Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς δει εάν υπάρχουν στο μενού των ρυθμίσεων για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η δυνατότητα για VoLTE και WiFi calling;

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VoLTE βλεπω, το αλλο δεν ξερω που κι αν υπάρχει να το βρω24015f4af4b75fc2e07eabf39dcc5b92.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδα έχεις wind που δεν υποστηρίζει WiFi calling ακόμα.

 

Όμως μπορείς να δεις εάν υπάρχει η δυνατότητα για τις ρυθμίσεις από το παρακάτω url που είναι οι οδηγίες της Cosmote για το mi 9 αλλά από ότι έχω δει είναι ίδιες για τα περισσότερα Android

 

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#portal/201600000002048/article/PROD-10223/KW682-WiFi-Calling-Android

 

Επίσης εάν είσαι με συμβόλαιο wind ζήτα στο 13800 να σου ενεργοποιήσουν το VoLTE και πες μας εάν έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Κάτι τελευταίο οι ρυθμίσεις για το VoLTE υπήρχαν ή χρειάσθηκε να πληκτρολογήσεις στον dialer το

 

*#*#8656#*#*

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε κανα μηνα βλεπω να εχει πεσει κοντα στα 200 οποτε θα ειναι πολυ value for money..

και εγω το παρακολουθω..

απλα ακομα περιμενω και κανα review της προκοπης να βγει!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι η MIUI 11 για τις ειδοποιήσεις θα εμφανίζει ένα φωτεινό πλάισιο με κλειστή την οθόνη. Γιατι εδω βλέπω ότι το led είναι πίσω. Όπως και στο 9Τ αχρηστα μου φαίνονται εκεί που τα έχει βάλει η xioami
Link to comment
Share on other sites

Με τις ειδοποιήσεις όλα καλά;
Ολα καλα, ναι. Οταν έρχεται κατι "ξυπνα" η οθόνη κανονικά κλπ.
Όπως είδα έχεις wind που δεν υποστηρίζει WiFi calling ακόμα.

 

Όμως μπορείς να δεις εάν υπάρχει η δυνατότητα για τις ρυθμίσεις από το παρακάτω url που είναι οι οδηγίες της Cosmote για το mi 9 αλλά από ότι έχω δει είναι ίδιες για τα περισσότερα Android

 

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#portal/201600000002048/article/PROD-10223/KW682-WiFi-Calling-Android

 

Επίσης εάν είσαι με συμβόλαιο wind ζήτα στο 13800 να σου ενεργοποιήσουν το VoLTE και πες μας εάν έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Κάτι τελευταίο οι ρυθμίσεις για το VoLTE υπήρχαν ή χρειάσθηκε να πληκτρολογήσεις στον dialer το

 

*#*#8656#*#*

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οσο κι αν εψαξα τις οδηγίες δεν βρηκα επιλογή για WiFi calling. Μήπως όπως ειπες επειδή εχω wind δεν μου το εμφανίζει καν; Πάντως ο dialer είναι της Google και οχι την Xiaomi. Εχω καρτα wind και οχι δεν πληκτρολόγησα κατι, το είχε μονο του εκει το VoLTE ενεργοποιημένο κανονικα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις ρυθμίσεις του WiFi calling δες στον dialer που είχε το τηλέφωνο, όχι στον dialer που έχεις κατεβάσει και χρησιμοποιείς.

Το ότι δεν το υποστηρίζει η wind δεν έχει σχέση με τις δυνατότητες ρυθμίσεων του τηλεφώνου.

Απλά και εάν το ρυθμίσεις για WiFi calling εάν δεν στο ενεργοποιήσει ο πάραχος (wind γιατί δεν το υποστηρίζει ακόμα), δεν θα κάνει και δέχεται κλήσεις μέσα από σύνδεση WiFi.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις ρυθμίσεις του WiFi calling δες στον dialer που είχε το τηλέφωνο, όχι στον dialer που έχεις κατεβάσει και χρησιμοποιείς.

Το ότι δεν το υποστηρίζει η wind δεν έχει σχέση με τις δυνατότητες ρυθμίσεων του τηλεφώνου.

Απλά και εάν το ρυθμίσεις για WiFi calling εάν δεν στο ενεργοποιήσει ο πάραχος (wind γιατί δεν το υποστηρίζει ακόμα), δεν θα κάνει και δέχεται κλήσεις μέσα από σύνδεση WiFi.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο εννοούσα, δεν εχει πλέον mi dialer (ή οπως λεγόταν...) Με της Google τα "εργοστασιακά" messages, επαφές και dialer έρχονται τα Xiaomi πλέον. Σε αυτού τις ρυθμίσεις δεν βρήκα πουθενά WiFi calling να ενεργοποιείται κάπου0845947fe122e78e9de711e38eb2a1d8.jpg0f025dec41d3729702218d6fd6582e53.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω και θα επανέλθω δεδομένου ότι το έχω βάλει στο μάτι αυτό το τηλέφωνο...

Έχω 2 sim Wind & Cosmote και για αυτό το ψάχνω

Επίσης πες μας πως πάει από πλευράς διάρκειας της μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με πληκτρολόγηση στον dialer

 

*#*#869434#*#*

 

Από είδα σε πολλά xiaomi εμφανίζεται στα γρήγορα ένα μήνυμα

 

WiFi calling is disabled

 

και μετά εμφανίζονται οι ρυθμίσεις.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω και θα επανέλθω δεδομένου ότι το έχω βάλει στο μάτι αυτό το τηλέφωνο...

Έχω 2 sim Wind & Cosmote και για αυτό το ψάχνω

Επίσης πες μας πως πάει από πλευράς διάρκειας της μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξυπακούεται οτι στο screenshot που έστειλα πάνω με το μενού ρυθμίσεων του dialer τα εψαξα και μεσα ολα να βρω WiFi calling έτσι; Δεν κοίταξα εκει απλα και εφυγα... :-P

 

Η μπαταρία όπως ειχα γράψει και προχθές, αν και προέρχομαι από mi max 3 που ηταν θηριο στην αυτονομία, δεν με εχει απογοητεύσει καθόλου. Παραθέτω και σκρινσοτ απ το διάγραμμα που βάζουν όλοι (αν λεει κατι αυτο...)9e08eec5f05b6b69991b23f7c6b58519.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κουτί που πήρες από το kaizer έλεγε από ποια χώρα ήταν;

Συνήθως όταν το άνοιξες πρώτη φορά η γλώσσα που προτείνει αρχικά είναι ρυθμισμένη για την χώρα που έχει πάει για πώληση.

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξυπακούεται οτι στο screenshot που έστειλα πάνω με το μενού ρυθμίσεων του dialer τα εψαξα και μεσα ολα να βρω WiFi calling έτσι; Δεν κοίταξα εκει απλα και εφυγα... :-P

 

Η μπαταρία όπως ειχα γράψει και προχθές, αν και προέρχομαι από mi max 3 που ηταν θηριο στην αυτονομία, δεν με εχει απογοητεύσει καθόλου. Παραθέτω και σκρινσοτ απ το διάγραμμα που βάζουν όλοι (αν λεει κατι αυτο...)9e08eec5f05b6b69991b23f7c6b58519.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από μπαταρία δείχνει θηρίο να είναι...

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κουτί που πήρες από το kaizer έλεγε από ποια χώρα ήταν;

Συνήθως όταν το άνοιξες πρώτη φορά η γλώσσα που προτείνει αρχικά είναι ρυθμισμένη για την χώρα που έχει πάει για πώληση.

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από μπαταρία δείχνει θηρίο να είναι...

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το κουτι το έχω κρατήσει αλλα δεν είμαι σπίτι να το δω τώρα. Αν μου πεις που να κοιτάξω, οταν γυρισω και το εχω στα χερια μου θα σου πω. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια γλώσσα ηταν η πρώτη που ειχε οταν το ρύθμιζα. Πάντως επειδή αυτό είναι το τέταρτο Xiaomi που αγοραζω απο Skroutz δεν ειχα κανένα προβλήμα πλην ενός που δεν ηταν global edition και εφταιγα εγω. Αλλα με το συγκεκριμένο δεν εχεις να φοβάσαι κατι καθώς το mi 9 lite είναι έτσι κι αλλιώς η ευρωπαϊκή version. Αν ηταν κινεζικό θα ηταν το mi cc9.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]Με πληκτρολόγηση στον dialer

 

*#*#869434#*#*

 

Από είδα σε πολλά xiaomi εμφανίζεται στα γρήγορα ένα μήνυμα

 

WiFi calling is disabled

 

και μετά εμφανίζονται οι ρυθμίσεις.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τώρα το ειδα αυτο, με συγχωρείς. Το εκανα copy paste και στον dialer και εβγαλε μνμ "vowifi is disabled from carrier". Οταν το ξαναβαλα για να στο βγαλω σκρινσοτ να το δεις μου έβγαλε "vowifi is now enabled"

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις μένουν στην οθόνη η εξαφανίζονται μετά από λίγο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι ειδοποιήσεις μένουν στην οθόνη η εξαφανίζονται μετά από λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις μένουν στην οθόνη η εξαφανίζονται μετά από λίγο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι ειδοποιήσεις μένουν στην οθόνη η εξαφανίζονται μετά από λίγο;

Μένουν κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είναι γεγονός ότι από το μήνυμα καταλαβαίνει κανείς ότι η ρύθμιση ήταν on και μετά έγινε off, αλλά στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο.

Από την στιγμή που βγάζει μήνυμα `vowifi is disabled from carrier` σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις θα εμφανίζονται για WiFi calling...!!!

 

Η επανάληψη του συνδυασμού στον dialer είναι σαν διακόπτης on/οff, με την λογική αφαιρούνται οι ρυθμίσεις / εμφανίζονται οι ρυθμίσεις αντίστοιχα.

 

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά δεις να εμφανίζονται οι ρυθμίσεις για WiFi calling μετά από τα παραπάνω, ενημερωσέ μας.

 

Ευχαριστώ

 

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά δεις να εμφανίζονται οι ρυθμίσεις για WiFi calling μετά από τα παραπάνω, ενημερωσέ μας.

 

Ευχαριστώ

 

 

Στάλθηκε από το MI PAD 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και παλι τωρα, εψαξα ολα τα μενου και υπομενου των ρυθμισεων και δεν βρηκα ουτε καν αναφορά σε WiFi calling :(

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

Από κεραίες πως τα πάει; σήμα wifi και κινητής τηλεφωνίας δυνατά;

Στις κλήσεις ο συνομιλητής ακούγεται δυνατά και καθαρά;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Από κεραίες πως τα πάει; σήμα wifi και κινητής τηλεφωνίας δυνατά;

 

Στις κλήσεις ο συνομιλητής ακούγεται δυνατά και καθαρά;

Καλησπέρα. Είναι πολύ καλύτερο απο το προηγούμενο Xiaomi που είχα στο θεμα του WiFi. Το προηγούμενο ακόμη και μεσα στο σπιτι μου εκανε διακοπές. Επισης όταν ήμουν στο ισόγειο δεν έπιανε καθόλου WiFi απ τον 2ο όροφο που ειμαι. Αυτο και στα δύο αυτά θέματα είναι άψογο. Απο σημα κινητής και εδω μια χαρα είναι. Αυτό ελειπε, με τέτοιο sar που έχουν τα Xiaomi...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Ευτυχής κάτοχος Mi 9 lite 6/128 από σήμερα!

Θα τα λέμε..

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από e-shop
Με το on screen δαχτυλικο είσαι κομπλέ εσύ; Εμένα κάποιες φορές αρνείται πεισματικά να το αναγνωρίσει. Θα έδινα ποσοστό 6/10 φορές ξεκλειδώνει.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sd κάρτα έχει ξεχωριστή και 2 sim η υβριδική και 1 sim? Επίσης το μπλε είναι καλό..καμιά φωτογραφία;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...