Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ενα λάθος και γράφω για να προλάβω να μην το κάνουν κι'αλλοι.

είχα περάσει τα δακτυλικά αποτυπώματα και μου ήρθε το 6D Tempered Glass (πολύ καλό) μετά το πέρασμα δούλευε μια χαρά το δαχτυλικό άλλα είχα την φαεινή ιδέα να τα ξαναπεράσω.

Τι το ήθελα, δεν δουλεύει καθόλου,τώρα θα χρειαστεί να το βγάλω να τα περάσω ξανά....δυστυχώς ...:(

Άρα δαχτυλικό πριν το γυαλί.

Αυτό, είναι πρόβλημα :-(
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι έχουν πει ότι αφού έβαλαν το τζάμι ξαναπέρασαν το δακτυλικό και δουλεύει άψογα. Επίσης είπαν ότι το πέρασαν 2 φορές για να πιάσει γύρω γύρω το δάκτυλο.
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι έχουν πει ότι αφού έβαλαν το τζάμι ξαναπέρασαν το δακτυλικό και δουλεύει άψογα. Επίσης είπαν ότι το πέρασαν 2 φορές για να πιάσει γύρω γύρω το δάκτυλο.

 

είχα περάσει 3 δάκτυλα και δεν έπιανε κανένα,τώρα μετά απο 2 ωρες δοκιμάζω και ανοίγει με την πρώτη και με τα 3 .:blink::blink::blink:

δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε,άνοιγε στην 10η προσπάθεια και τώρα ανοίγει όπως πριν μια χαρά.:wacko:

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

είχα περάσει 3 δάκτυλα και δεν έπιανε κανένα,τώρα μετά απο 2 ωρες δοκιμάζω και ανοίγει με την πρώτη και με τα 3 .:blink::blink::blink:

 

δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε,άνοιγε στην 10η προσπάθεια και τώρα ανοίγει όπως πριν μια χαρά.:wacko:

Ποιο τζαμακι έχεις πάρει?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ποιο τζαμακι έχεις πάρει?

 

https://s.click.aliexpress.com/e/Nk4b07RE

Αυτό έχω πάρει,είναι μια χαρά με την καμπύλη στο τελείωμα έχει καλή αίσθηση.

Και το κυριότερο δουλεύει και το δακτυλικό μια χαρά.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

https://s.click.aliexpress.com/e/Nk4b07RE

 

Αυτό έχω πάρει,είναι μια χαρά με την καμπύλη στο τελείωμα έχει καλή αίσθηση.

 

Και το κυριότερο δουλεύει και το δακτυλικό μια χαρά.

Μια χαρά!Απλώς δε βρίσκω πόσο πάχος έχει
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας από του βασικούς λόγους για την αγορά snapdragon είναι ότι πέρνει gcam. Εδώ βλέπω ότι δεν είναι πλήρης λειτουργική. Γενικώς δουλέυει σε κάποια modes σωστά? π.χ. νυχτερινή λήψη που θεωρώ και την βασικότερη ή την ημέρα σε περιβάλλον με μεγάλες αντιθέσεις στην φωτεινότητα. Εαν δεν λειτουργεί σωστά υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στην συσκευή ή απλά δεν έχουν δημιουργήσει την κατάλληλη gcam για το μοντέλο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας από του βασικούς λόγους για την αγορά snapdragon είναι ότι πέρνει gcam. Εδώ βλέπω ότι δεν είναι πλήρης λειτουργική. Γενικώς δουλέυει σε κάποια modes σωστά? π.χ. νυχτερινή λήψη που θεωρώ και την βασικότερη ή την ημέρα σε περιβάλλον με μεγάλες αντιθέσεις στην φωτεινότητα. Εαν δεν λειτουργεί σωστά υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στην συσκευή ή απλά δεν έχουν δημιουργήσει την κατάλληλη gcam για το μοντέλο αυτό?
από πού πληροφορήθηκες ότι δεν δουλεύει σωστά?μια συγκεκριμένη που έχουν αναρτήσει και στο telegram στο γκρουπ του mi 9 lite δουλεύει πάρα πολύ καλά σε όλες τις συνθήκες από μέρα σελφι νύχτα εγώ αυτήν χρησιμοποιώ σε όλα εκτός από το βίντεο που χρησιμοποιώ την stock

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος στη δουλειά το πήρε και είναι πολύ ευχαριστημένος κλπ κλπ... μονο λεει το SAR είναι υψηλό αλλά εβαλε στη ρύθμιση "Πρωτιμομενος τυπος δικτύου" 2G μόνο και <<έτσι χαμηλώνει>> λέει. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπούρδες;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι σχετικά καινούργιο. Δεν το έχει κανένας developer, γιαυτό και δεν υπάρχει port της gcam απόλυτα συμβατό με την συσκευή μας. Το port από το group του Telegram είναι για το Mi 9SE, και οκ δουλεύει στο δικό μας. Βγάζει καλές νυχτερινές και πορτραίτο αλλά γενικά είναι αργό. Εγώ με περασμένο το xlm, εξακολουθώ να μην μπορώ να βγάλω φώτο με φλας. Με ένα συνδιασμό stock και gcam πάντως βγάζεις αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες. Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λίγο με την gcam λιγο έχει παραγινει. Τα κινητά της xiaomi πλέον έχουν φοβερες καμερες. Καμία σχέση με παλιά. Όντως εγώ έχω βάλει την gcam του bulkin στο redmi note 7 και τη νύχτα πιστεύω ξεσκίζει ότι κινητό υπάρχει και δεν υπαρχει ως έκφραση.

Τις περισσότερες φωτογραφίες όμως θεωρώ τις τραβάμε την ημέρα όποτε το mi9 lite έχει απίστευτη κάμερα σε αυτά τα χρήματα. Τώρα αυτά που διαβάζω ότι δεν παίρνει σωστή gcam κλπ είναι άτοπα. Αν βρω χρόνο θα ασχοληθώ και θα κάνω έναν οδηγό για εγκατάσταση με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τέλος πλέον ότι παίρνουμε σε τέτοια χρήματα sony imx 586 δεν υπάρχει απλά. Μην κρίνετε λοιπόν το κινητό από την gcam.

Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα!! Είδα ότι αλλάζοντας τη χώρα σε Ινδία υπάρχει αισθητή αύξηση της έντασης στα ακουστικά!! Υπάρχει άλλη χώρα και δη ευρωπαϊκή που να γίνεται το ίδιο η μόνο με Ινδία συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα!! Είδα ότι αλλάζοντας τη χώρα σε Ινδία υπάρχει αισθητή αύξηση της έντασης στα ακουστικά!! Υπάρχει άλλη χώρα και δη ευρωπαϊκή που να γίνεται το ίδιο η μόνο με Ινδία συμβαίνει αυτό;
Συνήθως γίνεται αν αλλάξεις σε χώρες εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης.

Π.χ Ελβετία ή Αλβανία

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λίγο με την gcam λιγο έχει παραγινει. Τα κινητά της xiaomi πλέον έχουν φοβερες καμερες. Καμία σχέση με παλιά. Όντως εγώ έχω βάλει την gcam του bulkin στο redmi note 7 και τη νύχτα πιστεύω ξεσκίζει ότι κινητό υπάρχει και δεν υπαρχει ως έκφραση.

 

Τις περισσότερες φωτογραφίες όμως θεωρώ τις τραβάμε την ημέρα όποτε το mi9 lite έχει απίστευτη κάμερα σε αυτά τα χρήματα. Τώρα αυτά που διαβάζω ότι δεν παίρνει σωστή gcam κλπ είναι άτοπα. Αν βρω χρόνο θα ασχοληθώ και θα κάνω έναν οδηγό για εγκατάσταση με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τέλος πλέον ότι παίρνουμε σε τέτοια χρήματα sony imx 586 δεν υπάρχει απλά. Μην κρίνετε λοιπόν το κινητό από την gcam.

όταν τα καταφέρεις φίλε μου να μας στείλεις να δοκιμάσουμε γιατί μέχρι στιγμής ότι έχω δοκιμάσει από gcam τα πάει καλύτερα η stock κάμερα...!!!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε τον chrome ως προεπιλεγμένο browser ? :confused::confused:
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε τον chrome ως προεπιλεγμένο browser ? :confused::confused:

 

Πάς ρυθμίσεις , Εφαρμογές , Διαχείριση εφαρμογών , τρείς τελείες πάνω δεξιά , Προεπιλεγμένες εφ. και πάς στο πρόγραμμα περιήγησης.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε τον chrome ως προεπιλεγμένο browser ? :confused::confused:

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις τον Kiwi Browser.Εχει ενσωματωμενο adblocker και εχει το interface του chrome.

https://labs.xda-developers.com/store/app/com.kiwibrowser.browser

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Χθες βοήθησα κάποια παιδιά να στήσουν μια gcam για το mi9 lite. Δεν είναι τέλεια μιας και την έστησα εξ αποστάσεως αλλά μπορεί να σας αρέσει. Εϊναι προσανατολισμένη στις νυχτερινές και με προτεραιότητα λεπτομέρεια και dynamic range. Οταν πρωτοβάλετε την gcam θα είναι μαύρο το viewfinder αλλά με το xml που στησα στρώνει. Enjoy

 

Link στο post του telegram: https://web.telegram.org/#/im?p=@hellasmobiles&post=31720

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Χθες βοήθησα κάποια παιδιά να στήσουν μια gcam για το mi9 lite. Δεν είναι τέλεια μιας και την έστησα εξ αποστάσεως αλλά μπορεί να σας αρέσει. Εϊναι προσανατολισμένη στις νυχτερινές και με προτεραιότητα λεπτομέρεια και dynamic range. Οταν πρωτοβάλετε την gcam θα είναι μαύρο το viwfinder αλλά με το xml που στησα στρώνει. Enjoy

 

Link στο post του telegram: https://web.telegram.org/#/im?p=@hellasmobiles&post=31720

Αντρέα είσαι πρώτος, ευχαριστώ!

Ξεκινάω το στήσιμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά.

 

Χθες βοήθησα κάποια παιδιά να στήσουν μια gcam για το mi9 lite. Δεν είναι τέλεια μιας και την έστησα εξ αποστάσεως αλλά μπορεί να σας αρέσει. Εϊναι προσανατολισμένη στις νυχτερινές και με προτεραιότητα λεπτομέρεια και dynamic range. Οταν πρωτοβάλετε την gcam θα είναι μαύρο το viewfinder αλλά με το xml που στησα στρώνει. Enjoy

 

Link στο post του telegram: https://web.telegram.org/#/im?p=@hellasmobiles&post=31720

Αν μπορείς δώσε το κάπως αλλιώς γιατί δεν μπορώ να το βρω στο telegram
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα είσαι πρώτος, ευχαριστώ!

Ξεκινάω το στήσιμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μπορείς δώσε το κάπως αλλιώς γιατί δεν μπορώ να το βρω στο telegram

 

Εδώ είναι η ομαδα https://t.me/hellasmobiles . Με το που μπεις γράψε #gcam και θα σου βγάλει μεταξύ άλλων και για mi9 lite.

 

Αν υπάρχει δυσκολια, θα δω αργότερα μήπως τα ανεβάσω σε cloud (τα αρχεία είναι ανεβασμένα στην ομάδα).

Link to comment
Share on other sites

thanks τα παιδια για την απάντηση και εβαλα δοκιμαστικά τον kiwi.. Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η ομαδα https://t.me/hellasmobiles . Με το που μπεις γράψε #gcam και θα σου βγάλει μεταξύ άλλων και για mi9 lite.

 

 

 

Αν υπάρχει δυσκολια, θα δω αργότερα μήπως τα ανεβάσω σε cloud (τα αρχεία είναι ανεβασμένα στην ομάδα).

Οκ το πέρασα, ευχαριστώ και πάλι!
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ειδα το mi9t pro, που ειναι στις ιδιες διαστασεις με το mi9 lite και πιστευω οτι εχουν την ιδια ακριβως οθονη, απλα για να παρω μια ιδεα μιας και το mi9 lite δεν το βρισκω καπου για να το δω σε λειτουργια.

 

Να ρωτησω μια..βλακεια αν καποιος ξερει να μου πει:

Οταν βγαζεις μια φωτο και κανεις μετα ζουμ πανω στην φωτο, ενα κλικ πριν το τελικο ζουμ, κανει κατι σαν επαναφορα της φωτο, δηλ βλεποντας την φωτο στην οθονη και κανοντας ζουμ οσο παει, δεν κρατα σταθερη την φωτο, αλλα την κανει κατι σαν resize

Αυτο ξερουμε που οφειλεται; Π.χ σε αλλο κινητο με τις ιδες αναλογιες οθονης, ειδα οτι σε αφηνει να κανεις ζουμ οσο παει

Edited by lionor
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...αντιμετωπιζει κανεις θεμα με το δαχτυλικο αποτυπωμα; 3 φορες στις 10 πιανει .

Και επισης στην οθονη πως εμφανιζονται ο φωτισμος δεξια κι αριστερα όταν ερχονται ειδοποιησεις; Τα εχω ενεργοποίηση ολα αλλα τιποτα... ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δακτυλικό έχεις δοκιμάσει να το ξαναπεράσεις; έβαλες κάποιο tempered;

Τον φωτεινό παλμό ειδοποίησης πάνω στην οθόνη, εμένα τον κάνει μόνο μία φορά, την στιγμή που σου έρχεται η ειδοποίηση και να είναι κλειστή η οθόνη. Δεν είναι επαναλαμβανόμενος. Αν τύχει και κοιτάζεις έχει καλός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...