Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τo Windows Phone


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανοίγω το παρόν τόπικ για να ανταλλάξουμε απόψεις στο πως οργανώνει ο καθένας τις φωτογραφίες του στο OneDrive. Αφορμή στάθηκε η ανάγκη του να οργανώσω/ξεκαθαρίσω το OneDrive και κατέληξα σε ένα τεράστιο μπάχαλο. Η άποψή μου είναι ότι η MS τα έχει κάνει λίγο σαλάτα στο εν λόγω θέμα, και όλα αυτά στην προσπάθειά της να ικανοποιήσει τα πάντα σε ένα προϊόν. Να διευκρινίσω ότι το OneDrive δεν αποτελεί μόνο ένα backup cloud αλλά συνδέεται και το κινητό, και κάπου εκεί αρχίζει το κακό.

 

Το μπάχαλο ξεκινάει στο πως και που σώνονται πράγματα. Για παράδειγμα, οι φώτο που τραβάς ανεβαίνουν στο SkyDrive Camera Roll, οι φώτο από το WhatsApp μόνο τοπικά στο κινητό, το backup του WhatsApp στο OneDrive στο Apps/WhatΑpp, οι αποθηκευμένες στις αποθηκευμένες, το Viber πάλι μόνο τοπικά στο κινητό, φώτο από email κτλ κτλ κτλ. Επίσης τα βίντεο πάνε στο SkyDrive Camera Roll.

 

Πως λοιπόν όλες αυτές οι φώτο και τα βίντεο πρέπει να οργανωθούν έτσι ώστε όταν ανοίγω την εφαρμογή "Φωτογραφίες" στο κινητό και τον υπολογιστή να μπορώ να βρίσκω αυτό που θέλω; Ανοίγοντας κανείς την εφαρμογή πρώτο πράγμα βλέπει το Συλλογή όπου εκεί σκάνε τα πάντα. Μετά είναι τα Άλμπουμ και μετά οι Φάκελοι.

 

Και πάμε στην ταμπακιέρα... πως οργανώνετε τις φωτογραφίες σας έτσι ώστε να βρίσκετε αυτό που θέλετε; Προσωπικά δύο τρόπους μπορώ να φανταστώ, αλλά για αυτό είμαστε εδώ, για να ανακαλύψουμε και άλλους.

 

1) Ακολουθάμε έναν παραδοσιακό τρόπο οργάνωσης των φωτογραφιών, μεταφέροντας κάθε λίγο και λιγάκι τις φώτο σε προκαθορισμένους φακέλους εντός του φακέλου "Εικόνες" του OneDrive. Για παράδειγμα φτιάχνουμε φακέλους "φίλοι", "οικογένεια", "διακοπές 2016" κτλ.

2) Ακολουθάμε έναν πιο σύγχρονο τρόπο και αφήνουμε τις φωτογραφίες χύμα και μπάχαλο, εκεί που γουστάρουν να αποθηκεύονται, και μετά πάμε στο tab "Αλμπουμ" και εκεί φτιάχνουμε άλμπουμ όπως πριν ("οικογένεια", "διακοπές" κτλ).

 

Για τα βίντεο δεν έχω άποψη.

 

Επίσης στο OneDrive υπάρχουν στις φωτογραφίες τα tags τα οποία μπορούν να μπαίνουν και αυτόματα. Αυτή τη λειτουργία δεν μπορούμε να την εκμεταλευτούμε στα κινητά και δεν την έχω δουλέψει ποτέ, άρα δεν ξέρω εάν μπορεί να προσφέρει κάτι.

 

Όλα τα παραπάνω αφορούν το κομμάτι των φώτο οι οποίες ανεβαίνουν από το κινητό. Εάν κάποιος χρησιμοποιεί το OneDrive για να αποθηκεύει 550γίγα φώτο από την DSLR του πιστεύω ότι εκεί πάμε στον τρόπο Νο1, δηλαδή δημιουργία ξεχωριστών φακέλων. Εάν θέλετε να βάλουμε και αυτόν τον παράγοντα μέσα, be my guest.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 336
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι φώτο που τραβάς ανεβαίνουν στο SkyDrive Camera Roll

 

Φαίνεται η παλιοσειρά........:lol::lol::lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται η παλιοσειρά........:lol::lol::lol:

Έτσι μου το έχει ακόμα και δεν καταλαβαίνω γιατί παραμένει. Σε πιο καινούριους χρήστες έχει κανονικά OneDrive;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν υποστηριζει otg λογικα θα γινεται.

Ισως χρειάζεται και εξωτερική τροφοδοσια ομως το cd

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω ένα Lumia 730 με win10 (πριν είχε 8) και εδώ και τρεις μέρες, δεν ξέρω πως και γιατί, εξαφανίστηκαν edge, music και χάρτες από παντού. Δεν υπάρχουν ούτε στο πλαϊνό μενού.

 

Για να μπω στον edge ανοίγω link απ' τα email. Για να ανοίξω τους χάρτες πρέπει να συνδεθώ στο store, να βρω τους χάρτες και να τους ανοίξω από εκεί!!

 

Για να ακούσω μουσική από το πρόγραμμα της microsoft (αφού άλλο πρόγραμμα μουσικής δεν υπάρχει, αν είναι δυνατόν), πάω από τα αρχεία και επιλέγω τραγούδι. Αίσχος!!! Android και πάλι Android.

 

Roll back στα 8 δεν κάνει με τίποτα. Δεν αναγνωρίζει την συσκευή καθόλου.

 

Αν έχουτε καμιά ιδέα πέστε την για να το κρατήσω για δεύτερο γιατί πάω πάλι πίσω σε Android δεν το συζητώ. Τέλος με τα χάρχαλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για αρχή κάνεις soft reset και αν δεν λυθεί το πρόβλημα κάνεις hard reset.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να κλείσω και να ανοίξω πάλι το κινητό, το έχω κάνει δέκα φορές και κάποιες απ' αυτές έπρεπε να βγάλω την μπαταρία γιατί το κινητό δεν έκλεινε!!
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γίνεται αυτό, δεν το ξέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό;

 

Reset your phone

On Start , swipe over to the All apps list, then select Settings .

 

Select System > About > Reset your phone.

 

You'll receive two warnings. If you're absolutely sure you want to restore your phone to its factory settings, select Yes, and then select Yes again. It might take a little while for the process to complete.

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/10768/windows-10-mobile-reset-my-phone

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γίνεται αυτό, δεν το ξέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό;

 

Reset your phone

On Start , swipe over to the All apps list, then select Settings .

 

Select System > About > Reset your phone.

 

You'll receive two warnings. If you're absolutely sure you want to restore your phone to its factory settings, select Yes, and then select Yes again. It might take a little while for the process to complete.

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/10768/windows-10-mobile-reset-my-phone

 

ακριβός οπος το λες ... + ένας άλλος τρόπος αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να κλείσω και να ανοίξω πάλι το κινητό, το έχω κάνει δέκα φορές και κάποιες απ' αυτές έπρεπε να βγάλω την μπαταρία γιατί το κινητό δεν έκλεινε!!

 

soft reset κανεις κρατωντας πατημενο το κουμπι ΟΝ/Οff μεχρι να κλεισει το τηλ και μετα το ξανανοιγεις

Link to comment
Share on other sites

soft reset κανεις κρατωντας πατημενο το κουμπι ΟΝ/Οff μεχρι να κλεισει το τηλ και μετα το ξανανοιγεις

Το βγάλε βάλε μπαταρία, δεν θεωρείται σαν soft reset;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το βγάλε βάλε μπαταρία, δεν θεωρείται σαν soft reset;

Το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ακριβώς το ίδιο έπαθε το 640 μου προχθές :mad:

έκανα το 1ο hard reset και δεν έμπαιναν κάποιες εφαρμογές...

έκανα το 2ο και δεν μπαίνει με τίποτα το mail & calendar !!!

Τελικά έχουν σοβαρό θέμα με το store

 

 

Είπε το αφεντικό ότι πήρε αντρόιτ και τα διαλύσανε όλα !!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο έπαθε το 640 μου προχθές :mad:

έκανα το 1ο hard reset και δεν έμπαιναν κάποιες εφαρμογές...

έκανα το 2ο και δεν μπαίνει με τίποτα το mail & calendar !!!

Τελικά έχουν σοβαρό θέμα με το store

 

 

Είπε το αφεντικό ότι πήρε αντρόιτ και τα διαλύσανε όλα !!!

 

Υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις αλλά είναι άσ'τα να πάνε. :rolleyes:

Προυποθέτει να έχεις την επιλογή για προγραμματιστή, να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το Ιnterop Τools, να διαγράψεις τα πακέτα του mail and calendar και ύστερα από soft reset να τα περάσεις ξανά κατεβάζοντάς τα από το Store.

 

Αλλά! Προς το παρόν περίμενε γιατί το Outlook είναι σε όλους "κολλημένο" από το Store.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

το mail το έφτιαξαν .. κατέβηκε σήμερα .

Μέχρι και το store υπολειτουργεί πια ...πολύ κρίμα

Link to comment
Share on other sites

το mail το έφτιαξαν .. κατέβηκε σήμερα .

Μέχρι και το store υπολειτουργεί πια ...πολύ κρίμα

Μόλις πριν λίγο κατέβηκε και σε μένα!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

έχω συγχρονίσει τον edge από το pc με τον edge στο κινητό.

Ενώ έχει γίνει ο συγχρονισμός και βλέπω στο "settings" ότι έχει πάρει και τους κωδικούς μου, δεν έχω ιδέα πως μπορώ να τους χρησιμοποιήσω. Δε με ρωτάει για autofill

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς εδώ ο Edge έχει κίτρινη κάρτα γιατί όποτε του καρφωθεί σου ζητάει αποθήκευση, όποτε θυμηθεί κάνει autofill και άμα κάνεις κανα τάμα μπορείς να αποθηκεύσεις κάτι.

Έχω κάνει reset αυτή τη βλακεία δύο φορές σε laptop/ κινητό και το πρόβλημα με τους κωδικούς είναι ότι-να-ναι γaμώτο.

 

Τουλάχιστον, όταν έγινε η μεγάλη βλακεία με την εξαφάνηση των αγαπημένων, δε χάθηκαν οι κωδικοί/ ονόματα

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό συμπληρώνω το username και στο αποκατω πεδίο βάζει μόνο του τον συγχρονισμένο κωδικό.

 

Αυτό το έχω δοκιμάσει και δε δούλεψε καμία φορά.

Το δοκίμασα πάλι πρίν από λίγο, και δούλεψε... Τι να πω;

Θα το δοκιμάσω και τις επόμενες ημέρες γιατί θέλω να κάνω μετάβαση από chrome σε edge λόγω συγχρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας, έχω ένα lumia 640 lte, μετά από επαναφορά στις εργοστ. ρυθμίσεις και ύστερα από όλες τις ενημερώσεις (10.0.15063.1324) δεν μπορώ να συγχρονίσω την εφαρμογή αλληλογραφία με τον λογαριασμό μου gmail, μου εμφανίζει σε ένα πλαίσιο τον κωδικό σφάλματος "0x8000000b" αφού έχω εισάγει username, password και έχω παραχωρήσει δικαιώματα εφαρμογής.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το λύσω, γιατί πρέπει να συγχρονίσω εκτός των άλλων και τις επαφές και το ημερολόγιο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τo Windows Phone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...