμογή υπάρχει στο app gallery να γίνεται εγκατάσταση από εκεί, λογικά θα δουλεύουν σωστά όσον αφορά τις ειδοποιήσεις σε σχέση αν γίνει εγκατάσταση από το playstore.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Υπαρχουν εφαρμογές που δεν λαμβάνετε ειδοποιήσεις και τις βάλατε από το appgalley της huawei? Ίσως καλό είναι όποια εφαρμογή υπάρχει στο app gallery να γίνεται εγκατάσταση από εκεί, λογικά θα δουλεύουν σωστά όσον αφορά τις ειδοποιήσεις σε σχέση αν γίνει εγκατάσταση από το playstore.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Δεν έχει σχέση από που τις εγκαθιστας.

Παρά πολλές εφαρμογές χρησιμοποιούν τα τα Google services για να στέλνουν ειδοποιήσεις.

Εκεί είναι το πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση από που τις εγκαθιστας.

Παρά πολλές εφαρμογές χρησιμοποιούν τα τα Google services για να στέλνουν ειδοποιήσεις.

Εκεί είναι το πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υποτίθεται ότι αν τις εγκαταστήσεις από το app gallery της huawei δεν χρειάζονται Google services για να δουλεύουν σωστά αλλά δουλεύουν μέσω HMS. Το αναφέρω γιατί γνωστός μου με p40 χρησιμοποιεί μόνο το app gallery και δεν έχει κάποιο σοβαρό θέμα με ειδοποιήσεις ή τουλάχιστον δεν έχει καταλάβει ότι έχει πρόβλημα για τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί και τη χρήση που κάνει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο ήταν το Google Duo (μετά το τελευταίο update δεν γίνεται καν εγκατασταση στο P40 pro).

Αρχικά θα δουλευει, μετά από λίγες ώρες μπαίνει σε deep sleep.

Στο xda διαβαζω και για gmail, youtube, whatsapp τα οποια δεν χρησιμοποιω ή δεν με νοιαζουν τα notifications.

Μάλλον είναι θέμα της σειράς 40 με 30 δεν υπάρχει θέμα (και εγώ κάνω χρήση duo)
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αν τις εγκαταστήσεις από το app gallery της huawei δεν χρειάζονται Google services για να δουλεύουν σωστά αλλά δουλεύουν μέσω HMS. Το αναφέρω γιατί γνωστός μου με p40 χρησιμοποιεί μόνο το app gallery και δεν έχει κάποιο σοβαρό θέμα με ειδοποιήσεις ή τουλάχιστον δεν έχει καταλάβει ότι έχει πρόβλημα για τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί και τη χρήση που κάνει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Άμα η εφαρμογή δεν είναι επίσημα στο app gallery που ακόμα έχει τεράστιες ελλείψεις χρειάζεται το gms για να έχεις σωστά notification.

Προσωπικά χωρίς gms μου είναι άχρηστη σαν συσκευή, τώρα με ψευτοgoogle ήδη έχω αρχίσει και ξενερώνω, ελπίζω σε ουσιαστική λύση σύντομα αλλιώς πάμε για άλλα, αν είχα δώσει χιλιάρικο πάντως θα έκλαιγα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άμα η εφαρμογή δεν είναι επίσημα στο app gallery που ακόμα έχει τεράστιες ελλείψεις χρειάζεται το gms για να έχεις σωστά notification.

 

Προσωπικά χωρίς gms μου είναι άχρηστη σαν συσκευή, τώρα με ψευτοgoogle ήδη έχω αρχίσει και ξενερώνω, ελπίζω σε ουσιαστική λύση σύντομα αλλιώς πάμε για άλλα, αν είχα δώσει χιλιάρικο πάντως θα έκλαιγα.

Ναι, είναι λογικό κάποιες εφαρμογές εκτός app gallery να μην λειτουργούν όπως πρέπει. Γι' αυτό έκανα διαχωρισμό και ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα ειδοποιήσεων με εφαρμογές που υπάρχουν και εγκαταστηθηκαν από το app gallery.

Επίσης να υποθέσω ότι όσοι έχετε πρόβλημα με ειδοποιήσεις έχετε δώσει όλα τα δικαιώματα που απαιτούνται στα Google services, Google play κλπ και τις έχετε εξαιρέσει από βελτιστοποίηση μπαταρίας κλπ.

Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν για κάποιον είναι απαραίτητα τα Google apps γενικότερα νομίζω δεν κάνει το κινητό. Πρέπει κάποιος να είναι διατεθειμένος και συνειδητοποιημένος ότι θα το δουλεύει με app gallery αν θέλει να είναι πλήρως λειτουργικό ή να δεχθεί ότι θα υπάρχουν θέματα αν θέλει να το δουλεύει με Google apps.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για μένα τι κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε κάμερα και συνδυασμό μεγέθους, μπαταρίας και ομορφιάς. Αλλά χωρίς gapps είναι ρίσκο. Εγώ πχ το έχω και ως εργαλείο στη δουλειά μου και πέρα από τι να μην δουλεύει κάτι σωστά, δεν έχω την όρεξη να ψάχνω να φτιάχνω προβλήματα..

 

Μια απορία που έχω, εφόσον κάποια εφαρμογή υπάρχει στο store της Huawei, δε θα πρέπει να δουλεύει σωστά ? Σίγουρα μπορεί να έχει ελλείψεις από την αντίστοιχη του Google store γιατί μιλάμε για άλλη εφαρμογή ουσιαστικά, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

Αλλιώς, γιατί να έχει δικό της store? εκτός αν απαγορεύει και στο fb συνεργασία πχ οπότε δουλεύει μέσω τρίτης εφαρμογής.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άμα η εφαρμογή δεν είναι επίσημα στο app gallery που ακόμα έχει τεράστιες ελλείψεις χρειάζεται το gms για να έχεις σωστά notification.

Προσωπικά χωρίς gms μου είναι άχρηστη σαν συσκευή, τώρα με ψευτοgoogle ήδη έχω αρχίσει και ξενερώνω, ελπίζω σε ουσιαστική λύση σύντομα αλλιώς πάμε για άλλα, αν είχα δώσει χιλιάρικο πάντως θα έκλαιγα.

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και χώρις gms αλλά θέλει συμβιβασμούς, χρόνο και χρήμα (για αγορά νέων εφαρμογών). Για email δοκίμασε το κατά τη γνώμη μου καλύτερο FairEmail.

Edited by paschalism
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και χώρις gms αλλά θέλει συμβιβασμούς, χρόνο και χρήμα (για αγορά νέων εφαρμογών). Για email δοκίμασε το κατά τη γνώμη μου καλύτερο FaiEmail.

 

Χωρίς gms θα μου λείπουν οι μισές εφαρμογές από αυτές που χρειάζομαι, μακάρι το πρόβλημα να ήταν η αγορά πάλι των εφαρμογών.

Για εμένα είναι το απόλυτο κινητό, έχω το p20pro που το πήρε η κόρη μου , p30 pro που το έδωσα στη γυναίκα μου και εγώ τώρα είμαι με το p40 pro να ψάχνω λύσεις κάτι που είχα ξεχάσει με αυτές τις συσκευές.

Δεν ειμαι σε τραγική κατάσταση , το ποιό σοβαρό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι το Skype, θα κάνω λίγο υπομονή μήπως βρεθούν σωστές λύσεις , για να πάρει όλες τις εφαρμογές που πρέπει το app gallery πιστεύω θα της πάρει τουλάχιστον ένα χρόνο ακομα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς gms θα μου λείπουν οι μισές εφαρμογές από αυτές που χρειάζομαι, μακάρι το πρόβλημα να ήταν η αγορά πάλι των εφαρμογών.

Για εμένα είναι το απόλυτο κινητό, έχω το p20pro που το πήρε η κόρη μου , p30 pro που το έδωσα στη γυναίκα μου και εγώ τώρα είμαι με το p40 pro να ψάχνω λύσεις κάτι που είχα ξεχάσει με αυτές τις συσκευές.

Δεν ειμαι σε τραγική κατάσταση , το ποιό σοβαρό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι το Skype, θα κάνω λίγο υπομονή μήπως βρεθούν σωστές λύσεις , για να πάρει όλες τις εφαρμογές που πρέπει το app gallery πιστεύω θα της πάρει τουλάχιστον ένα χρόνο ακομα.

Γενικά υπάρχουν εναλλακτικές εφαρμογές και αρκετά αξιόλογες, αλλά γενικά κουράζει.

Μια προτεινόμενη λύση για να μη κλείνουν οι εφαρμογές είναι η απεγκατάσταση του PowerGenie

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν εναλλακτικές εφαρμογές και αρκετά αξιόλογες, αλλά γενικά κουράζει.

Μια προτεινόμενη λύση για να μη κλείνουν οι εφαρμογές είναι η απεγκατάσταση του PowerGenie

 

Δεν έχει να κάνει με kill εφαρμογών.

Δεν δίνει δικαιώματα η Google για να έχεις push notifications.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να συγχρονισεις επαφες, calendar , μυνηματα κλπ απο Google account (χωρις να εχεις αλλο τηλεφωνο στη κατοχη σου) ?

 

Αν οχι , εσεις πως κανατε μεταφορα απο το παλιο τηλεφωνο ολα αυτα ?

 

ΥΓ... αν δεν εχετε στη κατοχη σας αλλο τηλεφωνο μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...