Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόδειξη είναι....δεν είναι τιμολόγιο ..... γράφει κανονικά το ποσο (χωρίς ΦΠΑ το πήρα)

 

Δεν υπάρχει απόδειξη λιανικής χωρίς ΦΠΑ.

Μόνο τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ (άρθρο 39α του Κώδικα ΦΠΑ, ΠΟΛ 1150/2017)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πήρα με απόδειξη λιανικής (και φαίνονται όλα τα ποσά, καθαρή τιμή, ΦΠΑ και τελική τιμή)από το πλαίσιο αναγράφει στην απόδειξη ότι καλυπτετε με 2 χρόνια εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη είναι....δεν είναι τιμολόγιο ..... γράφει κανονικά το ποσο (χωρίς ΦΠΑ το πήρα)

 

Όταν είναι απαλλαγή ΦΠΑ έτσι είναι 1 έτος παγκόσμια εγγύηση από την apple

Αν είναι απλή απόδειξη λιανικής τότε μπαίνει στη μέση ο ευρωπαϊκός κανονισμός και έχεις διετή εγγύηση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στον Γερμανο δινουν 1 χρονο, ασχετα με τιμολογιο η αποδειξη. Επισης τα iQOS εχουν και αυτα 1 χρονο. Τωρα για τον 2ο, πρεπει να επικαλεστεις γιατι για ευρωπαικο νομο κτλ, αλλα δεν ξερω αν υποχρεουνται να το δεχθουν...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στον Γερμανο δινουν 1 χρονο, ασχετα με τιμολογιο η αποδειξη. Επισης τα iQOS εχουν και αυτα 1 χρονο. Τωρα για τον 2ο, πρεπει να επικαλεστεις γιατι για ευρωπαικο νομο κτλ, αλλα δεν ξερω αν υποχρεουνται να το δεχθουν...

 

Στο Γερμανο μπορει να λενε ο,τι θελουν (=ο,τι τους συμφερει), αλλα αν το εχεις παρει με αποδειξη τοτε τον 2ο χρονο τον καλυπτει ο Γερμανος.

End of story.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Και στα τιμολόγια ισχύει 2 χρόνια εγγύηση βαριέμαι να βρω τον νόμο τώρα.. Οποίος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει το λογιστή του, να τους κάνει μια εκτύπωση του νόμου να το πάνε στα μαγαζιά που αρνούνται.. Πάντα αγόραζα με τιμολόγιο δίχως θέμα τέτοιο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόδειξη γιατί γράφει και τιμή και όλα (ΦΠΑ κλπ) . Ο πωλητής που το πήρα (Αυτός μάλλον το αγόρασε χωρίς ΦΠΑ )μου είπε ότι είναι 2 χρόνια η εγγύηση κανονικά άσχετα αν γράφει έτσι .

Σε δεύτερο 11 pro max που πήρα για φίλο λέει 2 χρόνια εγγύηση ακριβώς ίδια απόδειξη (ΦΠΑ κλπ) .παρολο που πλήρωσα πολύ λιγότερα η απόδειξη λέει κανονικά ποσο με ΦΠΑ (1280 περίπου γράφει τελική και 1080 γράφει χωρίς ΦΠΑ)

Μήπως να πάω στο πλαίσιο να ζητήσω αλλαγή απόδειξης ; Γίνεται ; Τι περίεργα πράγματα είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

Και στα τιμολόγια ισχύει 2 χρόνια εγγύηση βαριέμαι να βρω τον νόμο τώρα.. Οποίος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει το λογιστή του, να τους κάνει μια εκτύπωση του νόμου να το πάνε στα μαγαζιά που αρνούνται.. Πάντα αγόραζα με τιμολόγιο δίχως θέμα τέτοιο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Ν.2254/1994 και υπάρχει και ευρωπαϊκή νομοθεσία που κατατάσσει τον ιδιώτη η επαγγελματία σαν καταναλωτή και την προστασία αυτού (δεν έχω πρόχειρα τα αποσπάσματα)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλοι βλέπουμε στο άρθρο 1α του Ν.2251/1994 που γράφει τον ορισμό του καταναλωτή:

 

983247b51d45c2e094c1a47b2ceaa3fd.jpg

 

Οπερ σημαίνει ότι από τη στιγμή που κόβεις τιμολόγιο, ΑΡΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΞΟΔΟ και όχι προσωπικό-καταναλωτικό, ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙΣ στο πεδίο εφαρμογής του νόμου περί καταναλωτών και αρκείσαι στην εγγύηση του κατασκευαστή (εν προκειμενω την ετήσια της Apple).

 

 

Εδώ τα εξηγεί όμορφα και η ίδια η Apple

 

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόδειξη γιατί γράφει και τιμή και όλα (ΦΠΑ κλπ) . Ο πωλητής που το πήρα (Αυτός μάλλον το αγόρασε χωρίς ΦΠΑ )μου είπε ότι είναι 2 χρόνια η εγγύηση κανονικά άσχετα αν γράφει έτσι .

Σε δεύτερο 11 pro max που πήρα για φίλο λέει 2 χρόνια εγγύηση ακριβώς ίδια απόδειξη (ΦΠΑ κλπ) .παρολο που πλήρωσα πολύ λιγότερα η απόδειξη λέει κανονικά ποσο με ΦΠΑ (1280 περίπου γράφει τελική και 1080 γράφει χωρίς ΦΠΑ)

Μήπως να πάω στο πλαίσιο να ζητήσω αλλαγή απόδειξης ; Γίνεται ; Τι περίεργα πράγματα είναι αυτά

 

Πιο πισω εγραψες οτι δεν εγραφε ΦΠΑ,τωρα λες οτι γραφει.

 

Επισης ειχες πει πιο πισω οτι η αγορα ειναι απο αλυσιδα αρα ειναι αδυνατον να γραφει 1280ευρω τιμη με ΦΠΑ,γιατι στις αλυσιδες το pro max 64gb ξεκιναει απο τα 1339ευρω.

 

Δεν βγαζω ακρη απο αυτα που γραφεις,και μαλλον ουτε οι υπολοιποι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον Γερμανο δινουν 1 χρονο, ασχετα με τιμολογιο η αποδειξη.

 

https://www.plaisio.gr/catalog?location=product%3d3308820%3bpagesize%3d4%3bsearchtext%3d11+pro+max

Εγγύηση 24 μηνών (1o έτος εγγύηση Apple & 2ο έτος* εγγύηση Πλαίσιο). *Ισχύει μόνο για πωλήσεις προς καταναλωτές/φυσικά πρόσωπα που λαμβάνουν απόδειξη λιανικών συναλλαγών.

 

https://www.istorm.gr/iphone/iphone-11-pro/iphone-11-pro-max-64gb-space-gray.html

https://isquare.gr/store/iphone/iphone-11-pro-max/iphone-11-pro-max-64gb-space-gray.html

1ετος εγγυηση Apple.2o ετος εγγυηση Istorm/isquare

*ισχύει μόνο για πωλήσεις προς καταναλωτές/φυσικά πρόσωπα που λαμβάνουν απόδειξη λιανικών συναλλαγών

 

https://www.document.gr/iphone/apple-iphone/iphone-11-pro-max/ipho-11m-064sg-detail

O 2oς χρόνος εγγύησης ισχύει σύμφωνα με τους όρους της ευρωπαϊκής οδηγίας και της ελληνικής νομοθεσίας περί καταναλωτή.

 

https://www.public.gr/product/apple-iphone-11-pro-max-64gb-space-gray-4g-smartphone/prod10189809pp/

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/203004-apple-iphone-11-pro-max-space-gray-64gb

24μηνες εγγυηση

 

Ολες οι αλλες αλυσιδες τα αναφερουν μια χαρα για τα 2χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αυτές τις μέρες και θα σας ενημερώσω.

Πήγα σήμερα και το έβαλα στο istorm, καλά είναι τέλειο και σαν εφαρμογή και σαν ποιότητα, όπως ήταν και στο Χ έχει 24.9 αλλά τα αξίζει. Δεν αφήνει δακτυλιες και η αίσθηση στη χρήση σαν να είναι η οθόνη σκέτη.

Link to comment
Share on other sites

Στον Γερμανο δινουν 1 χρονο, ασχετα με τιμολογιο η αποδειξη. Επισης τα iQOS εχουν και αυτα 1 χρονο. Τωρα για τον 2ο, πρεπει να επικαλεστεις γιατι για ευρωπαικο νομο κτλ, αλλα δεν ξερω αν υποχρεουνται να το δεχθουν...

 

Άσε τι λέει ο κάθε Γερμανός

Άμα πας την συσκευή σου απευθείας στην επίσημη αντιπροσωπεία με την απόδειξη έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύηση χωρίς την παραμικρή κουβέντα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανεβάζω και τις 2 φωτό . Από ότι είδα το δικό μου λέει τιμολόγιο και του φύλου λέει απόδειξη . (Νόμιζα ότι είχα απόδειξη στο δικό μ αλλά είναι τιμολόγιο) Και τα 2 από πλαίσιο

 

full?photo_id=502313318614

 

full?photo_id=502313313809

Link to comment
Share on other sites

Άσε τι λέει ο κάθε Γερμανός

 

Άμα πας την συσκευή σου απευθείας στην επίσημη αντιπροσωπεία με την απόδειξη έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύηση χωρίς την παραμικρή κουβέντα

Εγγύηση-Τιμολογιο

 

Από άλλο φόρουμ σε περίπτωση που δεν το έχετε δεί. Κάνω παράθεση το τελευταίο ποστ σχετικά με την εγγύηση για λόγους ευκολίας .

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/170226-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF/

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση-Τιμολογιο

 

Από άλλο φόρουμ σε περίπτωση που δεν το έχετε δεί. Κάνω παράθεση το τελευταίο ποστ σχετικά με την εγγύηση για λόγους ευκολίας .

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/170226-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BF/

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Σε ευχαριστουμε!

Με τον πρωτο ορισμο του καταναλωτη ειναι ξεκαθαρο οτι με τιμολογιο δεν παζει εγγυηση 2 ετων.

Με το δευτερο ορισμο μεσα στον ιδιο νομο τα πραγματα αλλαζουν...

Συμφωνα με τον πρωτο ορισμο, εγω που εχω ατομικη επιχειρηση, αν ψωνισω iPhone με τιμολογιο δικαιουμαι 2 χρονια ή 1;

Και το λεω αυτο γιατι αν εχεις ατομικη επιχειρηση θεωρεισαι φυσικο προσωπο και οχι νομικο.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε!

 

Με τον πρωτο ορισμο του καταναλωτη ειναι ξεκαθαρο οτι με τιμολογιο δεν παζει εγγυηση 2 ετων.

 

Με το δευτερο ορισμο μεσα στον ιδιο νομο τα πραγματα αλλαζουν...

 

Συμφωνα με τον πρωτο ορισμο, εγω που εχω ατομικη επιχειρηση, αν ψωνισω iPhone με τιμολογιο δικαιουμαι 2 χρονια ή 1;

 

Και το λεω αυτο γιατι αν εχεις ατομικη επιχειρηση θεωρεισαι φυσικο προσωπο και οχι νομικο.

 

Καλημέρα.

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα

 

 

Οι αγορές μου είναι με απόδειξη.

Αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι με την καταγγελία λύνονται τα προβλήματα άμεσα και με μαγικό τρόπο.Προωσπικη εμπειρία με Cosmote.

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα

 

 

Οι αγορές μου είναι με απόδειξη.

Αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι με την καταγγελία λύνονται τα προβλήματα άμεσα και με μαγικό τρόπο.Προωσπικη εμπειρία με Cosmote.

 

Δεν χρειαζεται πλεον(ευτυχως)καταγγελια σε αυτα τα θεματα.

Πεσανε απο αλλους παλιοτερα γιαυτο ολες αυτες οι αλυσιδες που τωρα γραφουν 2χρονια εγγυηση,αν πηγαινες πριν 1-2χρονια γραφανε μονο 1χρονο εγγυηση κατασκευαστη,επιτηδες προφανως για να πουλανε επεκτασεις εγγυησεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πλεον(ευτυχως)καταγγελια σε αυτα τα θεματα.

 

Πεσανε απο αλλους παλιοτερα γιαυτο ολες αυτες οι αλυσιδες που τωρα γραφουν 2χρονια εγγυηση,αν πηγαινες πριν 1-2χρονια γραφανε μονο 1χρονο εγγυηση κατασκευαστη,επιτηδες προφανως για να πουλανε επεκτασεις εγγυησεων.

Αναφέρομαι για την αγορά με τιμολόγιο.Για αγορά με απόδειξη το γνωρίζω ότι έχουν συμμορφωθεί.

 

Ούτε νομικός είμαι αλλά ούτε και γνώστης αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο γιατί κάποια εταιρεία να καλύπτεται από εγγύηση ενός χρόνου ενώ το φυσικό πρόσωπο από δύο χρόνια.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι το φυσικό ή νομικό πρόσωπο.

Το θέμα είναι αν ο επαγγελματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) δικαιούται την ίδια αντιμετώπιση με τον καταναλωτή.

 

 

Ως νομικός κι εγώ (όπως δηλώνει και ο OP του νηματος που παρατίθεται ανωτέρω στο iphonehellas.gr) δεν βρίσκω κανένα νομικό έρεισμα στη διετή εγγύηση με τιμολόγιο ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ APPLE (Στη Samsung πχ ισχύει επειδή δίνει διετή εγγύηση ως κατασκευαστής).

Το άρθρο 554ΑΚ που επικαλείται ο συνάδελφος μου, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με παροχή εγγύησης, αλλά με ελαττωματικό ΕΞΑΡΧΗΣ προϊόν.

Τα δύο έτη προθεσμίας που αναφέρει το εν λόγω άρθρο ενοχικού δικαίου το οποίο (κακώς κατα τη γνώμη μου) συνδέει ο OP του άλλου νήματος με τον νόμο προστασίας καταναλωτή, αφορά το διάστημα που έχει τη δυνατότητα ο αγοραστής να ασκήσει τα ενοχικά του δικαιώματα για εξαρχής ελαττωματικό προϊόν το οποίο δεν πληροί τους όρους της σύμβασης αγοραπωλησίας.

Αντιθέτως το 559ΑΚ που αφορά ΕΙΔΙΚΑ την παροχή εγγύησης, δεν αναφέρει κανένα χρονικό διάστημα (όπως πρέπει) αλλά παραπέμπει στη "δήλωση της εγγύησης σύμφωνα με τους όρους που περιέχονται σε αυτήν ή τη σχετική διαφήμιση".

Επομένως, θεωρώ πως ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑΣ, δεν εμπίπτει στον ειδικό νόμο προστασίας καταναλωτή (Ν.2251/1994), αλλά εμπίπτει στον αστικό κώδικα (άρθρο 559) το οποίο μας παραπέμπει στη δήλωση εγγύησης του προϊόντος (την οποία δίνει ο κατασκευαστής μέσα στο βιβλιαράκι του και στο site του - βλ. Apple).

 

 

Για να το απλοποιήσω λίγο, η γνωμη μου είναι πως:

1) Απόδειξη λιανικής -> καταναλωτής -> Ειδικός νόμος καταναλωτή Ν.2251/1994 -> 2 έτη εγγύησης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

2) Τιμολόγιο -> επαγγελματίας -> Γενικός νόμος (Αστικός Κώδικας/Ενοχικό Δίκαιο/Άρθρο 559) -> Ό,τι γράφει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή (δήλωση εγγύησης) -> Αpple 1 έτος (άλλοι πχ Samsung 2 έτη)

 

 

 

ΥΓ: Αν ΟΝΤΩΣ η iStorm δέχθηκε να επισκευάσει προϊόν με τιμολόγιο στο δεύτερο έτος, θεωρώ πως το έκανε όχι επειδή υποχρεώθηκε από νόμο ή από συνήγορο καταναλωτή (ΔΕΝ εμπίπτει στην νομοθεσία καταναλωτή το τιμολόγιο, δηλαδή το επαγγελματικό έξοδο), αλλά προέβη στην παροχή επισκευής στο πλαίσιο επαγγελματικού "τακτ" ή προσδοκίας νέων πωλήσεων από τον εν λόγω πελάτη - επαγγελματία.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Αν ΟΝΤΩΣ η iStorm δέχθηκε να επισκευάσει προϊόν με τιμολόγιο στο δεύτερο έτος, θεωρώ πως το έκανε όχι επειδή υποχρεώθηκε από νόμο ή από συνήγορο καταναλωτή (ΔΕΝ εμπίπτει στην νομοθεσία καταναλωτή το τιμολόγιο, δηλαδή το επαγγελματικό έξοδο), αλλά προέβη στην παροχή επισκευής στο πλαίσιο επαγγελματικού "τακτ" ή προσδοκίας νέων πωλήσεων από τον εν λόγω πελάτη - επαγγελματία.

Φημίζεται το iStorm για την επαγγελματική συμπεριφορά του όταν το προϊόν ειναι εκτός εγγύησης.

Έχω ακούσει και άλλα περιστατικά για συσκευές που επιδιορθώθηκαν δωρεάν (iWatch, iPhone, iMac) και ας ήταν εκτός εγγύσης.

Αρκεί το προϊόν ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ...εννοείται.

Γενικά, η άποψη που έχω σχηματίσει για το iStorm (στηριγμένη σε εμπειρίες φίλων), είναι οτι η εταιρεία δηλώνει πάντα παρόν για συσκευές που αγοράστηκαν από αυτήν.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος δηλαδή αφήστε το θέμα καθαρό για την εν λόγο συσκευή το έχετε τερματίσει το θέμα σας.οποιος ενδιαφέρετε ας μιλήσει με τον λογιστή του.τοσες σελίδες τον χαβά σας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω γραφονται ασχετα και ασχετα κατα καιρους, τουλαχιστον η εγγυηση ειναι κατι σημαντικο που αφορα τη συσκευη.

Απλα, κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε να υπαρχει ειδικο topic στο forum που να γραφονται τα παντα για τις εγγυησεις.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά πιο χρήσιμα από το να λέει ο άλλος αν παρέλαβε και ποτέ.. Δεν έχω δει και πολλά reviews για εντυπώσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...