Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ok. Και τι να κάνουμε τωρα; Να αναζητήσουμε με ποια λογική το έβαλαν πισω; Τους αρεσε να φέγγει το λογότυπο μάλλον. Μπορεί να ηταν καγκουρας ο σχεδιαστής. Αφου σου είναι απαραίτητο και δεν σου αρέσει η λυση του pulse notification στην always on, ελεύθερος είσαι να επιλέξεις...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν σε καταλαβαινω φιλε.Δειχνεις να το παιρνεις προσωπικα.Εγω απλα εξεφρασα απογοητευση δεν σου ειπα να κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με Chrome δεν μου κατεβάζει το αρχείο. Telegram δεν έχω. Βρήκα το αρχείο του port με Google search, έκανα εγκατάσταση, είμαι με miui 11, και δυστυχώς δεν δουλεύει.
Σε εμένα δουλεύει.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δουλεύει.
Και σε εμένα με πολυ καλά αποτελέσματα d4fbdc0a8eab9c165e553540e05125d9.jpg64dd0ec9d6054247fe985e7ae3cc4f91.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω φιλε.Δειχνεις να το παιρνεις προσωπικα.Εγω απλα εξεφρασα απογοητευση δεν σου ειπα να κανεις κατι.
Οχι, καμία σχέση. Δεν ήθελα να έχει τέτοιο "ύφος" το ποστ μου. Κι εγώ απλά την άποψή μου εξέφρασα πως προφανώς αν σου είναι τόσο απαραίτητο το led και δεν ικανοποιείσαι ούτε με το "φωτεινό παλμό" στην always on, τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξεις κάποιο άλλο τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες από την gcam που βλέπω είναι όντως πολύ καλές.

Τελικά ρίχνοντας την ποιότητα στα 8Mpixel κατάφερα να δουλέψει και σε εμένα η gcam που προτείνετε. Εξακολουθεί όμως να μην κάνει σωστή αποτύπωση χρωμάτων στη φωτογραφία. Με όλα στο αυτόματο, τα χρώματα είναι άτονα...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες από την gcam που βλέπω είναι όντως πολύ καλές.

 

Τελικά ρίχνοντας την ποιότητα στα 8Mpixel κατάφερα να δουλέψει και σε εμένα η gcam που προτείνετε. Εξακολουθεί όμως να μην κάνει σωστή αποτύπωση χρωμάτων στη φωτογραφία. Με όλα στο αυτόματο, τα χρώματα είναι άτονα...

Πρέπει να περάσεις το xml στην gcam για να φύγει η ασπριλα και να βελτιωθεί όπως σε αυτές που έστειλα εγώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις το xml στην gcam για να φύγει η ασπριλα και να βελτιωθεί όπως σε αυτές που έστειλα εγώ

 

Βρήκα οδηγίες για το xml στο xda:

https://forum.xda-developers.com/mi-cc9/help/gcam-cc9-t3952703

Τώρα όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά!

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο στις ρυθμίσεις για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα ή να αφήσω τα default;

Ευχαριστώ!

Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η έκδοση για το cc9 έχει διαφορά;

 

https://www.cyanogenmods.org/google-camera-mi-cc9/

 

Το μόνο που άλλαξα για να είναι καλύτερα τα χρώματα είναι στο WB από τοauto σε Google

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έλειψε κι εμένα το notification led μπροστά, βρήκα μια εφαρμογή στο play store ως εναλλακτική λύση που εξυπηρετεί αρκετά. Λέγεται NotifyBuddy.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Το 9 lite θέλει unlocked bootloader για την gcam ; Κάτι τέτοιο διάβασα κ μου φάνηκε Κουφο
Όχι δε θέλει. Που το διάβασες?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα και εγω στα 200 ευρω απο κινα....

νομιζω ειναι οτι καλυτερο με αυτα τα λεφτα σημερα:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θέλει. Που το διάβασες?

Ναι λάθος . Παίρνει gcam από τι λένε αλλά δεν έχει πλήρη υποστήριξη όπως η υπόλοιπη σειρά mi.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης υποστήριξη δηλαδή;Ας βάλει κάποιος ένα screenshot με τα αποτελέσματα από αυτή την εφαρμογή.Εδω που τα λες,το έκανα σε ενα RN7 και μου έβγαλε Level 3 ενώ στο δικό μου RN4 pro με custom rom μου βγάζει FULL και στο RN5 με miui και root,Level 3.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.airbeat.device.inspector

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης υποστήριξη δηλαδή;Ας βάλει κάποιος ένα screenshot με τα αποτελέσματα από αυτή την εφαρμογή.Εδω που τα λες,το έκανα σε ενα RN7 και μου έβγαλε Level 3 ενώ στο δικό μου RN4 pro με custom rom μου βγάζει FULL και στο RN5 με miui και root,Level 3.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.airbeat.device.inspector

Οπότε αυτό δείχνει ότι δεν υποστηρίζει πλήρως?πάντως εγώ που την έβαλα κάνει δουλειά...4b5c027b72b6fc2d17c117b96c006d72.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι καλά νέα..Απ'οτι διάβασα λίγο, λέει το Level 3 είναι καλύτερο από το full!Οχι στην ποιότητα των φωτό..αλλά έχει έξτρα και κάποια άλλα καλουδια!
Link to comment
Share on other sites

Αμάν σορυ, κεκτημένη ταχυτις!!!

Όποιος τράβηξε με Gcam,το hdr+ είναι ενεργό;(εκεί βρίσκεται όλη η μαγκιά)η μόνο αφήνει το απλό hdr; Γιατί τώρα διάβασα ότι η Gcam θέλει Level 3...

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Αμάν σορυ, κεκτημένη ταχυτις!!!

Όποιος τράβηξε με Gcam,το hdr+ είναι ενεργό;(εκεί βρίσκεται όλη η μαγκιά)η μόνο αφήνει το απλό hdr; Γιατί τώρα διάβασα ότι η Gcam θέλει Level 3...

Φαίνεται να ειναι0c1b3fa04915e85bc5ebfb216f5f960b.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και όταν είσαι εκεί που τραβάς φωτό,αν πατήσεις το εικονίδιο (η ρυθμίσεις,δε θυμάμαι, έχω άλλη έκδοση) σου δίνει επιλογή να διαλέξεις και τα 2 εικονίδια hdr+ όπως πχ εδώ;Αν ναι, τότε κομπλέ..afd656634e1dcd975e04b9ba465b5825.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και όταν είσαι εκεί που τραβάς φωτό,αν πατήσεις το εικονίδιο (η ρυθμίσεις,δε θυμάμαι, έχω άλλη έκδοση) σου δίνει επιλογή να διαλέξεις και τα 2 εικονίδια hdr+ όπως πχ εδώ;Αν ναι, τότε κομπλέ..afd656634e1dcd975e04b9ba465b5825.jpg
Αυτό εδώ σωστά?480e949d30ca731901fd1feaff5a9ea1.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Θα το καταλάβεις αν το συγκρίνεις με το απλό hdr, όπου η φωτό βγαίνει σφαίρα.(σα stock camera)αν αργεί λιγουλακι, σημαίνει οτι δουλεύει το "καλό" hdr+ οπότε όλα καλά.Αρα φαίνεται οτι το FULL camera2api υποστηρίζει τη Gcam..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ερώτηση πάλι για την gcam. Στο πορτραίτο σας αποθηκεύει και εσάς τις φωτογραφίες ανεστραμμένες; Μπορώ να το διορθώσω με ρύθμιση χωρίς να επεξεργαστώ την εικόνα με πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ερώτηση πάλι για την gcam. Στο πορτραίτο σας αποθηκεύει και εσάς τις φωτογραφίες ανεστραμμένες; Μπορώ να το διορθώσω με ρύθμιση χωρίς να επεξεργαστώ την εικόνα με πρόγραμμα;

Εννοείς πορτραίτο στην σελφι σωστά?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο στο πορτραίτο τις βγάζει αναστραμμενες... Κατά τα άλλα η gcam με τα xml μου δουλεύει κανονικά εκτός από οταν ενεργοποιώ την κίνηση στις φωτογραφίες , τότε κρασαρει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...