Jump to content

Samsung Galaxy Note 10


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή Samsung πουλάει τρελίτσα στην Ευρώπη με τους exynos. Αν παγκοσμίως επαιζε μόνο exynos ,θα παρακαλούσα να μπουν μεγαλύτερες μπαταριες. Σε σύγκριση ομως με snapdragon τα τελευταία χρόνια οι exynos είναι επιεικώς σάπιοι απο όλες τις απόψεις, θερμική συμπεριφορά, αποδοτικότητα, νανομετρα. Το ότι δε τιμολογιακα είναι εξισωμενα είναι εγκληματικό. Κερασάκι στην τούρτα το απενεργοποιημένο fm radio στα flagship exynos. Αν γουστάρει ο πάροχος το ενεργοποιεί μεσω OTAΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν βρέχει, μας φτύνουν.

 

Τα παραλές. Zω στην Νέα Υόρκη κάπου στα 13 χρονια. Oλα τα note μου είναι σχεδόν με snapdragon. Η διαφορα είναι μονο μια ανάμεσα σε snap και exynos και τιποτα αλλο. Ολοι η snapdragons τρέχουν σε πιο χαμηλά mhz από τους exynos. Αυτό τους δίνη ένα μικρό boost σε μπαταρία κάπου στα 20 λεπτά με 30 λεπτα καλητερο sot. Και τα λιγότερα mhz τους κάνουν να είναι και λίγο πιο κριοί. Στην ουσία snapdragon και exynos είναι τα ίδια. Αμα κανεις root ένα exynos samsung και το βάλεις να τρέχει στα ίδια mhz με το snap. θα εχεις ακριβώς ίδια αποτελέσματα. Οι exynos είναι καθαρά overlocked cpu. Και να προσθέσω πως οι exynos λόγο τον boosted mhz έχουν πολύ καλύτερη ταχύτητα από τα snap. Βεβαια έχουν και τα μειονεκτήματα του overlock. Μεγαλύτερς θερμοκρασίες και πιο πολύ drain. Για αυτο και όταν κάνουμε root τα κίντα ρίχνουμε τα mhz της cpu και της gpu τόσο χαμηλά που η μπαταρία παίρνει τρελό boost. Το note 9 εμενα τρέχει στα (206mhz minimum) στα (506mhz medium) και max στα (1.5mhz max). Ενώ ένα non root τρέχει στα 1.8 με 2.2 μέρα νύχτα. Μονο και μονο από αυτό βγάζω μια ώρα παραπάνω από ένα non root note 9. Και αλλη μια ώρα λόγο τις rom που δεν είναι τις samsung και δεν έχει τίποτα από σαβούρα μέσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμενουμε να μας ενημερωσεις για το φλεγον θεμα -τη μπαταρια του σε πραγματικες συνθηκες χρησης δλδ. γιατι τα υπολοιπα ειναι λιγο πολυ γνωστα.

Ειμαι σε σκεψη να το παρω κ γω λόγω κ του compact μεγεθους του..

 

Για να παρεις ξεκάθαρη απάντηση για την μπαταρία πρέπει να περάσει πάνω από ένα τρίμηνο χρήσης. Τώρα ότι και να δεις δεν θα είναι το σωστό. Μόλις βγήκαν τα νέα note 10. Μετά αλλάζει πολύ το πράγμα αφού περάσουν 3+ μήνες. Εκεί βλέπεις τι πιάνει το κάθε κινητό. Το θεωρώ πολύ μεγάλο ρίσκο με 3500 μπαταρία. Γιατί μετά απο μερικούς μήνες θα είναι σαν να εχεις 3000mah μπαταρία και όσο περνάει ο καιρός θα πέφτει.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μικρο τελικα ειναι παρα πολυ καλο.Ειχα το πλας αλλα το μεγεθος του ηταν για μενα αρκετα δυσκολο στην καθημερινη χρηση κ το εδωσα την τριτη μερα.Το απλο ειναι οτι πιο κομπακτ κ με ολες τις εξαιρετικες λειτουργιες της σειρας ΝΟΤΕ.Δεν βλεπω καμμια ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με το μεγαλο σε οτι αφορα καμερα, ταχυτητα,φωτεινοτητα οθονης.

Η μπαταρια του τελικα ειναι οτι περιμενει κανεις απο μπαταρια 3500 mAh.Τιποτα λιγοτερο -τιποτα περισσοτερο.Με καποιες επεμβασεις μεσω των μενου κ απενεργοποιηση περιττων εφαρμογων, ανετα θα βγαλει μια, ισως κ μιαμιση μερα-αναλογα κ με τη χρηση βεβαια.

Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μικρο τελικα ειναι παρα πολυ καλο.Ειχα το πλας αλλα το μεγεθος του ηταν για μενα αρκετα δυσκολο στην καθημερινη χρηση κ το εδωσα την τριτη μερα.Το απλο ειναι οτι πιο κομπακτ κ με ολες τις εξαιρετικες λειτουργιες της σειρας ΝΟΤΕ.Δεν βλεπω καμμια ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με το μεγαλο σε οτι αφορα καμερα, ταχυτητα,φωτεινοτητα οθονης.

Η μπαταρια του τελικα ειναι οτι περιμενει κανεις απο μπαταρια 3500 mAh.Τιποτα λιγοτερο -τιποτα περισσοτερο.Με καποιες επεμβασεις μεσω των μενου κ απενεργοποιηση περιττων εφαρμογων, ανετα θα βγαλει μια, ισως κ μιαμιση μερα-αναλογα κ με τη χρηση βεβαια.

Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

 

Καλοριζικο, για την ποιοτητα της οθονης της αποψη εχεις ? εμφανης η διαφορα σε σχεση με το plus?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Οι οθονες ειναι παρομοιες.Καποια διαφορα ισως να εχουν οταν το πλας ειναι στην υψηλοτερη αναλυση ,αλλα κ το πλας το ειχα 1080x2280 οποτε δεν εχω αντιληφθει ιδιαιτερη διαφορα.Η μεγαλυτερη οθονη βεβαιως τα δειχνει ολα "χορταστικοτερα".

Και η φωτεινοτητα του μικρου ειναι εξαιρετικη,στα ιδια επιπεδα-λιγο πιο φωτεινο το μεγαλο απ οσο θυμαμαι.

Το εχω μονιμα στη μεση, χωρις αυτοματη φωτεινοτητα για εξοικονομηση μπαταριας κ ειναι αρκουντως φωτεινη εντος, εξω θελει λιγο ανεβασμα.

Με αυτοματη φωτεινοτητα σε εξωτερικο χωρο με ηλιο ,δεν ειχα κανενα προβλημα.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μικρο τελικα ειναι παρα πολυ καλο.Ειχα το πλας αλλα το μεγεθος του ηταν για μενα αρκετα δυσκολο στην καθημερινη χρηση κ το εδωσα την τριτη μερα.Το απλο ειναι οτι πιο κομπακτ κ με ολες τις εξαιρετικες λειτουργιες της σειρας ΝΟΤΕ.Δεν βλεπω καμμια ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με το μεγαλο σε οτι αφορα καμερα, ταχυτητα,φωτεινοτητα οθονης.

Η μπαταρια του τελικα ειναι οτι περιμενει κανεις απο μπαταρια 3500 mAh.Τιποτα λιγοτερο -τιποτα περισσοτερο.Με καποιες επεμβασεις μεσω των μενου κ απενεργοποιηση περιττων εφαρμογων, ανετα θα βγαλει μια, ισως κ μιαμιση μερα-αναλογα κ με τη χρηση βεβαια.

Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

 

Συμφωνώ. Παρόλο που είμαι από P30 pro, δεν το μετάνιωσα που το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ειχα note 9 και τωρα έχω S10+ βλέπω ότι μου λέιπει το πενάκι και σκέφτομαι μήπως εκάνα την αλλαγή για το Note 10 το μικρό.

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι για την μπαταρία αν ακι νομίζω θα είναι μιας ημελρας χρήση όπως όλα τα κινητα πλέον όποιο μοντ΄λεο και αν εχεις, εγω γενικά θέλω να φεύγω από τις 8 με 100% από το σπίτι και αν γυρναω με 40% τοπ απόγευμα και να φορτίζω πάλι το βραδυ, νομίζω αυτό θα το κανει το Note 10

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε η φόρμα για τα Galaxy buds στο Samsung members

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Ήδη ξεκίνησαν να επιβεβαιώνουν.

 

"Αγαπητέ πελάτη,

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας στην προωθητική ενέργεια Galaxy Buds and YouTube premium 2019 της Samsung.

Θα παραλάβετε το δώρο σας εντός 10 εργάσιμων ημερών. Τα Galaxy Buds αποστέλλονται με ταχυμεταφορά στην διεύθυνση που έχετε δηλώσει, προϋπόθεση δε παραλαβής, αποτελεί η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητάς.

 

H ομάδα της Samsung Electronics Hellas"

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Delete please Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Νεος και εγω κατοχος της συσκευής.. μετα απο s10 plus και δεν μετανιώνω καθόλου... ιδανικο μέγεθος για note και παιδιά το τηλέφωνο απλα δεν υπάρχει.. γρήγορη φόρτιση έχει, καμεραρα έχει, πενάκι έχει, ηχο τελειο έχει ειναι παναλαφρο και και που μου άρεσε αρκετά ειναι η αντιστροφή φόρτιση στο frontier το κάνει με κανένα μα κανενα πρόβλημα ενω αντιθέτως το s10 plus δεν μου το φορτιζε.

Η οθόνη μπορεί να είναι 1080 p αλλα οποιος είχε p30 pro και του άρεσε εδω απλα θα δει οι ειναι ακόμα καλύτερη. Δεν καταλαβαίνεις ότι ειναι 1080 με τίποτα.

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Ιphone 3g, 3gs , 4, 4s , 5, 5s , 7, 7plus ,Iphone X ), (samsung note 1 , 2 , 3 , 4 , 8 , 9), (galaxy s3, s4 ,s6 , s6 edge ,s7 edge , s8 , s9+) , (lg g3, g4, g6 ) ,( htc desire ) , (sony z3 ,z4 , z5 , z ultra) ,( Huawei p20 pro.)
Link to comment
Share on other sites

Νεος και εγω κατοχος της συσκευής.. μετα απο s10 plus και δεν μετανιώνω καθόλου... ιδανικο μέγεθος για note και παιδιά το τηλέφωνο απλα δεν υπάρχει.. γρήγορη φόρτιση έχει, καμεραρα έχει, πενάκι έχει, ηχο τελειο έχει ειναι παναλαφρο και και που μου άρεσε αρκετά ειναι η αντιστροφή φόρτιση στο frontier το κάνει με κανένα μα κανενα πρόβλημα ενω αντιθέτως το s10 plus δεν μου το φορτιζε.

Η οθόνη μπορεί να είναι 1080 p αλλα οποιος είχε p30 pro και του άρεσε εδω απλα θα δει οι ειναι ακόμα καλύτερη. Δεν καταλαβαίνεις ότι ειναι 1080 με τίποτα.

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

από μπαταρία πως είναι?

επίσης η έλλιψη sd δεν σε πειράζει?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

[/color]

καλησπέρα παιδιά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να συνδεθώ με το προφίλ μου gastonegr οπότε συνδέομαι από του αδερφού μου.

 

Όχι δεν με πειράζει καθόλου.. τα 256 είναι υπερβολή για μένα.. έτσι και αλλιώς το λειτουργώ σαν dual παντα.

από μπαταρία είναι στα επίπεδα του s10 plus αλλά με τον ταχυφορτιστη του φορτίζει αρκετά πιο γρήγορα από το s10 plus *. Σε αυτό δεν έχει καμία σχέση ...

επίσης η οθόνη του είναι πολύ καλύτερη από του p30 pro και αρκετά πιο φωτεινή . δεν αντιλαμβάνεσαι ότι είναι 1080 p.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το τηλεφωνο είπα να δοκιμάσω το μικρό και αν δεν με ικανοποιεί θα πάω στο μεγάλο..

Όμως θα μείνω με το μικρό είναι ένα note αρκετά βολικό και εύχρηστο.

Ειλικρινά δεν το περίμενα ..παιδια μη το φοβάστε αγοραστετο.

Edited by sbxgr
P30 pro
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου.

To note 10 (το απλό, το ορθόδοξο), έχει απίστευτα ισορροπημένο κράτημα, και αυτό είναι που μου έχει μείνει.

Από επιδόσεις δεν ξέρω, δεν είμαι κάτοχος, αλλά προφανώς είναι κορυφή.

Πρώτη φορά που μπήκα σε σκέψεις (αλλά οκ έφυγαν αμέσως) να πουλήσω νεφρό για κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση οθόνης πως αλλάζει?

Δλδ από full HD πως γυρίζει σε hd+?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση οθόνης πως αλλάζει?

Δλδ από full HD πως γυρίζει σε hd+?

 

Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο Note 10. Μόνο στο Note 10+ που έχει υψηλότερη ανάλυση από το μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο Note 10. Μόνο στο Note 10+ που έχει υψηλότερη ανάλυση από το μικρό...

 

Αρα δεν μπορεις να το γυρίσεις ώστε να έχεις εξοικονόμηση ενέργειας για την μπαταρία?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν μπορεις να το γυρίσεις ώστε να έχεις εξοικονόμηση ενέργειας για την μπαταρία?

 

Όχι, δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζετε ρε παιδιά τα τούμπανα και ψάχνετε να κατεβάσετε ανάλυση κάτω της fhd? Να φαίνεται η εικόνα κάπως έτσι

 

για πιο λόγο;3915543-0.jpg

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οντως δεν αξίζει να αλλάξεις την ανάλυση , τελικα αυτό ο που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον χρειάζεται επιπλέον ανάλυση δλδ να έχει και παραπάνω δυνατότητα σαν το μεγαλο note. Κάτοχος και εγω απο σήμερα μετα απο s10 plus.

Είναι σαν το s10 plus απλά μου λείπει η sd κάρτα και η ανάλυση της οθόνης, μου φαίνεται πιο μουντή και αυτο δεν μου αρέσει.

Στην μπαταρία δείχνει καλο αλλά θα το δω ακόμη πως πάει.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οντως δεν αξίζει να αλλάξεις την ανάλυση , τελικα αυτό ο που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον χρειάζεται επιπλέον ανάλυση δλδ να έχει και παραπάνω δυνατότητα σαν το μεγαλο note. Κάτοχος και εγω απο σήμερα μετα απο s10 plus.

Είναι σαν το s10 plus απλά μου λείπει η sd κάρτα και η ανάλυση της οθόνης, μου φαίνεται πιο μουντή και αυτο δεν μου αρέσει.

Στην μπαταρία δείχνει καλο αλλά θα το δω ακόμη πως πάει.

Βγάλε την ζελατίνα που φοράει επάνω του και θα δεις μια άλλη οθόνη ;)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την ζελατίνα που φοράει επάνω του και θα δεις μια άλλη οθόνη ;)

 

Τώρα καπως με ηρέμησες !!

Απο την αλλαγή τελείως γυμνο ?

Επίσης η κάρτα ad δεν σε ενοχλεί που λείπει?

Θες να κάνεις hard reset αντε παλι σύννεφα και συνδση καλωδίου με PC...

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την ζελατίνα που φοράει επάνω του και θα δεις μια άλλη οθόνη ;)

 

Πάντως στο σ10 την πέταξα και όντως είδα άλλη οθόνη, νόμιζα πως ήταν μάπα το κινητό. Θεωρώ ότι και εδώ το ίδιο ισχύει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καπως με ηρέμησες !!

Απο την αλλαγή τελείως γυμνο ?

Επίσης η κάρτα ad δεν σε ενοχλεί που λείπει?

Θες να κάνεις hard reset αντε παλι σύννεφα και συνδση καλωδίου με PC...

 

Με 256gb εσωτερικού χώρου νομίζω είναι άχρηστη.

Με σύνδεση smartswitch είναι γελοίο το στήσιμο του κινητού μετά από hard reset

Link to comment
Share on other sites

Με 256gb εσωτερικού χώρου νομίζω είναι άχρηστη.

Με σύνδεση smartswitch είναι γελοίο το στήσιμο του κινητού μετά από hard reset

 

Βασικα πιο ειδικα εννοω ότι αν πχ είσαι διακοπές και λείπεις και ξαφνικά κολλάει το κινητό και θες να κανεις επιτόπου hard reset, για τις εφαρμογές δεν με νοιάζει γιατί τις ξανακατεβαζεις όμως τις φωτο που εχεις μεσα τι θα τις κανεις ? Τα λιγα GB που δίνουν free οι εταιρείες cloud είναι ψίχουλα αλλιώς πρέπει να πληρώνεις ετήσια συνδρομή.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Καμία ενσωματωμένη μνήμη δεν μπορεί να αντικαταστήσει την χρησιμότητα της κάρτας μνήμης.

Εδώ είχα τεραμπαιτο S10 plus και κάρτα μνήμης μέσα 400 gb.

 

Αλλάζεις τηλέφωνο πετάς την κάρτα μέσα όλα εκεί.

Ξανά αλλάζεις τηλέφωνο πάλι το ίδιο και πάει λέγοντας.

 

Χρησιμότητα και ασφάλεια.

Έχω αλλάξει 3 κάρτες συνολικά τα τελευταία αρκετά χρόνια.

Δεν μου έχει χαλάσει καμία!

 

128gb, 200 gb, και τελευταία 400gb.

Επειδή κόντεψαν να γεμίσουν τις άλλαζα ανά καιρούς.

 

Ειδικά την 200gb SanDisk την πήρα τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας και κανένα θέμα έως τώρα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...