Jump to content

iPhone 11 Pro Max


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αρχή με 1440p θα εκμεταλλευτείς όλη την ανάλυση της οθόνης και φυσικά θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα στο video.

Εάν κάποιος δεν μπορεί να δει την διαφορά λόγο όρασης, μπορεί να κάνει μια γρήγορη έρευνα και θα το διαπιστώσει.

 

Και στο θέμα μας, σε HDR βίντεο αν θυμάμαι καλά εμφανίζει την επιλογή 1440p.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αρχή με 1440p θα εκμεταλλευτείς όλη την ανάλυση της οθόνης και φυσικά θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα στο video.

Εάν κάποιος δεν μπορεί να δει την διαφορά λόγο όρασης, μπορεί να κάνει μια γρήγορη έρευνα και θα το διαπιστώσει.

 

Και στο θέμα μας, σε HDR βίντεο αν θυμάμαι καλά εμφανίζει την επιλογή 1440p.

 

Δεν εκμεταλλευσαι με 1440p ολη την αναλυση της οθονης γιατι η οθονη του Pro max δεν ειναι 1440p αναλυσης.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συμπιεση ειναι ασχετη με την αναλυση.

Ο,τι και να κάνεις η οθονη του Pro Max θα δειξει 3.338.496 pixels και οχι 3.686.400 pixels της αναλυσης 1440p.

 

Ναι το ξερω οτι ειναι αλλο. Απλως το youtube εχει περισσοτερες λεπτομερειες σε 4Κ απο οτι σε 1080 στην ιδια οθονη (1080 max).

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος βλέπει διαφορες ή όχι είναι άλλο πράγμα

Η google απλά δεν τα βρίσκει στο θέμα vp9 με την Apple και έτσι δεν παίζει πάνω από 1080 ούτε ο Safari στους υπολογιστές

Υπάρχουν υπολογιστές της Apple που έχουν ανώτερη ανάλυση από το 1080. Γιατί δεν παίζει εκεί αφού εσείς που λέτε ότι δεν φταίει αυτό αλλά φταίει ότι η οθόνη είναι τόση ανάλυση;

 

Δεν μιλάμε για το αν θα δω διαφορά ή όχι

 

 

Επίσης κάποια beta έκδοση του ios 14 υποστήριζε για κάποιο λόγο και την 2k ανάλυση στο YouTube.

Στην επίσημη ios 14 κόπηκε ξανά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατι οσο μεγαλυτερη η αναλυση του βιντεο, ασχετα με το τι υποστηριζει η συσκευη, τοσο καλυτερη η ποιοτητα (και δεν εννοω αναλυση). Η αναλυση δεν ειναι ολη η αληθεια. Παιζουν και αλλα ρολο. Ουσιαστικα, σε μια οθονη fullHD δες βιντεο youtube σε 1080p και δες το ιδιο βιντεο με επιλεγμενο το 4Κ, στη ιδια οθονη παντα και πες μου αν βλεπεις η οχι διαφορα. (συμπιεση κτλ)

 

Έτσι ακριβώς είναι και αυτό είναι κάτι που ο οποιοσδήποτε μπορεί να το επιβεβαιώσει και στην πράξη.

 

Η 2Κ ή ακόμα καλύτερα η 4Κ ανάλυση του YouTube, είναι τόσο ανώτερες ποιοτικά της FHD που αυτό διακρίνεται ξεκάθαρα ακόμα και σε υπολογιστή με HD οθόνη (ούτε καν FHD).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι και αυτό είναι κάτι που ο οποιοσδήποτε μπορεί να το επιβεβαιώσει και στην πράξη.

 

Η 2Κ ή ακόμα καλύτερα η 4Κ ανάλυση του YouTube, είναι τόσο ανώτερες ποιοτικά της FHD που αυτό διακρίνεται ξεκάθαρα ακόμα και σε υπολογιστή με HD οθόνη (ούτε καν FHD).

 

Ναι όμως πολλοί συνεχίζουν να μένουν στα νούμερα και στον πολλαπλασιασμό και την διαίρεση της οθόνης

 

Στο Netflix το 4κ είναι σαν ένα πολύ καλό 1080 σε dvd

Κι εκεί πάλι η τηλεόραση παίζει ποσό ανάλυση έχει;

 

Η ανάλυση την οθόνης μιας συσκευή είναι διαφορετικά πράγματα από την ανάλυση του περιεχομένου

Με τις συμπιέζεις και όλα τα λοιπά χάνουν τα βίντεο και ας είναι 2κ. Άρα ναι ακόμα και το 2κ δείχνει καλύτερα από το 1444 σε μια οθόνη 1080p

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση την οθόνης μιας συσκευή είναι διαφορετικά πράγματα από την ανάλυση του περιεχομένου

Προφανως, αλλα οταν η αναλυση περιεχομενου ειναι μεγαλυτερη απο την αναλυση της οθονης, παει χαμενη η εξτρα λεπτομερεια.

 

Aυτο το βιντεο δινει δυνατοτηα προβολης μεχρι 4k.

Η οθονη μου ειναι 1440p. Ειτε βαλω τη ρυθμιση αναλυσης του youtube σε 1440p ειτε τη βαλω 4k, δε βλεπω καμια διαφορά, αφου η οθονη μου μεχρι 1440p μπορει να παιξει.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως, αλλα οταν η αναλυση περιεχομενου ειναι μεγαλυτερη απο την αναλυση της οθονης, παει χαμενη η εξτρα λεπτομερεια.

 

Aυτο το βιντεο δινει δυνατοτηα προβολης μεχρι 4k.

Η οθονη μου ειναι 1440p. Ειτε βαλω τη ρυθμιση αναλυσης του youtube σε 1440p ειτε τη βαλω 4k, δε βλεπω καμια διαφορά, αφου η οθονη μου μεχρι 1440p μπορει να παιξει.

 

Που το βλέπεις όμως;

Και γιατί η google να κλειδώνει πχ την επιλογή να βάλεις εσυ ότι ανάλυση θέλεις άσχετα με την συσκευή που έχεις

Ο δημιουργός του βίντεο επιλέγει να το ανεβάσει πχ 2κ. Ποια είναι η google και η κάθε google που σου λέει όχι;

 

Περισσότερο εκεί είναι η ένσταση μου στο ότι υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των 2 εταιριών και δεν είναι ότι η google ελέγχει την συσκευή που έχεις και αναλόγως σου εμφανίζει και την ανάλυση των βίντεο

 

Είπα και παραπάνω ότι σε ίδια συσκευή αντί για Safari αν μπεις με chrome εμφανίζει κανονικά βίντεο ανάλυσης 4K

Εκεί δεν ελέγχει η google την ανάλυση της συσκευής;

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προφανως, αλλα οταν η αναλυση περιεχομενου ειναι μεγαλυτερη απο την αναλυση της οθονης, παει χαμενη η εξτρα λεπτομερεια.

 

Δεν ισχύει αυτό συγκεκριμένα στα βίντεο του YouTube, εξηγώ παραπάνω πως μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος.

 

[quote=megatr0n;8079840https://www.youtube.com/watch?v=csSmiaR3RVE

Aυτο το βιντεο δινει δυνατοτηα προβολης μεχρι 4k.

Η οθονη μου ειναι 1440p. Ειτε βαλω τη ρυθμιση αναλυσης του youtube σε 1440p ειτε τη βαλω 4k, δε βλεπω καμια διαφορά, αφου η οθονη μου μεχρι 1440p μπορει να παιξει.

 

Εδώ είναι λογικό να μη δεις αξιοσημείωτη διαφορά μιας και ούτως ή άλλως το 2Κ με το 4Κ είναι πολύ κοντά στη ποιότητα στα βίντεο του YouTube. Η διαφορά πάντως υπάρχει και εδώ και φαίνεται σε οποιαδήποτε ανάλυση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Είπα και παραπάνω ότι σε ίδια συσκευή αντί για Safari αν μπεις με chrome εμφανίζει κανονικά βίντεο ανάλυσης 4K

Εκεί δεν ελέγχει η google την ανάλυση της συσκευής;

 

Δεν ισχύει αυτό μου βγάζει μέχρι 720!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό μου βγάζει μέχρι 720!!!!

 

Μήπως το συγκεκριμένο βίντεο δεν έχει όντως παραπάνω ανάλυση;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μου πουλαει ενα φιλαρακι Galaxy Buds Live σφραγισμενα 70ευρω , συνδεονται με το iphone? να τα τσιμπησω; ειναι καλα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μου πουλαει ενα φιλαρακι Galaxy Buds Live σφραγισμενα 70ευρω , συνδεονται με το iphone? να τα τσιμπησω; ειναι καλα;

 

Αφού θέλεις να τα συνδέσεις με iPhone, καλύτερα να ψάξεις για AirPods. Γιατί ούτως ή άλλως με τα 70 ευρώ που δίνεις δεν είσαι πολύ μακριά οικονομικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλεις να τα συνδέσεις με iPhone, καλύτερα να ψάξεις για AirPods. Γιατί ούτως ή άλλως με τα 70 ευρώ που δίνεις δεν είσαι πολύ μακριά οικονομικά.

Δεν με βολευουν τα airpods τα κανονικα , και τα προ δεν καθονται με το κρανος πανω στη μηχανη , τα εχω και τα δυο, το θεμα μου ειναι αυτα που ειναι σαν φασολια εχω δει βιντεακια μπαινουν μεσα στο αυτι και δεν εξεχουν, γι αυτο ρωταω περι συνδεσιμοτητας

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βολευουν τα airpods τα κανονικα , και τα προ δεν καθονται με το κρανος πανω στη μηχανη , τα εχω και τα δυο, το θεμα μου ειναι αυτα που ειναι σαν φασολια εχω δει βιντεακια μπαινουν μεσα στο αυτι και δεν εξεχουν, γι αυτο ρωταω περι συνδεσιμοτητας

 

Ούτε αυτά θα σε βολέψουν εύκολα στο κράνος

Θα πας να το φορέσεις και ίσως αλλάζουν θέση και ξανά πρέπει να βάλεις χέρι για να τα στρώσεις όπως τα AirPods Pro

Γενικά για το iphone υπάρχουν ακουστικά 2 κατηγορίες: 1) AirPods 2) όλα τα αλλά

Αν ψάχνεις κάτι στην δεύτερη κατηγορία όλα την ίδια ακριβώς δουλειά κάνουν. Εξαρτάται τι θα βολέψει εσένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτά θα σε βολέψουν εύκολα στο κράνος

Θα πας να το φορέσεις και ίσως αλλάζουν θέση και ξανά πρέπει να βάλεις χέρι για να τα στρώσεις όπως τα AirPods Pro

Γενικά για το iphone υπάρχουν ακουστικά 2 κατηγορίες: 1) AirPods 2) όλα τα αλλά

Αν ψάχνεις κάτι στην δεύτερη κατηγορία όλα την ίδια ακριβώς δουλειά κάνουν. Εξαρτάται τι θα βολέψει εσένα

Σε ευχαριστω με κατατοπισες.. τσαμπα χαρηκα χαχα... Παιζει να παρουσιασουν τωρα καινουργια airpods? Να εχω ελπιδα μηπως ειναι σαν τα galaxy?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω με κατατοπισες.. τσαμπα χαρηκα χαχα... Παιζει να παρουσιασουν τωρα καινουργια airpods? Να εχω ελπιδα μηπως ειναι σαν τα galaxy?

 

Κι εγώ έχω μηχανή και τα ίδια με εσένα αντιμετώπισα

Έβαλα ενδοεπικοινωνία στο κράνος με 80€ και έλυσα απόλυτα το πρόβλημα αντί να χρειάζεται να βάζω ακουστικά και στο δρόμο να κουνηθούν και άντε βγάλε γάντια άντε ξανά προσπάθησε να τα στρώσεις

 

Πλέον ακούω μουσική, ραδιόφωνο, απαντάω σε κλήσεις και όλα αυτά ακόμα και να πηγαίνω με 150χμ στην Εγνατία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μηχανή και τα ίδια με εσένα αντιμετώπισα

Έβαλα ενδοεπικοινωνία στο κράνος με 80€ και έλυσα απόλυτα το πρόβλημα αντί να χρειάζεται να βάζω ακουστικά και στο δρόμο να κουνηθούν και άντε βγάλε γάντια άντε ξανά προσπάθησε να τα στρώσεις

 

Πλέον ακούω μουσική, ραδιόφωνο, απαντάω σε κλήσεις και όλα αυτά ακόμα και να πηγαίνω με 150χμ στην Εγνατία

 

 

Σωστός! Μηχανή μόνο ενδοεπικοινωνία κι έχεις τα πάντα απροβλημάτιστα .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μηχανή και τα ίδια με εσένα αντιμετώπισα

Έβαλα ενδοεπικοινωνία στο κράνος με 80€ και έλυσα απόλυτα το πρόβλημα αντί να χρειάζεται να βάζω ακουστικά και στο δρόμο να κουνηθούν και άντε βγάλε γάντια άντε ξανά προσπάθησε να τα στρώσεις

 

Πλέον ακούω μουσική, ραδιόφωνο, απαντάω σε κλήσεις και όλα αυτά ακόμα και να πηγαίνω με 150χμ στην Εγνατία

 

Δυστυχως το κρανος μου δεν εχει υποδοχη ενδοεπικοινωνιας και δεν θελω να βαλω εξωτερικη με αυτοκολλητο , εχω ενα arai rx7 το οποιο το εχω πληρωσει ακριβα οποτε δεν δυναμαι να το αντικαταστησω γι αυτο το λογο , γι αυτο εψαχνα κατι σε ακουστικο τυπου του samsung

Edited by mariosave
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κρανος μου δεν εχει υποδοχη ενδοεπικοινωνιας και δεν θελω να βαλω εξωτερικη με αυτοκολλητο , εχω ενα arai rx7 το οποιο το εχω πληρωσει ακριβα οποτε δεν δυναμαι να το αντικαταστησω γι αυτο το λογο , γι αυτο εψαχνα κατι σε ακουστικο τυπου του samsung

 

Εξωτερική με διπλής όψης δεν είναι και κανένα σοβαρό πρόβλημα

Προτιμότερο από το να βάζεις μέσα ακουστικά όπως AirPods

Είμαστε εκτός θέματος καλή επιλογή ότι και αν αποφασίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική με διπλής όψης δεν είναι και κανένα σοβαρό πρόβλημα

Προτιμότερο από το να βάζεις μέσα ακουστικά όπως AirPods

Είμαστε εκτός θέματος καλή επιλογή ότι και αν αποφασίσεις

 

το θέμα ειναι με airpods ακοής μουσική άψογα και σε καλή ποιότητα όλη την διαδρομή με ενδοποικοινονια και να βάλεις ποιότητα δεν

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι με airpods ακοής μουσική άψογα και σε καλή ποιότητα όλη την διαδρομή με ενδοποικοινονια και να βάλεις ποιότητα δεν

 

Άμα βάλεις AirPods και πας με 130 δεν ακούς τίποτα παρά μόνο αέρα και θορύβους και παράσιτα

Ενδοεπικοινωνία ακούς μια χαρά και ωραία. Ειδικά άμα το βάλεις πιο δυνατά άστο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις AirPods και πας με 130 δεν ακούς τίποτα παρά μόνο αέρα και θορύβους και παράσιτα

Ενδοεπικοινωνία ακούς μια χαρά και ωραία. Ειδικά άμα το βάλεις πιο δυνατά άστο

 

το εχω κάνει άπειρες φόρες με παραπάνω από 130 αλλά πάντα σε μεγαλο δρόμο (εθνική) στην πόλη δεν τα βάζω καν η βάζω 1 καθώς κάθε ήχος μετράει εκεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα νέα buds της Samsung συγκεκριμένα, ωστόσο μην νομίζεις ότι με άλλα tws δεν θα είναι όπως με τα AirPods λες και είμαστε 10 χρόνια πίσω ξέρω γώ..

Τα πάντα δουλεύουν άψογα για παράδειγμα με τα sennheiser, όλες οι λειτουργίες τους (πχ αυτόματη απάντηση μόλις το βάλεις στο αυτί), αυτόματη και άμεση σύνδεση, αυτόματη εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας στο widget κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα νέα buds της Samsung συγκεκριμένα, ωστόσο μην νομίζεις ότι με άλλα tws δεν θα είναι όπως με τα AirPods λες και είμαστε 10 χρόνια πίσω ξέρω γώ..

Τα πάντα δουλεύουν άψογα για παράδειγμα με τα sennheiser, όλες οι λειτουργίες τους (πχ αυτόματη απάντηση μόλις το βάλεις στο αυτί), αυτόματη και άμεση σύνδεση, αυτόματη εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας στο widget κλπ κλπ.

 

Συνδέονται σε όλες τις apple συσκευές μέσο iCloud?

Οι ήχοι όταν δεν τα φοράς αλλά είναι συνδεμένα που πηγαίνουν;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11 Pro Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...