Jump to content

Huawei P40 Pro


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guys εγω εχω καταφερει και δουλευουν ΚΑΙ οι ανεπαφες συναλλαγες Eurobank ΚΑΙ ολα τα push notifications απο οποιαδηποτε εφαρμογη. Μα οποιαδηποτε ομως.

 

O (ευκολος) τροπος είναι αυτος:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=82436653&postcount=65

 

Το μόνο του πρόβλημα είναι αρχικά ότι δεν δουλευει σωστα το geolocation. Οποτε τι εκανα; Αφότου εκανα την διαδικασία αυτή, πηγα και ΞΑΝΑ ενεργοποιησα το Framework. Το αποτελεσμα ήταν να μεινουν τα push notifications παντου, να δουλευει το nfc payment αλλα και το location.

 

Aυτο που επανηλθε ειναι τα σπαστικα notifications του Play Protect(όχι εκεινα που λενε google services require an action, ενα αλλο που λεει this device is not certified κατι τετοιο). Πατας εκει, απενεργοποιεις τις ειδοποιησεις και εχεις το τελειο setup νομιζω με τα παντα να δουλευουν.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Guys εγω εχω καταφερει και δουλευουν ΚΑΙ οι ανεπαφες συναλλαγες Eurobank ΚΑΙ ολα τα push notifications απο οποιαδηποτε εφαρμογη. Μα οποιαδηποτε ομως.

 

O (ευκολος) τροπος είναι αυτος:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=82436653&postcount=65

 

Το μόνο του πρόβλημα είναι αρχικά ότι δεν δουλευει σωστα το geolocation. Οποτε τι εκανα; Αφότου εκανα την διαδικασία αυτή, πηγα και ΞΑΝΑ ενεργοποιησα το Framework. Το αποτελεσμα ήταν να μεινουν τα push notifications παντου, να δουλευει το nfc payment αλλα και το location.

 

Aυτο που επανηλθε ειναι τα σπαστικα notifications του Play Protect(όχι εκεινα που λενε google services require an action, ενα αλλο που λεει this device is not certified κατι τετοιο). Πατας εκει, απενεργοποιεις τις ειδοποιησεις και εχεις το τελειο setup νομιζω με τα παντα να δουλευουν.

Ναι, αλλά εδώ σου λέει ότι αν επιλέξεις αυτή τη μέθοδο δε θα σου δουλεύει το playstore και ουσιαστικά σε καλεί να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτό και τα push notifications. Δε μπορείς να έχεις και τα δυο.

Επίσης, σου δουλεύουν οι ανέπαφες της Alpha (αν έχεις);

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εδώ σου λέει ότι αν επιλέξεις αυτή τη μέθοδο δε θα σου δουλεύει το playstore και ουσιαστικά σε καλεί να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτό και τα push notifications. Δε μπορείς να έχεις και τα δυο.

Επίσης, σου δουλεύουν οι ανέπαφες της Alpha (αν έχεις);

 

Κώστα στην ερώτηση σου οι ανέπαφες συναλλαγές της Alpha δουλεύουν κανονικά. Μόλις έκανα πληρωμή σε pos.

Επίσης ενεργοποίησα και το wallet της eurobank αλλά δεν έχω κάνει ακόμα πληρωμή με αυτό.

 

Βλέποντας ότι οι χάρτες δουλεύουν κανονικά προσωπικά δεν βλέπω δίλημμα για το αν θα πρέπει να δουλεύει το Play store ή το NFC. Τις εφαρμογές είναι εύκολο να τις εγκαταστήσουμε και από τρίτο market ή σκέτο apk. Τα οφέλη στην δική μου καθημερινότητα είναι ξεκάθαρα ύπερ του NFC

 

Θα φτιάξω βιντεάκι στα Ελληνικά μόλις βρω λίγο χρόνο για να είναι εύκολο σε όλους πώς γίνεται μέσα στο ίδιο νήμα που δημιούργησα εχθές για το πως βάζουμε σήμερα google apps μετά το ξαφνικό κλείδωμα της google αρχές Ιουλίου

(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=484798)

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ανέπαφες πληρωμές της Eurobank αν κατεβάσεις την εφαρμογή από το appgalley δεν λειτουργούν?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δεν υπάρχει η εφαρμογή στο appgallery.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η εφαρμογή στο appgallery.
Πως δεν υπάρχει, αφού τη βλέπω κανονικά στο appgallery, έχει μπει εδώ και μερικές εβδομάδες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εδώ σου λέει ότι αν επιλέξεις αυτή τη μέθοδο δε θα σου δουλεύει το playstore και ουσιαστικά σε καλεί να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτό και τα push notifications. Δε μπορείς να έχεις και τα δυο.

Επίσης, σου δουλεύουν οι ανέπαφες της Alpha (αν έχεις);

 

Παιδια ναι ετσι λεει στο link, οτι δεν μπορεις να εχεις και playstore και push ταυτοχρονα αλλα ΔΕΝ ισχυει.

Το δουλεψα ετσι στην αρχη για καμια εβδομαδα, δουλευαν όλα, και τα payments της Eurobank και τα push παντου αλλα εφαρμογες εβαζα απο aurora η apkpure.

 

Το προβλημα ηταν στο geolocation ομως που δεν δουλευε. Οποτε ειπα να ρισκαρω να ξεπαγωσω το GSF, το εκανα(μεσω του Icebox+ADB με μια εντολή μόνο) για να δω τι θα συμβει. Ε, εμειναν και τα push, και το play, και τα nfc , και επανηλθε το location. Επανηλθε και μια ειδοποιηση "the device is not play protect certified", και απλα κανοντας swipe left και "περισσοτερα" , στο καναλι ειδοποιησεων PlayProtect το απενεργοποιησα.

 

Και ολα δουλευουν ρολοι. Ολα όμως. Μόνο στα Google Maps όταν τα ανοιγεις σου λεει ταχαμου για μισο δευτερολεπτο οτι δεν εχεις services αλλα δουλευει αψογα.

 

Υ.Γ Η εφαρμογη της Eurobank εχει μπει κανονικα στο AppGallery απο τον Ιουνιο.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κάνει την άλλη μέθοδο, τι μπορώ να κάνω τώρα; Πρέπει να κάνω hard reset και όλα από την αρχή;

Επίσης, έχω πάρει ένα Mate Xs, αλλά δε το έχω ανοίξει ακόμη. Η μέθοδος αυτή πιάνει και σε εκείνο;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κάνει την άλλη μέθοδο, τι μπορώ να κάνω τώρα; Πρέπει να κάνω hard reset και όλα από την αρχή;

Επίσης, έχω πάρει ένα Mate Xs, αλλά δε το έχω ανοίξει ακόμη. Η μέθοδος αυτή πιάνει και σε εκείνο;

 

Oχι και γω με την γνωστη παλια μεθοδο εβαλα τα services 2 μηνες πριν οταν το πηρα. Τωρα απλα πρεπει να ακολουθησεις(αν θες) τα βηματα στο link που σου εδωσα, θα κανεις μονο το step 2 αφου το step 1 έχει ηδη γινει και εχουν περαστει τα google services. Θα παγωσεις το framework και λογικα θα σου δουλεψουν τα παντα εκτος του location. Αν σου δουλευει και το location, γιατι συμβαινει κι αυτο σε πολλους, δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις κατι αλλο(οπως εγω που το ξεπαγωσα μετα κλπ).

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Oχι και γω με την γνωστη παλια μεθοδο εβαλα τα services 2 μηνες πριν οταν το πηρα. Τωρα απλα πρεπει να ακολουθησεις(αν θες) τα βηματα στο link που σου εδωσα, θα κανεις μονο το step 2 αφου το step 1 έχει ηδη γινει και εχουν περαστει τα google services. Θα παγωσεις το framework και λογικα θα σου δουλεψουν τα παντα εκτος του location. Αν σου δουλευει και το location, γιατι συμβαινει κι αυτο σε πολλους, δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις κατι αλλο(οπως εγω που το ξεπαγωσα μετα κλπ).

 

ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ναι ετσι λεει στο link, οτι δεν μπορεις να εχεις και playstore και push ταυτοχρονα αλλα ΔΕΝ ισχυει.

Το δουλεψα ετσι στην αρχη για καμια εβδομαδα, δουλευαν όλα, και τα payments της Eurobank και τα push παντου αλλα εφαρμογες εβαζα απο aurora η apkpure.

 

Το προβλημα ηταν στο geolocation ομως που δεν δουλευε. Οποτε ειπα να ρισκαρω να ξεπαγωσω το GSF, το εκανα(μεσω του Icebox+ADB με μια εντολή μόνο) για να δω τι θα συμβει. Ε, εμειναν και τα push, και το play, και τα nfc , και επανηλθε το location. Επανηλθε και μια ειδοποιηση "the device is not play protect certified", και απλα κανοντας swipe left και "περισσοτερα" , στο καναλι ειδοποιησεων PlayProtect το απενεργοποιησα.

 

Και ολα δουλευουν ρολοι. Ολα όμως. Μόνο στα Google Maps όταν τα ανοιγεις σου λεει ταχαμου για μισο δευτερολεπτο οτι δεν εχεις services αλλα δουλευει αψογα.

 

Υ.Γ Η εφαρμογη της Eurobank εχει μπει κανονικα στο AppGallery απο τον Ιουνιο.

 

Έχεις δίκιο, την εφαρμογή την διέγραψα και την κατέβασα εκ νέου αλλά και πάλι το wallet δεν ενεργοποιείται.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, την εφαρμογή την διέγραψα και την κατέβασα εκ νέου αλλά και πάλι το wallet δεν ενεργοποιείται.

 

Το wallet για να ενεργοποιηθεί πρέπει να κάνεις την έξτρα διαδικασία που είπαμε πιο πάνω με το "πάγωμα" του GSF .

 

Πάντως πολύ περίεργο που μπλοκάροντας το μπορεί και δουλεύει. Σημαίνει ότι η λειτουργία και η δυνατότητα είναι εκεί, κάπως πρέπει να το λύσει αυτό η Huawei με τις τράπεζες δε νομίζω να είναι τπτ ιδιαίτερα δύσκολο. Ώστε να δουλεύουν τα NFC payments σωστά και χωρίς τα services.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουμε πει, οι μόνες εφαρμογές που δεν παίζουν είναι όσες αφορούν σε τραπεζικές ανέπαφες πληρωμές. Βέβαια, χθες που έβαλα την iBank Pay της Εθνικής, δείχνει ότι δουλεύει κανονικά (χωρίς, όμως, να την έχω δοκιμάσει ακόμη).

Το Alpha myWallet εγκαθίσταται, αλλά δεν ανοίγει, ενώ της Eurobank σε αφήνει να κάνεις όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες, εκτός των ανέπαφων πληρωμών. Η Πειραιώς (Winbank) κοιμάται ακόμη...

 

Υπάρχει και της Πειραιώς by the way η εφαρμογή στο AppGallery, από τις 22/6 που κυκλοφόρησε. Winbank Mobile

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η εφαρμογή flash score παρέχει ειδοποιήσεις στις αλλαγές του σκορ ενως παιχνιδιού? Ρωτάω επειδή την παρέχει το app gallery. Δεν έχω περάσει Google services και δεν θέλω προς το παρών να τα περάσω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περάσω και να λειτουργεί απροβληματιστα οποιοδήποτε πρόγραμμα το έχω σε .apk έτσι?Ακόμα και να μην υπάρχει στο app gallery??
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να περάσω και να λειτουργεί απροβληματιστα οποιοδήποτε πρόγραμμα το έχω σε .apk έτσι?Ακόμα και να μην υπάρχει στο app gallery??
Όχι όλα αρκετά απαιτούν Google play services framework αυτά η δεν θα παίζουν η δεν θα λειτουργούν όλα
Link to comment
Share on other sites

Ανέπαφες πληρωμές της Eurobank αν κατεβάσεις την εφαρμογή από το appgalley δεν λειτουργούν?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Όχι όλα αρκετά απαιτούν Google play services framework αυτά η δεν θα παίζουν η δεν θα λειτουργούν όλα

 

Κακώς υπάρχουν στο app gallery εφαρμογές που δεν παίζουν στο p40 pro, τεράστιο fail. Πολύ κακή δουλειά από τη Huawei σε ένα τέλειο κινητό. Απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς υπάρχουν στο app gallery εφαρμογές που δεν παίζουν στο p40 pro, τεράστιο fail. Πολύ κακή δουλειά από τη Huawei σε ένα τέλειο κινητό. Απαράδεκτη.
Τι εννοείς? Όσες υπάρχουν στο appgalley δουλεύουν κανονικά. Όσες βάζεις από άλλη πηγή ίσως να μην παίζουν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Όσες υπάρχουν στο appgalley δουλεύουν κανονικά. Όσες βάζεις από άλλη πηγή ίσως να μην παίζουν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το flash score δεν στέλνει ενημερώσεις στην αλλαγή του σκορ το add block browser κρασάρει συνέχεια. Και δεν ξέρω αν συνεχίσω με άλλες εφαρμογές του app gallery ποια προβλήματα θα βρω. Δεν έχω περάσει Google services, προσπαθώ να προσαρμοστω χωρίς αυτά περιμένοντας την Huawei να μας δώσει τις κατάλληλες δικές της εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει το τηλέφωνο, πόσο καλά τελικά δουλεύει το Google Play Services? Ποιον οδηγό εγκατάστασης θα προτείνατε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει το τηλέφωνο, πόσο καλά τελικά δουλεύει το Google Play Services? Ποιον οδηγό εγκατάστασης θα προτείνατε;

 

Δεν το έχω περάσει, αλλά από φίλο που το πέρασε δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω περάσει, αλλά από φίλο που το πέρασε δουλεύει άψογα.

 

Ευχαριστώ φίλε. Επίσης αν γνωρίζεις (ή κάποιος στο φόρουμ), εάν ανανεώνονται κανονικά οι εφαρμογές και επίσης, το ίδιο το Google Play Store?

 

Ακόμα, οι εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν μέσω APKpure δεν ανανεώνονται αυτόματα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Επίσης αν γνωρίζεις (ή κάποιος στο φόρουμ), εάν ανανεώνονται κανονικά οι εφαρμογές και επίσης, το ίδιο το Google Play Store?

 

Ακόμα, οι εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν μέσω APKpure δεν ανανεώνονται αυτόματα, σωστά?

 

Για play store δεν γνωρίζω δεν τα έχω περάσει και μάλλον δεν θα τα περάσω μιας και αυτές οι εφαρμογές που μου λείπουν είναι το YouTube κυρίως αλλά ακούω μουσική μέσω browser. Τις εφαρμογές από το APKpure τις αναβαθμίζω χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Για play store δεν γνωρίζω δεν τα έχω περάσει και μάλλον δεν θα τα περάσω μιας και αυτές οι εφαρμογές που μου λείπουν είναι το YouTube κυρίως αλλά ακούω μουσική μέσω browser. Τις εφαρμογές από το APKpure τις αναβαθμίζω χειροκίνητα.

 

Ευχαριστώ. Πάντως, με προβληματίζει ότι είναι προς πώληση αρκετά μεταχειρισμένα P40 Pro (στα κλασσικά sites) 2-3 μήνες μετά από την αγορά τους....Μάλλον, δεν είναι άσχετο με το θέμα των εφαρμογών/Google..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Πάντως, με προβληματίζει ότι είναι προς πώληση αρκετά μεταχειρισμένα P40 Pro (στα κλασσικά sites) 2-3 μήνες μετά από την αγορά τους....Μάλλον, δεν είναι άσχετο με το θέμα των εφαρμογών/Google..

 

Προφανώς αυτός είναι ο λόγος. Το κινητό είναι υπέροχο σε όλα, αλλά καλώς ή κακώς τόσα χρόνια έχουμε μπει για τα καλά στο οικοσύστημα της google και αν δεν εχει καποιος διαθεση να ασχοληθει να περάσει τα services ενώ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο αυτά θα τα βρει σκούρα. Αν βέβαια δεν χρησιμοποιείς sheets,docs,keep, google photos, assistant κλπ τότε η μεταβαση είναι ομαλότατη καθώς υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Για τα δημοφιλή apps ειδικά δεν το συζητω δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα αφου τα μισα είναι στο AppGallery και τα υπολοιπα apkpure. Οπότε αν η χρήση που θα κάνεις είναι σχετικά απλή τότε δεν είναι δύσκολη η μετάβαση.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...