Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τo Windows Phone


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/437/mango.jpg

H Microsoft έχει ανακοινώσει οτι το Mango θα έχει περισσότερα από 500 νέα χαρακτηριστικά. Μέχρι τώρα έχουμε δει αρκετά από αυτά, άλλα τελειως νέα και αλλά βελτιώσεις ηδη υπαρχόντων. Μέτα απο μια εβδομάδα με το Mango στο τηλέφωνο που χρησιμοποιώ σαν κύριο, έχω ξεχάσει οτι πρόκειται για beta αφού ειναι απόλυτα σταθερό και χωρίς κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Τα νέα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν και κάνουν την καθημερινή χρήση του τηλεφώνου πιο εύκολη είναι :

 

1. Ομάδες Επαφών - Επαφές (Τι νέο υπάρχει-Φωτογραφίες-Πλήρες ιστορικό επικοινωνίας) [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/439/contacts.jpg[/imgalign]

Ένα νέο και εντυπωσιακό χαρακτηριστικό είναι οι ομάδες επαφών. Από τις επαφές τώρα μπορούμε να φτιάξουμε ομάδες επαφών (πχ Οικογένεια Φιλοι Συνεργάτες κλπ). Πέρα από την ομαδοποίηση και τα οφέλη της όπως η άμεση πρόσβαση σε αυτές τις επαφές, η καινοτομία έρχεται οταν κάνουμε pin την ομάδα στην πρώτη σελίδα. Όλες οι πληροφορίες που αφορούν τις επαφές αυτης της ομάδας (SMS-MMS-Facebook-Φωτο κλπ) εμφανίζονται σε ένα εντυπωσιακό animation με εναλαγή (flipping) φωτογραφιών, κειμένου και ειδοποιήσεων. Στην πράξη είναι καλύτερο απο ότι όταν το περιγράφεις γιαυτό και συνιστάτε σε όλους να το δοκιμάσουν.

 

2. Ενοποιημένη επικοινωνία (SMS/ΜΜS-Facebook-Windows Live Messanger) [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/444/chatki.jpg[/imgalign]

Μια άλλη νέα δυνατότητα έρχεται απο την εφαρμογή μηνυμάτων (messaging). Τώρα από την εφαρμογή μπορούμε να στείλουμε όλων των ειδών τα μηνύματα. SMS MMS Facebook chat Windows Live Messenger και όπως έχει πει η Microsoft η τελική εκδοσή θα περιλαμβάνει και το Twitter. Τώρα υπάρχει η δυνατότητα όταν θέλουμε να στείλουμε ενα μήνυμα να επιλέξουμε με πιο τρόπο θα το στείλουμε αφού η εφαρμογή μας ενημερώνει αν ο χρήστης είναι online στο Facebook η στο WLM.

 

3. Νέο Bing [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/442/music-id.jpg[/imgalign]

Το Bing δεν είναι πια απλά μια μηχανή αναζήτησης αλλά ενα σύνολο εφαρμογών. [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/441/bing-vision.jpg[/imgalign] Και για να το επιβεβαιώσει αυτο η Microsoft άλλαξε την λειτουργία του πλήκτρου αναζήτησης. Τώρα από όποιο πρόγραμμα και αν πατηθεί το πλήκτρο αναζήτησης μας πάει στο Bing. Τι νέο προσφέρει το Bing?

α) Αναγνώριση μουσικής (όπως οι αυτόνομες εφαρμογές τύπου Sazram)

β) Ανάγνωση Βarcode, αναγνώριση σε εξώφυλλα (CD/DVD μονό US), ανάγνωση QR Code ,και MS Tags.

γ) Οπτική αναγνώριση χαρακτήρων (OCR) με μετάφραση κειμένου

δ) Τοπική αναζήτηση (δεν είναι ακόμη διαθέσιμη σε όλες τις χώρες)

 

4. Multitasking [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/443/multitasking.jpg[/imgalign]

Τώρα μπορούμε να έχουμε μέχρι και 5 εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο. Πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο back έχουμε πρόσβαση στη λίστα αυτών των εφαρμογών και επιλέγουμε αυτή που θέλουμε. Όταν ξεπεράσουμε τις 5 εφαρμογές τότε το σύστημα κλείνει την παλαιότερη απο τις εφαρμογές. Άμεση εφαρμογή του multitasking είναι και η δυνατότητα να έχουμε το τραγούδι που ακούμε στην locksreen με εμφάνιση artwork του άλμπουμ και δυνατότητα ελέγχου της αναπαραγωγής της μουσικής.

 

5.Ημερολόγιο με συμβάντα και από FB και υποστήριξη Skydrive και Office 365 [imgalign]http://content.myphone.gr/photo/thumb120/438/agenda.jpg[/imgalign]

Τώρα στο ημερολόγιο υπαρχει η δυνατότητα να προσθέσουμε και συμβάντα και εκδηλώσεις από το Facebook.

To skydrive είναι πια ενσωματωμένο στο λειτουργικό και υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύσουμε έγγραφα Word Excel Notes καθώς και φωτογραφίες. Ένα εναλλακτικό μέσο μέσο αποθήκευσης online με χωρητικότητα 25GB.

 

Υπάρχουν πολλά ακόμα νέα χαρακτηριστικά που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε όπως η δυνατότητα να βλέπουμε τα μηνύματα σε threated mode, το Zune SmartDJ Mix. οι πολλαπλοί λογαριασμοί e-mail λογαριασμοί σε ενα γραμματοκιβώτιο, τα νέα Marketplace Music tab και Xbox Live, το Battery Saver και άλλα. Το σίγουρο είναι ότι η Microsoft θα έχει κρατήσει και κάποια για να τα δείξει στην επίσημη παρουσίαση του λειτουργικού. Αυτό που μπορουμε να πουμε κλεινοντας ειναι οτι με την εκδοσή Mango το νεο λειτουργικο της Microsoft ειναι πια σήμερα, μια ακομη σοβαρη επιλογή για τον χρήστη smartphones.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 336
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως με απογοήτευσε σχετικά το γεγονός ότι δεν υπάρχει multitasking σε 3rd party music apps όπως SuperTube και Walkman 7. Ναι μεν παίζουν με lockscreen on, αλλα το ζητούμενο είναι να παιζουν ενώ κάνεις άλλα πράγματα στη συσκευή. Δε γνωρίζω αν αυτό είναι θέμα υλοποίησης της εφαρμογής πλέον.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με απογοήτευσε σχετικά το γεγονός ότι δεν υπάρχει multitasking σε 3rd party music apps όπως SuperTube και Walkman 7. Ναι μεν παίζουν με lockscreen on, αλλα το ζητούμενο είναι να παιζουν ενώ κάνεις άλλα πράγματα στη συσκευή. Δε γνωρίζω αν αυτό είναι θέμα υλοποίησης της εφαρμογής πλέον.

 

Για να γινεει αυτο πρεπει οι εφαρμογές να ξαναγραφτουν για το mango...kαι οπως κυκλοφορησε στο ιντερνετ ειναι πολυ απλο.

Απλως πρεπει να ξαναγίνουν compile οι εφαρμογες με τα νεα εργαλεία ..

Σε λιγο θα γεμισει ο τοπος απο τετοιες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Για να γινεει αυτο πρεπει οι εφαρμογές να ξαναγραφτουν για το mango...kαι οπως κυκλοφορησε στο ιντερνετ ειναι πολυ απλο.

Απλως πρεπει να ξαναγίνουν compile οι εφαρμογες με τα νεα εργαλεία ..

Σε λιγο θα γεμισει ο τοπος απο τετοιες εφαρμογες

 

Αν είναι έτσι, πρόκειται για ευχάριστα νέα. Άντε να δούμε πότε θα αρχίσουν να σκάνε μύτη οι πρώτες Multitasking εφαρμογές.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Πριν λιγο διαβασα οτι η μικρομαλακη διεψευσε την 1η σεπτεμβριου. Δε θυμαμαι που το διαβασα(ισως να μην ισχυει)

Επισης η ιδια πηγη εκανε λογο για 2-7 σεπτεμβριου

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το thread του XDA υπάρχει μια λίστα με εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα νέα features του Mango:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1237358

 

Αυτό που κρατάω εγώ είναι η εφαρμογή MyMediaWP7 η οποία επιτέλους έχει αναπαραγωγή audio στο background αλλά και άλλα ωραία features:

http://www.gordonhome.info/?p=280

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να κάνω μία αναφορά στα παιχνίδια που φτιάχνω για Windows Phone κάτω από το label Karios Games (www.kariosgames.com).

Προς το παρόν έχω δύο παιχνίδια στην αγορά, το MonsterUp και το Galaxium. Το πρώτο είναι διαθέσιμο από τον Ιανουάριο ενώ το δεύτερο από το καλοκαίρι. Με την κυκλοφορία του Mango σε λίγες μέρες, και τα δύο θα είναι διαθέσιμα και στην Ελλάδα:)

Το MonsterUp είναι ένα vertical jumper παιχνίδι, και έχει ήδη σημειώσει αρκετές επιτυχίες. Επιλέχθηκε ως το μόνο παιχνίδι στο Top 10 Windows Phone Apps στο Worldwide Partners Conference 2011 στο Los Angeles όπου το παρουσίασα επί σκηνής (το βίντεο θα είναι κάποια στιγμή διαθέσιμο στο channel9.msdn.com), επιλέχθηκε σαν Game of the Month για τον Ιανουάριο 2011 από το Best WP7 Games, αυτές τις μέρες είναι στην featured list στο UK Marketplace και πολλά άλλα ωραία:)

 

Ένα σύντομο βίντεο του παιχνιδιού:

 

Μπορείτε να δείτε reviews εδώ:Link και η επίσημη σελίδα του είναι εδώ: Link

 

Το Galaxium είναι ένα κλασσικό vertical shoot em up που φτιάχτηκε για ένα διαγωνισμό του Insomnia.gr και της Microsoft Hellas και πήρε το πρώτο βραβείο. Το παιχνίδι είναι δωρεάν.

 

Ένα σύντομο βίντεο του παιχνιδιού:

 

Μπορείτε να δείτε reviews εδώ:Link και η επίσημη σελίδα του είναι εδώ: Link

 

Φυσικά πάντα ετοιμάζω κάτι καινούριο για την πλατφόρμα:)

 

Α και ένα σύντομο βίντεο από την εκπομπή Escape στην ET1 από το καλοκαίρι:)

 

Το MonsterUp και το Galaxium προτάθηκαν και για App of the Year από την ελβετική Swisscom στην κατηγορία Windows Phone. Αν δες σας κάνει κόπο (και θέλετε και να κερδίσετε και ένα Sony Tablet S) μία ψήφος εδώ (κατά προτίμηση στο MonsterUp) είναι 1 λεπτό δουλειά:

 

http://labs.swisscom.ch/poll/windows-mobile-app-year

_________

Marios

www.karios.gr

www.kariosgames.com

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το MonsterUp, το άλλο δεν το έχω δοκιμάσει. Πολύ καλό παιχνίδι με ωραία γραφικά και προσεγμένο. Είσαι από τις λίγες περιπτώσεις από τους Έλληνες προγραμματιστές που έχουν φτιάξει κάτι τόσο καλό. Μπράβο για το ταλέντο σου και που πέρα απ' το απλά να φτιάξεις ένα παιχνίδι σκέφτηκες και το design.

Είμαι σίγουρος ότι έχει επιτυχία. Εξάλλου απ' ότι διαβάζω πάρα πολλοί το προτιμούν και από το "κλασσικό" πια και πασίγνωστο doodle jump.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Η επιτυχία που έχει είναι αρκετή αλλά για τα δεδομένα της πλατφόρμας, η οποία είναι αρκετά μικρή. Αισιοδοξούμε για το μέλλον:) Η χαρά του game development μας ικανοποιεί προς το παρόν:)

Ρίξε μία ματιά και στο Galaxium, υπάρχει εντελώς δωρεάν έκδοση.

_________

Marios

www.karios.gr

www.kariosgames.com

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Η επιτυχία που έχει είναι αρκετή αλλά για τα δεδομένα της πλατφόρμας, η οποία είναι αρκετά μικρή. Αισιοδοξούμε για το μέλλον:) Η χαρά του game development μας ικανοποιεί προς το παρόν:)

Ρίξε μία ματιά και στο Galaxium, υπάρχει εντελώς δωρεάν έκδοση.

 

πραγματι πολυ οραια! συγχαρητηρια! και να συνεχησεις την καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει.

Ανέβασε αν θέλεις στο θέμα των εφαρμογών μια περιγραφή και screenshots να τα δουν όλοι.

Αν χρειαστεις κατι μη διστασεις να το ζητησεις

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει.

Ανέβασε αν θέλεις στο θέμα των εφαρμογών μια περιγραφή και screenshots να τα δουν όλοι.

Αν χρειαστεις κατι μη διστασεις να το ζητησεις

 

Ορίστε:)

Υπάρχει κάτι που θέλω, αλλά το ζήτησα ήδη. Θα το επαναλάβω μία, γιατί χρειάζομαι ψήφους:) ;)

 

Το MonsterUp και το Galaxium προτάθηκαν και για App of the Year από την ελβετική Swisscom στην κατηγορία Windows Phone. Αν δες σας κάνει κόπο (και θέλετε και να κερδίσετε και ένα Sony Tablet S) μία ψήφος εδώ (κατά προτίμηση στο MonsterUp) είναι 1 λεπτό δουλειά:

 

http://labs.swisscom.ch/poll/windows-mobile-app-year

 

Ευχαριστώ παιδιά!:happy::rolleyes:

_________

Marios

www.karios.gr

www.kariosgames.com

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε:)

Υπάρχει κάτι που θέλω, αλλά το ζήτησα ήδη. Θα το επαναλάβω μία, γιατί χρειάζομαι ψήφους:) ;)

Το MonsterUp και το Galaxium προτάθηκαν και για App of the Year από την ελβετική Swisscom στην κατηγορία Windows Phone. Αν δες σας κάνει κόπο (και θέλετε και να κερδίσετε και ένα Sony Tablet S) μία ψήφος εδώ (κατά προτίμηση στο MonsterUp) είναι 1 λεπτό δουλειά:

http://labs.swisscom.ch/poll/windows-mobile-app-year

Ευχαριστώ παιδιά!:happy::rolleyes:

 

Καλημερα

Πηγα τωρα στη σελιδα να ψηφισω και δεν με αφηνει ..Δεν μπορεις να πατησεις σε κανενα παιχνιδι για επιλογή ...

Αν υπάρχει αρκετος χρονος (μεχρι τη λήξη της ψηφοριας) να κοιταξω μηπως κάνω και ενα θέμα στα νέα για να το δουν περισσοτεροι και να ψηφισουν

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ,δοκιμασα και εγω να ψηφισω ,αλλα δεν κανει κλικ σε κανενα games ,μηπως πρεπει να γραφτουμε ,για να ψηφισουμε.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά. Θέλει ένα απλό registration για να ψηφίσετε:) ευχαριστώ πολυ για την προσπάθεια εκ των προτέρων :D

Μην ανησυχειτε για spam πάντως, πρόκειται για την ελβετική μεγαλύτερη εταιρία τηλεπικοινωνιών. Μετα μπορείτε και να ξεγραφτειτε αν θέλετε:)

_________

Marios

www.karios.gr

www.kariosgames.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια!

 

Πριν μερικες μερες εκανα την εγκατασταση-αναβαθμιση σε wp Mango στο Htc 7 Trophy μου..

 

Σημερα ασχολιθηκα να το ξεκλειδωσω αλλα δεν πετυχε με τον απλο Chevron WP7 Τροπο...

 

Υπαρχει καποιο Tutorial;

 

Πρεπει μηπως να περιμενω;

 

Αξιζει να γυρισω σε custom rom;Αν ναι γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Πριν μερικες μερες εκανα την εγκατασταση-αναβαθμιση σε wp Mango στο Htc 7 Trophy μου..

 

Σημερα ασχολιθηκα να το ξεκλειδωσω αλλα δεν πετυχε με τον απλο Chevron WP7 Τροπο...

 

Υπαρχει καποιο Tutorial;

 

Πρεπει μηπως να περιμενω;

 

Αξιζει να γυρισω σε custom rom;Αν ναι γιατι;

 

Για να πας σε Mango πρέπει απο την αρχή να κάνεις τη διαδικασία. Τώρα δε γίνεται.

Αξίζει να πας σε custom rom γιατί είναι ξεκλείδωτη με ελληνικά εξαρχής. Σε θέματα firmware, συμβατότητας και σταθερότητας είναι όπως ακριβώς η επίσημη, ενώ ο τρόπος είναι πολύ απλός και γρήγορος, πολύ πιο απλός απο την αναβάθμιση μέσω zune.

Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για όλες αυτές τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε Mango πρέπει απο την αρχή να κάνεις τη διαδικασία. Τώρα δε γίνεται.

Αξίζει να πας σε custom rom γιατί είναι ξεκλείδωτη με ελληνικά εξαρχής. Σε θέματα firmware, συμβατότητας και σταθερότητας είναι όπως ακριβώς η επίσημη, ενώ ο τρόπος είναι πολύ απλός και γρήγορος, πολύ πιο απλός απο την αναβάθμιση μέσω zune.

Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για όλες αυτές τις απορίες.

 

Εχω αλλη μια ερωτηση:Μου κανεις ενα link το Thread με το Tutorial για την Custom Rom που περνιετε μεσω του official Mango?

Επεισης..Θα ειναι ξεκλιδωτο αμα βαλω την Custom Rom;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλη μια ερωτηση:Μου κανεις ενα link το Thread με το Tutorial για την Custom Rom που περνιετε μεσω του official Mango?

Επεισης..Θα ειναι ξεκλιδωτο αμα βαλω την Custom Rom;

 

Εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316887

Ναι, είναι απο την αρχή ξεκλείδωτο, χωρίς να πειράξεις τίποτα εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν παω στο 2ο βημα που λεει ελεγξτε τα 4 χρωματα...Στην 2η σειρα στο πρωτο κουτι εχω SLP-5.0.2250 που ΔΕΝ αναφερεται πουθενα..

Τα κουτια μπλε και ασπρο ειναι κενα..Επεισης λεει οτι αν εχω μανγκο να σταματησω στο 2ο βημα ..Και να περασω μια Custom Rom...7004

 

Σε παρακαλω μπορεις να μου εξηγησεις βημα-βημα πως θα κανω το Ofiicial HTC 7 TROPHY MOY APO OFFICIAL MANGO ΣΕ MANGO FINAL UNLOCKED ;;

 

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν παω στο 2ο βημα που λεει ελεγξτε τα 4 χρωματα...Στην 2η σειρα στο πρωτο κουτι εχω SLP-5.0.2250 που ΔΕΝ αναφερεται πουθενα..

Τα κουτια μπλε και ασπρο ειναι κενα..Επεισης λεει οτι αν εχω μανγκο να σταματησω στο 2ο βημα ..Και να περασω μια Custom Rom...7004

 

Σε παρακαλω μπορεις να μου εξηγησεις βημα-βημα πως θα κανω το Ofiicial HTC 7 TROPHY MOY APO OFFICIAL MANGO ΣΕ MANGO FINAL UNLOCKED ;;

 

Ευχαριστω..

Επειδή έχεις ήδη αναβαθμιστεί σε Mango, άλλαξε το spl και σε αυτό δεν γίνεται να βάλεις rspl. Πρέπει να φλασάρεις την 7004 πρώτα, και μετά rspl->και μετά custom mango rom.

Ότι χρειαστείς απο αρχεία υπάρχει στον οδηγό. Διάβασέ τον καλά, και αν έχεις απορία στην πορεία (ρίμα έκανα) τότε σε παρακαλώ κάνε post σε εκείνο το thread.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σου πω θα περασω την 7004 και μετα καπακι το Mango Update με τα ελληνικα;

 

Η οπως λεει την διαδικασια 7004->7008->RTM??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τo Windows Phone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...