Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΝΝΟΩ οχι ΑΣΥΡΜΑΤΑ γιατι πολλες τιβι δεν ειναι σμαρτ

Αν δεν έχει θύρα hdmi, δε γίνεται με άλλο τρόπο πέρα από ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προχθές παρέλαβα ένα Tablet 9,6'' 8Core Wifi+3g κλώνος μοντέλου Samsung.

To tablet είναι άψογο και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η απορία που έχω είναι το τι παίζει με την μπαταρία.

Με σχετικά μέτρια χρήση και τις περισσότερες ώρες σε standbuy η μπαταρία κρατάει μόνο 1 μέρα.

Ο κατασκευαστής λέει ότι η μπαταρία είναι 5000mah.

Από περιέργεια έβαλα το apk battery monitor και μου την δείχνει 1000mah.

Τους το ανέφερα και μου είπανε ότι αυτό οφείλεται στο φλασάρισμα που γίνεται στο εργοστάσιο και το apk δεν μπορεί να δει την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω? Είναι φυσιολογικό να κρατάει μόνο μια μέρα με 5000mah?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου έκαναν δώρο ένα Tabletάκι το estar beauty HD Quad Core.

Μέχρι στιγμής όλα καλά δεν έχω θέμα το αγαπώ, προσπάθησα να περάσω το instagram αλλά μου λέει δεν υποστηρίζεται στην συσκευή και απορώ γιατί... το κινητό μου έχει 4.2 android και δουλεύει οκ το tablet μου έχει 4.4

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι πρέπει να έχω κάποιο OpenGL ES 2 και ερωτώ τι είναι αυτό που βλέπω αν το έχω και πως το αναβαθμίζω οεο;;

 

PS Παρακαλώ αν υπάρχει σχετικό ποστ μετακινείστε το, έψαχνα πόση ώρα και δεν βρήκα κάτι σχετικό γιαυτό άνοιξα νέο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει θύρα hdmi, δε γίνεται με άλλο τρόπο πέρα από ασύρματα.

 

Πολλές συσκευές υποστηρίζουν USB σε HDMI με έναν από δύο τρόπους: MHL ή Slimport. Πρακτικά βγάζεις HDMI από τη microUSB με μετατροπέα, απλά πρέπει να εξασφαλίσεις ότι αυτός που θα πάρεις είναι συμβατός με τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά παίρνεις ένα φτηνό android tv box και μετά κάνεις ο,τι γουστάρεις, αφού ουσιαστικά έτσι μετατρέπεις οποιαδήποτε tv σε smart tv.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προχθές παρέλαβα ένα Tablet 9,6'' 8Core Wifi+3g κλώνος μοντέλου Samsung.

To tablet είναι άψογο και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η απορία που έχω είναι το τι παίζει με την μπαταρία.

Με σχετικά μέτρια χρήση και τις περισσότερες ώρες σε standbuy η μπαταρία κρατάει μόνο 1 μέρα.

Ο κατασκευαστής λέει ότι η μπαταρία είναι 5000mah.

Από περιέργεια έβαλα το apk battery monitor και μου την δείχνει 1000mah.

Τους το ανέφερα και μου είπανε ότι αυτό οφείλεται στο φλασάρισμα που γίνεται στο εργοστάσιο και το apk δεν μπορεί να δει την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω? Είναι φυσιολογικό να κρατάει μόνο μια μέρα με 5000mah?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Οι εφαρμογές αυτές συνήθως δεν δείχνουν την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας. Πόσες ώρες με αναμμένη οθόνη σου βγάζει? Αν ήταν 1000mah θα σου έβγαζε 1-2 ώρες το πολύ. Από εκεί και έπειτα το πόσο κρατάει σε κατάσταση αναμονής έχει να κάνει με την rom με το πόσο καλή διαχείριση κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλες και φιλοι!.Εχω αυτον τον προβληματισμο.Ποιον browzer να διαλεξω περαν του εργοστασιακου.Πρωτον να επιλεξω καποιον mini και τα 'βαρια' να τα κανω με τον εργοστασιακο η να επιλεξω εναν πληρες και να τα κανω ολα απο εκει;.Αυτο που προσεξα με μερικους browser ειναι οτι σου βγαζουν πολλες συντομευσεις και μειωνουν την οθονη.Μονο ο UC παρατηρησα εχει full screen αλλα δεν εμεινα πολυ ικανοποιημενος.Καμια ιδεα;.Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Με αναμένει οθόνη τι εννοείς ? Να το βάλω να μην κλείνει καθόλου η οθόνη και να το αφήσω να δω πόσο θα αντέξει?

Υπάρχει τρόπος να δω την χωρητικότητα στην φόρτιση?Δηλαδή ανάλογα με το πόσες ώρες φορτίζει να καταλάβω και τι μπαταρία έχει?

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

 

Οι εφαρμογές αυτές συνήθως δεν δείχνουν την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας. Πόσες ώρες με αναμμένη οθόνη σου βγάζει? Αν ήταν 1000mah θα σου έβγαζε 1-2 ώρες το πολύ. Από εκεί και έπειτα το πόσο κρατάει σε κατάσταση αναμονής έχει να κάνει με την rom με το πόσο καλή διαχείριση κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση εχει το Uc browser με την κατάσταση της μπαταρίας?:worry:

 

 

 

Uc browser. αν και υπαρχει θεμα για τετοιυ ειδους ερωτησεις
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση εχει το Uc browser με την κατάσταση της μπαταρίας?:worry:

Στο προηγούμενο μήνυμα απαντώ.. Αν και δέχτηκε edit και μπερδευτηκαμε

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλέ. Μετά από πολλές ώρες δουλειάς με το συγκεκριμένο μοντέλο crypto nova pad d7001 κατάφερα να προσαρμόσω το PLAY STORE και όλα τα υπόλοιπα πακέτα τις google

Η οδηγίες είναι απλές και εύκολες

1. Κάνουμε root το tablet με το πρόγραμμα Kingo ROOT http://www.kingoapp.com/

2. Εγκατάσταση ArcTools (θέλει να κάνεις λογαριασμό *είναι δωρεάν*) http://www.arctablet.com

3. Κατεβάζεις το πρόγραμμα ArcTools.apk και το φορτώνεις (εγκατάσταση) στο tablet.

4. Κατεβάζουμε Gapp για την έκδοση android 4.2.2 από εδώ https://goo.im/gapps/gapps-jb-20130812-signed.zip

5. Οπός είναι την μεταφέρουμε στο φάκελο download στην εσωτερική μνήμη του tablet.

6. Ανοίγομε το πρόγραμμα ArcTools και πατάμε στην μπάρα default Apps & Market και εμφανίζετε μια λίστα από την οποία θα επιλέξεις (iFive X2 Android 4.4.2 cwm recovery by manuPC)

7. Από κάτω θα πατήσεις download και αφού τελειώσει install apps.

8. Ύστερα θα επιλέξεις από πάνω από το menu το reboot και μετρά το Reboot Recovery και τέλος πατάς το select reboot.

9. Θα κάνει επανεκκίνηση και θα μπει στο recovery

10. Με τα πλήκτρα της αυξομείωσής εντάσεως επιλέγεις πάνω η κάτω και με το κουμπί on/off το λειτουργείς ως enter.

11. Κατεβαίνουμε στο install zip from sdcard και πατάμε το on/off (enter)

12. Μετά επιλέγουμε το choose zip from sdcard και πατάμε το on/off (enter)

13. Επιλέγουμε τον φάκελο download και πατάμε το on/off (enter)

14. Και επιλέγουμε το αρχείο gapps-jb-20130812-signed.zip και πατάμε το on/off (enter)

15. Θα ξεκινήσει η εγκατάσταση και όταν τελειώσει θα κάνουμε επανεκκίνηση στην συσκευή επιλέγοντας reboot system now.

16. *αν μας ξαναγυρίσει στο recovery θα ξανακάνουμε την διαδικασία reboot μόνο.

 

Καλή επιτυχία

Edited by pchost
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα

 

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορεί να γίνει root το Vodafone Smart Tab 4G ;

Εχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω δει κάτι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Λοιπον εχω ενος φιλου το ταμπλετ το vero 1040 τι γινεται ομως,πηγα να κανω ρουτ το ταμπλετ μετα απο πολλες προσπαθιες και πολλα προγραμματα το ταμπλετ δεν ειναι ρουτ,εχει superSU και τα αρχεια su στο bin αλλα δεν εχει γινει τελικα ρουτ αλλα καποια προγραμματα το βλεπουνε σαν ρουτ πχ novago(και δεν παιζει).αλλα ουτε unroot μπορω να το κανω γιατι τα unroot προγραμματα λενε οτι δεν ειναι root και εχει μεινει ετσι σαν ζομπι πειτε κατι μπας και το φτιαξω...για το novago περισσοτερο:worry:

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδες σορι για τιν ορθογραφια αλλα εχω ενα θεμα. λιπον εχω ενα mls iqtab 3g 7αρι και μου εχει σπαση ι οθονη και το ditzitizer, επιδι ασχολουμε με τα ηλεκτρονικα και pc πιανει το χερι μου ειπα να το φτιαξω, λεω να παω σε κινεζικα γιατι δεν σιμφερει εδω. επιασα σιμερα και το ανιξα το ταμπλετακη και βρικα επανω στο πανελ αφτα τα barcode το ενα ειναι αφτο YQL7024D01H-2. 6-97-IPS620140326 και το δεφτερο Β909DKMFCJ542PX που ειναι επανω στιν καλοδιοτενηα αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα αν γνοριζει καπιος που να πσαχτω ας βοηθηση εφχαριστω εκτον προτερον Edited by vaglee
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καθυστερημένη απάντηση, αλλά μόλις βρέθηκε επίσημη ρομ για τη συγκεριμένη συσκευή. H ονομασία της συσκευής είναι "A13-MID704-B-MAIN-VER1.6" και η ρομ είναι εδώ:

http://www.taifile.net/download/A13-MID704-B-MAIN-VER1-6-img_404792.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,προσφατα αγορασα ενα ταμπλετ cube 7x talk u51gt c8 και ολα ηταν καλα μεχρι τη στιγμη που μου ζητησε update μεσο wifi.Μετα το update εκανε reboot και κολησε στην οθονη no commant.Eκανα επαναφορα αλλα παλι τα ιδια.Μαλον εχει μπρικαρι.Ξερει κανεις πως να ξαναεγκαταστησω τη firmware και αν ναι με ποιο τροπο αναλυτικα γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος.Ευχαριστω.Το mail μου ειναι ifgalas@hotmail.com
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω μια ταμπλέτα της άγνωστης ως τώρα Huu. Και πως να μην είναι άγνωστη, αφού δημιουργήθηκε πολύ πρόσφατα, το 2014.

 

http://www.ultraimg.com/images/IMGP6413.th.jpg http://www.ultraimg.com/images/IMGP6417.th.jpg http://www.ultraimg.com/images/IMGP6419b6c1b.th.jpg

 

Τα χαρακτηριστικά του Ηuu H7 Leap είναι:

Επεξεργαστής RockChip RK3188T 1,4GHz

Οθόνη IPS, 7 ιντσών, ανάλυσης 1024x600

Digitizer 5 σημείων, με τσιπ Silead GSL1688F

ram 1GB LPDDR2 300MHz, με 601ΜΒ ελεύθερα κατά την εκκίνηση.

rom 4GB της Hynix. 1,65GB ελεύθερου αποθηκευτικού χώρου για τον χρήστη και 0,98GB για το σύστημα, από τα οποία 892MB είναι διαθέσιμα για εφαρμογές.

WiFi 802.11 b/g/n, με τσιπ Espressif 8089

Κάμερες των 0,3 megapixel

MicroSD card reader

Θύρα microUSB με υποστήριξη OTG, όμως δεν φορτίζεται μέσω αυτής

Υποδοχή ακουστικών

Βάρος 284 γραμμάρια

Μπαταρία των 2200mAh

Τσιπ διαχείρισης ενέργειας Active-Semi ACT8931

Android 4.4.2. Λεπτομέρειες:

Kernel version is 3.0.36+ xiangqian@ubuntu #142 Sun sep 28 10:26:16 CST 2014

Build number is rk3188-eng 4.4.2 KOT49H eng.xiangqian.20140928.102741

 

O κατασκευαστής μάλλον είναι η Iproda.

Edited by Frontier

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση: ο RK3188T πάει μέχρι 1.4GHz, όχι 1.6GHz γιατί είναι η "κλειδωμένη" έκδοση του RK3188 (ουσιαστικά είναι όλα τα batches που έχουν πρόβλημα στα 1.6GHz).

 

Τιμή αγοράς;

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απο το google playstore μπορω να κατεβαζω τις εφαρμογες σε μορφη apk και να τις εγκαθιστω οποτε θελω εγω και σε οσες συσκευες θελω ? Υπαρxει patch για να κοψω τις διαφημισεις του playstore ?

Υπαρχουνε αλλα sites με καθαρες(που να μην εχουνε spam & bloat/ad/ware) και καλες εφαρμογες ?

Εφαρμογες linux παιζουνε στο android ?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την τελευταια αναβαθμιση που εκανα, ανοιγω το wifi και μετα απο 10sec κλεινει απο μονο του! δεν μενει με τιποτα ανοιχτο!! αντιμετωπιζει κανενας το ιδιο προβλημα? καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω???
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειχα παρει απο banggood ενα cube u27gt το οποιο η οθονη εβγαλε μια μοβ γραμμη στην μεση . Επικοινωνησα μαζι τους ,τους εστειλα κ φωτο κ μ απαντησαν οτι να βρω ενα τοπικο σερβις κ να το πληρωσουν αυτοι αν συμφωνησουν με το ποσο επισκευης ... Το βρισκεται λογικο ?ειναι μεσα στην εγγυηση ,να το στειλω πισω ?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειχα παρει απο banggood ενα cube u27gt το οποιο η οθονη εβγαλε μια μοβ γραμμη στην μεση . Επικοινωνησα μαζι τους ,τους εστειλα κ φωτο κ μ απαντησαν οτι να βρω ενα τοπικο σερβις κ να το πληρωσουν αυτοι αν συμφωνησουν με το ποσο επισκευης ... Το βρισκεται λογικο ?ειναι μεσα στην εγγυηση ,να το στειλω πισω ?

 

Και το pandawill το ίδιο μου είχε προτείνει σε δική μου περίπτωση, αλλά έγραψα ότι δεν υπάρχει εδώ ανταλλακτικό και μου έδωσαν διεύθυνση επιστροφής.

Γράψε τους ότι δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμη οθόνη στην Ελλάδα και ή να σου στείλουν το ανταλλακτικό ή να τους το επιστρέψεις πίσω για να το επισκευάσουν οι ίδιοι. Αν δεν σε καλύπτει η ασφάλεια του paypal διάλεξε το πρώτο αν συμφωνήσει και το κατάστημα.

Μωβ γραμμή στην οθόνη, μάλλον χρειάζεσαι νέα οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε trust .το εχω παρει απο το καλοκαιρι του '14 . Τους απαντησα οτι δεν υπαρχει σερβις κ καλυτερα να το στειλω πισω .Βεβαια δεν ξαναψωνιζω απο banggood για τις μ εχουν κανει κ αλλες ******** κ γενικα δεν ειναι 'συνεργασιμοι' στο after sale support .ποιος εχει το καλυτερο support για αγορα tablet ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...