Jump to content

Sony Xperia 1 ΙΙ


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1200€ :lol:

 

Για την ιστορία 1200$ είναι 1320€ που είναι πολλά τα λεφτά... Δε νομίζω να παίξει σε τέτοια νούμερα το βλέπω MAX 1050€ ... Αλλά αν παίξει θα μιλάμε για την απόλυτα αποτυχημένη ναυαρχίδα... Αυτά τα αυτογκόλ βάζει μια ζωή η Sony

Ύ.Γ Τα ακουστικά λόγω του ότι είμαι μουσικός και έχω και μια ιδέα παραπάνω περί ήχου τα θεωρώ αρκετά ανωτέρα από τα airpod....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, 1200$ είναι 1080€....

 

Είσαι απόλυτα σωστός... 0,89 έχει σήμερα ισοτιμία! Αν μπλέξεις με εφαρμογές τύπου Plus 500 κτλ κτλ καμία φορά σου σαλεύει απ τα πολλά νούμερα... Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ισοτιμία αυτό λέει αλλά έχει ήδη ανακοινωθεί η επίσημη τιμή για Ευρώπη στα 1200 ευρώ και στην Αμερική 1200 δολάρια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην Βουλγαρία 950€

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

Από το 8:15

 

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

..... 104266694481b60dd225862d45b75f6e.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα το παράγγειλα... το περιμένω αύριο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

..... 104266694481b60dd225862d45b75f6e.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλοδούλευτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα το παράγγειλα... το περιμένω αύριο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλοδούλευτο...

Σε ευχαριστώ πολύ!

Με το καλό και το δικό σου!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε εντυπωσεις λοιπον απο τον ειδη κατοχο και οταν με το καλο ερθει και στον harislg .

τεφαρικι ειναι , και με το δωρο εαν και εφοσον οντως το εχεις αναγκη παει στα 1000 περιπου η τιμη οσο και ενα 1+ για παραδειγμα .

πιστευω θα σας ανταμειψει σε ολους τους τομεις .

εχει και ενα κολπο οταν παιζεις games και το καρφωσεις μπριζα αυτο αγνοει την μπαταρια και δουλευει μονο με ρευμα σαν παλια καλη κονσολα για ατελείωτο λιωσιμο μεχρι αποκόλλησης πλακετας !!!

βεβαια αυτα δεν ειναι για εμας τα ώριμα αγορια πια αλλα το γραφω πιο πολυ ως προς πως βλεπει την φαση η sony .

θελει να σου δωσει κατι να το παντρευτεις ρε παιδι μου , οχι 800watt φορτιση και αλλες τετοιες αγωνιστικες φασεις .

τα 90hz πιστευω θα σας καλυψει η Bravia engine και το smootheness που θα εφαρμοζει .....παντου , γιατι καλα ειναι τα hz φθανει να τα υποστηρίζει και το app , ο chrome πχ δεν υποστηριζει 90 και 120hz (τουλαχιστον ετσι ειχα ακουστα) .

απο καμερα θα δειξει αλλα αυτη την φορα τα μαθηματικα ειναι μαζι της , λιγα μεγαλα πιξελ , και για αυτο τον λογο θα καταφερει και τα 20fps On focus που ειναι ιδανικα για τα παιδια μας .

αλλα μην γραφω αλλα , τον λογο θα παρουν οι κατοχοι .

καλοριζικο και καλα νεα να ακουτε παντα απο αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα στους νέους κατόχους με υγεία :)

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ, από που έγινε η αγορά? Περιλαμβάνει και τα ακουστικά?

Σας ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Από sony center.... Το πήρα με τιμολόγιο.. τα ακουστικά θα δω άμα τα κρατήσω γιατί πιο πολύ άμα τα χρησιμοποιώ θα είναι σπίτι και όχι έξω μιας και έχω ήδη plantronics 5200 για ομιλία και Huawei freebuds 3
Link to comment
Share on other sites

Sony center νομίζω για λίγες ημέρες ακόμα με δώρο στην παραγγελία

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τραγικό το γεγονός ενώ κυκλοφορεί το κινητό στην αγορά δεν υπάρχουν θήκες ούτε της ίδιας της sony και γράφουν απλά σύντομα διαθέσιμες
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Dual είναι καί dual το έχω

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2 λόγια για τις πρώτες 3 ημέρες του SONY Xperia 1ii

Ελαφρύ αν και δεν είδα specs μεταξύ του XZ3 και του 1ii αλλά αυτό που αισθάνομαι εγώ στο βάρος είναι αισθητή η διαφορά.

Ξεκούραστο και λόγω βάρους αλλά και λόγω στενότητας(οθόνη 21:9).

Στην αρχή με ξένισε αρκετά το σχήμα του αλλά τελικά βολεύει τόσο πολύ να το χειρίζεσαι με το ένα χέρι που σε συνδυασμό με το βάρος του το κάνουν τουλάχιστον ξεκούραστο.

Γρήγορο αν και όλα πλέον πάνε σφαίρα την σήμερον εποχή.

Στην οθόνη θα ήθελα περισσότερη φωτεινότητα.Προσοχή όχι ότι δεν βλέπεις με ήλιο απο πάνω, ίσα ίσα μια χαρά απλά για έναν άνθρωπο που θέλει τα γυαλιά του για να δει καθαρά νομίζω το χρειάζομαι ένα κλικ πιο φωτεινό, όμως το 4Κ είναι αξεπέραστο, όλα τα video youtube & NETFLIX που είναι 4Κ παίζουν κανονικά και η διαφορά είναι αισθητή αν και σε τέτοιου διαστάσεις οθόνες είναι δύσκολο.

Επίσης η καθαρότητα και τα χρώματα στην οθόνη αποτυπώνονται όπως πρέπει.

Πίστευα οτι η οθόνη του ΧΖ3 είναι απερίγραπτη μέχρι που είδα την οθόνη του 1ιι.

Το δαχτυλικό αποτύπωμα αργεί κάποιες φορές σε σχέεση με το ΧΖ3 που ήταν πιο άμεσο και απο την σκέψη μου.

Η μπαταρία του και σε συνδυασμό με την διαχείριση που κάνει η SONY στα κινητά της είναι σε επίπεδα πολύ υψηλότερα και απο μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Με αυτόματο φωτισμό και με οτ να παίζω συνέχεια με φωτογραφίες και άλλα app και με φωνητικές κλήσεις 3 ωρών και βγάζει για πλάκα 6 ώρα και τονίζω την ομιλία γιατί είναι μέρος της δουλειάς μου και τρώει πολύ μπαταρία.

Ο ήχος είναι πεντακάθαρος μιας και οι επιλογές είναι πολλές.Σε συνδυασμό με τα WF τότε το αποτέλεσμα είναι κρυστάλλινο.

Αρνητικά είναι ότι απουσιάζει το album app της SONY και έχει για default το google photos αλλά είχα προετοιμαστεί για αυτό καθώς και το πληκτρολόγιο της google που δεν με βολεύει μιας και είναι αρκετά "στενό"

Πάμε στην κάμερα,η οπόια με το ΧΖ3 είχα μεγάλο θέμα στα πρόσωπα που το noise έκανε την εμφάνιση του ακόμα και σε εξωτερικό χώρο με ντάλα ήλιο.

Εδώ μιλάμε για καταστάσεις πολύ καλές σε επίπεδο iphone, γενικά το noise απουσιάζει σε πολλές συνθήκες ακόμα και εκεί που το περιμένεις.

θεωρούσα οτι το photo pro app θα έχει εμφανέστατες διαφορές προς το καλό με το stock app κι όμως....μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με την stock εφαρμογή, γρήγορο fous, καθαρές φωτογραφίες και πιστότητα χρωμάτων.

Νυχτερινή λήψη δεν έχει αλλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" κατεβάζει το κλείστρο για πλάκα στο 1/4( μπορεί και πιο κάτω εννοείται) στο αυτόματο με αποτέλεσμα αν έχεις ένα χέρι σχετικά σταθερό η φωτό βγαίνει σαν night mode,αναγνωρίζει νυχτερινό σκηνικό και αυτός είναι ο λόγος που το κάνει όταν με το ΧΖ3 το έκανα manual.

Πάμε στο phot pro, κατα την γνώμη μου αξίζει για 2 λόγους, πρώτον για το HDR όπου μπορείς να το έχεις προγραμματίσει να είναι ανοιχτό και αντί να μπαίνεις στο stock app να μπαίνεις στο photo pro και δεύτερον για το 20fps συνεχούς λήψης.

Το δοκίμασε ο georgerapp χθες και νομίζω ότι ενθουσιάστηκε, κάτι που είναι ιδανικό για παιδιά και για λήψης που δεν είναι ακίνητες, με σιγουριά καμία άλλη συσκευή δεν μπορεί να το κάνει και αυτό ανεβάζει επίπεδο την συσκευή.

Θα πάρει και περιμένουμε σύμφωνα με την SONY αναβάθμιση η οποία θα περιέχει RAW και νυχτερινή λειτουργία.(αν και το δεύτερο προσωπικά δεν με ενδιαφέρει)

Τέλος το HDR , αναρωτιέμαι με youtubers Που σχολιάζουν ότι το HDR της συσκευής δεν είναι επιθετικό,για τα δικά μου γούστα και στα δικά μου μάτια το HDR είναι πολύ επιθετικό,σε κάποιους μπορεί να αρέσει και σε άλλους που προτιμάνε την φυσικότητα όχι.

Ορισμένες φορές κάποιες λήψεις είναι λίγο out of focus αλλά θα πάρει αναβάθμιση σίγουρα μιας και απο όσο μίλαγα με κάποια παιδιά εδώ και διαβάζοντας και διάφορα, πολλές συσκευές με μεγάλους αισθητήρες ταλανίζονται απο τέτοιες "παιδικές ασθένειες"

Ερωτήσεις και απορίες ευπρόσδεκτες.

Φωτό σε λίγο απλά για να δείτε διαφορές με HDR ON & OFF.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

μερικά δείγματα.

κάποιες είναι Out of fous, δεν έκατσα να την ξανα βγάλω απλά ήθελα να δείξω ότι υπάρχει ακόμα αυτό το θέμα

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία αναλυτική παρουσίαση. Σε ευχαριστούμε πολύ. Είναι συσκευή ενδιαφέρουσα. Για το μέγεθος δεν μπορώ να το καταλάβω πολύ πρέπει αν το δω να το πιάσω στα χέρια μου. Μπαταρία και κάμερα σε σύγκριση με το 11 po max αν πέρασε από τα χέρια σου πιο είναι καλύτερο;θέλω να φύγω από τη σαμυ. Μετά το S9+ Που για μένα ήταν μια πολύ συσκευή το S10+ , S 20+ Που έχω τώρα είμαι πολύ δυσαρεστημένος. Τα θεωρώ συσκευές πολύ κατώτερες. Μακάρι η Sony να κάνει τη διαφορά. Δεν μπορώ να εμπιστεύομαι πια κανένα στο YouTube που για δικούς τους λόγους βγάζουν τα κινεζικά πρώτα σε όλα ..
Link to comment
Share on other sites

Μόνο φωτογραφία θα έχω άποψη σε σύγκριση με το 11 pro το οποίο αν δεν είχα κόλλημα με android θα το αγόραζα άνετα σε λίγες ημέρες.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε καί μου έκανε εντύπωση

Στο πίσω μέρος της συσκευής είχε αυτοκόλλητο που το έγραφε!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εαν φτιαχνετε στο νησι θα το βρουν σε ανασκαφες στο μελλον , θα δωσουν ενεργεια και θα αναψει .

μακαρι να φταιχνετε εκει .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1 ΙΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...