Jump to content

OnePlus 7T


Gran
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ'όσο θυμάμαι, αν αλλάξεις την γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά, στο μενού των ρυθμίσεων εμφανίζεται επιλογή fonts. Είχε δύο fonts. Slate η κάτι τέτοιο και roboto.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

To module font_changer το κατήργησε ο προγραμματιστής,

Έτσι το είχα παλιά, δυστυχώς έκανα factory reset, ..( root το έχω το κινητό.).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα από γερμανικό eshop. Έχετε να προτείνετε κανένα καλο tempered glass που να είναι case friendly?

Έχετε βάλει και πίσω στην κάμερα προστατευτικό;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το κινητό στη κατοχή μου κοντά 10μηνες οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Βασικά αντιμετωπίζω ένα θέμα εδώ και 4-5μηνες, το οποίο δεν είναι σοβαρό αλλα σίγουρα είναι εκνευριστικό. Συγκεκριμένα ενω το κινητό είναι σε λειτουργία (πχ βλέπω βίντεο, ή YouTube κλπ) στιγμιαία σβήνει η οθόνη για 1δευτερολεπτοκαι όταν ξανοίγει πρέπει να τη ξεκλειδώσω και μετά συνεχίζει απο εκεί που ειχε σταματήσει. Απο την πρώτη φορά που μου το παρουσίασε μέχρι τώρα, έχουν μεσολαβήσει τουλάχιστον 3 updates, εχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το πρόβλημα παραμένει!

Ξαναλεω δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά είναι σούπερ εκνευριστικο.

Επίσης κατα τις πρόσφατες διακοπές μου, το χρησιμοποίησα σαν πλοηγό με βάση στο μπαμπριζ, ενώ το έβαλα ταυτόχρονα να φορτίζει. Το αποτέλεσμα ήταν στην ώρα να βράσει το κινητό και να βγουν εκτός λειτουργίας και οι δύο δέκτες. Κοινώς δεν είχα σημα.

Εν συνεχεία βγάζω το 7Τ και βαζω το (γερολυκο) mi note 3 να κάνει τα ίδια πράγματα συν ότι το συνδέσαμε με το bluetooth του αυτοκινήτου για να ακούμε μουσική απο Spotify. Το αποτέλεσμα ήταν να βγάλει το υπόλοιπο του ταξιδιού (δυο ώρες) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Θα κάνω υπομονή μέχρι να βγει το νεο pixel 5 και μάλλον θα παω προς τα εκεί.

Νομίζω, ότι στην τελική η μετακίνηση μου από το απροβληματιστο 6Τ που είχα, στο 7Τ δεν είχε να μου προσφέρει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω εδώ στο νήμα, δεν έχει γράψει κάποιος ίδιο πρόβλημα, ούτε στα διάφορα που είχα κινητά, διακόπτονταν το βίντεο, νομίζω σε μένα αυτό γίνεται μετά από ένα περίπου μισάωρο, όπου ζητάει έγκριση για να συνεχιστεί το βίντεο.

Δοκιμάστε με το YouTube vanced, κατέβασε το APK..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη στον υπολογιστή μετά από μια ώρα βίντεο τραγούδια, βγάζε ι παράθυρο να συνεχιστεί το βίντεο; Και όχι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το κινητό στη κατοχή μου κοντά 10μηνες οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Βασικά αντιμετωπίζω ένα θέμα εδώ και 4-5μηνες, το οποίο δεν είναι σοβαρό αλλα σίγουρα είναι εκνευριστικό. Συγκεκριμένα ενω το κινητό είναι σε λειτουργία (πχ βλέπω βίντεο, ή YouTube κλπ) στιγμιαία σβήνει η οθόνη για 1δευτερολεπτοκαι όταν ξανοίγει πρέπει να τη ξεκλειδώσω και μετά συνεχίζει απο εκεί που ειχε σταματήσει. Απο την πρώτη φορά που μου το παρουσίασε μέχρι τώρα, έχουν μεσολαβήσει τουλάχιστον 3 updates, εχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το πρόβλημα παραμένει!

Ξαναλεω δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά είναι σούπερ εκνευριστικο.

Επίσης κατα τις πρόσφατες διακοπές μου, το χρησιμοποίησα σαν πλοηγό με βάση στο μπαμπριζ, ενώ το έβαλα ταυτόχρονα να φορτίζει. Το αποτέλεσμα ήταν στην ώρα να βράσει το κινητό και να βγουν εκτός λειτουργίας και οι δύο δέκτες. Κοινώς δεν είχα σημα.

Εν συνεχεία βγάζω το 7Τ και βαζω το (γερολυκο) mi note 3 να κάνει τα ίδια πράγματα συν ότι το συνδέσαμε με το bluetooth του αυτοκινήτου για να ακούμε μουσική απο Spotify. Το αποτέλεσμα ήταν να βγάλει το υπόλοιπο του ταξιδιού (δυο ώρες) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Θα κάνω υπομονή μέχρι να βγει το νεο pixel 5 και μάλλον θα παω προς τα εκεί.

Νομίζω, ότι στην τελική η μετακίνηση μου από το απροβληματιστο 6Τ που είχα, στο 7Τ δεν είχε να μου προσφέρει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή εκανά και εγώ την μετάβαση απο το 6τ στο 7τ,επίτρεψέ μου να διαφωνήσω...Το κινητό το έχω μόνο 1 μήνα αλλά θα αναφερθώ επιγραμματικά στα σημεία τα οποία-κατά τη γνώμη μου-υπερέχει το 7τ:οθόνη 90hz και HDR,δαχτυλικό,κάμερα,γρήγορη φόρτιση.

Δεν λαμβάνω υπόψη τα υπόλοιπα(νεότερος επεξεργαστής,usb 3.1,UFS 3) γιατί είναι υποκειμενικά.Δεν έχει τύχει ακόμα να το δοκιμάσω στις συνθήκες που περιγράφεις οπότε δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο την αναβάθμιση που έκανα-έτσι το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκανά και εγώ την μετάβαση απο το 6τ στο 7τ,επίτρεψέ μου να διαφωνήσω...Το κινητό το έχω μόνο 1 μήνα αλλά θα αναφερθώ επιγραμματικά στα σημεία τα οποία-κατά τη γνώμη μου-υπερέχει το 7τ:οθόνη 90hz και HDR,δαχτυλικό,κάμερα,γρήγορη φόρτιση.

 

Δεν λαμβάνω υπόψη τα υπόλοιπα(νεότερος επεξεργαστής,usb 3.1,UFS 3) γιατί είναι υποκειμενικά.Δεν έχει τύχει ακόμα να το δοκιμάσω στις συνθήκες που περιγράφεις οπότε δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο την αναβάθμιση που έκανα-έτσι το βλέπω

 

Ναι οκ, δεν θα πω όχι και προφανώς έχει καλύτερα specs (αν δεν ειχε δε θα έμπαινα και γω στη διαδικασία να το αλλάξω).

Ωστόσο για παράδειγμα τα 90hz που όλοι αναφέρουν σαν φοβερή αλλαγή (γενικά μιλάω για όλα τα κινητά) εγώ δε κατάλαβα και κάποια φοβερή διάφορα (για να μην πω καμία). Να σημειώσω ωστόσο οτι δε παίζω παιχνίδια.

Ναι πράγματι η κάμερα, δαχτυλικο αποτύπωμα και φόρτιση ειναι καλύτερα. Βέβαια η γρήγορη φόρτιση δε μου έκανε τη μεγάλη διαφορά γιατί το φορτιζω βράδυ.

Ο καλύτερος επεξεργαστής στη τελικη δε μου λέει κάτι οταν σε απλή καθημερινή χρήση μπορω να πω ότι ειχα καλυτερη εμπειρία χρήσης με το 6Τ. Το 7Τ σε μένα τρώει σκαλωματακια. Το πιο τρανταχτό ήταν η τελευταία μου εμπειρία σε ταξίδι.. Τραγικό... Δε μπορεί ενα κινητό 3 χρόνων με sd660 να μπορεί να ανταπεξέλθει και το 7Τ όχι!!! Τι να με νοιάζει απο εκεί και πέρα αν έχει το καλύτερο επεξεργαστή ή όχι.

Σε ολα αυτά βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο το τη χρήση κάνει ο καθενας στο κινητό. Κάτι που σε μένα δε λέει κάτι σε άλλον μπορεί να ειναι πολύ σημαντικό. Σε μεγάλο βαθμό ολα αυτά ειναι κ υποκειμενικά!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση, να είναι ελαττωματική η συσκευή.

Μπορεί να είναι πρόβλημα λογισμικού. Κατέβασε το you tube vanced, και έλεγξε αν κολλάει και αυτό.

Το πρώτο πράγμα είναι το factory reset.

Υπάρχει Επίσης μια περίπτωση, μια από τις εφαρμογές σου, να κάνει αυτό το θέμα, και θέλει γερό ψάξιμο να βρεις ποια είναι !!!, ,Είχα προβλήματα σε άλλη συσκευή, από εφαρμογή που είχα κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

To κινητό είναι root. O φάκελος root είναι full, locked, και δεν μπορώ να αλλάξω font, με την εφαρμογή font fix.

Δεν μπορώ να κάνω delete, rename , στον φάκελο system/ fonts. Κάποια υπόδειξη;

 

https://postimg.cc/zyvbQ6mr

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, δεν θα πω όχι και προφανώς έχει καλύτερα specs (αν δεν ειχε δε θα έμπαινα και γω στη διαδικασία να το αλλάξω).

Ωστόσο για παράδειγμα τα 90hz που όλοι αναφέρουν σαν φοβερή αλλαγή (γενικά μιλάω για όλα τα κινητά) εγώ δε κατάλαβα και κάποια φοβερή διάφορα (για να μην πω καμία). Να σημειώσω ωστόσο οτι δε παίζω παιχνίδια.

Ναι πράγματι η κάμερα, δαχτυλικο αποτύπωμα και φόρτιση ειναι καλύτερα. Βέβαια η γρήγορη φόρτιση δε μου έκανε τη μεγάλη διαφορά γιατί το φορτιζω βράδυ.

Ο καλύτερος επεξεργαστής στη τελικη δε μου λέει κάτι οταν σε απλή καθημερινή χρήση μπορω να πω ότι ειχα καλυτερη εμπειρία χρήσης με το 6Τ. Το 7Τ σε μένα τρώει σκαλωματακια. Το πιο τρανταχτό ήταν η τελευταία μου εμπειρία σε ταξίδι.. Τραγικό... Δε μπορεί ενα κινητό 3 χρόνων με sd660 να μπορεί να ανταπεξέλθει και το 7Τ όχι!!! Τι να με νοιάζει απο εκεί και πέρα αν έχει το καλύτερο επεξεργαστή ή όχι.

Σε ολα αυτά βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο το τη χρήση κάνει ο καθενας στο κινητό. Κάτι που σε μένα δε λέει κάτι σε άλλον μπορεί να ειναι πολύ σημαντικό. Σε μεγάλο βαθμό ολα αυτά ειναι κ υποκειμενικά!

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ όταν πρωτοάνοιξα το κινητό δεν είδα καποια τρελή διαφορά.Μέτα απο 2-3 ημέρες όμως που έπιασα στα χέρια μου το Ρ20 προ της γυναίκας μου,είδα μεγάλη διαφορά σε σημείο που να νομίζω οτι τραβαει σκαλώματα το Ρ20...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ,όπως είπες ολα είναι υποκειμενικά...

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-8/oneplus-8--8-pro-cross-device-development/magisk-rom-xxx-nolimits-11-0-speed-ram-t4088609

 

Το δοκίμασα δουλεύει σε 7t, φυσικά πρέπει να είναι root.

Αν θελήσω να το πουλήσω, τι τιμή χρήμα ζητάω;

Το είχα βάλει αγγελία, πριν 2 μήνες, 350€, δεν ενδιαφέρθηκε κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρα τα firmware, και το κινητό , επανήλθε σε εργοστασιακη λειτουργία,, relock bootloader. Edited by athanasios1112
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να έχει διαθέσιμο το 7Τ σε μπλε χρώμα; Βλέπω έλλειψη στοκ παντού, ακόμα και στο σάιτ της εταιρείας

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να έχει διαθέσιμο το 7Τ σε μπλε χρώμα; Βλέπω έλλειψη στοκ παντού, ακόμα και στο σάιτ της εταιρείας

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

 

Εγώ το βρηκα απο γερμανικο eshop. Αν θες να σου στειλω. Αλλιως μετά απο κανένα amazon μονο (αν υπαρχει και εκεί).

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πούλησα χέρι χέρι, 290€.

Να ευχαριστήσω το νήμα, για την φιλοξενία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιες φορές όταν υπάρχει έντονο φως είτε από ήλιο είτε από λάμπα οι φωτογραφίες βγαίνουν φωτεινές. Το κάνει και σε εσάς; Υπάρχει διόρθωση; Στο πίξελ μου βγαίνουν νορμάλ με τις ίδιες συνθήκες. Με gcam βελτιώνεται; Και αν ναι με πιο xml?

Δοκίμασα ένα apk το 7.3.018 urnyx 0.5v2.1 με xml wichaya 2.7.3 αλλά δεν είδα διάφορα. Επίσης όταν πήγαινα να βγαλω νυχτερινή πήγαινε σε αστροφωτογραφια πάντα.

Εσείς τι έχετε;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάποια έκδοση της g cam(δεν θυμάμαι ακριβώς ποιά),δεν έμεινα ικανοποιημένος και την έσβησα.Στα μάτια μου η στόκ κάμερα,βγάζει καλύτερες φωτό...
Link to comment
Share on other sites

gcam εχει νοημα οταν εχεις κανει root και χρησιμοποιεις ολους τους φακους

ειδικα ο υπερευρυγωνιος και ο τελε αλλα και ο μπροστινος βελτιωνονται αισθητα σε αναλυση και less noise reduction σε σχεση με τη στοκ

στα προσωπα η gcam ειναι λιγο aggressive και σκοτεινη με ενα tap to focus - exposure στο face δινει παραπανω εκθεση

ο main sensor ειναι ηδη καλος οποτε δε βλεπεις φοβερες διαφορες με gcam

οι υπολοιποι βοηθιουνται

οσο για το night mode πας στις επιλογες επανω και επιλεγεις αν θες astro ή οχι

Link to comment
Share on other sites

gcam εχει νοημα οταν εχεις κανει root και χρησιμοποιεις ολους τους φακους

ειδικα ο υπερευρυγωνιος και ο τελε αλλα και ο μπροστινος βελτιωνονται αισθητα σε αναλυση και less noise reduction σε σχεση με τη στοκ

στα προσωπα η gcam ειναι λιγο aggressive και σκοτεινη με ενα tap to focus - exposure στο face δινει παραπανω εκθεση

ο main sensor ειναι ηδη καλος οποτε δε βλεπεις φοβερες διαφορες με gcam

οι υπολοιποι βοηθιουνται

οσο για το night mode πας στις επιλογες επανω και επιλεγεις αν θες astro ή οχι

 

Εχει βγει εκδοση οπου χρησιμοποιουνται και οι 3 φακοι χωρις να χρειαζεται ρουτ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...