Jump to content

OnePlus 7T


Gran
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7t:

ultra wide with af (as macro)

telephoto 12mp

 

8:

no af in ultrawide (εχει ενα macro του κωλου 2mp)

no telephoto (just crop from the main sensor)

 

θα εξακολουθησω να περιμενω το 7t 8/256 στα 430-440 απο banggood

το 5g + η διαφορα 855+ με 865 θεωρω οτι δεν αξιζουν το κοπο και δεν θελω με τιποτα τη curved screen

επισης οι καμερες ειναι υποβαθμισμενες.

παρολα αυτα το 8 εχει: λιγο καλυτερη μπαταρια, λιγο ελαφρυτερο, λιγο στενοτερο χαρη στη curved screen

τελος σε συγκριση με το 8pro το 7t τα πηγαινει εξαιρετικα

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θεωρείς ότι δεν αξίζει ο 865 που είναι και future proof με το 5g +100k antutu σκορ παραπάνω και 500mha μπαταρία που σου δίνει καλύτερο sot στο κινητό επειδή δεν έχει telephoto φακό και af στην ultra wide? Θα τρελαθούμε τελείως με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα. Η τιμή που έπρεπε να πωλείται το 7t για να αξίζει είναι κάτω των 400€. Να έχει μια διαφορά 150+€ από το 8αρι για να θεωρείτε vfm τώρα
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλύτερο είναι το 8αρι και με διαφορά ούτε 100€ αξίζει θεωρώ καλύτερα από το 7t και ας χάσεις σε μνήμη. 524€ με μεταφορικά από το banggood το 8αρι 128gb. Και εγώ σκεφτόμουν για το 7t 256 όταν είχε βγει σε προσφορά αλλά τελικά δεν το παράγγειλα από το banggood. Περιμένω το 8αρι που θα πέσει και άλλο σε τιμή όπως φαίνεται

 

Ερωτηση επειδη δεν εχω παραγγειλει ξανα απο τετοιο store: παιζει θεμα με τελωνειο? εχει πχ το 8 pro στα 800 ευρω και πολυ λιγα μεταφορικα εξτρα. Ειναι οντως αυτη η τιμη ?

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν αξίζει ο 865 που είναι και future proof με το 5g +100k antutu σκορ παραπάνω και 500mha μπαταρία που σου δίνει καλύτερο sot στο κινητό επειδή δεν έχει telephoto φακό και af στην ultra wide? Θα τρελαθούμε τελείως με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα. Η τιμή που έπρεπε να πωλείται το 7t για να αξίζει είναι κάτω των 400€. Να έχει μια διαφορά 150+€ από το 8αρι για να θεωρείτε vfm τώρα

 

Άλλες προτεραιότητες θέτει το παλικάρι σε σχέση με τις δικές σου. Δίνει βάση στις κάμερες αλλά γουστάρει και oxygen OS ,οπότε δεν κοιτάει ούτε Samsung, Huawei (χωρίς Google services) κλπ . Εσύ μάλλον είσαι άσχετος από φωτογραφία ( διότι αυτά που σου θέτει είναι σημαντικότατοι παράμετροι φωτογραφίας) και ο 7nm επίσης 855+ έχει εξαιρετικές επιδόσεις...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άλλες προτεραιότητες θέτει το παλικάρι σε σχέση με τις δικές σου. Δίνει βάση στις κάμερες αλλά γουστάρει και oxygen OS ,οπότε δεν κοιτάει ούτε Samsung, Huawei (χωρίς Google services) κλπ . Εσύ μάλλον είσαι άσχετος από φωτογραφία ( διότι αυτά που σου θέτει είναι σημαντικότατοι παράμετροι φωτογραφίας) και ο 7nm επίσης 855+ έχει εξαιρετικές επιδόσεις...

 

Αναφέρθηκα στον @amagawdz που στο μήνυμα του δεν γράφει τίποτα για προτίμηση στις κάμερες. Εσύ μάλλον φαντάζεσαι διάφορα στο μυαλό σου μόνο και μόνο για να πετάξεις την βλακεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν αξίζει ο 865 που είναι και future proof με το 5g +100k antutu σκορ παραπάνω και 500mha μπαταρία που σου δίνει καλύτερο sot στο κινητό επειδή δεν έχει telephoto φακό και af στην ultra wide? Θα τρελαθούμε τελείως με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα. Η τιμή που έπρεπε να πωλείται το 7t για να αξίζει είναι κάτω των 400€. Να έχει μια διαφορά 150+€ από το 8αρι για να θεωρείτε vfm τώρα

 

δε χρειαζεται να τρελαθεις κατσε δες το antutu εσυ και μη βλεπεις καν το βιντεο συγκρισης με το pro

και πληρωσε 200 πανω (για 256) για να μην εχεις ουτε καν ενα τελε και να εχεις macro 2mp..... αλλα να εχεις 5g και curved οθονη με δεδομενα accidetal touches. προσωπικα _εστηκα χαχαχα

ολοι οι reviewers εχουν την αντιθετη αποψη με σενα (οσον αφορα το σκετο 8) αλλα αφου το λες ΕΣΥ αγορι μου αυτο ειναι τελειωσε. αντε γεια τωρα βαριεμαι, τραβα μετρα το antutu σου απο κει και μονο καταλαβαινεις ....

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Έλα παπστζάκο(papadis) έχει ωραίο φεγγάρι απόψε έξω πήγαινε καμιά βολτίτσα να πάρεις λίγο αέρα...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έως τώρα υπάρχουν ασφαλείς μέθοδοι αποστολής για αποφυγή τελωνείου.

Ερωτηση επειδη δεν εχω παραγγειλει ξανα απο τετοιο store: παιζει θεμα με τελωνειο? εχει πχ το 8 pro στα 800 ευρω και πολυ λιγα μεταφορικα εξτρα. Ειναι οντως αυτη η τιμη ?
Link to comment
Share on other sites

Θα έγραφα σεντόνι αλλά δεν έχω χρόνο. Το 8 το βάζω στο κάδρο επειδή η διαφορά είναι ανεκτή , 90€ σε σχέση με το 7Τ.

 

Για τις κάμερες προτιμώ το 8αρι

 

1. 99% θα είμαι με την main.

2. Τα ταπεινά μου μάτια προτιμάνε το 8 σε sharpness και χρώματα από ότι είδα σε 10αδες vs στο YouTube.

3. Το 90% των samples από το 7Τ μου φαίνονται oversaturated.Δεν παλεύεται

 

Δεν ξέρω δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί τα 256 του 7Τ είναι δελεαστικά

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιο youtube βλεπεις και πως συγκρινεις φωτο με διαφορετικο θεμα

δες και δω

https://www.gsmarena.com/oneplus_7t-review-1992p5.php

https://www.gsmarena.com/oneplus_8-review-2103p5.php

Link to comment
Share on other sites

Θα έγραφα σεντόνι αλλά δεν έχω χρόνο. Το 8 το βάζω στο κάδρο επειδή η διαφορά είναι ανεκτή , 90€ σε σχέση με το 7Τ.

 

Για τις κάμερες προτιμώ το 8αρι

 

1. 99% θα είμαι με την main.

2. Τα ταπεινά μου μάτια προτιμάνε το 8 σε sharpness και χρώματα από ότι είδα σε 10αδες vs στο YouTube.

3. Το 90% των samples από το 7Τ μου φαίνονται oversaturated.Δεν παλεύεται

 

Δεν ξέρω δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί τα 256 του 7Τ είναι δελεαστικά

Συγνώμη, αλλά το ότι εσύ θα χρησιμοποιείς την κύρια κάμερα, δεν σημαίνει ότι αντικειμενικά, η κάμερα του 7t δεν είναι καλύτερη, άλλωστε είναι αυτό που λέμε, .... ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι...

Αν πάλι η διαφορά των 90 ευρώ είναι ανεκτή, τότε και η διαφορά με το 7t pro που έπεσε στα 629 ευρώ από το επίσημο στορ, είναι επίσης ανεκτή, και εδώ μιλάμε για ένα κλάσεις ανώτερο κινητό από το 8αρι, που του λείπει μόνο το 5g και τα 120 hz οθόνη....

Link to comment
Share on other sites

ακομα και η main camera εχει υποβαθμιστει:

7t: 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS

8: 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS

για οποιον δε ξερει το διαφραγμα απο 1.6 στο 7t πηγε 1.8

εκλεισε, σκοτεινιασε, θελει παραπανω φως.

το 8 ειναι η πιο fail "αναβαθσμιση" απο τα εξαιρετα 7t + 7t pro

οποιος θελει να αγγιξει 8αρι το 8 pro ειναι μονοδρομος αλλιως εχει τα εξαιρετα 7t + 7t pro

φυσικα ερχεται συντομα και το oneplus z με φθηνο 5g μεσω του 765, camera wise θα ναι τιποτα το ξεχωριστο και σε επιδοσεις σιγουρα κατωτερο του 855+

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση επειδη δεν εχω παραγγειλει ξανα απο τετοιο store: παιζει θεμα με τελωνειο? εχει πχ το 8 pro στα 800 ευρω και πολυ λιγα μεταφορικα εξτρα. Ειναι οντως αυτη η τιμη ?
Συγνώμη για το off topic αλλά θα το πω. Προσωπικά δε θα έδινα ποτέ 800€ σε ένα κινεζομάγαζο (ούτε στο banggood) οσο καλή και αν ήταν η τιμή του κινητού, καθώς δεν είναι σε θέση να σου προσφέρει καμία άμεση υπηρεσία μετά την αγορά (λόγω απόστασης), αν συμπτωματικά το κινητό έχει ή παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Πολλά τα λεφτά για να τα ρισκάρω, εκτός αν ειχα τόσα που να μη με νοιάζουν... Αλλά αν είχα τόσα θα το έπαιρνα κατευθείαν από οποιοδήποτε μαγαζί από Ελλάδα...

Τέλος έχω καεί από το banggood πριν κανα χρόνο καθως ειχα αγοράσει κινητό αξιας 400€ (σε πολύ καλη τιμή τότε...) και ενώ ειχα επιλέξει pdm, εκείνοι επέλεξαν να το στείλουν με ένα νέο τότε τρόπο χωρίς να ρωτήσουν ή να ενημερώσουν τουλάχιστον! Το αποτέλεσμα; Εγώ μαζί με πολύ κόσμο εκείνη την εποχή δεν παραλάβουμε ποτέ.. Τελικά τα λεφτά τα πήρα πίσω μέσω PayPal με ταλεπωρία και άγχος μετά από 2μηνες, ενώ το ίδιο το banggood μέχρι τη τελευταία στιγμή κορόιδευε και έλεγε ότι θα έρθει αρνούμενο να επιστρέψει λεφτά... Αυτό το τόσο αξιόπιστο κ..μάγαζο!

Καλές λοιπόν οι φτηνές αγορές από Κίνα αλλά έχουν πάντα ρίσκο και καλό είναι να μην το ξεχνάμε, και να βάζουμε ένα ταβάνι στο πόσα λεφτά είμαστε σε θέση να παίξουμε στα ζάρια...

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω επικοινωνησει με oneplus.com και εχω κρατησει το mail και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 1 χρονο εγγυηση απο αυτους ακομα και για αγορα απο κινεζομαγαζο

https://oneplus.custhelp.com/app/chat/chat_launch?store=gr&sourcepage=https%3A%2F%2Fwww.oneplus.com%2Fgr%2Fsupport

ρωτηστε και σεις! και καταθεστε εδω την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

εχω επικοινωνησει με oneplus.com και εχω κρατησει το mail και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 1 χρονο εγγυηση απο αυτους ακομα και για αγορα απο κινεζομαγαζο

https://oneplus.custhelp.com/app/chat/chat_launch?store=gr&sourcepage=https%3A%2F%2Fwww.oneplus.com%2Fgr%2Fsupport

ρωτηστε και σεις! και καταθεστε εδω την απαντηση

 

Ναι, σωστά σου είπαν, εδώ και καιρό πλέον ισχύει. Δεν νομίζω όμως να σου αντικαταστήσει συσκευή αν έρθει doa

Link to comment
Share on other sites

για το doa φανταζομαι βιντεοσκοπεις το ανοιγμα του κουτιου κτλ

και εφοσον τα συγκεκριμενα εχουν και αλλαγμενη ρομ φανταζομαι εχουν ανοιξει δοκιμαστει.

και παλι που ξερει η oneplus οτι δεν ανοιξε ποτε η συσκευη πες οτι ειναι doa? τι σε εμποδιζει να τους πεις οτι δεν παιζει ετσι ξαφνικα;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic αλλά θα το πω. Προσωπικά δε θα έδινα ποτέ 800€ σε ένα κινεζομάγαζο (ούτε στο banggood) οσο καλή και αν ήταν η τιμή του κινητού, καθώς δεν είναι σε θέση να σου προσφέρει καμία άμεση υπηρεσία μετά την αγορά (λόγω απόστασης), αν συμπτωματικά το κινητό έχει ή παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Πολλά τα λεφτά για να τα ρισκάρω, εκτός αν ειχα τόσα που να μη με νοιάζουν... Αλλά αν είχα τόσα θα το έπαιρνα κατευθείαν από οποιοδήποτε μαγαζί από Ελλάδα...

Τέλος έχω καεί από το banggood πριν κανα χρόνο καθως ειχα αγοράσει κινητό αξιας 400€ (σε πολύ καλη τιμή τότε...) και ενώ ειχα επιλέξει pdm, εκείνοι επέλεξαν να το στείλουν με ένα νέο τότε τρόπο χωρίς να ρωτήσουν ή να ενημερώσουν τουλάχιστον! Το αποτέλεσμα; Εγώ μαζί με πολύ κόσμο εκείνη την εποχή δεν παραλάβουμε ποτέ.. Τελικά τα λεφτά τα πήρα πίσω μέσω PayPal με ταλεπωρία και άγχος μετά από 2μηνες, ενώ το ίδιο το banggood μέχρι τη τελευταία στιγμή κορόιδευε και έλεγε ότι θα έρθει αρνούμενο να επιστρέψει λεφτά... Αυτό το τόσο αξιόπιστο κ..μάγαζο!

Καλές λοιπόν οι φτηνές αγορές από Κίνα αλλά έχουν πάντα ρίσκο και καλό είναι να μην το ξεχνάμε, και να βάζουμε ένα ταβάνι στο πόσα λεφτά είμαστε σε θέση να παίξουμε στα ζάρια...

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς είναι και να μην σου κάτσει, εσύ πάλι βρήκες λύση έστω στο δίμηνο, εγώ έχω πολύ χειρότερη εμπειρία, αγοράζοντας συσκευή 570 ευρώ, στέλνοντας τον Αύγουστο περσι στο κατάστημα που την αγόρασα για επισκευή και έως σήμερα 10 μήνες μετά λύση δεν έχει βρεθεί.

Μπλέξιμο τεράστιο μια με κορωνοιο μια με άπειρες γιορτές σε Κίνα, μια τραγική αργοπορία Vivo service, μια τραγική αργοπορία έως παραλάβουν στην Κίνα όλο αυτες τις δικαιολογίες άκουγα από το κατάστημα και όλο υπομονή να κανω.

 

Μάλιστα έχουν γραφείο σε Γερμανία όπου εκεί το έστειλα και παρέλαβαν με ασφάλεια και σε 2 ημέρες, μου κάλυψαν τα μεταφορικά 25 ευρώ που έδωσα τουλάχιστον.

 

Και την αποστολή της συσκευής στην Κίνα την ανέλαβαν αυτοί με δική τους ευθύνη.

 

Μόλις προ ημερών μου πρότειναν να πάρω άλλη συσκευή από επιστροφές άλλων χρηστών, μου έδωσαν μια λίστα με διαθέσιμες συσκευές να επιλέξω μια, αλλά εξακολουθώ να είμαι δύσπιστος αν το εννοούν και αν θα γίνει πράξη.

 

Βασικά την έχω χαμένη την υπόθεση εδώ και πολλούς μήνες απλά τους ενοχλώ μια σε whatsapp μια με email 1-2 φορές το μήνα μπας και φιλοτιμηθουν δώσουν μια λύση.

 

Και είναι γνωστό κατάστημα trandingchanzen. com που έχει πάρα πολλές θετικές κριτικές και προμηθεύει κσι αρκετούς youtuber με συσκευές για review ακόμα και το γνωστό notebookcheck έχει κάνει άπειρα reviews κινεζικές συσκευής που προμηθευοταν από το συγκεκριμένο καταστήματα.

 

Μάλιστα απευθύνθηκα στο ίδιο το notebookcheck στέλνοντας τους email με περιγραφή της Οδύσσειας που περνώ, μου απάντησαν ότι θα ενοχλούσαν το μαγαζί προκειμένου βρεθεί λύση (Γενάρη μήνα μιλήσαμε τώρα έχουμε Ιούνιο και βλέπουμε αν στο τέλος βρεθεί μια κάποια λύση)

 

Για αυτό τέρμα από Κίνα αγορά ούτε καν θήκες πλέον όχι υψηλής αξίας μόνο.

 

Όταν αφορά after sales support είναι τραγικοί.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

για το doa φανταζομαι βιντεοσκοπεις το ανοιγμα του κουτιου κτλ

και εφοσον τα συγκεκριμενα εχουν και αλλαγμενη ρομ φανταζομαι εχουν ανοιξει δοκιμαστει.

και παλι που ξερει η oneplus οτι δεν ανοιξε ποτε η συσκευη πες οτι ειναι doa? τι σε εμποδιζει να τους πεις οτι δεν παιζει ετσι ξαφνικα;

 

Μπορείς να το κανείς αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι θα σου αντικαταστήσουν τη συσκευή με καινούργια ευρωπαϊκή

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. Λάθος νήμα
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 7T Global Rom 8GB 256GB στα 414,95€ + 6,81€ shipping = 421,76€

 

Κουπόνι: BG7T256

 

https://www.banggood.com/OnePlus-7T-Global-Rom-6_55-inch-90Hz-Refresh-Rate-HDR10+-Android-10-NFC-3800mAh-48MP-Triple-Rear-Cameras-8GB-256GB-UFS-3_0-Snapdragon-855-Plus-4G-Smartphone-p-1582748.html

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα την καινούρια beta 5. Επιτέλους voLTE και voWIFI :D

 

Γενικά όλα καλά εκτός το "Added the one-handed mode (To enable: Settings>Buttons & Gestures > Quick Gestures)"

 

Δε το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις... συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα την καινούρια beta 5. Επιτέλους voLTE και voWIFI :D

 

Γενικά όλα καλά εκτός το "Added the one-handed mode (To enable: Settings>Buttons & Gestures > Quick Gestures)"

 

Δε το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις... συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

 

Quick Update:

One-handed mode feature is not included in the current build. It was unintentionally mentioned in the changelog, sorry for the inconvenience. The one-handed mode feature will be added in the next build.

Thanks.

η απάντηση στο community

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...