Jump to content

Sony Xperia 1 ΙΙ


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο photo Pro έχει το auto εκεί το hdr είναι αυτόματο.

Αν το βάλεις στο P και πας στο menu και μετά έκθεση χρώμα θα βρεις το hdr που θα βαράει συνέχεια είτε το χρειάζεται η λήψη είτε όχι, στο P επίσης μπορείς να παίξεις με την έκθεση.

Στο S μπορείς να παίξεις με το κλείστρο και στο Μ με τα πάντα.

Για να ξεκαθαρίσουμε πρίν το θάψεις που είναι σίγουρο HDR τα Sony δεν τραβάνε συνέχεια, δεν είναι στην λογική ούτε κάν τών επαγγελματιών άρα αυτό το που έχουν συνηθίσει όλοι δεν θα το βρεις εδώ, καθώς και έντονα χρώματα με υπερεκθεση δεν θα βρεις.

Άρα το photo pro μόνο ελλείψεις δεν έχει!!

Videos 4K 60 FPS θα βρεις στο cinema app με άψογα αποτελέσματα.

Το μενού που το βρήκες φτωχό δεν μπορώ να το κατανοήσω άρα δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η λογική night mode ευτυχώς δεν υπάρχει με αυτά τα ψεύτικα αποτελέσματα.

Σου παίζει με το κλείστρο με πολύ αληθινά αποτελέσματα αλλιώς βαράς σε σκοτεινά μέρη με το P και με HDR

Θα βρεις μεγάλες διαφορές

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τέλος προσοχή το ISO να το βάλεις στο auto γιατί ότι πειράξεις θα μείνει στην ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί θεωρείς σίγουρο ότι θα το θάψω ? Όσο για το hdr είναι κάτι που βοηθάει, το να λες ότι οι επαγγελματίες δεν το έχουν είναι τελείως αστικό καθώς αυτοί έχουν τέρατα φακούς και αισθητήρες... Το να μπαίνουμε σε αυτή τη λογική σε συσκευή που υστερεί σε hardware σε σχέση με μηχανές είναι λάθος θεωρώ καθώς εδώ έρχεται το sw να καλύψει αυτό το κενό. Τώρα αν θες να βγάζεις ένα καμμένο σημείο στο καδρο γιατί ίσως φαίνεται καλύτερο το υπόλοιπο δεν ξέρω αν είναι στόχος ενός κινητού ή του χρήστη.. Αλλα το δέχομαι αν αυτό εννοείς.

Τώρα αν για μια απλή λήψη πρέπει να αλλάξουμε 15 ρυθμίσεις πάλι το θεωρώ πρόβλημα αλλά θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε.

Το night mode δε με πειράζει, αρκεί να βγάζει καλά σε αυτόματο. Όσο για έντονα χρώματα ούτε εμένα με ενδιαφέρουν ούτε τα Samsung βγάζουν τόσο έντονα όπως παλιά..ακόμα και η huawei το έφτιαξε αυτό. Τέλος πάντων, θα κάνω τις δοκιμές και βλέπουμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s20-plus-vs-sony-xperia-1-ii-camera-1132818/

 

Εδώ θα δεις ότι ακόμα και την σήμερον ημέρα τα Sammy βγάζουν υπερεκθεση, ίσως να το έχουν μειώσει σε σχέση με το παρελθόν.

Τα Huawei ναι το έχουν μειώσει ακόμα πιο πολύ.

Ναι αυτό εννοώ για τα καμένα σημεία σε κάδρα.

Αν βάλεις ένα παιδί για παράδειγμα μπροστά από ένα φωτεινό παραθύρι τα βγάλει το eye af και το παράθυρο θα το κάψει αν τραβήξεις απλά το παράθυρο δεν θα γίνει αυτό ιδίως με το HDR ενεργό.

Οι 15 ρυθμίσεις που ανέφερες δεν είναι για μια φωτογραφία η για συνέχεια, μπορείς να τραβήξεις στο αυτόματο η στο P hdr για νυχτερινές και τέλος.

Μήν ξεχάσεις να το ρυθμίσεις για το 20 FPS η το 10 FPS συνεχόμενες λήψεις ιδανικό για παιδιά, σκυλιά η ότι κινείται τέλος πάντων.

Tip το συγκεκριμένο λειτουργεί για τέλεια αποτέλεσμα σε φώς.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Νικοmpl πρεπει να εχει αυτοματο hdr , απο δειγματα που εχω δει μη το εκβιαζεις , εγω στην θεση σου θα το αφηνα στο απλο app για αρχη και οπως βγει .

ωστοσο δοκιμασε αυτο με τους ανθρωπους και την ριπη γενικα , εχεις παιδακια εσυ , θα μας πεις , πιστευω αποδιδει εκει .

 

guy_fawkes και στο απλο app εχει το eaf η μονο μεσο pro Βλεπει ματι ;

τα 20/10fps μεσο pro ειναι μονο ετσι ;

οποτε για αυτα μπαινεις απλα σε ενα mode ολα αυτοματα και βαρας ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα modes και το απλό έχει eye af

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Νικοmpl πρεπει να εχει αυτοματο hdr , απο δειγματα που εχω δει μη το εκβιαζεις , εγω στην θεση σου θα το αφηνα στο απλο app για αρχη και οπως βγει .

ωστοσο δοκιμασε αυτο με τους ανθρωπους και την ριπη γενικα , εχεις παιδακια εσυ , θα μας πεις , πιστευω αποδιδει εκει .

 

guy_fawkes και στο απλο app εχει το eaf η μονο μεσο pro Βλεπει ματι ;

τα 20/10fps μεσο pro ειναι μονο ετσι ;

οποτε για αυτα μπαινεις απλα σε ενα mode ολα αυτοματα και βαρας ετσι ;

 

Η ριπη σκοτώνει ακόμα και με μέτριο φωτισμό, έριξα φώτο μες το σπίτι και είχα καλές λήψεις. Βεβαια και με απλή λήψη είχα, πάνω κάτω στα ίδια με ultra σε θέμα καθαρών σε σχέση με θολες αλλά νομίζω πολύ πιο εύκολα από ultra το οποίο αργεί να εστιάσει καμία φορά. Επίσης όταν έχεις ανοιχτή τη ριπη δε μπορείς να βγάλεις μια φώτο μόνο με το κουμπί κάτι που ίσως κάνει την ποιότητα της φωτο χειρότερη. Εννοώ πως ανάλογα το τι βγάζεις πρέπει να κάνεις εναλλαγή ρυθμίσεων. Πχ είσαι σπίτι βγάζεις παιδιά θες ριπη, πας μια βόλτα μετά και βγάζεις τοπίο ή και την παρέα, πρέπει να τη βγάλεις. Αντίθετα σε ultra δε χρειάζεται αυτό καθώς έχει και καλή λήψη έτσι όπως είναι. Αυτό εννοούσα ότι έχεις πολλές ρυθμίσεις να αλλάξεις για βέλτιστο αποτέλεσμα όταν σε άλλα κινητά με ένα κλικ παίρνεις αρκετά καλό επίσης...όμως αυτό δε σημαίνει ότι το σονυ είναι χειρότερο. Ίσως είναι απλά πιο καλό με τις έξτρα ρυθμίσεις. Θέλει ψάξιμο και μελέτη και ειναι από τις φορες που με ένα σκ δε θα βγάλω συμπέρασμα.

Τέλος σε απλά πράγματα όπως η σειρά πλήκτρων κάτω δεν έχει παραμετροποιηση ή όπως η κουρτίνα που στα huawei και samsung είναι πολύ πιο γεμάτη. Το dark mode είναι grey mode επίσης και με χάλασε λίγο αυτό καθώς ήθελα μαύρο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s20-plus-vs-sony-xperia-1-ii-camera-1132818/

 

Εδώ θα δεις ότι ακόμα και την σήμερον ημέρα τα Sammy βγάζουν υπερεκθεση, ίσως να το έχουν μειώσει σε σχέση με το παρελθόν.

Τα Huawei ναι το έχουν μειώσει ακόμα πιο πολύ.

Ναι αυτό εννοώ για τα καμένα σημεία σε κάδρα.

Αν βάλεις ένα παιδί για παράδειγμα μπροστά από ένα φωτεινό παραθύρι τα βγάλει το eye af και το παράθυρο θα το κάψει αν τραβήξεις απλά το παράθυρο δεν θα γίνει αυτό ιδίως με το HDR ενεργό.

Οι 15 ρυθμίσεις που ανέφερες δεν είναι για μια φωτογραφία η για συνέχεια, μπορείς να τραβήξεις στο αυτόματο η στο P hdr για νυχτερινές και τέλος.

Μήν ξεχάσεις να το ρυθμίσεις για το 20 FPS η το 10 FPS συνεχόμενες λήψεις ιδανικό για παιδιά, σκυλιά η ότι κινείται τέλος πάντων.

Tip το συγκεκριμένο λειτουργεί για τέλεια αποτέλεσμα σε φώς.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το 10/20 έχει να κανει με την ποιότητα ? Εκεί που λέει υψηλή /χαμηλή είναι αντίστοιχα το 10/20 δηλαδή ??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω την συσκευη .

θα αφηνα 10 fps , οπως και να το κανουμε πιστευω στα 20 με δυσκολο φωτισμο θα εχει πολυ γρηγορο κλειστρο για να τα καταφερει με κοστος στην ποιοτητα , ωστοσο τα 10 on focus ειναι κορυφη για καθε γρηγορο θεμα .

αυτος ειναι ο λογος των λιγων πιξελ σε σχεση με το sammy να κανει ταχυτατο ακαριαιο φοκους .

εαν την ειχα και μεχρι να το μαθω θα ειχα .

απλο app για τα παντα .

pro app ενα mode ολα στο αυτοματο και τα 10 fps ενεργα καθαρα για τα παιδια /σκυλια και τετοια πραγματακια .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 10 fps χαμηλή δηλαδή θα ήταν καλύτερα σε όχι τόσο φωτεινό σκηνικό.

Το ότι έχει 12 mp. Μπορεί και κάνει focus τόσο γρήγορο.

Δεν ξέρω αν φόραγε μεγαλύτερο αισθητήρα αν θα γινότανε αυτό.

Νίκο ναι μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε πολλά πράγματα απλά πρέπει να αλλάζεις ρυθμίσεις.

Στο photo Pro δεν είναι τόσο δύσκολο, ένα κουμπί είναι.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κατι ετρεχε σιγουρα. Δεν ειναι μονο η αναμονη πιστευω και το κακο ή προβληματικο σημα. Και συνηθως τις πρωτες μερες μετα απο updates συμβαινουν κατι τετοια χαζα τα οποια στρωνουν. Η Sony ειναι εγγυηση σε αυτα τα θεματα και θα τα λυσει.

Το κινητο ειναι κοσμημα.

Το κινητο το κρατησα δυο μερες και αν το είδατε και στο σαιτ το πούλησα...Αυτο το αλκοολικι με τα κινητα το κουβαλάω απ το 2004 κια παιρνω ολες τις μαρκες χωρις καμμια προτίμηση...Δεν ειμαι ντε και καλα φαν της Sony...

Οτι εγραψα πιο πανω ειναι ακριβως ετσι οπως τα γραφω...Το μεγαλυτερο προβλημα η λήψη σήματος που ειναι χαλια και γενικοτερα τα bug που εχει η συσκευη...Ακομα και στο PhoneArena αν δειτε το review αναφερει οτι η συσκευη εχει bug...

 

Με πειραζει καποιοι εδω να λειτουργουν φανατικά υπέρ μιας συσκευης μονο για ενα λογο...Γιατι δε σκεπτονται οτι καποιος πιθανόν φουκαράς να μαζέψει με το ζορι το χιλιαρικο και διαβάζοντας μονο θετικά σχόλια να το παρει και μετα να παει τσαμπα ο κόπος του...Ποσο μαλιστα που η μεταπωληση των Sony ειναι χαλια.Το πηρα μαζι με τα ακουστικα 1200 και με τα χίλια ζόρια το εδωσα σκέτο 740...

 

Υ.Γ.Σε συγκεκριμενο σημείο που καθημερινα μπαίνω Ίντερνετ μεσω 4g και το Sony εκανε συνεχεια διακοπές αυτη τη βδομαδα που πέρασε με iPhone 11 Pro Max και με s20 plus δεν ειχα κανενα θεμα...Το s20 plus ειναι με τον snapdragon 865 που εχει και το Sony...

 

Υ.Γ.2.Οταν το πρωτο άνοιξα εντυπωσιάστηκα απ τη κατασκευή και την αισθηση στο χερι...Πραγματικα ειπα θα μείνω για καιρο με αυτο...Αυτα τα 2 δεν άλλαξαν αλλα τα προβληματα που ειχε με ανάγκασαν να το δωσω σε 2 μερες

 

Να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι οι δυο πρωτες μερες ενος εντελως καινουριου κινητου,που δεν εχει κυκλοφορησει καλα καλα,δεν εχει παρει updates κλπ και πιθανων να λειτουργει συνεχως υπο δοκιμη αυτες τις δυο μερες,δεν ειναι αντιπροσωπευτικες για να το βγαλουμε σκαρτο ή υπερτουμπανο. Καθε εταιρειας. Μπορει να ηταν τρενο και να βγαζε σε δυο μηνες μια πρασινιλα η οθονη κλπ. Ή να συνεχιζε να εχει θεματα σηματος και καποια αλλα σοβαρα προβληματα. Ή να διορθωθουν ολα και να εχεις βιαστει να το ξεφορτωθεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι οι δυο πρωτες μερες ενος εντελως καινουριου κινητου,που δεν εχει κυκλοφορησει καλα καλα,δεν εχει παρει updates κλπ και πιθανων να λειτουργει συνεχως υπο δοκιμη αυτες τις δυο μερες,δεν ειναι αντιπροσωπευτικες για να το βγαλουμε σκαρτο ή υπερτουμπανο. Καθε εταιρειας. Μπορει να ηταν τρενο και να βγαζε σε δυο μηνες μια πρασινιλα η οθονη κλπ. Ή να συνεχιζε να εχει θεματα σηματος και καποια αλλα σοβαρα προβληματα. Ή να διορθωθουν ολα και να εχεις βιαστει να το ξεφορτωθεις.

Επειδη πριν το δωσω με προβλημάτισε...μπορεις να μου πεις ποσο διαστημα θα επρεπε να περιμενω αναβαθμισεις μηπως και διορθωθούν τα θέματα?1 εβδομαδα?1 μηνα?Ποσο?Χωρις να ειναι δεδομενο οτι στην πρωτη αναβαθμιση θα διορθώνονταν ολα...

 

Ολα αυτα εχοντας δωσει συνολικα 1200 ευρω και ξέροντας οτι σε ενα μηνα ως μεταχειρισμένο μπορει να μην πιανει ουτε 7 κατοστάρικα?

 

Υ.Γ.Ενημερωτικα δυο ημερων κινητο και στα 750 ευρω η αγγελία εδω στο myphone ουτε ενας δεν ενδιαφέρθηκε...Σε γνωστό γνωστού κατάφερα και το εδωσα...

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι οι δυο πρωτες μερες ενος εντελως καινουριου κινητου,που δεν εχει κυκλοφορησει καλα καλα,δεν εχει παρει updates κλπ και πιθανων να λειτουργει συνεχως υπο δοκιμη αυτες τις δυο μερες,δεν ειναι αντιπροσωπευτικες για να το βγαλουμε σκαρτο ή υπερτουμπανο. Καθε εταιρειας. Μπορει να ηταν τρενο και να βγαζε σε δυο μηνες μια πρασινιλα η οθονη κλπ. Ή να συνεχιζε να εχει θεματα σηματος και καποια αλλα σοβαρα προβληματα. Ή να διορθωθουν ολα και να εχεις βιαστει να το ξεφορτωθεις.
Μήν του χαλάς το αφήγημα, δεν έχει μπει στο νήμα με το s20 να δεί πόσα μικρά θεματακια είχαν στις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1-2 μεγαλα updates θα το κρατουσα να δω αν τα πλεον σοβαρα θεματα διορθωνοταν. Μπορει μα ηταν 1 βδομαδα ή 1 μηνας. Νομιζω ολες οι εταιριες ετσι κανουν. Σε καμια περιπτωση σε δυο μερες. Ειναι πολυ νωρις κατα τη γνωμη μου. Και πολυ λιγα τα χρηματα που το δωσες .

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μήν του χαλάς το αφήγημα, δεν έχει μπει στο νήμα με το s20 να δεί πόσα μικρά θεματακια είχαν στις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γίνεσαι προσβλητικός και δεν καταλαβαινω το λογο...Εδω εκφέρουν αποψη για το εκαστοτε κινητο άτομα που δε το εχουν παρει καν και οταν εκφέρει καποιος που το εχει αγορασει για σενα ειναι αφήγημα...

Απο οσο εχω καταλαβει παιρνεις μονο Sony και απο κει απορρέει ο φανατισμός...

Λογω δουλειας εχω περασει ολες τις ναυαρχιδες απο oneplus 8 pro μεχρι mi 10 pro κλπ οποτε δεν εχω κολλήματα.

Με τη Samsung μιας και το αναφερεις πεφτει απίστευτη γκρίνια επειδη ο Exynos ειναι υποδιαιστερος απ το snapdragon και φωνάζει ολο το διαδίκτυο φαντάσου να ειχε θέματα λήψης σήματος οπως το Sony.

Νταξει εμενα μη δινεις σημασια σεβασου οπως σου ειπα και πιο πριν αυτον που απ το υστέρημα του θα παει να δωσει 1000+ευρω Γι αυτο το κινητο...Ασε στην άκρη το παθος για μια εταιρια που απο οσο εχω καταλαβει μονο απο αυτη ψωνίζεις και σκεψου αυτον...

Γι αυτο εχει φτιαχτεί αυτο το φορουμ....

Καλη συνεχεια

 

Υ.Γ.Οποιος μπει σε ξένα φορουμ θα δει οτι αυτα που λεω τα λενε και αλλοι...

 

Υ.Γ.2.Το s20 plus με exynos το ειχα απο πλαισιο την πρωτη μερα κυκλοφορίας οποτε ξερω πολυ καλα αν και τι βελτίωσε η Samsung...Το plus δεν ειχε θέματα περα απο υπερθέρμανση το οποιο με exynos το εχει ακομα...Ισως το μπερδεύεις με την εστίαση στο ultra...

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν μπεις στο νήμα τού s20 θα βρεις κατόχους που τους πρώτους μήνες παραπονιόντουσσν για bug's ακόμα και στο s10,αυτό γίνεται πάντα πόσο άλλωστε τις πρώτες 2 ημέρες άρα πρόσοχη τι γράφουμε και πως προσπαθούμε να παραπλανησουμε.

Ακόμα και τώρα αν μπεις στο νήμα όλοι λένε ότι πρέπει στα κινητά να δώσεις κάποιο διάστημα για διορθώσεις, ασε βέβαια που το Xperia 1 ii ΔΕΝ έχει κάτι.

Ανέφερες ότι κάποιος κακομοίρης θα δώσει 1000€, κανένας πού δίνει 1000€ δεν είναι κακομοίρης αλλά τουλάχιστον ενημέρωσε εδώ στο λάθος νήμα ότι ο κακομοίρης αυτός θα το πάρει το s20 με exynos και ότι εσύ πήρες το καλό με το Snapdragon που δεν υπάρχει στη Ελλάδα και χωρίς εγγύηση, αυτά για να ενημερώνεις σφαιρικά τον υποψήφιο.

Στην Ελλάδα λοιπόν υποψήφιε αγοραστή θα βρεις s20 με exynos και με bugs όπως πολλές συσκευές.

Αλλά pure android και bugs ελάχιστες περιπτώσεις.

Ανέφερες τέλος και το phone arena όπου ήταν ο μοναδικός reviewer που ανέφερε bugs και φυσικά έβγαλε λιγότερ χρόνο σε μια μπαταρία με browsing και περισσότερο σε streaming γελάνε και τα τσιμέντα!και σαν να μην έφτανε αυτό δεν ανέφερε το photo Pro και ήταν ο μοναδικός reviewer που είχε night mode στην συσκευή. Εμπαζε από παντού ότι έγραψε.

Όταν γράφουμε απλά για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

 

Καλή συνέχεια

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν μπεις στο νήμα τού s20 θα βρεις κατόχους που τους πρώτους μήνες παραπονιόντουσσν για bug's ακόμα και στο s10,αυτό γίνεται πάντα πόσο άλλωστε τις πρώτες 2 ημέρες άρα πρόσοχη τι γράφουμε και πως προσπαθούμε να παραπλανησουμε.

Ακόμα και τώρα αν μπεις στο νήμα όλοι λένε ότι πρέπει στα κινητά να δώσεις κάποιο διάστημα για διορθώσεις, ασε βέβαια που το Xperia 1 ii ΔΕΝ έχει κάτι.

Ανέφερες ότι κάποιος κακομοίρης θα δώσει 1000€, κανένας πού δίνει 1000€ δεν είναι κακομοίρης αλλά τουλάχιστον ενημέρωσε εδώ στο λάθος νήμα ότι ο κακομοίρης αυτός θα το πάρει το s20 με exynos και ότι εσύ πήρες το καλό με το Snapdragon που δεν υπάρχει στη Ελλάδα και χωρίς εγγύηση, αυτά για να ενημερώνεις σφαιρικά τον υποψήφιο.

Στην Ελλάδα λοιπόν υποψήφιε αγοραστή θα βρεις s20 με exynos και με bugs όπως πολλές συσκευές.

Αλλά pure android και bugs ελάχιστες περιπτώσεις.

Ανέφερες τέλος και το phone arena όπου ήταν ο μοναδικός reviewer που ανέφερε bugs και φυσικά έβγαλε λιγότερ χρόνο σε μια μπαταρία με browsing και περισσότερο σε streaming γελάνε και τα τσιμέντα!και σαν να μην έφτανε αυτό δεν ανέφερε το photo Pro και ήταν ο μοναδικός reviewer που είχε night mode στην συσκευή. Εμπαζε από παντού ότι έγραψε.

Όταν γράφουμε απλά για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

 

Καλή συνέχεια

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για ποιο λογο κανεις vs τη συζητηση και μαλιστα για μια συσκευη που Δεν εχεις απεναντι σε καποιον που εχει περασει και τις 2 δε το καταλαβαινω...

Το κακομοίρης το ειπα γιατι θα εχει πεσει θύμα δικο σου οτι και καλα η συσκευη ειναι απροβλημάτιστη...Οχι επειδη μάζεψε χρηματα για τη συσκευη...

Εγω ρε φιλε το αγόρασα στη συνεχεια το πούλησα και οκ!!Γιατι να δημιουργήσω εντυπώσεις?Ποιος ο λογος?

Εσυ εχεις λογο να δημιουργήσεις εντυπώσεις μονο και μονο για να υπερασπιστείς την επιλογη σου...Εγω κανενα οφελος δεν εχω να παραπλάνησω οπως λες ουτε ειμαι κολλημένος με μια μάρκα...

 

Εδω αν μπεις στο xda αναφέρουν και αλλοι το θεμα με την ambient display αλλα εσενα όλως τυχαίως δεν το κανει...

Δε σας καταλαβαινω ορισμένους αντι να εχετε απαιτησεις πο κει που σκάτε ενα χιλιαρικο υπερασπίζεστε τα προβληματα...

 

Σου υπενθυμίζω πως εγω δεν το εκανα vs με αλλη συσκευη εσυ φαγώθηκες να το συγκρίνεις...

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κανείς γάργαρα τα s20 exynos και το phone arena.

Γιατί αγαπητέ εγώ με το τηλέφωνο το συγκεκριμένο ζω,το χρησιμοποιώ, εσύ σε 2 ημέρες μέσα έβγαλες και πόρισμα.

Πράγμα που σε κατατάσσει στους αναξιόπιστους.

Περιμένουμε ακόμα τα bugs γιατί ότι έγραψε το phone arena ήταν λάθος, ένα προς ενα,. Βρήκες εσύ bug σε stock android και δεν θα βρει κάποιος που τον προστατεύεις υποτίθεται σε s20 exynos

Γελάνε και τα τσιμέντα.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κανείς γάργαρα τα s20 exynos και το phone arena.

Γιατί αγαπητέ εγώ με το τηλέφωνο το συγκεκριμένο ζω,το χρησιμοποιώ, εσύ σε 2 ημέρες μέσα έβγαλες και πόρισμα.

Πράγμα που σε κατατάσσει στους αναξιόπιστους.

Περιμένουμε ακόμα τα bugs γιατί ότι έγραψε το phone arena ήταν λάθος, ένα προς ενα,. Βρήκες εσύ bug σε stock android και δεν θα βρει κάποιος που τον προστατεύεις υποτίθεται σε s20 exynos

Γελάνε και τα τσιμέντα.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατι να τα κανω γαργάρα?Εγω δεν κολλάω με μια μάρκα οπως εσυ...Το γεγονος οτι εχω snap και οχι exynos το s20 plus προφανως κατι λεει...Η διαφορα μας πως εγω το προβληματικό το φτύνω και παιρνω αλλο...Αντίθετα με εσενα που το αποθεώνεις ,δινεις 1 χιλιαρικο και περιμενεις ποτε θα γίνουν αναβαθμισεις και ταυτοχρονα κοιτάς να παρασυρεις και αλλους στην επιλογη σου για να νοιώσεις καλα...

 

Για τα bugs στα ειπα και ακομα και με το προβληματικό σημα το παραδέχτηκες...Για τα υπολοιπα μπες xda και δες ευκολο ειναι...Απλα το κινητο το εχουν παρει ευτυχως ελάχιστοι παρασυρμένοι απ τη φήμη της Sony ,με πρωτο εμενα,οποτε δεν υπαρχει και ιδιαιτερο feedback πνω σε αυτο...

 

Ας το αφήσουμε εδω εχεις το καλυτερο κινητο του κοσμου,επρεπε να το χρεώνει 2 χιλιαρικα και οχι 1...καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να μπω στο xda ρε φίλε να διαβσω, αφού το έχω το κινητό,είσαι με τα καλά σου?

Εγώ όπως έγραψες είχα το σθένος να γράψω τα κατά του, γιατί να μην αναφέρω αν έχω παρατηρήσει bugs?

Εσύ είσαι αυτός που το κράτησε 2 ημέρες και έβγαλες πόρισμα και στο έγραψε και ο άλλος ο φίλος με το 1+7 αλλά εσύ ακόμα τα δικά σου.

Τέτοια κόλλημα ξαφνικά να σωσεις τάχα μου τον υποψήφιο καταναλωτή.

Έχεις κάνει ένα νήμα εδώ μύλος και ακόμα νομίζεις και παραπληροφόρεις ότι το s20 είναι το καλύτερο κινητό

Αυτά διαβάζει οι κάτοχοι με 1+7 και γελάνε

Κάνε μας την χάρη λοιπόν και πηγαίνε έξω από κανένα media markt να κατευθύνεις καμία πώληση και άσε μας εδώ.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τι να μπω στο xda ρε φίλε να διαβσω, αφού το έχω το κινητό,είσαι με τα καλά σου?

Εγώ όπως έγραψες είχα το σθένος να γράψω τα κατά του, γιατί να μην αναφέρω αν έχω παρατηρήσει bugs?

Εσύ είσαι αυτός που το κράτησε 2 ημέρες και έβγαλες πόρισμα και στο έγραψε και ο άλλος ο φίλος με το 1+7 αλλά εσύ ακόμα τα δικά σου.

Τέτοια κόλλημα ξαφνικά να σωσεις τάχα μου τον υποψήφιο καταναλωτή.

Έχεις κάνει ένα νήμα εδώ μύλος και ακόμα νομίζεις και παραπληροφόρεις ότι το s20 είναι το καλύτερο κινητό

Αυτά διαβάζει οι κάτοχοι με 1+7 και γελάνε

Κάνε μας την χάρη λοιπόν και πηγαίνε έξω από κανένα media markt να κατευθύνεις καμία πώληση και άσε μας εδώ.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετά από 16 χρόνια σε unwired και my phone βρέθηκε το άτομο που θα τσακωθεί μαζί μου. Και μάλιστα μόνο ένα έτος στο myphone και με μόνο μία μάρκα κινητού... Αυτό είναι αξιοπιστία!

Καλή συνέχεια! Μη νομίζεις δε θα το πάρουν και πολλοί για να έχεις να γράφεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ πιο πολύ από εσένα... δεν ήξερα ότι η αξιοπιστία πάει με τα χρόνια.

Φαίνεται πόσο ανυσηχεις και το έχεις δείξει.

Αλήθεια πληρώνεσαι για αυτό???

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο θέμα μιας το κινητο 2 εβδομάδες περίπου αν όχι ακριβώς δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα,το δαχτυλίκο έφτιαξε, το photo Pro όσο το μαθαίνεις τόσο σε αποζημιώνει με τα αποτελέσματα και η μπαταρια με 2 ώρες κλήσεις με Bluetooth, βγάζει περίπου 6 ώρες Sot

Ελαφρύ στο χέρι, δεν κουράζει και αναμένουμε την μεγάλη αναβάθμιση της Sony για μπαταρία και κάμερα.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ πιο πολύ από εσένα... δεν ήξερα ότι η αξιοπιστία πάει με τα χρόνια.

Φαίνεται πόσο ανυσηχεις και το έχεις δείξει.

Αλήθεια πληρώνεσαι για αυτό???

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο θέμα μιας το κινητο 2 εβδομάδες περίπου αν όχι ακριβώς δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα,το δαχτυλίκο έφτιαξε, το photo Pro όσο το μαθαίνεις τόσο σε αποζημιώνει με τα αποτελέσματα και η μπαταρια με 2 ώρες κλήσεις με Bluetooth, βγάζει περίπου 6 ώρες Sot

Ελαφρύ στο χέρι, δεν κουράζει και αναμένουμε την μεγάλη αναβάθμιση της Sony για μπαταρία και κάμερα.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...Λογικα σκεψου το απο ποιον να πληρώνομαι?Αφου το κινητο το αγόρασα και το πούλησα με χασούρα!Ποιος να με πληρωνει λοιπον?

Ξερεις τι δεν καταλαβαινεις?Οτι εγω τους πληρώνω οποτε προφανως οφείλω πρωτα να τιμώ τα χρηματα που εδωσα και τα στραβά να τα λεω...

Σου υπενθυμίζω οτι τη συγκριση με το s20 την κανεις εσυ!Οχι εγω!!!

 

Και ναι ρε φιλε οταν καποιος αλλαζει 4-5 ναυαρχιδες το χρονο επι 15 χρονια με εναν που δεν αλλαζει τοσο συχνα και μαλιστα μονο απο συγκεκριμενη μάρκα ,ναι ειναι πιο αντικειμενικός.Θεμα λογικής ειναι...

Και το φορουμ αυτο 15 χρονια τωρα δεν ειναι για να μπαίνουμε και να αποθεώνουμε τις συσκευες μας για να νιώσουμε καλα αλλα για να τονίζουμε τα στραβά...

 

Υ.Γ.Μπα περιμενεις μεγαλο update?Γιατι αφου εσυ δεν εχεις θέματα?Το βασικο προβλημα με τη λήψη σήματος που το κινητο ειναι χαλια δε βλεπω να περιμενεις απ την αναβαθμιση...

Edited by eddiedimitris
Σ
Link to comment
Share on other sites

1) Αφου ειπες πιο πανω οτι δε χρησιμοποιείς την ambient σε μόνιμη βάση.Αν το κανεις θα δεις οτι εχει θεμα.

 

 

 

3)Αυτο φιλε ειναι αστείο...Συγνωμη κιολας.Το Max το αφήνεις το βραδυ στις 11 στο 100 και το πρωι παραμένει στο 100.Η μπαταρια του δεν υπαρχει.Ακομα και το p40 pro που το ειχα 2 μερες δε το πιανει.Το Sony με το θεμα μπαταριας δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.Δε τα παει καλα.Πιθανως να φτιάξει με καποια αναβαθμιση αλλα προς το παρών δεν...

 

 

 

4)Οσον αφορα τον ηχο σε κλησεις και ειδοποιησεις βαλε διπλα ενα iphone ενα pixel η ενα της σειράς s20 και θα δεις τη διαφορα.

 

 

 

Για την ποιοτητα του σήματος ειδικα στα δεδομενα νομιζω το εχεις παρατηρησει και εσυ ετσι?

Πάμε πάλι να θυμίσουμε ποιός άρχισε τα vs μίας και έχεις επιλεκτική μνήμη.

Την αναβάθμιση την περιμένουν για την κάμερα πιο πολύ και όπως έχω ξαναγράψει σε εσένα όλες οι συσκευές παίρνουν διορθωτικές αναβαθμίσεις και σε 2 ημέρες που την κράτησες δεν μπορείς να έχεις άποψη ολοκληρωμένη.

Ανέφερες ένα κάρο και καλά θέματα για την συσκευή και τελικά έμενες στο σήμα, χαίρομαι που τα υπολοιπα τα λύσαμε όπως τα φανταστικά bugs και το θέμα της μπαταρίας.

Όσο για το κρετινος δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και είσαι ένα άτομο που περνάει την μίζερη ζωή του σε foruns, forums για τις bmw, forums για bikes, forums για τον στρατό forums για το basket σε κατανοώ όταν η προσωπική σου ζωή έχει πάει περίπατο να προσπαθείς να ενταχθεις κάπου.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι να θυμίσουμε ποιός άρχισε τα vs μίας και έχεις επιλεκτική μνήμη.

Την αναβάθμιση την περιμένουν για την κάμερα πιο πολύ και όπως έχω ξαναγράψει σε εσένα όλες οι συσκευές παίρνουν διορθωτικές αναβαθμίσεις και σε 2 ημέρες που την κράτησες δεν μπορείς να έχεις άποψη ολοκληρωμένη.

Ανέφερες ένα κάρο και καλά θέματα για την συσκευή και τελικά έμενες στο σήμα, χαίρομαι που τα υπολοιπα τα λύσαμε όπως τα φανταστικά bugs και το θέμα της μπαταρίας.

Όσο για το κρετινος δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και είσαι ένα άτομο που περνάει την μίζερη ζωή του σε foruns, forums για τις bmw, forums για bikes, forums για τον στρατό forums για το basket σε κατανοώ όταν η προσωπική σου ζωή έχει πάει περίπατο να προσπαθείς να ενταχθεις κάπου.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ok έχεις δικιο Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το αφήνω εδώ για όσους ενδιαφέρονται: https://forum.xda-developers.com/sony-xperia-1-II/how-to/xperia-1-ii-photography-auto-mode-t4139197

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1 ΙΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...